Šta je novo?

Hackintosh - OS X El Capitan

Dare01

Cenjen
Učlanjen(a)
01.08.2013
Poruke
20
Poena
154
Pozdrav svima! :)

Nameravam da uzmem nov računar. Pošto sam se opredelio za intel hteo bih da imam mogućnost da instaliram i koristim OS X. Komponente koje mi se uklapaju u budžet su:

procesor: i3 6100 ili i5 6400
ploča: GIGABYTE MB - SOCKET 1151 - GA-H110M-S2H (znam da nije na spisku tonymacx86.com pa imam nedoumice oko nje, a prilično je jeftinija od onih sa sajta)
ram: KINGSTON HyperX Fury Black 8GB DDR4 2400MHz CL15 - HX424C15FB/8
napajanje: CHIEFTEC GPA-500S8 500W iArena series Bulk
hdd: TOSHIBA 1TB 3.5", SATA III, 32 MB, 7200 rpm - DT01ACA100

Da li je potrebno nešto menjati ili je sve ovo dobro sklopljeno za Hackintosh? I samo još da dodam da će se koristiti integrisana grafika. Imam neku staru nvidia gt210 ako baš bude morala da se upotrebi.
 
Ploca ti je jedna od najbitnijih stvari.. nemoj da rizikujes ako nema na sajtu postoje realne sanse da nece raditi, takodje nisam siguran kako ce mac raditi na obicnom hdd, gledaj da uzmes min sshd
 
Ploča No. 1, najvažnija stavka.

HDD ili SSD, svejedno, ali bolje SSD, sve će raditi brže. Imaš TRIM komandu koju aktiviraš kada instaliraš OSX i to je to.
 
...ako nema na sajtu postoje realne sanse da nece raditi...

Ako misliš na klik-klik instalaciju, verovatno neće. A šta misliš, kako one koje "rade" rade? Napisao Apple drajvere za njih? Seo neki baja, pa sredio DSDT, našao kext-ove pa napravio paket. A i hdd radi normalno, samo sporije. SSD vredi svaku paru.
 
Uglavnom sve sto su ti rekli prethodnici je tacno. Ploca, procesor i memorija su tri glavne stvake, sve ostalo manje ili vise nije bitno. Inace sa hackintoshom se zezam od samog starta i prvih pokusaja instalacije istog sistema na PC-u. Pre nego sto u opste udjes u celu pricu moras da znas, sta zapravo zelis. Ako ne radis filmsku montazu slobodno zaboravi mek. Poslednji brz osx je snow leopard a posle njega osetno se izgubila brzina te windows pruza mnogo vise snage nego sam mek. Win10 i mek se vise ne mogu porediti, jer u winu dobijas cak i duplo vece rezultate u skoro svim segmentima. Ovo govorim za pravi pravcati mek, a zamislimo tek hackintosh gde ne postoji prava podrska drajvera (kextova) za hardver koji nameravas da kupis. Znaci hackintosh moze da radi 99.9% medjutim prava smernica je instalacija windows 10 na istom hardveru, gde u stvari shvatis prostim poredjenjem sta je brze, stabilnije itd itd. Drugim recima nije isto kada neki batica koji studira napravi neki kext da bi tebi nesto radilo i ti kazes "hej pa ovo radi" samo ostaje pitanje kako radi. To te naravno zatim vodi ka razmisljanju, zasto da instaliras mek i imas 40% sporije performanse, mozda samo da bi imao mek?? Pored posla koji radis windows ti pruza i mnogo bolju zabavu kroz fantastican spektar igara i multimedije.
Odluka je samo tvoja.
 
od kad sam uzeo pravi imac 27 5k retina i preselio se da zivim sam, prodje me jeza kada se vratim u stari stan kod svojih i koristim windows

dzabe sto ce da mi otvori neke stvari par milisekundi brze, kada ce gotovo uvek da zabode negde gde ne bi smelo, dok ce mac da radi bez problema

manite se ljudi hackintosha, radi to sve fino, ali samo za zabavu i testiranje]

windows je sa 8.1 verzijom krenuo blago uzlaznom putanjom, usao u desetku i onda poceo da postaje beskorisno i bagovito smece
 
