Šta je novo?

AMD Radeon RX 460 tema

DeRadicci

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
04.08.2011
Poruke
7,654
Poena
525
PadFsp1.png




Karta uskoro izlazi, pa rekoh da otvorim temu da se ne zatrpava ona o RX 470. A i mnogima ce biti zanimljiv naslednik 7790 / R7 260X.


tHL4Qys.jpg




http://videocardz.com/62976/asus-strix-radeon-rx-460-leaked

Score je slican kao kod 7850 - jos jedan relativan pokazatelj da ova karta ne vredi najavljenih 17 hiljada.
 
Ova karta ce biti do joja za vlasnike SFF brend masina (ako izadje SFF verzija, a ne vidim zasto ne bi mogla).
Trenutno najjace za SFF je (mislim) R7 250, a ova ce je oduvati za casual gaming...

edit:
pod SFF ne mislim mini ITX kratke kartice (kao GTX970 ITX), nego niske kartice.

Upravo sebe demantovah, ima 750Ti u SFF, ali ce ova biti jaca bar 30%.
 
Poslednja izmena:
17k :lupko: pitam se koliko će da traže za tu ASUS ROG verziju .......
 
Dokle god je 20-30% jeftinija od 950, može biti zanimljiva budžet varijanta. Naravno za ljude koji uzimaju novo, polovnjake ne računam. Žao mi je samo što nisu uzeli pun čip, sa 16 CU-a (onaj koji su ubacili u Radeon Pro WX 4100). I nije mi jasno kome je palo na pamet da pravi verziju sa 4 GB
 
Ajd sto je sa 4, nego sto je na 7000, a za 470 su se stisli sa 6600. Kad ne znas sta da radis jer te konkurencija urnise, ti pucaj sebi u nogu da mu olaksas? :D
 
Ja upravo čekam i čekam da se pojavi konačno RX 460 jer mi on ulazi u izbor što se tiče grafa kad ono izgleda em ne da neće biti brži od GTX 950 nego pitam se da li je uopšte isplativiji od 750Ti.

Jurim grafe koje ne koriste dodatno napajanje ( čisto estetike radi ;) ) pa je pored 750Ti, nekih modela GTX 950 ušla i ova radeonka RX 460 ali sve mi se čini da će biti fail...Osim ako mi neko ne udovolji i napravi varijantu sa belim PCB :D
 
Biće dobra kupovina za 100e kad padne cena, šteta što nije bar 1024 shadera i brža memorija, neubedljivo mi je da je samo 20% brža od 270x (tako sam pročitao).
 
Gde si procitao da je za 20% brza od 270X? Moze neki link da vidimo...
 
Izvinjavam se mislio sam na 260x izgleda da su 270-tice i dalje zmajevi, kada su se pojavile koštale su 16k din nove pa vi vidite šta se sada prodaje za veće pare :(
Ovakav GPU mi treba u budućem APU-u....
 
Poslednja izmena:
AMD kao da sam sebi zeli da udari katanac...
 
Totalna katastrofa.. Ocigledno da su od silne zelje da naprave karticu koja ne zahteva dodatno napajanje, potpuno zaboravili na performanse.
 
128bit je 128bit, može GPU da bude napredan koliko hoće :(
 
Nema to veze sa memorijskom magistralom čoveče, posebno ne u ovoj generaciji. Pa i Poalris 10 ima 256-bit, i prestiže Havaje sa 512-bit magistralom.

Ja ne znam šta ste vi očekivali, kad ste videli zvanične specifikacije pre mesec dana. To je pobošljani 260X, u skladu sa tim i performanse. Na stranu što je Raja odavno rekao da je ovaj čip projektovan za laptopove i potrebe OEM-ova. Ova moja 260X ima TDP od 120W i traži dodatni 6-pin konektor. Ova 460 ima bolje performanse i troši manje od 75W, tako da ako se gleda perf/W, ipak postoji napredak (~2x).

Ne postoji loša kartica, samo loša cena, ko što reče jedan pre neki dan za 470 :D A za ovu još uvek ne znamo koliko je.
 
