Šta je novo?

NVIDIA Volta

Ispravio je TP grafikone u poslednjem testu :)

Inace, 660e za GTX 1080 G1 je vec realna cena obzirom da je MSRP te karte 649$.
Mozemo ovako da uporedimo - prosle godine kada se na KP pojavio GTX 980Ti G1, bio je best-buy u high-end klasi. Sada za iste pare imamo GTX 1080 G1 (nadam se da ce ga biti i dalje po toj ceni). Koliki je tu napredak?

GTX 980Ti G1:
perfrel_3840.gif


GTX 1080 G1:
perfrel_3840_2160.png


GTX 980Ti ima daleko veci overclock potencijal od GTX 1080 ali zato i GTX 980Ti G1 dolazi sa daleko overclock-om od GTX 1080 G1.
Ispada da je razlika kada se obe karte posmatraju sa out of the box taktovima, nekih 25%.
Znaci, dobili smo 25% u odnosu na pre godinu dana za iste pare. Napredak nije nesto veliki ali ima ga.
 
Poslednja izmena:
Eve' i mene sa procenti..:eyebrows:

Mislim da je tih 25% prevelika razlika, nesto nisi dobro izracuno...;)
Overklok 1080 vs 980Ti :
https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_1080_G1_Gaming/27.html
https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_980_Ti_Waterforce/26.html

Dakle, u Battleifeld 3 na 1440p., razlika je skoro 12%. S tim da na default 1080 vs 980Ti razlika je 35%. :shock:
Znaci, kad se overklokuju, 980Ti spusti razliku od 35% na oko 12%. Te 980Ti i sve Maxvell kartice imaju veliko skaliranje kod overkloka. Pogledajte na kolikim klokovima sljaka referentna 980Ti na testu kod Techpowerup sajta :
https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GeForce_GTX_980_Ti/35.html

Average klokovi su na 'samo' 1.128mhz i zato takva razlika na default u odnosu na 1080 koja sljaka na skoro 1.800mhz klokovima. Kada se klokuje 980Ti na preko 1.500mhz u odnosu na 1.128mhz , plus memorija klokovi na preko 8.000mhz, dobijaja se veliko skaliranje od oko 30% i vise procenata, i zbog nesto slabijeg skaliranja kod 1080, smanjuje se razlika u prefomansama.....
Inace, najzad je 660E za G1, realna cena za 1080 karte ...:trust:.....sto znaci da neke 1080Ti kartice nece biti 1.000E.....valjda....:smoke:
 
Poslednja izmena:
@DAS
Predloženi MSRP za nereferetnu kartu od strane nV je 599$, ne 649$. MSRP za FE je 699$, čije su gotovo sve količine ionako već otišle.

BTW, sad obrati pažnju na to koliko je 980 donela u trenutku izlaska u odnosu na 780ti (ref vs ref). Daleko manje nego ovih "25%" (ili koliko već revjusrba prizna :p) u odnosu na ono što je 1080 donela u odnosu na 980ti. Kasnije je uz pomoć drajvera naravno to još popravljeno, kao što se vidi kod tebe na prvom grafiku prilikom izlaska 980 ti. Pri tome treba uzeti u obzir da je 780 Ti imala bolji OC potencijal u odnosu na 980, baš kao što i 980ti ima bolji OC potencijal u odnosu na 1080.

perfrel_3840.gif

Kao što vidiš 7.52% :p


Uz ono što sam već napisao u ovom postu:

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?382551-NVIDIA-Volta&p=4731800&viewfull=1#post4731800


Kao što vidiš GTX 1080 u odnosu na GTX 980 je donela onoliki pomak koliki je GTX 780 donela (za neverovati) u odnosu na GTX 960 i na to stavila cenu od $649.


BTW, za to koliko je ova generacija donela i za poređenje sa prethodnom treba sačekati i 1080ti, eto nje odmah po izlasku Vege.
 
Poslednja izmena:
Eve' i mene sa procenti..:eyebrows:

Mislim da je tih 25% prevelika razlika, nesto nisi dobro izracuno...;)
Overklok 1080 vs 980Ti :
https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_1080_G1_Gaming/27.html
https://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_980_Ti_Waterforce/26.html

A lepo sam napisao da sam uporedio G1 vs G1 sa out of the box taktovima :)
Sto mislim da je realno za dosta ljudi koji ne klokuju ali kupuju overclock-ovane karte. A takodje GTX 980Ti G1 dolazi sa daleko vecim overclock-om od GTX 1080 G1.

@DAS
Predloženi MSRP za nereferetnu kartu od strane nV je 599$, ne 649$. MSRP za FE je 699$, čije su gotovo sve količine ionako već otišle.
599$ je predlozeni pocetni MSRP za (u ovom slucaju imaginarnu) referentnu kartu. Nereferentne uvek imaju vecu cenu od ove, a 649$ je cena Gigabyte GTX 1080 G1 karte. Zato kazem da je 660e realna cena i tesko da ce ici mnogo ispod toga.

