Šta je novo?

AMD Radeon RX 460 tema

Svakako da nema nikakvog smisla uzimati polovnu gtx950 za cak 130e ako se moze naci rx460 za 125, novija, brza, jeftinija, mogu da razumem ako se bas preferira nV brend, inace nema razloga, kao sto neko rece - ako su kartice slicne, birati noviju generaciju, prosto.
 
A ko da ste zaboravili jedan relativno bitan detalj. Drajveri, cpu overhead, idu u korist GTX9xx kada je u pitanju uparivanje sa slabijim procesorima...

Da covek ima i3/i5 onda bi bilo svejedno.
 
Poslednja izmena:
Diskutabilno iz nekoliko razloga, prvo - iskustvo uci da se nv prema karticama iz prosle generacije odnosi "problematicno"(Kepler), drugo - dx12 resava pitanje overheada sigurno bolje rx460 nego maxwel 950 pa se ta prednost manjeg cpu overheada kod nv kartice gubi.

Sve u svemu - razlike neznatne pa logika nalaze kao sto rekoh, ici na novije ( u ovom slucaju cak i jeftinije a alternativa je pri tom jos i polovna )
 
Da, DX12 treba da resava to ali ne u 2016. godini. (pogledaj stanje u ovim, pod znacima navoda, DX12 igrama)

Alternativa mu je za 130 evra, novo preko Madjara, kao sto sam mu rekao.
 
Dosta manji cpu overhead (ipak je skoro svaki naslov trenutno dx11) i oc mogucnosti su na strani gtx 950.
RX 460 raspolaze sa 4GB ali je preskupa,nema rezervi uopste i radi samo na pcie x8 (sto meni sa pcie 2.0 smeta).

Inace su obe preskupe,nemojte gledati na gigabyte gtx950 za 130e,hladi ga samo komad aluminiuma i jedan kuler,citao sam dosta recenzija korisnika koji su vratili kartu jer je bucna (nije ni cudo).
 
Poslednja izmena:
Ljudi, što se drajvera za GTX 900 seriju tiče, nVidia je to već stavila u drugi plan.
 
Imaš testove gde se poredi 2 gb sa 4gb i rezultati su osim u jednoj igri potpuno isti.
Ovo se zove navodjenje da kupiš neku kartu koju je on iz njemu poznatog razloga odredio da treba da se kupi zato ti i šalje poziv.
Gtx 950 nije ni procenat bolja karta a svako ce ovde na forumu da ti kaže da ako su dve karte slicnih performansi uvek se kupuje novija karta.Mislim koristi logiku.Kako može da se ne isplati rx 460 za 125 evra a da se isplati gtx 950 za vecu cenu.Ne nasedaj.
Evo uporedjenja 2 gb i 4 gb
https://www.youtube.com/watch?v=44_HUyleIxI
https://www.youtube.com/watch?v=mz5qH2vuOqs
Da imaš iskustva sa kartama znao bi da za igre tu nema razlike.
Manja magistrala je nešto što slabijim procesorima i te kako odgovara.Što je veca magistrala slabiji procesor se sve više muci i igra pocinje da secka.

I nemam bas nekog iskustva sa grafickim kartama zato sam i dosao ovde da pitam za misljenje. Nisam naveden da kupim bilo sta jer jos nisam odlucio, sto se tice mog budzeta svakako mi vise odgovara RX 460, a estetski je lepsa ta GTX. Zakljucio sam iz vasih postova da bi u ovom trenutku bila najbolja GTX zbog vecine DX 11 igara, ali svakko ne planiram da za 2 godine (mozda i 3) kupujem opet novu karticu. Tako da, ako sam dobro shavtio, RX bi bila najbolji izbor. Ispravite me ako gresim :D

I jos jedno laicko pitanje: Da li moram imati Win 10 za DX12? :D
 
Ako uzimas kartu za naredne 2,3 godine i planiras da se igras, generalno obe grafe su bulja, one su dobre da se igras godinu dana maks pa da menjas... Ja imam gtx 950 windforce, graficka je odlicna u naslovima koje igram, u witcheru mi je podigla fps u odnosu na bivsu 7850 aka r7 370 za 15fps-a, tj van grada je na oko 60(u gradu pada i na 33 zbog loseg proca), the division isto moze da izvuce na 60 bez problema, ali opet proc koci dosta pa ima dropove velike itd... Ovo je za HD ready rez, posto se igram na tv-u, mislim ove grafe su svakako preslabe za 1080p na high podesavanjima... Naravno grafa je OC na 1504 za gpu i 7000mhz za memoriju.
 
