Šta je novo?

Intel Kaby Lake

U tom cenovnom rangu (čini mi se da još nije poskupeo, odnosno da je oko 7k) je i dalje najbolji izbor. Podržava i DDR3L (1,35V) memoriju, ali je ipak daleko bolje ići na DDR4. Nemoj DDR3 ni da gledaš, čak i ako ti je ostao neki to sigurno nije L verzija. Preporuka za količinu je 8GB u jednom slotu. Bilo bi verovatno dovoljno i 4, ali jeftinije ploče imaju samo po 2 DIMM slota, a i fluidnije ipak radi sa 8 i obične stvari. Podržava i DDR4 na 2133 i 2400MHz. Inače, dobar je i za igre. ( :
 
U tom cenovnom rangu (čini mi se da još nije poskupeo, odnosno da je oko 7k) je i dalje najbolji izbor. Podržava i DDR3L (1,35V) memoriju, ali je ipak daleko bolje ići na DDR4. Nemoj DDR3 ni da gledaš, čak i ako ti je ostao neki to sigurno nije L verzija. Preporuka za količinu je 8GB u jednom slotu. Bilo bi verovatno dovoljno i 4, ali jeftinije ploče imaju samo po 2 DIMM slota, a i fluidnije ipak radi sa 8 i obične stvari. Podržava i DDR4 na 2133 i 2400MHz. Inače, dobar je i za igre. ( :

Malo preterujemo sa tim "nemoj ddr3" a probali niste...

Imas maticne koje podrzavaju ddr3/ddr3L. Koristim takvu sa G4560 i ddr3 (non L) i radi savrseno i to bukvalno 24/7 i to sve na deklarisanim naponima za cpu i ram.
Znaci ako imas ddr3 memaru, kuciste i napajanje i zelis total minimum da investiras u neki base komp (i koji moze i igre da ponese-probao WoT i radi savrseno sa grafom) onda mozes i ovo uzeti u razmatranje (mene mb i cpu izaslo tacno 100e).
Naravno da ako ostavljas i najmanju mogucnost upgrade-a u buducnosti da je bolje ici na ddr4 jer ces istu moci da koristis u bilo kojoj next-gen konfi...

Ti znas sta ti treba i sta ces dalje...
 
Poslednja izmena:
Ako bih ga koristio samo sa igpu, koji je diskretni gpu ekvivalent intel hd 610(igpu ovog pentiuma)? Da li bih dobio i koliko velike dobitke zavisno od ddr4-ddr3 i jednokanalna-dvokanalna memorija?
I kad već postavljam pitanja o ovome, koliko može da povuče ram-a igpu ovog procesora.
 
@Duke Lander
Znam da ti koristiš sa običnom DDR3 memorijom i znam da radi (i SL i KL procesori podržavaju DDR3), ali to nikako nije preporučljivo i sigurno. Memorijski kontroler nije predviđen za toliki napon i pitanje je koliko dugo će tako da izdrži. Nije uopšte bitno u ovom slučaju da li smo probali ili ne.

@Bya-Bya-sama
Ekvivalent bi bio neki GF GT710, znači da nije baš za igre, ali pokrenu bi neke starije naslove. Dobija se relativno dosta na performansama sa bržom memorijom u dual-channel-u jer iGPU koristi tu memoriju (ne znam koliko već može da povuče, ali ne mnogo), ali opet ništa vredno pomena.
 
@Duke Lander
Znam da ti koristiš sa običnom DDR3 memorijom i znam da radi (i SL i KL procesori podržavaju DDR3), ali to nikako nije preporučljivo i sigurno. Memorijski kontroler nije predviđen za toliki napon i pitanje je koliko dugo će tako da izdrži. Nije uopšte bitno u ovom slučaju da li smo probali ili ne.

Znaci tvrdis da svi proizvodjaci maticnih namerno proizvode maticne gde ce uskoro da rikne mem. kontroler sa sve cimanjem oko reklamacija itd?
 
Memorijski kontroler je u procesoru, procesor je deklarisan da ne može da radi sa memorijom koja ima napon veći od 1,35V. Ploči neće biti ništa, a garancija procesora otpada u ovom slučaju. Kontam da je poenta i bila da se kupuju nove ploče i memorija, moguće je da specifikacija namerno tako postavljena i da procesoru, odnosno kontroleru neće biti ništa, ali to ne možeš da tvrdiš na osnovu jednog slučaja i par meseci korišćenja. Pogotovo tako nešto ne bi trebalo olako da preporučuješ.
 