Ne secam se kada sam startovao el capitan koji mi je na drugom ssd-u. Da budem iskren sluzi mi kao rezerva ako mi slucajno win zabode da mogu da posaljem mail i koristim skype. Dare01 nadam se da sam ti pomogao.
 
ja sam jedno vreme koristio MB Pro a sada koristim hackintosh i prezadovoljan sam, apsolutno nikakve razlike nema sve radi identicno (ono sto ja koristim)
o stabilnosti je suvisno pricati... cak i updateovi rade bez problema (ne znam kako ce izgledati update na ovaj najnoviji u septembru, mozda ce biti nekog cimanja)
 
Hvala svima na savetima. Uzeću konfiguraciju koju sam i postavio u prvoj poruci. Ipak je taj računar predviđen da tera windows/linux, a os x sam hteo da ako rešim da bar imam mogućnost da ga instaliram i isprobam. :D
 
od kad sam uzeo pravi imac 27 5k retina i preselio se da zivim sam, prodje me jeza kada se vratim u stari stan kod svojih i koristim windows

dzabe sto ce da mi otvori neke stvari par milisekundi brze, kada ce gotovo uvek da zabode negde gde ne bi smelo, dok ce mac da radi bez problema

manite se ljudi hackintosha, radi to sve fino, ali samo za zabavu i testiranje]

windows je sa 8.1 verzijom krenuo blago uzlaznom putanjom, usao u desetku i onda poceo da postaje beskorisno i bagovito smece

Većina starijih Apple korisnika ima određeni problem i averziju po pitanju windows okruženja koji datira još iz vremena XP-a. OK, to mogu da razumem ali ne mogu da skontam da ogromna većina istih jednostavno nije u stanju da sagleda malo šire stvari danas.

Uzgred, hackintosh nema veze sa igrom i zabavom, niti je ikada iko radio na njemu iz tih razloga i samo da bi imao ko bajagi nešto što liči na originalni macintosh. Ideja hackintosh-a seže dalje i dublje od toga, pa cenim da bi bilo lepo da se informišeš za početak malo više o tome, a najbolje bi bilo da isprobaš neki hackintoh malo ukoliko si u prilici, jer ovo gore što si napisao je ni manje ni više nego žestok promašaj.

Imaš gomilu filmova koji svedoče o tome i jasno pokazuju šta je hackintosh i koja je svrha pravljenja istog. Ostaviću ti samo par primera ovde iz kojih će ti nakon što ih odgledaš nadam se biti jasnije malo šta predstavlja koren ove ideje, koja inače uz malo edukacije i truda funkcioniše besprekorno.

$2,000 Custom PC vs $4,000 Mac Pro

$682 Hackintosh Mac Mini vs. $1,300 Apple Mac Mini

Što se tiče situacije Windows 10 vs macOS (kako su ga nedavno prekrstili) po pitanju bagova, cenim da je najbolje da pogledaš sliku koju ću okačiti ovde, što je samo jedan od komentara jednog ozbiljnijeg Apple korisnika koji za razliku od tebe, apsolutno nema predrasuda:
 

Prilozi

  • Screen Shot 2016-08-21 at 03.58.43.png
    Screen Shot 2016-08-21 at 03.58.43.png
    331.9 KB · Pregleda: 231
Poslednja izmena:
Većina starijih Apple korisnika ima određeni problem i averziju po pitanju windows okruženja koji datira još iz vremena XP-a. OK, to mogu da razumem ali ne mogu da skontam da ogromna većina istih jednostavno nije u stanju da sagleda malo šire stvari danas.

Uzgred, hackintosh nema veze sa igrom i zabavom, niti je ikada iko radio na njemu iz tih razloga i samo da bi imao ko bajagi nešto što liči na originalni macintosh. Ideja hackintosh-a seže dalje i dublje od toga, pa cenim da bi bilo lepo da se informišeš za početak malo više o tome, a najbolje bi bilo da isprobaš neki hackintoh malo ukoliko si u prilici, jer ovo gore što si napisao je ni manje ni više nego žestok promašaj.