Rekoh ja ovde pre dva dana. Ogromna rupa je napravljena i sad je tu samo GTX 950 sa relativno razumnom cenom od ~150€. Tako da ljudi koji ne žele da daju 200€ na grafičku nemaju mnogo izbora.
 
Prilično bedne performanse

Sa takvim nivoom je nezanimiljiva, kao zamena, nekome ko želi jaču karticu u odnosu na recimo 750 ti ili manju potrošnju, ali solidne performormanse u odnosu na 270 x. Promašaj totalni, trebali su više sa performansama ciljati jače kartice, ovako je ostao otužan utisak
 
Poslednja izmena:
Perf/wat treba samo gledati kod Envidije. Neka GTX 1040 ili kako ce je vec nazvati bi trebala da bude karta koja ce zadovoljiti tvoje potrebe ukoliko ti 1050 Ti ne bude odgovarala.
 
Ako je to najslabija karta u novoj "postavi", tim pre su sulude njene performanse. Kao što kaže Space Beer, postoji velika rupa. Jer, ako jedna karta menja drugu bilo malo jačim performansama ili redukovanom potršnjom, imaće veću prodaju, ako se i ta karta koju menja više prodavala. R9 270 i 270 x su verovatno, među najviše prodavanim grafika zadnjih godina u svim iteracijama. I sad AMD nema, kartu koja će im biti pandan u performansama. Bitno, da su je napomenuli, koliko je jača od 260x , koja se pored drugih čini irelevantna. Da bi upali u termalnu anvelopu i da bi mogli reklamirati, kako ne treba eksterno napajanje ?

Veliki fail AMD a
 
Nadao sam se da ce uspeti da dohvate nivo GTX 950 (ili cak 960, sto bi bilo fenomenalno). Ovako, napredak sa Low Profile 750Ti koju imam je zanemarljiv, a doplata bi bila ~80-100%.

Vise mi se isplati da kupim novi regal za dnevnu sobu u koji cu moci da smestim cube MiniITX kuciste pa da koristim kartice pune visine :D
 
@Tepodong
Pazi, zamena za 270(X) je RX 470, pošto imaju praktično istu cenu na početku prodaje (180$/200$). Neko ko je pre 3 godine dao 200€ za grafičku, sada za isti novac kupuje duplo bržu kartu po toj ceni. RX 460 je za ljude koji hoće više od IGP-a, ali ih ne zanimaju ih mnogo AAA naslovi (iako može lepo da gura sve do ove godine). Mislim, prodaju se i 260X/750(ti) karte veoma lepo, tako da to tržište postoji dokle god je IGP primetno slabiji, ili skuplji (Iris Pro). Ja sam prošle godine dao 100€ za grafičku, tako da mi ne bi uopšte smetalo da sam tada za istu cenu imao 20-30% bržu kartu :D

Ali opet, stvarno je bezveze što ne postoji prava zamena za 7790/260(X), tj. da kartama iz nove serije zadržavaju cenu a povećavaju performanse, a ne da ih samo malo ubrzaju i smanjuju im cenu. Mislim da bi 16CU čip bio ~40-50% brži od njih i sa cenom od recimo 110-120$ bio sporiji od 950 koliko i jeftiniji (5-10%). Mad opet ne znam da li bio i takav čip primamljiv upgrade za vlasnike Bonaire karti. Njima za sada ostaje jedino 950 kao opcija

Ono što mi pada na pamet je da im treba najjeftinija moguća Polaris karta zbog svega što nosi (HDR, HDMI 2.0, DP 1.3, H265/HEVC 4k/60 dekoder, openCL...) jer Zen dolazi bez IGP-a i tu su zaostatku (cenovnom) u odnosu na intel za sve oni kojima jaka grafika nije potrebna, a takvih je dosta. I to će trajati bar godinu dana dok ne dođe Zen APU (a i tu će pokriti samo deo tržišta).
 