Jel ova karta ima HDMI 2.0?
I jel se očekuje pad cena?

Razmišljam o kupovini prvenstveno za UHD filmove/serije na TV.

Jel ima neko poređenje temperatura i buke 950 vs 460?
I da li i 460 ne pali ventilator kad je u IDLE?
 
GTX 750 Ti vs GTX 950 vs RX 460

Evo i ja sam čekao da AMD izbaci novu generaciju. Već 4 godine imam Gigabyte Radeon HD 7750 koja je fabrički OC-ovana (sa 800 na 880 MHz GPU). Igram u 768p rezoluciji (Samsung TV). Grafička se klokuje na 1060/1250 MHz (sa 880/1150) tako da skoro sustiže 7770. U 3DMark Firestrike je rezultat sa 2.050 otišao na 2.591! Šteta što ne može više, garantovano može 1.100 GPU pošto je čip očigledno binovan, ali to je max u Catalystu što mi daje opciju :(.
Ne bih je ni menjao, ali je npr. očigledno usko grlo u ETS 2.

Dakle, šta za 720/768p igranje?
Odmah da napomen da me apsolutno ne interesuje DX12 jer nikada neću preći sa Win 7 na noviji Win, može samo neka Linux distribucija. Vulkan jeste bitan.
Takođe, u toj i nižim rezolucijama, procesor igra bitnu ulogu, dok na 1080p osim u retkim CPU intezivnim igrama kao što su strategije (logično zbog AI-ja) ili koje su loše optimizovane tipa ARMA III, nema ulogu.

Elem, moje opcije ovde (očigledno KP prodavac):
1. Gigabyte GeForce GTX 750 Ti (99)
2. Gigabyte GeForce GTX 950 OC (130)
3. Sapphire Radeon RX 460 Dual-X (132)

Situacija uopšte nije crno-bela i prosta kao što ovde neki kucaju.
750 Ti je taman toliko jeftiniji koliko je u proseku sporiji (25-30%), a ona je nekih 90% brža od 7750. Da li vredi ići na skuplje?

Za ono što ja imam na Steamu i pošto me skoro apsolutno ne interesuju nove AAA igre koje su uglavnom mahom loše ili su loši portovi ili koriste Denuvo (evo Doom je odličan, ali ima Denuvo tako da nema kupovine), odgovor je ne. Lično ne volim zelene zbog raznih razloga (da ne kucam, nije tema), ali...

Prednosti GeForce:
- nema CPU overhead u DX11 igrama pa bolje radi sa slabijim procesorima (čitaj AMD-ovim)
- OpenGL performanse su superiorne
- zatvoreni Linux drajveri u rangu sa Win verzijom
- mahom se odlično klokuju (dosta klokovan 950 sustiže i prestiže 960)
- puno više igara su optimizovane za GeForce

Mane GeForce:
- DPC latency (koji je navodno rešen poslednjim drajverom)
- s.anje drajveri poslednjih meseci
- klokovanje dosta podiže potrošnju
- performanse mogu ići samo na dole kod EOL modela

Prednosti Radeon:
- bolji Win drajveri (za neverovati)
- Vulkan performanse (izuzev Dota 2)
- vremenom bolje performanse
- Linux otvoreni drajver (uključujući i novi AMDGPU) drastično brzo napreduje

Mane Radeon (sve prednosti GeForce su mane):
- izražen CPU overhead u DX11 igrama sa slabijim procesorima
- OpenGL performanse su jako loše
- Linux performanse kaskaju još uvek dosta za Win
- loš OC potencijal

I onda još jedna stvar – većina RX 460 modela su ogromne cigle sa skupim hlađenjem da bi nabili premijum cenu! Sapphireov model je apsurdno dugačak za tako slabu grafičku :crash:!

Lično sam razočaran sa RX460, ali više ne mogu da čekam. Još nekoliko dana i najverovatnije ću kupiti 750 Ti. Za ono što igram i što planiram, ona je i više nego dovoljna.
 