Imaš gomilu filmova koji svedoče o tome i jasno pokazuju šta je hackintosh i koja je svrha pravljenja istog. Ostaviću ti samo par primera ovde iz kojih će ti nakon što ih odgledaš nadam se biti jasnije malo šta predstavlja koren ove ideje, koja inače uz malo edukacije i truda funkcioniše besprekorno.

$2,000 Custom PC vs $4,000 Mac Pro

$682 Hackintosh Mac Mini vs. $1,300 Apple Mac Mini

Što se tiče situacije Windows 10 vs macOS (kako su ga nedavno prekrstili) po pitanju bagova, cenim da je najbolje da pogledaš sliku koju ću okačiti ovde, što je samo jedan od komentara jednog ozbiljnijeg Apple korisnika koji za razliku od tebe, apsolutno nema predrasuda:

covece imao sam hackintosh u starom stanu, apsolutno je neuporedivo sa pravim macom

em sto moram da strepim za svaki update da mi ne pokarabasi sistem, em sto moram gomilu stvari da editujem i budzim, jer ni obican imessage ne radi out of the box

ja nisam nigde rekao da je hackintosh za igru i zabavu, nego da je za zabavu(korisnika dok se bavi time) i testiranje

sto se tice ovih problema koje je naveo jedan korisnik, pitacu te: "Da li si stvarno ozbiljan?"

ne znam samo otkud tebi da ja imam predrasude i gde se to vidi iz mog posta -.-

kao neko ko je od uvek bio windows fan i koristi windows svaki dan za mnogo vise stvari od obicnih korisnika, mogu da kazem da je postao izuzetno smece, pogotovo od kad je dobio onaj godisnji update

windows sada drzim iskljucivo da ponekad odigram neku igricu, mada pokusavam da se naviknem da to radim na ekranu od 27 inca na imacu

a inace, koliko mi svi voleli da budzimo, nikada budzevina nece biti superiornija niti cak podjednako dobra kao prava stvar...

dovoljno je samo pomenuti da uradim clean install windows 10, namerno ne stavim programe, sacekam da uradi updateove i cpu usage ne pada ispod 60% konstantno ni posle 5 dana, onda udjem u procese i vidim gomilu gluposti i bespotrebnih servisa koji nemilice jedu procesorsko vreme

meni mac treba na duze staze i da radi nekoliko godina, mada verujem da svako ko kupuje mac to radi upravo iz tog razloga, a strepnja oko toga da li ce da se sistem srusi bez razloga, prestane da radi wifi, nastane problem sa drajverima, poludi bootloader, izadje update i pokarabasi sve, itd.. zaista nije vredna te neke ustede i pravljenja hackintosha u odnosu na pravi mac

takodje, hackintosh je nelegalno praviti zbog krsenja copyrighta, a ako vec nemam ni jedan piratski softver na racunaru kako na windows sistemu, tako i na macu, apsolutno mi ne pada na pamet da budem licemer i da mi moral vazi u nekom slucaju, a u drugom ne

zato i kazem, eventualno za testiranje i probu i nista vise
 
Poslednja izmena:
Što se tiče situacije Windows 10 vs macOS (kako su ga nedavno prekrstili) po pitanju bagova, cenim da je najbolje da pogledaš sliku koju ću okačiti ovde, što je samo jedan od komentara jednog ozbiljnijeg Apple korisnika koji za razliku od tebe, apsolutno nema predrasuda:

Što bi Ameri rekli - what a load of crap.

Koristio sam Windows i Linux kao dualboot do pre 7 godina kada sam isključivo prešao da koristim Linux (ArchLinux). Posle 7 godina Linuxa sam prešao na MacOS i definitivno je najstabilniji od svih sistema koje sam koristio, a koristim ga minimum 10h dnevno i to za ozbiljne stvari.

Hackintosh nije pouzdano rešenje za ljude kojima je računar potreban za posao.

A, da, inače, je l' si kupio licencu za MacOS koji si instalirao na Hackintosh? Šta kaže copyright, da li može MacOS da se instalira na ne-Apple hardver?
 
Kod mene, po stabilnosti, nema razlike. Znači Debian stabilna grana, Win7, OpenBSD i OSX. Win je u poslednje vreme mnogo nazadovao, ali šta se u centali radi, nije ni čudo.