BTW, sad obrati pažnju na to koliko je 980 donela u trenutku izlaska u odnosu na 780ti (ref vs ref). Daleko manje nego ovih "25%" (ili koliko već revjusrba prizna :p) u odnosu na ono što je 1080 donela u odnosu na 980ti. Kasnije je uz pomoć drajvera naravno to još popravljeno, kao što se vidi kod tebe na prvom grafiku prilikom izlaska 980 ti. Pri tome treba uzeti u obzir da je 780 Ti imala bolji OC potencijal u odnosu na 980, baš kao što i 980ti ima bolji OC potencijal u odnosu na 1080.

perfrel_3840.gif

Kao što vidiš 7.52% :p


Uz ono što sam već napisao u ovom postu:

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?382551-NVIDIA-Volta&p=4731800&viewfull=1#post4731800

To sve stoji - GTX 1080 u odnosu na GTX 980 u poredjenju sa prethodnim kartama je doneo vise performansi i vecu cenu sto znaci da je to to otprilike.
 
599$ je predlozeni pocetni MSRP za (u ovom slucaju imaginarnu) referentnu kartu. Nereferentne uvek imaju vecu cenu od ove, a 649$ je cena Gigabyte GTX 1080 G1 karte. Zato kazem da je 660e realna cena i tesko da ce ici mnogo ispod toga.

To stoji, naravno. Sve zavisi od toga koliko AIB partneri žele da ulaze u rat cenama, tj. od AIB konkurencije.

Recimo ovaj Asus plastikaner je zaista bio $599 kada je bio na stanju, a ovo je neki "klasični" referentni dizajn iz prethodnih generacija.

http://www.newegg.com/Product/Produ...26110R&cm_re=gtx_1080-_-14-126-110R-_-Product
 
Poslednja izmena:
Kako god okrenes svaka sledeca godina je rotiranje sa cenama.
Taj G1 je bio VELIKI Maksvel po ceni od 660 evra, sada imas MALOG Paskala po toj istoj ceni.
Koliko ce biti VELIKI Paskal?

Tu se sva prica i pravdanje cena zavrsava. A da ne pominjem GTX 970 koji je bio 330 evra dok sada isti model od MSI kosta skoro 200 evra vise.
Da, cene su sasvim korektne, nema sta. :S:
 
Kakve to veze ima? Tako i treba da bude. To i jeste neka realna cena. Nazovimo realna jer u tu cenu treba da se uglavi neki GTX 1060 Ti a ne GP106.

Cena mora da prati rang iz serije u seriju. GTX 1070 nije smela da predje 400 evra a ni govora o 500 evra ako je vec doslo
do poskupljenja i nestabilnosti sa valutama.

Dzabe ja pricam, vidim, ne vredi. Ali doci ce vam Volta, cesacete se po glavi kada GTX 2070 bude kostao 600-700 evra a GTX 2080 jedno 1000 evra.
Kao sto neko rece, cilj je da cip srednje klase zacene okruglo na hiljadarku. Vise me nista ne cudi zaista.
 
Poslednja izmena:
Nekad su kompjuteri kostali toliko. Marketing je ucinio svoje da ponovo kostaju.

Izgleda da je nVidija ubedila Nintendo da uzmu Tegra X1 zalihe i strpaju u NX handheld konzolu. Jen Hsun je kineski Del Boj :d

Jos jedna stvar oko cena. Jesu karte skupe u (islamskoj) Jevropi ali je nV barem odigrala posteno i podigla nivo performansi, pa ko ima nek kupi. AMD je po svemu sudeci mislio da valja RX480 za 299$ MSRP i to na taktu od ~1100 boost sto je ispod GTX970 performansi. Njima ne bi smetalo ni najmanje da je nVidija rebrandovala Maxwell, toliko su jadna firma. RX480 na 1266 boost i 249 (fantomskih) dolara je nesto sto je ucinjeno minut do 12 kada su ostali u cudu posle najave GTX1080.
 
Po cemu je nV odigrala postenije od AMD? povecala cenu karti za maxwell "rebrand u 16nm" koji kosta manje da se napravi?! AMD je uradio istu stvar, jedino sto nam nisu dali performanse nego su samo spustili cenu za vec postojece. Tek kad izadje vega, znacemo ko je ispao posteniji (a nisu ni jedni ni drugi posteni).
Sve dok za siroke narodne mase imamo ukupno 3 americke firme, cija su sedista u radijusu od nekih 10-ak km, cene ce ici gore.
 