Poslednja izmena:
@Tepodong
Pazi, zamena za 270(X) je RX 470, pošto imaju praktično istu cenu na početku prodaje (180$/200$). Neko ko je pre 3 godine dao 200€ za grafičku, sada za isti novac kupuje duplo bržu kartu po toj ceni. RX 460 je za ljude koji hoće više od IGP-a, ali ih ne zanimaju ih mnogo AAA naslovi (iako može lepo da gura sve do ove godine). Mislim, prodaju se i 260X/750(ti) karte veoma lepo, tako da to tržište postoji dokle god je IGP primetno slabiji, ili skuplji (Iris Pro). Ja sam prošle godine dao 100€ za grafičku, tako da mi ne bi uopšte smetalo da sam tada za istu cenu imao 20-30% bržu kartu :D

Ali opet, stvarno je bezveze što ne postoji prava zamena za 7790/260(X), tj. da kartama iz nove serije zadržavaju cenu a povećavaju performanse, a ne da ih samo malo ubrzaju i smanjuju im cenu. Mislim da bi 16CU čip bio ~40-50% brži od njih i sa cenom od recimo 110-120$ bio sporiji od 950 koliko i jeftiniji (5-10%). Mad opet ne znam da li bio i takav čip primamljiv upgrade za vlasnike Bonaire karti. Njima za sada ostaje jedino 950 kao opcija

Ono što mi pada na pamet je da im treba najjeftinija moguća Polaris karta zbog svega što nosi (HDR, HDMI 2.0, DP 1.3, H265/HEVC 4k/60 dekoder, openCL...) jer Zen dolazi bez IGP-a i tu su zaostatku (cenovnom) u odnosu na intel za sve oni kojima jaka grafika nije potrebna, a takvih je dosta. I to će trajati bar godinu dana dok ne dođe Zen APU (a i tu će pokriti samo deo tržišta).

RX 460 je za ljude koji hoće da koriste kinesko napajanje od 10€ :d
- ova kartica je smisleni upgrade za one koji sada imaju 7750 ili 7770 vga ili su se zeznuli i kupili r7 250 prošle godine :)
- ona cena od 17k za ovu karticu je preterana kao i 4GB vram-a na 128 bitnoj magistrali i kartici sporijoj od 7850 aka r7 265 aka r7 370
- da se prodaje po ceni koju sada ima r7 360 bila bi dobra kupovina ali bi onda njihova cena morala da ide 3-4k dole pošto se to neće desiti ostaće još 6-10 meseci 460 za oko 150€, podsetimo se da je za 135€ pre godinu dana mogla da se pazari 20% jača r9 270 :D
 
Ako se pogleda cena RX 470 od 34k, onda je 17k za ovo čudo taman na mestu, tj. tačno pola :)
Ova karta može da bude samo sa cenom koju sada ima 360, tj. oko 100€, kod nas u prodavnicama možda 110-115€.
 
ako pogledaš da je pre godinu dana mogla da se pazari 20% jača karta za 16k onda to nije toliko povoljno, a tek treba da vidimo koliko će tažiti za nju kada se pojavi u našim prodavnicama 20k me ne bi uopšte začudilo....
 
Stvarno je ova 460 razočarenje, očekivao sam barem u rangu sa 950 da bude a ispade ista ili negde i slabija od 750ti :(
 
Klokovaće se kao blesava :d
 
Kad sam kupio r9 270x cena tih karti kad su se pojavile bile su od 16000-21000 din tako da cenovno nije naslednik.Naslednik je samo u nomenklaturi.
Gledam ova dešavanja i prepucavanja šta je i ko je omanuo a istinu ocito ne vidimo.Istina je da nas navlace i jedni i drugi da za hardver dajemo sve više novca a da performanse ili nema ili da dobijamo vrlo malo za slican novac.Ovde ocito svi mi ispadamo magarci.
Umalo i ja da se upecam ali sam se odupreo :)
Ljudi manite se ovih navlakuša ni jedna nova karta nije dobra kupovina.Možda bude u buducnosti kad cene padnu a sad su sve katastrofa.
 
Nazad
Vrh Dno