Hack je stabilan koliko se potrudiš oko njega, radi sve, pa ČAK i iMsg. Kao da je vruća voda u pitanju.

Ko koristi bilo šta nelicencirano, pa i Hack, za "ozbiljne" stvari, a naročito za posao, ima đon umesto obraza.

Ljudi koji se zanimaju hackintošenjem, najčešće imaju makine duplo skuplje od prosečnog makonje, tako da nije u pitanju nemanje para. A znam mnoge koji su i kupili original diskove. Licenca je drugo. To isto može da se kaže za 80%+ piratskog software-a u Srbiji, a ni Europa ni US of ej nije mnogo bolja.
Ja kući, sa onim što sam platio pošteno, imam pravo da radim šta hoću. I sa diskovima, i sa paketom, i sa komadom silikona, ugrađenog ili ne u poprsje ;-)
 
Što bi Ameri rekli - what a load of crap.

Koristio sam Windows i Linux kao dualboot do pre 7 godina kada sam isključivo prešao da koristim Linux (ArchLinux). Posle 7 godina Linuxa sam prešao na MacOS i definitivno je najstabilniji od svih sistema koje sam koristio, a koristim ga minimum 10h dnevno i to za ozbiljne stvari.
Pa tako nekako... Čovek je napisao da ima MBP i iMac27 i nabrojao gomilu problema ali nije naveo na kom uređaju. Ja lično već 8 godina koristim MBP 13" (drugi primerak trenutno) i od svega pobrojanog ama baš ništa se ne dešava. Ništa ne koči, ne štuca, šarena lopta se retko pojavi, možda jednom u 2-3 nedelje i to je znak da restartujem MBP pošto ga u međuvremenu samo uspavljujem. Možda na iMac se to dešavam trebao je da navede. Jedino imam problem sa novim Office 15 za OSX pošto uvek, ali uvek kada otvorim Excel sa "teškim" fajlom i kada krenem sa pivot tabelama da ga mučim, pukne Excel!!! Ili Power Point takođe sa velikim fajlovima loše se ponaša. Ali kapiram da je do MS, stara verzija 14 radi najnormalnije. Pre neki dan mi stigla 64b verzija pa valjda su nešto ispeglali, manje problema za sada ali ih ima.

Sa druge strane imam i Hack na kome klinac uči da koristi Final Cut X i nikada se nije požalio. Jeste da uči ali još gore, napakuje u projekat sve snimke koje je snimao pa maltretira po ceo dan render :) To mu dođe bolji test mašine nego profesionalac da je koristi.

Koristim i Win paralelno na laptopu ali ponekad pošto moram zbog nekog VPN. I onda se smorim pošto sam navikao na rutinu: podignem poklopac,, ulogujem se, kliknem na aplikaciju i radim. Cirka 4 sekunde!!! Pa onda touchpad multigestures i Mission Control... Diže ličnu produktivnost 30-40% sigurno u odnosu na Win.

Nemam primedbu na Win ali ko jednom krene na retinu i sa navedenim prednostima teško se vraća na Win. Govorim o laptopovima malih dijagonala, za ostalo sam uzdržan!
 
Poslednja izmena:
Možda na iMac se to dešavam trebao je da navede.

I ja imam iMac 27" i MBP Retina 13", ne dešava se ni na iMac. :d

Isto se slažem da je Retina i Touchpad nešto najbolje kod Macbooka što teško ima kod nekih drugih, a poznato je da nisam Apple fanboy i da ih jako često i pljujem. :)
 
Koristim Hackintosh na HP Probook-u 6470b sa Yosemite. Apsolutno nikakvih problema, i update i sve ostalo najnormalnije radi. Jedina stvar koja ne radi jeste VGA/VGA picture projection za projektor, ali ako je VGA/HDMI radi. Mnogo bolje resenje za razliku od Windows-a.
 
Moj 6470b takodje radi savrseno, bugova nema, skoro sam planirao nov lap da uzmem zbog rezolucije ali uleteo mi Dell 25" sa 2k i sad mi ql i ovako.
Sto se tice stabilnosti hakintosa, profurao sam u par firmi(webdev) hacbook rijesenje za every day usage...ljudi prezadovoljni


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U firmama si profurao Hackintosh?