Spustili su cenu jer su primorani. Oni bi najradije prodavali iste performanse za iste pare, samo sa manjim cipovima koji su jeftiniji za proizvodnju. Da su hteli da nesto promene, imali bi Vegu sada a ne bi cekali sest i vise meseci.

Samo zaludni cekaju Vegu i Zen, isti oni koji veruju u bajke.
 
Nije nVidia odigrala postenije nego jednostavno ima ponudu u trenutku kada je potrebna. To AMD nema vec godinama. Da se razumemo, ja bih recimo vrlo rado uzeo ovaj monitor:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_mg279q.htm

ali nemam koju kartu da uzmem uz njega - RX480 je previse slab za 1440P, Fury X je star i skup, znaci sta ? Da cekam Vegu. Ali ja ne zelim da cekam.

To je taj problem, vecina pokupuju karte iz segmenta koji im je potreban i tek onda se ceka da AMD izbaci svoje karte. A sta ta Vega moze da promeni po pitanju price/performance-a? Gledajuci trenutnu situaciju ne mnogo, evo zasto: AMD ne moze da preskoci stepenicu i odmah da ide na Titan X P performanse vec prvo mora da sustigne GTX 1080. Zasto ovo mislim? Pa samo treba ispratiti nekoliko poslednjih high-end launch-ova od strane AMD-a (Fury X, R9 290X, 7970..) i videti da skok nikad nije bio veci od +30% u odnosu na prethodni high-end a barem toliko im sada treba u odnosu na Fury X da dostignu GTX 1080. Vega ce vrlo verovatno biti 2 x Polaris 10 isto kao sto je Fiji bio 2 x Tonga. Obzirom da je GTX 1080 sada ~80% brzi od RX 480, pretpostavimo i da ce takva Vega biti ~80% brza od RX 480 (i to u najboljem slucaju) tj. da ce biti na nivou GTX 1080. E sad koliko ce to da kosta ? Pa ako jos bude imala HBM2 memoriju i vodeno hladjenje tesko da moze ispod 649$. Ali nek bude i da je 599$.
I sta ce to da donese onom ko ceka ?

Slicna situacija se desila i prosle godine sa Fury X-om, kad je nVidia mesec dana pre toga izbacila GTX 980Ti za 649$ a onda izlazi Fury X koji nudi cak malo nize performanse (a ne racunajuci tu ogroman OC GTX 980Ti) i opet AMD ne moze da ga zaceni ispod toga.

Ja bih voleo da se desi nesto drugacije sto bi opet nateralo nVidia-u da spusti GTX 1080Ti (GP102) na neku razumenu cenu ali situacija trenutno deluje beznadezna. I dok nVidia isporucuje GTX 1080/70, pa onda GTX 1060, a od sledece nedelje i Titana (a u HPC-u Tesla GP100 karte, Quadro GP102 karte), AMD se muci sa Polaris 10 kartama. Zabrinjavajuca razlika..

Ponavljam, vrlo rado bih uzeo AMD kartu ali nemaju ponudu, ne izbacuju kartice...
 
Poslednja izmena:
GTX 1080 nije 80% brzi od RX 480 u onome sto je bitno za nekoga ko kupuje novi monitor i graficku, a to su nadolazece DX12 i Vulkan igre. Osim ako ne kupujes novi hardver da bi igrao matore igre?
 
Nije nVidia odigrala postenije nego jednostavno ima ponudu u trenutku kada je potrebna. To AMD nema vec godinama. Da se razumemo, ja bih recimo vrlo rado uzeo ovaj monitor:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_mg279q.htm

ali nemam koju kartu da uzmem uz njega - RX480 je previse slab za 1440P, Fury X je star i skup, znaci sta ? Da cekam Vegu. Ali ja ne zelim da cekam.

To je taj problem, vecina pokupuju karte iz segmenta koji im je potreban i tek onda se ceka da AMD izbaci svoje karte. A sta ta Vega moze da promeni po pitanju price/performance-a? Gledajuci trenutnu situaciju ne mnogo, evo zasto: AMD ne moze da preskoci stepenicu i odmah da ide na Titan X P performanse vec prvo mora da sustigne GTX 1080. Zasto ovo mislim? Pa samo treba ispratiti nekoliko poslednjih high-end launch-ova od strane AMD-a (Fury X, R9 290X, 7970..) i videti da skok nikad nije bio veci od +30% u odnosu na prethodni high-end a barem toliko im sada treba u odnosu na Fury X da dostignu GTX 1080. Vega ce vrlo verovatno biti 2 x Polaris 10 isto kao sto je Fiji bio 2 x Tonga. Obzirom da je GTX 1080 sada ~80% brzi od RX 480, pretpostavimo i da ce takva Vega biti ~80% brza od RX 480 (i to u najboljem slucaju) tj. da ce biti na nivou GTX 1080. E sad koliko ce to da kosta ? Pa ako jos bude imala HBM2 memoriju i vodeno hladjenje tesko da moze ispod 649$. Ali nek bude i da je 599$.
I sta ce to da donese onom ko ceka ?