Ne ocekuje se skoriji pad cena, kontam bar dok konkurencija ne izbaci GTX1050.

A ostale odgovore mozes naci npr. ovde: https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_460_STRIX_OC/
Pošto su se dosadašnja curenja informacija iz NRK pokazale tačna (1060 3 GB što su svi manje-više odbacili kao budal.štinu), znamo sledeće:
GTX 1050 će biti predstavljen u septembru, a prodaja kreće u oktobru po ceni od 150 $ (što će verovatno biti u Evropi 160 € za najjeftiniji model). Performanse će biti u rangu 960. Eto.

Jel ova karta ima HDMI 2.0?
I jel se očekuje pad cena?

Razmišljam o kupovini prvenstveno za UHD filmove/serije na TV.

Jel ima neko poređenje temperatura i buke 950 vs 460?
I da li i 460 ne pali ventilator kad je u IDLE?
Ako ćeš za UHD video, onda su te grafičke prejake.
Striktno između ta dva modela, RX 460, konkretno Gigabyte WindForce model koji gasi ventilatore u stanju mirovanja i nema dodatno PCI-E napajanje. Problem je cena kod nas uključujući i KP.

DOPUNA
Novoregistrovani korisnik koji ima nadimak iz filma o super heroju je dodat na listu za ignorisanje zbog ad hominem poruke.
 
Poslednja izmena:

Cemu ovoliki post? Jel ti to sebe opravdavas i ubedjujes javno da je bolje da kupis nvidiju koju ne volis nego da kupis ati ciji si fanboy?

Nema tu vise ovo volim ovo ne volim, za svoje pare kupujes ono sto u tom trenutku bolje radi i sto ce biti dugovoecnije.

EDIT:

Toliko si vremena na forumu a jos nisi naucio da ne pises post za postom nego da svoj postojeci editujes.
 
Poslednja izmena:
@Duke

GTX 750 Ti više ne bih uzimao ni u kakvu kalkulaciju pošto je sada već dve generacije stara kartica (prva generacija Maxwell-a) kojoj manjkaju dosta instrukcija.

Znači ili GTX 950 ili RX 460 ili po navodima nekih sajtova GTX 1050 koji bi trebalo da izađe početkom oktobra ukoliko si voljan još da čekaš :)


Pretpostavljam da je low power HTPC build jer potražnju baziraš na veličini i potrošnji kartice. Razumem tvoju frustraciju, i ja sam bio u toj situaciji...
 
@Duke objasni deder vulkan i izuzetak dota2


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne ocekuje se skoriji pad cena, kontam bar dok konkurencija ne izbaci GTX1050.

A ostale odgovore mozes naci npr. ovde: https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_460_STRIX_OC/
Gledam sad review i nailazim na ovu sliku gde kaže da ima HDMI 2.0 (sa HDCP 2.2) ima rezoluciju 3840x2160 @60Hz ali nema 4:4:4 nego ima 4:2:2 :mad:
Koja im je sad to fora?

Pošto su se dosadašnja curenja informacija iz NRK pokazale tačna (1060 3 GB što su svi manje-više odbacili kao budal.štinu), znamo sledeće:
GTX 1050 će biti predstavljen u septembru, a prodaja kreće u oktobru po ceni od 150 $ (što će verovatno biti u Evropi 160 € za najjeftiniji model). Performanse će biti u rangu 960. Eto.

Ako ćeš za UHD video, onda su te grafičke prejake.
Striktno između ta dva modela, RX 460, konkretno Gigabyte WindForce model koji gasi ventilatore u stanju mirovanja i nema dodatno PCI-E napajanje. Problem je cena kod nas uključujući i KP.
Nije problem da sačekam ni GTX 1050, ali hoću da kad već uzimam za UHD da to bude pun, pravi UHD, a ne oskrnavljeno na ovaj ili onaj način.

@svi
Jel postoji neka grafička kartica iz oba tabora (izašla ili će do kraja godine izaći) a da podržava 3840x2160 @60Hz, 4:4:4 (dakle mora da ima i HDMI 2.0 i HDCP 2.2)?
Meni treba jedna takva najjeftinija koja će u IDLE gasiti ventilatore (a računam da će biti jača od moje 6870 što se igrica tiče).
 