Ne znam ni da li da pokrećem ikakvu priču o moralu u ovoj situaciji, a da ne pričam i legalnosti softvera.
 
Instalacija OSX-a ne non-Apple mašini je nelegalna, ende!
Sve lepo piše i na sajtu Apple-a i kad pokrenete instalaciju i tu nema šta da se diskutuje. Čak se ne može danas ni kupiti legalno OSX, pošto vam za to treba pristup App Store-u, a to ne može ako nemate instaliran OSX pre toga i nalog.

E sad...Ovde se rade razna poređenja, poziva se na kolektivno znanje i šta već... Ako idemo tom logikom, svo znanje ovoga sveta proističe iz nekog pra-znanja koje je uspostavilo osnove, bez kojih ničeg što koristimo danas ne bi ustvari ni bilo. Ali, znanje je jedno, a proizvod nešto sasvim drugo, pa se ne mogu složiti sa konstatacijom da se privatizuje kolektivno znanje i to naplaćuje. Po toj logici, sve bi trebalo da bude free, ali da se neko drugi potrudi da to isto i napravi. How yes no!
 
Hackintosh, obzirom na poprilicno cimanje oko koriscenja istog, i dalje insistiras na koriscenju krajnje zatvorenog Apple proizvoda, iako sa druge strane imas alternativu u vidu OSS koja se otprilike poklapa sa tvojom ideologijom, ali ipak ne koristis Linux desktop jer ta ideologija ne dalje zadovoljavajuce rezultate?
 
Obrisano je brda moralnih postova, sad mozemo da se igramo sa ukradenom svojinom. A bench nam je to delimicno omogucio jer razmenjujemo iskustva. A niko nije kritikovao pecu sto se u njegovom dvoristu tako nesto radi.

Da li je neko probao sieru?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Obrisano je brda moralnih postova, sad mozemo da se igramo sa ukradenom svojinom. A bench nam je to delimicno omogucio jer razmenjujemo iskustva. A niko nije kritikovao pecu sto se u njegovom dvoristu tako nesto radi.

Da li je neko probao sieru?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Probao sam ja,sta znam nista posebno cak mi se cini da radi sporije od ELC makar kod mene.
 
Obrisano je brda moralnih postova, sad mozemo da se igramo sa ukradenom svojinom. A bench nam je to delimicno omogucio jer razmenjujemo iskustva. A niko nije kritikovao pecu sto se u njegovom dvoristu tako nesto radi.

Da li je neko probao sieru?


Sent from my iPhone using Tapatalk

To je ono sto i mene cudi - ovo je isti rang sa legalne strane kao piraterija i dok je sa jedne strane piraterija zabranjena na forumu, ovo je dozvoljeno... Jako zanimljivo [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To je ono sto i mene cudi - ovo je isti rang sa legalne strane kao piraterija i dok je sa jedne strane piraterija zabranjena na forumu, ovo je dozvoljeno... Jako zanimljivo [emoji4]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Negde je piraterija (US, Pystar), a negde bogami i nije.

Ovako je, napr, u Nemackoj:

https://en.wikipedia.org/wiki/PearC

...

Elem ima li neko friske infoe o laptopu gde nema nekog posebnog cimanja da se instalira hakintos? Cena uopste nije bitna, moze da bude i koliko glanc novi MBP, ali zaista bih izbegao Apple-ov hardver zbog neslavnog istorijata kvarova doticne gvozdjurije u mojim rukama i, normalno, zdrave doze inata.
 
Zdrava doza inata? Zelis da koristis tudji rad besplatno koji bi trebao da platis i pricas o inatu? Hahaha... Koja ironija... Ako ces terati inat Apple-u ne koristi OS X - njihov proizvod je hw i sw zajedno i hw zato i kosta vise jer se dobija sw uz njega... I to sto si napisao za Nemacku, super, ali koliko sam ja upoznat takav zakon ne postoji u Srbiji, pa je i dalje u pitanju piraterija ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne, ironija je u tome sto niti poznajes moje iskustvo, niti za sta mi konkretno doticni laptop treba, a pametujes ovde u prepoznatljivom stilu 'hw+sw apple-a blablatructruc'

