Šta je novo?

NVIDIA Volta

Zna li se hoće li ići na 2080 ili na 1180 nazive?
 
I ja očekujem od Volte odličan napredak, apsolutno na svim poljima, uz veličinu GPU-a od oko 600 mm2 ili malo više od toga.

Ne znam koliko istine ima u vesti da će u Q3 već izaći Volta, po meni je to preuranjeno, jer bolje je da usavrše taj proizvodni proces nego da požure i izbace nedovoljno zreo proizvod.
 
I ja očekujem od Volte odličan napredak, apsolutno na svim poljima, uz veličinu GPU-a od oko 600 mm2 ili malo više od toga.

Ne znam koliko istine ima u vesti da će u Q3 već izaći Volta, po meni je to preuranjeno, jer bolje je da usavrše taj proizvodni proces nego da požure i izbace nedovoljno zreo proizvod.

To za Q3 je novi Titan X 100% :D
 
The official press release says:
SK Hynix Inc.today introduced the world’s fastest 2Znm 8Gb(Gigabit) GDDR6(Graphics DDR6) DRAM. The product operates with an I/O data rate of 16Gbps(Gigabits per second) per pin, which is the industry’s fastest. With a forthcoming high-end graphics card of 384-bit I/Os, this DRAM processes up to 768GB(Gigabytes) of graphics data per second. SK Hynix has been planning to mass produce the product for a client to release high-end graphics card by early 2018 equipped with high performance GDDR6 DRAMs.

Taman na vreme da HBM memorija postane praktično bespotrebna u upotrebi kod diskretnih grafika:

HBM1 - nedostatak: mali kapacitet
HBM2 - trenutno stanje: skupa za implementaciju, bandwidth u aktuelnim implementacijama će verovatno biti na nivou 384-bit + GDDR5X
HBM2 - buduće stanje: dostiže najavljenih 1TB/s ali pojavljuje se GDDR6 koji može približno to uz manju cenu i jednostavniji dizajn
 
HBM2 - implementacija košta koliko i HBM1
HBM2 - bandwith zavisi od broja stekova, tako da možeš da biraš od 256 GB/s za karte nižeg i srednjeg segmenta do 1024 GB/s za high-end i profi upotrebu
HBM - postojeća arhitektura (Pascal, Vega) već koristi ovaj tip memorije u višem segmentu. Svaka naredna arhitektura je spremna za HBM. Čim cena to bude opravdala, može se vrlo lako spustiti u srednji, pa u niži. A cena može ići samo na dole. Takođe HBM ima prednost jer dozvoljava više različitih kombinacija (broja stekova) i omogućava kompaktniji dizajn.

Obe memorije su tu i neće ići nigde, bar narednih nekoliko godina. Običnim korisnicima je manje više svejedno šta je na karti
 
HBM2 je trenutno prisutan samo u data center čipu a uskoro će se naći i u Vegi kao prva implementaciju u gaming grafici. Videćemo kakve konfiguracije će biti moguće tj. koliko će memorije imati a samim tim i koliki bandwidth. Sve oko 500Gb/s se postiže i sa GDDR5X i samim tim nije opravdano jer je daleko skuplje za implementaciju. Tačno je da krajnjem korisniku to nije bitno, pričam iz ugla kompanije.
Prava prednost HBM-a je kompaktan dizajn i to je po meni budućnost, AMD je to počeo sa Nano ali mislim da to mora mnogo jače da se gura.
 
Ništa bitno za gaming, ali veoma značajno za HPC
https://devblogs.nvidia.com/parallelforall/inside-volta/

Čip od 800mm^2 :D I prešli su sa 16 FF+ na 12nm FFN, očigledno zbog potrošnje. Zadržani su isti klok i TDP, sa primetno većim čipim i brojem tranzistora. Ali je broj tranzisotra po mm^2 ostao manje više isti.
 