Nemaš ni jednu kartu koja na toj rezoluciji preko hdmi daje 4:4:4.
Preko displey porta u toj rezoluciji dobijaš 4:4:4.
Znaci i rx 460 preko display porta daje 4:4:4.
 
Misliš da ATI nema karticu koja to daje?
Jer mislim da NVIDIA to može (makar je tako pisalo na forumu o tome).

Ako ide preko DP-a treba adapter koji je 30$ bez isporuke i carine. Još uvek može da se desi da ne radi kako treba, da ima smetnje...
 
Poslednja izmena:
Evo Power Color RX460 2GB Red Dragon kod nas za 130 evra.

Na akciji do petka. Puna kapa za te pare...
 
Gledam sad review i nailazim na ovu sliku gde kaže da ima HDMI 2.0 (sa HDCP 2.2) ima rezoluciju 3840x2160 @60Hz ali nema 4:4:4 nego ima 4:2:2 :mad:
Koja im je sad to fora?

Rekao bih da je to za HDR, tj. 10+bit signal. Sumnjam da nove grafe ne mogu da izbace 4:4:4 na 60Hz, ne bi podrzavale HDMI 2.0 specifikaciju ukoliko bi bilo tako.
 
Ma ne podržava.
U drugoj temi su mi odgovorili da je to ograničenje HDMI 2.0 i da za 4K @60Hz i 4:4:4 treba HDMI 2.1

Evo linka, a ima i članaka koji to i kažu, recimo ovaj
 
Poslednja izmena:
Ma ne podržava.
U drugoj temi su mi odgovorili da je to ograničenje HDMI 2.0 i da za 4K @60Hz i 4:4:4 treba HDMI 2.1

Evo linka, a ima i članaka koji to i kažu, recimo ovaj

Pa da nisam licno koristio 4:4:4 za 4K@60Hz preko HDMI 2.0 mozda bih ti i poverovao ali ukoliko se drzis 8bita, HDMI 2.0 podrzava 4:4:4 za 4K@60Hz. Imas to na oba linka koja si sam dao. Koristio sam (barem na kratko) 4 UHD TV-a kao PC monitore u poslednjih par godine, znam sta pricam.
 
Ja sve vreme pričam za 10-bita.
Gde piše da 4k @60Hz 4:4:4 može na 10-bita preko HDMI 2.0?
Ako si i ti mislio da to može na 10-bita preko HDMI 2.0 onda ti grešiš jer svuda piše da je to nemoguće.
 
@ pixell

Na kraju odustao od svega. RX 460 je dogsh.t kartica i ostaviću poruku kasnije dole zašto jeste. Juče sam naručio i danas mi je stigla ASUS ROG Strix RX 470 4G za 29.590 kod nas iz BG-a. Žrtvovao sam jedno mesto za budući SSHD pa će laptop HD morati leteti napolje kasnije.


@ VectorZz

Na Steamu postoje tri Vulkan igre. Onu AMD Denuvo sponzorisanu neću ni spominjati o kojoj svi sve znaju.

Dakle, The Talos Principle i Dota 2. Stvar je prosta: Serious Engine i Source (2) su superiorni na GeForce karticama, pogotovo u OpenGL modu, a dominacija je nastavljena i u Vulkanu.
Dota 2 na Radeon karticama generalno najbolje radi u -nod3d9ex modu i to je činjenica. Vulkan je isto dobar. OpenGL je katastrofa, mada izgleda kod novih RX se situacija dosta popravila. DX11 je generalno jadan kod oba proizvođača.
 
Kao redditor koji ide svaki dan redovno na r/AMD, ta kartica je dočekana kao veliko razočarenje. Za one koji ne znaju, taj subreddit je najveće leglo AMD fanatika na netu. OK, veće je jedino na wcctechu, ali je sajt izglasan da se banuje u julu, očigledno zašto, a ja ću dodati da je deo komentatora tamo očigledno imaju psihičke probleme. Generalno je r/nvidia puno bolje mesto za normalnu diskusiju.

Elem, ko god pita da li da kupi rX 460 uglavnom će većina otkucati da se izduži za RX 470, ako ne da čeka 1050 ili kupi 950 koji ima stalno popuste u Americi.