Ali obzirom da, kolkomisecini, zarko zelis da saznas nesto o tome, evo ukratko cu ti reci - meni apple hardver ne izaziva niti erotski zanos niti mentalne orgazme. Meni je to hardver kao i svaki drugi. Imao sam ga, imam ga i dalje, taman se toliko kvari ili ne kvari koliko i bilo koji drugi, ali uz neke interesantne nuspojave kao sto su napr:
1. rezervni delovi kostaju u tri pi*ke materine
2. servis takodje
Te stoga sledi da me ama bas zabole da me deru za kineske cipove, vijetnamski rucni rad, plastiku iz Indije i shipping sa Tajvana. I to samo zato sto imaju zig jabuke na sebi.

Ne rajca me ni OS X - i to mi je alat kao i svaki drugi, jedan od 4 (ili 5) OS-eva koje koristim, nekada neki vise, nekada manje, zavisno od posla i potreba.

A sada dolazim i do dela o tudjem radu i o besplatnosti - obzirom da vec imam epl hardver, sa kojim je dosao i OS X, smatram da imam pravo da sa time radim sta hocu, jer niti je ovo sovjetska Rusija niti je korporativna Amerika; iako smo u stoletnom zaostatku mi smo, baco moj, ipak ****na Evropa gde su zakoni kudikamo drugaciji.

Ako tebi nije poznat zakon u Srbiji slican onom u Nemackoj, ni meni nije poznat zakon u Srbiji slican onome u Americi koji mi brani da uradim ono sto sam zamislio.

Obzirom da posedujem komad Apple hardvera, posedujem i pravo na koriscenje njihovog softvera. Sad, to sto su oni umislili da mogu da me ogranice da koristim njihov softver iskljucivo na njihovom komadu hardvera, bicu bezobrazan i reci - puca mi qratz.

I sto bih ga koristio na masini na kojoj vise ne rade USBovi, ne rade dzekovi za sluske, i gde, za razliku od napr ASUS ROG-a (masina sa koje kucam post) gde reparacija te dve stvari kosta po 10-15 evra, ja sad trebam da se izujem za jedno 20-30x vise i kupim novi mobo?

Ne.

Zato i trazim zamenu, bolju, jacu i jeftiniju za odrzavanje. Kad vec moram da radim sa njihovim OS-evima.
 
Poslednja izmena:
@salac
HP 6470b tj 6570b, za sada najbolji izbor. Jeste malo starija masina ali radi savrseno. Po performansama, nemam sta ti reci sem da je u rangu mbp 2015.
Potrazi varijantu sa 1600x900 ekranom i neces zazaliti. 250e se moze naci, mogu ti poslati kontakt gde nabavljam.
Dodas ssd i brda rama.
Soket za cpu na ploci omogucava zamjenu, sto znaci ako baletis na neki i7, jos bolje.
Ako mozes pronaci Dell xps 15, potrazicu tocan model, uh
 
Kakve veze ima tvoje iskustvo i za sta ti konkretno laptop treba. Znaci neko opljacka banku i kaze - ali vi ne znate moje iskustvo ni za sta mi pare trebaju? Kakve veze ima, ako radis nesto nelegalno i nemoralno?

Nemoj mi prosipati filozofiju o socijalizmu kapitalizmu i slicna sr, stvar je jednostavno - Apple prodaje spoj hw i sw - dakle dobijes komp i OS zajedno u paketu. Od tih para se placaju ljudi koji kodiraju taj OS. To sto si kupio jedan uredjaj ne znaci da taj isti OS zakonski mozes koristiti na vise uredjaja jer fakticki ti kupovinom Apple uredjaja dobijas besplatan OS za njega, a ne druge uredjaje. I jos jednom ti kazem - niko te ne tera da koristis taj OS - ako ti se ne svidja to, ti slobodno predji na drugi, ali pricati ovde kako Hackintosh nije nista pogresno i opravdavati se je dno dna i vredjanje svih koji su u sw vodama.

Zamisli da se bavis sw i da imas proizvod koji naplacujes i da ga ljudi koriste dzaba - jel' bi ti bilo ok da se tvoj rad koristi besplatno?
 
Nazad
Vrh Dno