01:24PM EDT - Product announcement: DGX-1 with Tesla V100 (DGX-1V)
01:25PM EDT - 8 Tesla V100s in an NVLink Hybrid Cube arrangement
01:25PM EDT - $149,000, orders start today
01:25PM EDT - 960 Tensor TFLOPS (Jen-Hsun is lamenting that he doesn't have another 40 TFLOPS)
01:25PM EDT - Delivery in Q3

Taj čip od 800mm2 u 12nm se pojavljuje u Q3 u vidu DGX-1 a pre-order počinje već danas :)

Koliko vidim ceo GPU ima 5376 CUDA cores dok je u V100 GPU skresan na 5120. Ukoliko prate isti odnos Maxwell-a i Pascal-a, onda bi GTX 2080 (GV104) trebao da teži 3584 cores, tj. isto koliko i GTX 1080Ti. Očekujem da GV104 bude barem duplo manji (jer neće imati DP, Tensor cores itd..), tj. oko 10m tranzistora i negde oko 350-400mm2, sa performansama 20-25% većim od GTX 1080Ti i Q1 2018 launch.
 
Poslednja izmena:
Delivery in Q3 ^ Nisam ispratio sve, gledam samo da li ce biti refresh-a postojece ponude ili nova serija dolazi... sta im onda znaci ovo za Q3? Jel to sigurno da ce tek od pocetka sledece godine?
 
Meni i dalje nije jasno sta je drzao u ruci kad je rekao da je 150w kartica, ako znamo da je Volta V100 TDP 300w :d

20xx nece pre 2018, prvo da se sav kapacitet najhrani ovi sto placaju 10 000$ za jednu V100... neka ocekivanja su Q1 2018, mada je 1080 dosao u Q2 pa ko zna

@c-p-r c-p-r je tu
Q3 2017 je samo za ove stanice od 4x i 8x volte
 
Poslednja izmena:
Izgleda da postoji i 150W varijanta u malom pakovanju:

Tesla-V100-Full-Height-Half-Length-Hyperscale-Card-150W-3-840x472.png


For hyperscale datacenters NVIDIA has managed to cram that same 815mm² GV100 GPU into a card the size of a CD case. At half the power the 150W hyperscale Tesla V100 naturally won’t be as fast as its 300W bigger brother but it’s close. How close? NVIDIA isn’t disclosing that information just yet.

Ali se još uvek ne zna koliko je slabija..

Na Anandu standardno najbolje odrađen opis:

http://www.anandtech.com/show/11367...v100-gpu-and-tesla-v100-accelerator-announced
 
Pa sigurno slabija oko 10-35% sa dosta manjim naponom... da bi ostala u 150w, verujem da karta trotluje frekvenciju isto kao i sto 10xx rade kad im limitiras TDP sve zavisno od posla, desi se da neki "work" bas u miningu malo vuce struje i da moze radit na 100% pri daleko manjoj potrosnji dok drugi cedi sav TDP...
 
Kakva zverina. Koji potencijal za gaming sektor. Fantazija. Ovom se nisam nadao, 815mm2.

Samo, dok Volta ne izadje mislim da ce se plan promeniti pa ce umesto HBM2 da uleti GDDR6 dok ce se HBM2 verovatno zadrzati u pro namenama.

@DAS

Ako Voltu konfigurisu slicno kao sto su uradili sa Pascal GP102 mozemo dobiti dosta manji chip sa monstruoznim performansama. Po ovom sada sto se moze videti, Volta ima vise prostora da ponudi nego sto je Pascal u odnosu na Maxwell.

GV104 ce biti savresna karta za 4k dok ce GV100 biti monstrum ali u pravom smislu ako iskoriste dat potencijal.

Volta mi se vec sada mnogo dopada. To ce biti definitivno must have sto ce dalje rezultirati promenom citave platforme. ;)
 
Poslednja izmena:
Neće promeniti plan, GV100 ostaje sa HBM2 i to samo za pro namenu isto kao što je bilo sa GP100. Ovo i jeste najava striktno za Tesla/Quadro/DGX karte. Gaming karte sa GV104/102 GPU-ovima 99% idu sa GDDR6 memorijom.

Što se tiče potencijala u odnosu na prethodnu seriju, Volta donosi više CUDA cores u odnosu na Pascal nego što je Pascal u odnosu na Maxwell ali klokovi sigurno neće videti toliki boost, tako da sve skupa povećanje performansi u odnosu na Pascal može da bude do nivoa Pascal u odnosu na Maxwell, verovatno manje od toga..
 
Gore sam napisao na koji se chip odnosi tj. seriju. Za gaming ce verovatno biti GDDR6 a ne HBM2.
Clock-ovi koji su prikazani su za Chipove za pro namene. GeForce nece preci 250w i imace vise clock-ove.
Apsolutno me ne bi cudilo da default clock GV104 bude negde oko 2000 Mhz, base clock.

Sa druge strane pomenuh i konfigurisanje chip-a pa se vodeci i tim mogucnostima moze napraviti i postici bolji napredak nego sa Pascal-om.

Znaci ti dajes manje? Dakle, krecemo sa opkladama :D Hoces sad da dam prognozu ili da vas pustim da se ispucate? :p
 
Pa cip je velik tu je najveci napreredak :D

Mada ima dosta toga da se krese, pitanje ona deep learning nova cuda jezgra da li ce uopste zadrzat 1/8 u gaming chipu ili ih sva izbaciti oni na GV100 bas trose dosta mesta, itd... ima tu i optimizacija od paralizacije thredova itd..

Jedino je zalost sto se 80% resursa gura u HPC, gaming je tu sad coleteralna steta dobije sta preostane :d
 
njima 1080ti i titan xp zavrsavaju posao sto se tice gejminga,necete voltu jos skoro videti u gejming izvedbama.
 
@zeljko

815mm2 sigurno nece biti gaming chip. Spakovace ga na nekih 600mm2 u tom opsegu, gore, dole.
Nek izbace sve nepotrebne stvari, optimizuju chip potpuno za gaming namene takav chip koji nasledi GP102 donece vise nego sto je doneo GP102 u odnosu na GM200. Pascal je imao fantastican potencijal, u to smo se uverili do poslednjeg TitanX sa full chipom a cak i on ima neostvaren potencijal jer je povrsina samo 471 mm2. Zamisli onda koliko ima prostora sa Voltom jer oni na isti nacin mogu da ostvare napredak na slicnoj povrsini uz manju potrosnju u odnosu na Pascal a gde je 815mm2. Dakle sa Voltom mogu prakticno da se zezaju.
Tu je najveci problem sa konkurencijom. nVidia ce da cedi jer nema potrebe da daje takve monstrume, posto AMD nema sanse da ih sustigne.
 
Aj neka mi neko kaze da li prelaziti sa r9 290 na 1080ti, ili cekati voltu :).
 
ja sam jos uvek na gtx 970 i cekam vegu da bi uzeo polovnu 1070 za 300-350e :D
 
Valjda znate da karte nece pre Q1 2018 sa za gaming, ako bude kao 10xx onda tek Q2 (za godinu dana)?
 
Aj neka mi neko kaze da li prelaziti sa r9 290 na 1080ti, ili cekati voltu :).

1080Ti jedno ako imaš 4K display ili baš hoćeš najjaču kartu.
I dalje su skupe, ako se ne gadiš švercera, možeš kod nas da je nađeš za 740e. Preko su minimum 690e. Ovo se odnosi na referentne (FO).

Imaj u vidu da ćeš slične performanse dobiti u vidu 2070 za 400 i kusur evra za nekih 9-10 meseci.
 
Nemam 4k, ali imam 144hz monitor. Nisam gadljiv na švercere, ali ne bih uzimao fe.
 
Nazad
Vrh Dno