Kad su izašle recenzije, bio sam pozitivno šokiran da svi koji su branili karticu su popili prilično dosta negativnih poena.

Šta je sve razočarajuće i pogrešno u vezi RX 460?

1) Kao što se zna, u pitanju je laptop čip, ali osakaćen. Punokrvni skoro sigurno ide Jabuci, za narodne mase šta je ostalo i to se vidi po performansama.

2) Paradoksalno je da se kartica reklamira za e-sport, a upravo te igre rade bolje (Valve i Blizzard igre pre svih) na GeForce karticama.

3) AMD partnere treba da je sramota! Prosto je neverovatno da svim RX serijama da je samo Gigabyte izbacio WindForce model koji je kraći od 21 cm (ITX). Za to vreme NVIDIA partneri su izbacili čak i GTX 1060 u ITX formatu. Neverovatno. Još veća budal.ština je što je AMD predstavio FirePro karticu na Polarisu 11 koja je u jednom slotu sa običnim hlađenjem!

4) I onda je na redditu krenulu kako smo umesto toga dobili monstrum kartice nenormalne dužine sa skupim hlađenjima iz klasa iznad da bi se nabila cena. Vrhunac ludila su kartice sa 4 GB koji je potpuno besmislen na takvoj kartici jer nema snage da gura AAA bloat igre u 1080p sa iole jačim podešavanjima (teksture su te koje "jedu" VRAM), a ove e-sport igre nemaju nikakve koristi od toga jer su optimizovane da rade na integrisanim GPU-ima.

5) Koliko je kartica loša je da se za 50-60% doplatu dobije kartica koja je često i preko 100% brža.

6) Evo kod nas WindForce RX 460 i GTX 950 imaju istu cenu na KP-u mahom (140). Kome je stalo do performansi, izbor je jasan pošto se 950 klokuje do 960 nivoa. I Gigabyte treba da bude sramota da dodaju OC u nazivu karticu za 12 MHz veći GPU takt (ovo se odnosi ina neke druge modele iz RX serija kao npr. Sapphire Platinum RX 470). Ali tek najgore sledi.

7) Svi RX 460 modeli bez dodatnog napajanja trokiraju! Kad običan kupac koji ima OEM mašinu (Dell/HP/Lenovo itd.), a oni su apsolutna većina na koju se ova kartica odnosi i cilja, kupi karticu i ubaci je da igra novije igre, neće ni znati da mu kartica trokira i ne postiže performanse koje treba! O tome su pisali određeni recenzenti, a na redditu ima o tome puno. Rešenje je da se obori napon GPU-a i onda odjednom kartica postiže boost klok bez problema. Problem je što je AMD projektovao karticu da se može napajati samo iz PCI-E slota (75 W), ali je to dovelo da kartica ne može dosegnuti GPU boost klok zato što nema dovoljno struje.

Sve u svemu žalosno, al' tako je :(. Možda do godine izaće RX 465 ako Jabuka bude zadovoljena. Lično mislim da ako zeleni ne budu pohlepni i zaista 1050 bude u rangu 135-165 $ (2 i 4 GB verzije) kako je procurelo, 460-tki se loše piše (kao da je sad u boljoj situaciji).
 
2) Paradoksalno je da se kartica reklamira za e-sport, a upravo te igre rade bolje (Valve i Blizzard igre pre svih) na GeForce karticama.


Karta se reklamira takvom jer je neko u marketing odeljenju procenio da bi bilo super da se negde istakne jer je e-sports bitna reč na internetu; iza toga ne stoji apsolutno ništa više od toga, ni neke posebne analize performansi, niti ozbiljna poređenja, ništa. Jel može da pokrene CS, Dotu, World of Tanks? Može? Odlično, teraj!