Slicna situacija se desila i prosle godine sa Fury X-om, kad je nVidia mesec dana pre toga izbacila GTX 980Ti za 649$ a onda izlazi Fury X koji nudi cak malo nize performanse (a ne racunajuci tu ogroman OC GTX 980Ti) i opet AMD ne moze da ga zaceni ispod toga.

Ja bih voleo da se desi nesto drugacije sto bi opet nateralo nVidia-u da spusti GTX 1080Ti (GP102) na neku razumenu cenu ali situacija trenutno deluje beznadezna. I dok nVidia isporucuje GTX 1080/70, pa onda GTX 1060, a od sledece nedelje i Titana (a u HPC-u Tesla GP100 karte, Quadro GP102 karte), AMD se muci sa Polaris 10 kartama. Zabrinjavajuca razlika..

Ponavljam, vrlo rado bih uzeo AMD kartu ali nemaju ponudu, ne izbacuju kartice...

Iz tog razloga i nisam previše razmišljao, već pazario xb271hu i upario sa gtx 1070, za sada mi je to sasvim dovoljno za 1440p.
 
@G@W: to je neki prosek svih igara (u stvari na tp je jos veci)
Postoje neke veoma bitne DX11 igre koje ce se igrati u buducnosti, kao sto su The Division i Witcher 3.
Od pravih DX12 igara recimo u AoS-u je razlika 60%+.
Time Spy benchmark ako moze da posluzi kao neka indikacija sta nas ceka je takodje 80% razlike...ah da, taj benchmark je nVidia potplatila, to si ti odmah provalio :)
 
Ne mozes ti mene obojiti, ne ti koji vec deset godina agitujes na ovom forumu za nVidiju a tu nam kao prodajes pricu da bi uzeo ATI-ja, jeste pao sam sa kruske pa ne znam kako to ide :) Mnogima sam se zamerio samo zato sto pricam kako jeste a to ne ide u korist njihovom ljubimcu, proizvodjacu hardvera.

Witcher 3 se vec odigrao a ako se bude igrao u buducnosti bice to neki EE sa DX12/Vulkan podrskom. The Division no comment zaista. Igra se i CS:GO pa niko ne prica da je DX9 bitan za bilo sta. Sto se Time Spy tice, ostavicu ljudima da se sami uvere u buducnosti koliko je dobar pokazatelj DX12 performansi.
 
Jeste, ogromne pare dobijam od nVidia-e pa moram da ih hvalim.

Imao sam Ati karte u proslosti, ne znam sta je tu problem.

U svakom slucaju, videcemo kako ce biti sto se tice DX12/Vulcan.
 
Ja nisam imum na pare, dobrovoljno se javljam da me NV finansira....:D......cu' ih hvalim jos vise....:Klanjanje ;)

Inace, ja bih jos uvek stavio DX11 ispred DX12 igara, kada biram kartice. Zasto ne odigrati Witcher 3 sa nekom 1080Ti na 1440p i maximalnim detaljima na 60fps ? .......Ili Crysis 3 ili Tomb 2016 i mnoge druge igre,... cak i na 4K i 60fps,..... takve maximalne graficke postavke i visoka rezolucija, daju jednu novu, visu dimenziju gamingu, 'uzivancija' je mnogo veca i osecaj 'realnosti' je dublji.....

Dok cekamo prave i ozbiljne DX12 igre ( ima da osedimo :d ), uostalom 1080Ti, 1080 i 1070 i 1060 ce se sigurno sasvim dobro izboriti sa bilo kojom DX12 igrom, uz veliku prednost u DX11 igrama u odnosu na AMD karte.......
 
Poslednja izmena:
Ispravio je TP grafikone u poslednjem testu :)

Inace, 660e za GTX 1080 G1 je vec realna cena obzirom da je MSRP te karte 649$.
Mozemo ovako da uporedimo - prosle godine kada se na KP pojavio GTX 980Ti G1, bio je best-buy u high-end klasi. Sada za iste pare imamo GTX 1080 G1 (nadam se da ce ga biti i dalje po toj ceni). Koliki je tu napredak?

GTX 980Ti ima daleko veci overclock potencijal od GTX 1080 ali zato i GTX 980Ti G1 dolazi sa daleko overclock-om od GTX 1080 G1.
Ispada da je razlika kada se obe karte posmatraju sa out of the box taktovima, nekih 25%.
Znaci, dobili smo 25% u odnosu na pre godinu dana za iste pare. Napredak nije nesto veliki ali ima ga.

G1 je do prošle generacije bila Gigabajtova naj karta, sada više nije, smestili su je tamo gde je bila obična oc karta.
Pogledaj cenu Extreme.
 
Nije nVidia odigrala postenije nego jednostavno ima ponudu u trenutku kada je potrebna. To AMD nema vec godinama. Da se razumemo, ja bih recimo vrlo rado uzeo ovaj monitor:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_mg279q.htm

ali nemam koju kartu da uzmem uz njega - RX480 je previse slab za 1440P, Fury X je star i skup, znaci sta ? Da cekam Vegu. Ali ja ne zelim da cekam.

To je taj problem, vecina pokupuju karte iz segmenta koji im je potreban i tek onda se ceka da AMD izbaci svoje karte. A sta ta Vega moze da promeni po pitanju price/performance-a? Gledajuci trenutnu situaciju ne mnogo, evo zasto: AMD ne moze da preskoci stepenicu i odmah da ide na Titan X P performanse vec prvo mora da sustigne GTX 1080. Zasto ovo mislim? Pa samo treba ispratiti nekoliko poslednjih high-end launch-ova od strane AMD-a (Fury X, R9 290X, 7970..) i videti da skok nikad nije bio veci od +30% u odnosu na prethodni high-end a barem toliko im sada treba u odnosu na Fury X da dostignu GTX 1080. Vega ce vrlo verovatno biti 2 x Polaris 10 isto kao sto je Fiji bio 2 x Tonga. Obzirom da je GTX 1080 sada ~80% brzi od RX 480, pretpostavimo i da ce takva Vega biti ~80% brza od RX 480 (i to u najboljem slucaju) tj. da ce biti na nivou GTX 1080. E sad koliko ce to da kosta ? Pa ako jos bude imala HBM2 memoriju i vodeno hladjenje tesko da moze ispod 649$. Ali nek bude i da je 599$.
I sta ce to da donese onom ko ceka ?

Slicna situacija se desila i prosle godine sa Fury X-om, kad je nVidia mesec dana pre toga izbacila GTX 980Ti za 649$ a onda izlazi Fury X koji nudi cak malo nize performanse (a ne racunajuci tu ogroman OC GTX 980Ti) i opet AMD ne moze da ga zaceni ispod toga.

Ja bih voleo da se desi nesto drugacije sto bi opet nateralo nVidia-u da spusti GTX 1080Ti (GP102) na neku razumenu cenu ali situacija trenutno deluje beznadezna. I dok nVidia isporucuje GTX 1080/70, pa onda GTX 1060, a od sledece nedelje i Titana (a u HPC-u Tesla GP100 karte, Quadro GP102 karte), AMD se muci sa Polaris 10 kartama. Zabrinjavajuca razlika..

Ponavljam, vrlo rado bih uzeo AMD kartu ali nemaju ponudu, ne izbacuju kartice...


Odlično sumirano ali opet mislim da se ne mogu porediti arhitekture kod jednih i kod drugih tako lako.
Opet bih se vratio na moju teoriju o veličini čipa i grupi kojoj može da pripadne jer je to po meni jedina definitivna odrednica.

nVidija je do sada izbacivala tri "serije" dok je AMD uglavnom imao četiri u okviru rollout.a. Sa druge strane nVidia prilikom predstavljanja "generacije" obično sve modele predstavi u okviru 6 meseci pa onda radi na novom tapeout-u dok AMD obnavlja redovno i naizmenično sve segmente i osvežava ih novim GCN instrukcijama.

Trenutno na tržistu imamo "klasu 2" (nazovimo ih klase 1 - 4 gde je 1 ulazna a 4 najjača, najveća klasa GPU) koja je popunjena GTX 1060 (GP106) i RX480 (Polaris 10) proizvodima. Sličnih su dimenzija i situacija je tu negde sa performansama, nVidia ima bolju potrošnju i veći overclock ali i slabije skaliranje sa njim i overall lošije performanse u DX12. Razlika je 5 - 10%, u zavisnosti od RX480 verzije. Čekamo max clock GTX1060 protiv max clock RX480 ovih dana pa da podvučemo crtu. Opet, RX 480 sa 4GB VRAM-a je povoljniji od GTX 1060 dok je model sa 8GB RAM-a iste cene kao konkurent ali nudi i malo više memorije "futureproof?".
Pretpostavljam da će isti odnos biti i između njihovih derivata - GTX 1050? i RX 470.

U "klasi 1" trenutno imamo najavljeni samo AMD proizvod - RX 460/RX450 (Polaris 11) dok nVidia nema proizvod tu, baš kao ni prošle generacije i ništa još uvek nije najavila.

Dalje, imamo "klasu 3", GTX 1080/1070 (GP104) koji ima gotovo 60% veću površinu i broj tranzistora od svog manjeg brata i koliko je u najgorem slučaju i brži (57 - 66%). Takođe koristi i GDDR5X memoriju i bolje hlađenje.
Ovde AMD nema odgovor, i kako se čini, neće ga imati do kraja godine osim ako ne naprave (po glasinama) ili mix čip sa X memorijom RX 485? ili dual Pascal 10 karticu na šta se spekuliše već neko vreme - RX 490? Ali prazne priče za sada.

I na kraju imamo "klasu 4" gde bih svrstao nasledika GTX 980Ti. To će trenutno verovatno biti GP 102, koji mi se nešto baš i ne sviđa jer verujem da neće biti zahvalan proizvod (možda 30% brži od GTX 1080) umesto GP110 kojeg sam očekivao da vidim. Ovde je tržištno stanje preovladalo jer HBM2 memorija je daleko od lako dostupne sada.

Za najjaču klasu mislim da će AMD koristiti Vega arhitekturu sa sličnim pristupom kao kod Polarisa i to Vega 10 i 11, ili kako god se budu zvali.
Ono što sa sigurnošću mogu da tvrdim je da će najjača VEGA biti pristojno brža od GP 102 jer će biti veća od 471mm2 koliko je veliki GP102 i još koristiti HBM2 memoriju.
Dokaz toga je nVidia najava pomerenog izlaska Volta generacije već u maju 2017. kako bi kontrirali performansama. Ali do izlaska Vege nVidia će imati 6 meseci proizvod na tržištu...

Ostaje da se vidi šta je sa DDR5X memorijom kod AMD-a jer su obe kompanije najavile proizvode sa njom ali ih je samo nVidia dostavila.

Suma sumarum, nVidia ima više proizvoda na tržištu i bolje trenutno stoji ali nisu konkurentni pre svega svojim starim proizvodima. I sada se vidi koliko je Maxwell u stvari bio ogroman uspeh.
Ljudi trenutno, u nedostatku prave kritičnosti ka cenama, radije opravdavaju kupovinu polovne GTX 980Ti nego kartica novije generacije. Po meni totalno opravdano.
Prema celoj Pascal generaciji imam pomešana osećanja. Odlične performanse, fenomenalna potrošnja ali opet cena koja je katastrofalna. Niko me ne može "farbati" da je povećana cena zbog povećanih performansi i da je sada opravdano da dam 300 evra za GTX 1060 jer ima performanse GTX 980. Nekada je oznaka 60 kod nVidije predstavljala "bang for buck", ulazak u pristojan gaming svet po ceni daleko manjoj od cene sabranih komponenata u kućištu.

Ovde vidim AMD-ovu šansu da uzme još malo tržišnog kolača na ime povoljnijih cena svojih proizvoda pošto performansama trenutno nije dovoljno konkurentan.
Kao dokaz je još jedan dobar kvartal za AMD, skok akcija za 11% u petak kao i J.P. Morgan "Raise Estimate" za AMD. I navoda da se posle 4 godine konačno "vraćaju iz mrtvih".

Ko sada kupuje grafiku ne bih znao šta da mu preporučim. I ja sam trenutno u nedoumici jer sam očekivao da ću tri meseca nakon prodaje GTX970 već odavno imati nešto približno dobro u kućištu. Ispada da sam se zeznuo sa prodajom? Umesto toga udaram "refresheve" po cenovnicima i lovim neku radnju koja se zajebala sa cenama. I to sam trenutno van Srbije tako da lokalne secikese nemaju veze sa time...
 
Poslednja izmena:
Ne bih mnogo u offtopic, ali moram da se vratim na cene prethodne generacije. Zaista mi nije jasno zašto je ljudima to problem? Ako uporedimo sa Keplerom, i 760 i 770 su imali praktično iste cene kao Pascal ekvivalenti. Ali je npr. odnos USD->RSD promenjen, pa se za istu količinu dolara sada mora izdvojiti 30% više dinara. I generalno, kada se gledaju poslednjih 4-5 generacija iz oba tabora, uvek su cene bile slične, ali zbog raznih drugih faktora, kod nas to izađe na malo (mnogo) više. Tako da ja ne bih rekao da nVidia muze kupce (samo ih ponekad prevari :d ). Oni zaista prave dobre proizvode i nema im se šta mnogo zameriti.

Ako dogodine dolazi Volta sa HBM2 memorijom, onda je to segment u kom su GTX 1080(Ti) i Titan, pa mi je odluka malo čudna. Ne znam koliko će menjati ostatak arhitekture i da li je Volta rezervisana samo za high-end
 
Ta vest ima samo na ovom sajtu, nisam nigde video bilo sta od Volte na drugim sajtovima...
 
^
Sto imas malo 'cudan' nick, .....sta ce ti taj naziv, ne asocira bas na 'lepu' stvar.....:trust:....moro' sam da prokomentarisem, bode mi oci...
 
Poslednja izmena:
Odlično sumirano ali opet mislim da se ne mogu porediti arhitekture kod jednih i kod drugih tako lako.
Opet bih se vratio na moju teoriju o veličini čipa i grupi kojoj može da pripadne jer je to po meni jedina definitivna odrednica.

nVidija je do sada izbacivala tri "serije" dok je AMD uglavnom imao četiri u okviru rollout.a. Sa druge strane nVidia prilikom predstavljanja "generacije" obično sve modele predstavi u okviru 6 meseci pa onda radi na novom tapeout-u dok AMD obnavlja redovno i naizmenično sve segmente i osvežava ih novim GCN instrukcijama.

Trenutno na tržistu imamo "klasu 2" (nazovimo ih klase 1 - 4 gde je 1 ulazna a 4 najjača, najveća klasa GPU) koja je popunjena GTX 1060 (GP106) i RX480 (Polaris 10) proizvodima. Sličnih su dimenzija i situacija je tu negde sa performansama, nVidia ima bolju potrošnju i veći overclock ali i slabije skaliranje sa njim i overall lošije performanse u DX12. Razlika je 5 - 10%, u zavisnosti od RX480 verzije. Čekamo max clock GTX1060 protiv max clock RX480 ovih dana pa da podvučemo crtu. Opet, RX 480 sa 4GB VRAM-a je povoljniji od GTX 1060 dok je model sa 8GB RAM-a iste cene kao konkurent ali nudi i malo više memorije "futureproof?".
Pretpostavljam da će isti odnos biti i između njihovih derivata - GTX 1050? i RX 470.

U "klasi 1" trenutno imamo najavljeni samo AMD proizvod - RX 460/RX450 (Polaris 11) dok nVidia nema proizvod tu, baš kao ni prošle generacije i ništa još uvek nije najavila.

Dalje, imamo "klasu 3", GTX 1080/1070 (GP104) koji ima gotovo 60% veću površinu i broj tranzistora od svog manjeg brata i koliko je u najgorem slučaju i brži (57 - 66%). Takođe koristi i GDDR5X memoriju i bolje hlađenje.
Ovde AMD nema odgovor, i kako se čini, neće ga imati do kraja godine osim ako ne naprave (po glasinama) ili mix čip sa X memorijom RX 485? ili dual Pascal 10 karticu na šta se spekuliše već neko vreme - RX 490? Ali prazne priče za sada.

I na kraju imamo "klasu 4" gde bih svrstao nasledika GTX 980Ti. To će trenutno verovatno biti GP 102, koji mi se nešto baš i ne sviđa jer verujem da neće biti zahvalan proizvod (možda 30% brži od GTX 1080) umesto GP110 kojeg sam očekivao da vidim. Ovde je tržištno stanje preovladalo jer HBM2 memorija je daleko od lako dostupne sada.
Za najjaču klasu mislim da će AMD koristiti Vega arhitekturu sa sličnim pristupom kao kod Polarisa i to Vega 10 i 11, ili kako god se budu zvali.
Ono što sa sigurnošću mogu da tvrdim je da će najjača VEGA biti pristojno brža od GP 102 jer će biti veća od 471mm2 koliko je veliki GP102 i još koristiti HBM2 memoriju.
Dokaz toga je nVidia najava pomerenog izlaska Volta generacije već u maju 2017. kako bi kontrirali performansama. Ali do izlaska Vege nVidia će imati 6 meseci proizvod na tržištu...

Ostaje da se vidi šta je sa DDR5X memorijom kod AMD-a jer su obe kompanije najavile proizvode sa njom ali ih je samo nVidia dostavila.

Uh, uh. Veoma smele tvrdnje. Za ovo cu morati da te citiram kada izadje Vega :p Ne znam kako si dosao do takvog zakljucka? Takva karta tj. cip bi trebao da bude najmanje 110% brzi od Polarisa.
RX 480 je 232mm2 sa 2304 jedinice. Ako uzmemo da je Vega duplo veca od Polarisa, 464mm2 sa 4608 jedinice onako pausalno dolazimo na nivo performansi RX480 cross fire koji je nedovoljan da
prestigne GTX 1080, zapravo je nivo performansi ispod GTX 1080.
Nek cip bude jos malo veci i nek se nagura jos jedinica, sanse su da takva karta bude tek nesto malo brza od GTX1080. HBM je imala i FuryX pa se nije proslavila. Pitanje je da li ce
Vega zaista imati HBM2, a ako bude, to ce joj pomoci svakako da se plasira iznad GP104 ali opet nedovoljno da sustigne GP102. U najidealnijim uslovima po Vegu cenim da ce GTX Titan X novi biti bar 20% brza karta.

Suma sumarum, nVidia ima više proizvoda na tržištu i bolje trenutno stoji ali nisu konkurentni pre svega svojim starim proizvodima. I sada se vidi koliko je Maxwell u stvari bio ogroman uspeh.
Ljudi trenutno, u nedostatku prave kritičnosti ka cenama, radije opravdavaju kupovinu polovne GTX 980Ti nego kartica novije generacije. Po meni totalno opravdano.
Prema celoj Pascal generaciji imam pomešana osećanja. Odlične performanse, fenomenalna potrošnja ali opet cena koja je katastrofalna. Niko me ne može "farbati" da je povećana cena zbog povećanih performansi i da je sada opravdano da dam 300 evra za GTX 1060 jer ima performanse GTX 980. Nekada je oznaka 60 kod nVidije predstavljala "bang for buck", ulazak u pristojan gaming svet po ceni daleko manjoj od cene sabranih komponenata u kućištu.


Osusise mi se usta ponavljajuci ovo sto si rekao, nazalost, ima nekih koji tvrde drugacije i opravdavaju visoke cene skokom performansi :S:

Ovde vidim AMD-ovu šansu da uzme još malo tržišnog kolača na ime povoljnijih cena svojih proizvoda pošto performansama trenutno nije dovoljno konkurentan.
Kao dokaz je još jedan dobar kvartal za AMD, skok akcija za 11% u petak kao i J.P. Morgan "Raise Estimate" za AMD. I navoda da se posle 4 godine konačno "vraćaju iz mrtvih".

Ko sada kupuje grafiku ne bih znao šta da mu preporučim. I ja sam trenutno u nedoumici jer sam očekivao da ću tri meseca nakon prodaje GTX970 već odavno imati nešto približno dobro u kućištu. Ispada da sam se zeznuo sa prodajom? Umesto toga udaram "refresheve" po cenovnicima i lovim neku radnju koja se zajebala sa cenama. I to sam trenutno van Srbije tako da lokalne secikese nemaju veze sa time...
 
Poslednja izmena:
Zasto ne odigrati Witcher 3 sa nekom 1080Ti na 1440p i maximalnim detaljima na 60fps ? .......Ili Crysis 3 ili Tomb 2016 i mnoge druge igre,... cak i na 4K i 60fps,..... takve maximalne graficke postavke i visoka rezolucija, daju jednu novu, visu dimenziju gamingu, 'uzivancija' je mnogo veca i osecaj 'realnosti' je dublji.....

Izlaskom Pascala mislim da 60FPS gubi poentu, verovatno velika vecina i dalje tu igra i odlicno im je sto nove kartice imaju sigurno preko 60FPS, ali gledajuci testove najnovije arhitekture od nvidije vidi se da u velikom procentu naslova FPS ide daleko preko 60 tako da verujem da ce izlaskom Volte situacija biti jos bolja u korist 144hz gejmera, gde je realno i najsladje se igrati, ko moze da podrzi to naravno.

4k i 60FPS je posebna prica i za definitivan ugodjaj u igranju vec treba upariti 2 najbolje Pascal kartice trenutno (ili nesto slicno tome) ili se natezati samo sa trenutno najboljom(iako za par dana stize Titan) ali i tu ima dosta polemike da li je bolje ili lepse igrati na toj rezoluciji i sa tim brojem frejmova ili na duplo vecem FPS-u ali malo slabijim detaljima. Subjektivna stvar na kraju krajeva.
 
^
Sto imas malo 'cudan' nick, .....sta ce ti taj naziv, ne asocira bas na 'lepu' stvar.....:trust:....moro' sam da prokomentarisem, bode mi oci...

Značenje:
n.
1. One who attacks and seeks to overthrow traditional or popular ideas or institutions.

http://www.thefreedictionary.com/iconoclast


Evo ti primer, u vezi mog prethodnog posta.
A masterful debunking of some of the myths of capitalism ... Witty, iconoclastic and uncommonly commonsensical ... this book will be invaluable (Observer)

https://www.amazon.co.uk/Things-The...4_1?ie=UTF8&psc=1&refRID=VSN7DCCE68S4SNSVFM1V
 
^
Okey, razumeo sam, ( pretpostavio sam da je nesto tako ), ali, u ovim nasim krajevima, ipak to vise zvuci kao stvar vezana za 'ikone', i zbog toga sam nesto malo prokomentarisao .....na kraju krajeva, tvoj izbor, ali, ipak verovatno postoji neka druga rec koja moze da izrazi tu tvoju filosofiju...inace, moja filosofija je 'tradionalisticka' i 'konzervativna', tako da smo na nekom drugom forumu, bila bi 'zanimljiva' prica....:D
 
Možda je i on tradicionalista koji se zalaže za doktrinu vaseljenskog patrijarha Anastasa Carigradskog koji je bio prvi ikonoklast među patrijarsima :p
 
Nazad
Vrh Dno