Ok, moracu korak po korak,bas me zanima sta ce sada biti odgovor:
Da, mem kontroler je u cpu. Cpu i mb proizvodjaci kao sto znamo rade zajedno sto znaci da bi proizvodjaci mb znali da to ne valja i imaju ne mali potencionalni pravni problem jer nigde ni kod cpu ni kod mb nije navedeno u garanciji da ti ne smes ili nije preporucljivo koristiti tu kombinaciju (zasto bi je uopste proizvodili).
Da li je sada jasniji moj prethodni post?

E sada garancija: ja ne znam kako je kod tebe ali u normalnom svetu to veze nema sa mozgom sto si napisao.
Jer ako ja kupim nesto sa sve racunom i garancijom, nema boga da je ne priznaju ako sam koristio kako je deklarisano.
Cak sta vise, jako bih voleo da se to desi jer bih momentalno otisao do advokatske, predao slucaj, opalio apel preko neta tj jos gomila tuzbi pa poravnanje (extra parica za nas i advokate) pa se dokaze da je namerno (+ novaca za mene) + povlacenje ili menjanje proizvoda ili deklaracije... to je kosmar za proizvodjaca...

Znaci, pricamo o pravim dokazima, cinjenicama a ne nekim "rekla kazala" i "ja mislim" sa foruma i blogova...
Kada intel ili mb proizvodjaci zvanicno izjave da to ne valja ( a onda znamo sta sledi) onda mozemo da pricamo... dotle, nema vise nista da se doda na ovu temu.
 
Ako ce procesor da crkne ako je memorija preko 1.35v zašto onda Galax pravi memorije koja po xmp-u radi na 1.4v? Gluposti da ce da crkne procesor, pogotovu sto nije stalno u loadu.
Evo pre nekoliko dana sam testirao krajnje mogućnosti jedne memorije, terao sam je na 2v, setovanja za memorijski kontroler VCCIO i System Agent 1.3v i sta je bilo, nista. Naravno da ne moze tako za svaki dan, ali ovde je rec ipak o 2v.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
s1151 ploče koje zvanično podržavaju DDR3, podržavaju i DDR3L. Intel, kao proizvođač procesora, kaže da je njihov IMC u CL i KL procesorima pravljen za DDR4 koji ima napon od 1,2V, a da može da radi i sa DDR3L memorijom sa naponom od 1,35V. Možeš da nađeš i zvanične izjave iz Intel-a da CL procesori, odnosno IMC u njima, posle nekog vremena crći ako se koriste sa standardnom DDR3 memorijom na 1,5V.

Nisam pravnik, ali to što ploče podržavaju DDR3 na 1,5V ne znači ništa. Procesor nije predviđen za taj napon (po deklaraciji), tako da ga ti ne koristiš kako je deklarisano.
 
Pisalo je uvek odredjen napon za nesto, pa to nije tako. 2500k sam godinama drzao na 1.45v i preko mozda i nista mu nije bilo.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 
Znaci ja, kao krajnji kupac moram da znam deklarisane napone IMC za dati procesor i na kojim naponima rade odredjene vrste ram memorija jer nije navedeno u garanciji za date proizvode ili nema zvanicnog saopstenja? Da li si ti ozbiljan? Koliko ljudi to van ovog foruma( a i na ovom forumu) to zna? To treba prodavac da me obavesti.

To sto ti tvrdis je intel saopstio za SkyLake, nigde nikada nije bio spomenut KabyLake (osim nagadjanja na forumima i Wikipediji) i da,znam da je Kaby unapredjeni Sky:
"Intel Reminds: Skylake Processors Do Not Officially Support DDR3 RAM, Use Could Damage the IMC – Only DDR3L and DDR4 Supported"

Razumem zasto sumnjas ali ne razumem zasto tvrdis, pogotovo jer svi proizvodjaci maticnih zvanicno podrzavaju i proizvode ddr3 (non L) maticne za KabyLake.
Da ne spominjemo da sam u kompletu sve narucio iz MindFactory... znaci da ima iole neki problem javi li bi momentalno (kao sto i jesu za neki drugi proizvod gde zbog veceg broja reklamacija ne garantuju dobro korisnicko iskustvo tj imao sam saopstenje) jer ako ima problema i prodaju mi bez obavstenja, ja sam obmanjen i to je ovde strogo kaznjivo a mogu se uzeti kao referenca jer su medju najjacima u EU tj ne bi mi tek tako prodali mb koja podrzava samo ddr3i ddr3L sa G4560 sa sve BIOS updateom koji su oni odradili na moj zahtev.

P.S.: zelim da objasnim ovo "drvljenje" ostalim clanovima:
Nebitno ko je ovde "u pravu", bitna je objektivna cinjenica na osnovu koje ce neko doneti pravu odluku a ne na osnovu " ja cuo" ili fanbojizam/teranje na konac stvari koje nemaju cinjenicnu osnovu i toga imamo previse na ovom forumu.
Ali polako cemo dovesti u red...
 
Poslednja izmena:
Za onog sto hoce da nadogradjuje menja ili budzi a i ostale - I5 4690k recimo bi ti bio procesor i neka asusova ploca (sa pci express 3.0slotom) za isti da nadjes i to je to. DDR3 ne ide na pentium g4560 - jer ja licno nisam vidjao plocu sa ddr3 za isti socket 1151 - tebi treba 1150 ili 1155 - 3ca ili 4ta generacija intela (gledaj najjacu seriju tih da kupis i5 4690k recimo i sl. sa K indeksom) i3 , i5 (4 jezgra) ili i7 (4jezgra 8 tredova) zavisno koliko hoces da ti traje racunar i obavlja instrukcije . Ovaj sto je uglavio ddr3 u 7mu generaciju ili 6tu generaciju neznam ... nisam nasao nigde zvanican podatak o podrsci za iste , moze da bude da je neka medjuserija ploce ili ko zna sta sto ja licno ne bih kupio a ne bi nikom drugom preporucio jer jednostavno se ne gadja.

Znaci ja, kao krajnji kupac moram da znam deklarisane napone IMC za dati procesor i na kojim naponima rade odredjene vrste ram memorija jer nije navedeno u garanciji za date proizvode ili nema zvanicnog saopstenja? Da li si ti ozbiljan? Koliko ljudi to van ovog foruma( a i na ovom forumu) to zna? To treba prodavac da me obavesti.

To sto ti tvrdis je intel saopstio za SkyLake, nigde nikada nije bio spomenut KabyLake (osim nagadjanja na forumima i Wikipediji) i da,znam da je Kaby unapredjeni Sky:
"Intel Reminds: Skylake Processors Do Not Officially Support DDR3 RAM, Use Could Damage the IMC – Only DDR3L and DDR4 Supported"

Razumem zasto sumnjas ali ne razumem zasto tvrdis, pogotovo jer svi proizvodjaci maticnih zvanicno podrzavaju i proizvode ddr3 (non L) maticne za KabyLake.
Da ne spominjemo da sam u kompletu sve narucio iz MindFactory... znaci da ima iole neki problem javi li bi momentalno (kao sto i jesu za neki drugi proizvod gde zbog veceg broja reklamacija ne garantuju dobro korisnicko iskustvo tj imao sam saopstenje) jer ako ima problema i prodaju mi bez obavstenja, ja sam obmanjen i to je ovde strogo kaznjivo a mogu se uzeti kao referenca jer su medju najjacima u EU tj ne bi mi tek tako prodali mb koja podrzava samo ddr3i ddr3L sa G4560 sa sve BIOS updateom koji su oni odradili na moj zahtev.

P.S.: zelim da objasnim ovo "drvljenje" ostalim clanovima:
Nebitno ko je ovde "u pravu", bitna je objektivna cinjenica na osnovu koje ce neko doneti pravu odluku a ne na osnovu " ja cuo" ili fanbojizam/teranje na konac stvari koje nemaju cinjenicnu osnovu i toga imamo previse na ovom forumu.
Ali polako cemo dovesti u red...

Prosto je , ja NIGDE nisam video zvanicni podatak - podatak koji proizvodjac napise na njihovoj stranici kao specifikacija na ambalazi uputstvu i sl. - na domacim sajtovima ili sajtovima trecih lica uvek stoji obavestenje da o neispravnosti informacija nisu odgovorni (znaci da mogu svasta da napisu da bi izgurali proizvod). Nista licno samo moje misljenje je da se ne gadja i to je to , mozda si ti isprobao i radi... ali opet sumnjam da to tako ide.
 
Poslednja izmena od urednika:
Djura je sve objasnio...

Da stavimo tacku na ovo, nema smisla... ali sam naleteo na interesantnu stvar u diskusiji na ovu temu tj precesljavajuci net i forume (ponovo) trazeci neki nov podatak na ovu temu (naravno, nista konkretno), vidim da vecina "znalaca" ovde (mislim na ceo forum) radi bukvalo copy-prevod-paste sa stranih poznatih hw foruma i prosipa znanje ovde...znalo se to i ranije ali ovo je bas providno...

Ako nije problem, molicu bilo kakav link ka nekom slucaju gde je SkyLake zvekno zbog ddr3 memorije jer ja nisam nasao (ovo ozbiljno pisem, nije trolovanje)
 
Na Intel-ovoj stranici za Pentium G4560, kao i za svaki drugi SL i KL procesor, lepo stoji da podržava samo DDR4 i DDR3L (@1,35V). Nema potrebe da se to ponovo naglašava. Za KL sigurno nije menjan IMC (ako je išta menjano osim iGPU-a i imena), navedena mu je specifikacija, zašto bi uošte pomislio da je drugačije. To što nikome nije crklo može da znači i da je malo ko probao. Ja nigde ne nalazim i da je neko osim tebe malo duže i držao standardni DDR3. Nisam ja rekao da će sigurno da crkne, ali ako Intel navodi da će eventualno sigurno da crkne, nemam baš želju da isprobavam, još manje da nekome to olako preporučim.

I naravno da ću informacije koje ne mogu lako (ili ne želim) da testiram da vučem sa nekog, meni pouzdanog, izvora, ali to nikako nisu forumi.
 
Ja vozim Skylake i DDR3 vec vise od godinu dana, 6700K i neka B150 DDR3 ploca... uzeto kao prva pomoc dok ne predjem na DDR4 memoriju, no, ostalo je tako i nisam ga dirao. Moduli su na 1.5V, nisam video do sada nikakve probleme u radu.
 
Pa nećeš ni videti probleme u radu. Može samo jednom da krene da pišti pri paljenu sa kodom za problem sa memorijom. Možda se ništa i ne desi, ja ne bi rizikovao. Lakše mi je da prodam i memoriju i da za malu doplatu koristim nešto i brže i sigurno.
 
Ja vozim Skylake i DDR3 vec vise od godinu dana, 6700K i neka B150 DDR3 ploca... uzeto kao prva pomoc dok ne predjem na DDR4 memoriju, no, ostalo je tako i nisam ga dirao. Moduli su na 1.5V, nisam video do sada nikakve probleme u radu.

5 juna sam uzeo moj i spomenem tada kolegi (ima priv. IT firmu) ddr3 diskusiju gde on rece da on fura 6600K na B150 (isto neka "bice ddr4" varijanta kad pojeftini) i to tako radi od tada, naravno nije menjao jer ga mrzi...
Npr tu varijantu bih gledao sto pre da menjam na ddr4 jer bi me nervirao osecaj da cpu ne moze da se "ispruzi"

Toxic: e to je vec nesto opipljivo, najzad posle 2 strane... znaci da sam obmanjen od strane prodavca i u slucaju problema znam sta mi je ciniti
 
Djura je sve objasnio...

Da stavimo tacku na ovo, nema smisla... ali sam naleteo na interesantnu stvar u diskusiji na ovu temu tj precesljavajuci net i forume (ponovo) trazeci neki nov podatak na ovu temu (naravno, nista konkretno), vidim da vecina "znalaca" ovde (mislim na ceo forum) radi bukvalo copy-prevod-paste sa stranih poznatih hw foruma i prosipa znanje ovde...znalo se to i ranije ali ovo je bas providno...

Ako nije problem, molicu bilo kakav link ka nekom slucaju gde je SkyLake zvekno zbog ddr3 memorije jer ja nisam nasao (ovo ozbiljno pisem, nije trolovanje)

To najverovatnije neces naci jer ploca sa ddr 4 formatom kosta isto koliko i ta mozda za nijansu skuplje , cela poenta je da se te neke prve serije prodaju i neko je rekao da su prelazne i radice - realno mozda i hoce cim su se prodavale ali sa slabijim performansama u odnosu na ddr4 - neko je pitao koliko je to slabije odnosno ddr4 vs ddr3 standard , procesor koji bi stavio na tu plocu ne bi osetio tu razliku tako da nije bitno - celeron ili pentium ali osnovni - pentium g4560 oseca tu razliku ali neverujem da je nesto puno jer je to opet mali procesorcic. u svakom slucaju ddr4 kod mene je na 1.2v a i taj ddr3 je na 1.5 solidna je to razlika.

I najbitnije, za onog sto je kupio - ja sam radio u prodaji i ovako je situacija ako je dve nedelje kod tebe to radilo po zakonu i ti se nisi zalio , onda si kupio proizvod i zadovoljan si njime. Ako se nesto desi posle toga ti ostavljas uredjaj na servis (procenu, popravku ili zamenu , povrat novca itd. ) oni utvrdjuju u tih mesec dana jel nesto cackano petljano oko proizvoda i daju obrazlozenje , proizvod ili novac natrag , Nema tu nikakvog suda obmane ili iceg slicnog.
 
Poslednja izmena od urednika:
Iskreno, meni se cini da je sve to marketinski hajp da bi se potrosaci prebacili na DDR4. Svi proizvodjaci ploca u specifikacijama imaju navedene DDR3 modele memorije koji rade na 1.5V (Asus cak i na 1.65V) i koje su podrobno testirali.
 
I najbitnije, za onog sto je kupio - ja sam radio u prodaji i ovako je situacija ako je dve nedelje kod tebe to radilo po zakonu i ti se nisi zalio , onda si kupio proizvod i zadovoljan si njime. Ako se nesto desi posle toga ti ostavljas uredjaj na servis (procenu, popravku ili zamenu , povrat novca itd. ) oni utvrdjuju u tih mesec dana jel nesto cackano petljano oko proizvoda i daju obrazlozenje , proizvod ili novac natrag , Nema tu nikakvog suda obmane ili iceg slicnog.

Ti onda ocigledno nisi mrdnuo iz Srbije... ajde jos i Nemacka ali Svica,Svedjani,Norvezani koji su jos veci fanatici po tom pitanju pa ide prodaja u full... jednostavno nesto ne stima u celoj prici...

Xith: takodje delim misljenje, podseca na situaciju ddr2-ddr3 ali nemamo nista konkretno ni za ni protiv osim sto intel nije naveo ddr3 support.
 
DDR3L radi i na 1,35 i na 1,5V. DDR4 radi na 1,2V, razlika između 1,2V i 1,5V nije mala. Ipak, ne radi se o razlici usled koje bi odmah crklo, već, kao što su i naveli, posle duže upotrebe. Tako da nema mnogo mesta o podrobnom testiranju. Moguće je da IMC može da izdrži taj napon i da mu ne bude ništa, ali opet, moguće je i da su u pravu.

Što se garancije tiče, teško da bi lako utvrdili zbog čega je došlo do problema. U principu, mogu da odnesem procesor i da kažem samo: ,,Ne radi." ( :
 
Sve stima, poslusao si starijeg mudrog kolegu (ili je to bio neko drugi na forumu) posto i on to ima jer je hteo da ustedi i trazio si ddr3 plocu da podrzava skylake ili kaby to si i dobio i to ti radi - sta se onda zalis ionako nisi nista izgubio mozda 1% performanse a mozda i 10% najbolje da istrazis ,al boli te uvo ako procesor ne greje i ne resetuje se sam od sebe onda ce da ti radi 10 godina minimum na auto podesavanjima.

Intel se ogradio od toga da ako se nesto desi procesoru u toj situaciji oni ne snose odgovornost - vec onaj koji je odabrao tu kombinaciju prodavac ili kupac .
U svakom slucaju mogu samo da ti kazem jedno ... DDR 4 KIDA :)
 
Da li je za Pentium KL G4560 u redu uzeti memoriju CRUCIAL 8GB DDR4 2400MHz CL15? Najviše pitam zbog latence. Ili je nebitno? Hvala!
 
Što bolja (niža) latencija to bolje, mada ne nešto previše značajno. Sve zavisi da li ti se cenovno isplati. I moja je 2400MHz/CL15. U nekim igrama ima malo poboljšanja sa bržom memorijom (u odnosu na recimo 2133MHz), ali to je to.
 
Da li neko moze da mi kaze da li intelova grafika iz procesora 610 moze da pusta snimak 1080p 60fps? Mislim u kompu ne na tjubu. Hvala.

Mislim na snimke sa sportske kamerice koja snima u full hd 60fps.. to me zanima dal mogu sa ovim procesorom da pokrenem bez dodatne graficke vec samo sa tom sto je u procesoru. Hvala.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kontaktirao intel cet servis. Oni su mi rekli da mozs ali samo preko nekog displejporta. Ljudi koji sklapaju konfiguraciju rekose da ne moze da pusta.. sad se vodi i pitanje oko tih konekcija sa monitorom. Ploca nema hdmi izlaz ima dvi i vga monitor ima vga i hdmi.. meni samo za to treba za snimke sa akcione kamere. Ako moze da ne kupujem graficku bzv.
 
ja imam G4560 i Asrock h110 DGS koji ima samo DVi ali radi normlano i sa adapterom sa DVI na HDMI. Nisam primetio da ima bilo kakavih problema. Tako da je to glupost da ne moze da pusti full HD snimak
 
Nazad
Vrh Dno