Da se razumemo, ni konkurent ne bi ništa drugačije reklamirao svoj proizvod da je u takvoj situaciji. Međutim, ne trebate da mislite da se iza tih fraza krije nekakva ozbiljna podrška, analiza, promišljanje, iznenađujuće performanse, posebna optimizacija...jednostavno, kao i svaka socijalna karta ili APU, pričaće se da je "dovoljna za CS, Dotu, WoT, LoL". Tu priču slušamo već jedno 5 godina, samo što je sada pričaju za novi čip ;)
 
Poslednja izmena:
I ponovo se vraćamo na onu priču da nema loše kartice, već loše cene :D

@DukeofSerbia
Nevezano za ovu kartu, mislim da nema mnogo smisla to što si pisao

1) Low-end čipovi, osakaćeni ili ne će uvek postojati, jer postoji tržište za njih. 260/260X kao i 750/750Ti su imale svoje kupce (posebno je 750Ti bila popularna). Sada smo u tom rangu dobili 30-40% bržu karticu. Nije bitno da li je kartica osakaćena, već kakve su joj performanse (i cena). Najprodavanija karta u poslednjih nekoliko godina je imala osakaćen i čip i memoriju, i ljudi su je plaćali 300+ € bez problema

2) Neke igre rade bolje na jednoj arhitekturi, neke na drugoj. AMD mora da ponudi kartu u tom segmentu, bez obzira što je GTX 950 možda bolji izbor. Cenili su i Fury X/Nano 650€ iako je u skoro svim testovima sporija od 980Ti

3) To da li će neki AIB partner odlučiti za ITX verziju je njegova procena da li će mu se novac za to planinarenje vratiti u razumnom roku. Imajući u vidu da je čak R9 380 postojao u ITX formatu, zanmo da ne postoje fizičke prepreke (TDP) da bilo koja RX karta dođe u tom obliku. Inače, MSI, HiS i XFX takođe imaju modele do 7" dužine.
Fire (Radeon) Pro karte sa istim čipom doalze sa znatno manjim taktovima, što im drastično obara TDP, te ih je lakše ohladiti

4) Slažem se da je 4GB overkill za ovu klasu, pa je dobro što su EU 2GB već na 110€ (i 110$ u USA), tj. na ceni koju je do juče imao 260X model .Dok najjeftiniji GTX 950 koštaju ~130€ (od 130$ u USA). Pri tom je jadn proizvod nov, a dugi se čisti sa zaliha jer zamena samo što nije stigla

5) Da ima lošiji odnos cena/perf od RX 470 je više nego jasno, mada sa trenutnim cenama RX 470 je 80% skuplja od RX 460 2GB, pa razlika u perf/€ i nije baš toliko velika

6) Nažalost (ili na sreću) KP nije opcija za mnoge, a u maloprodaji RX 460 kreće od 17k, a GTX 950 20k. Obe cene su previsoke ako mene pitaš.

6) i 7) Bench (i mnogi drugi) je forum za PC entuzijaste. Činjenica je da većina korisnika nema pojma šta je OC, šta su default i boost taktovi, profili hlađenja i sl. Zanima ih samo slika na ekranu. Posebno u ovom segmentu. Evo i ja koji znam i znam da mogu da podignem tak sa 1030 na 1150 i memoriju za malo više, ne radim to i ne zanima me OC i performanse u tom slučaju. Kad mi default tatktovi budu nedovoljni, biće i OC. Kao što je i slučaj sa ovogodišnjim AAA naslovima (Hitman, Deus Ex i sl)

Da ne bude da mislim da je ovo nešto što smo svi čekali, i ja mislim da je GTX 950 bolji izbor, posebno ako se može nabaviti po nižoj ceni, ali ne mislim da je nešto što nema svoje tržište. Posebno 2GB modeli za 110€/$. Za gamere koji ne igraju nove AAA naslove, i ne žele da daju 180€ za karte koje im ne trebaju, bez obzira koliko su brze, ovo i nije loš izbor. Znaš koliko ljudi dođe sa pitanjem - šta da kupim, igram samo Lol, PES, i slično, ne zanima me AC, CoD i ostalo. Zašto bi neko kupovao nešto što mu ne treba? Da ne govorimo o ograničenom budžetu.

I meni je krivo što Polaris 11 sa 16CU i Polaris 10 sa 28CU nisu našli mesto u Gaming kartama jer mi je RX 460 preslaba za zamenu, a RX 470 preskupa. Što je najgore, odigraću samo 5-6 novih AAA u naredne 2-3 godine, a za ostalih 20-ak mi je i 260X više nego dovoljna. Videćemo šta će doneti GTX 1050
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno