Šta je novo?

Amiga 1200 HD vikend...

Izgeda nostalgija nema cenu. Upravo sam kupio MultiScan monitor koji podržava 15 KHz na kojoj originalne Amige rade :D
 
Sajt je nažalost mrtav... Hteo sam da uzmem Pi jer su cene originalnih Amiga otišle u besmisao. Kad sam nabavljao Amige, A500 nije prelazila 30 EUR, nabavio sam dve A1200 za 50 i 80 EUR, A600 je bila oko 50 EUR koliko se sećam, a A3000D sam platio 300 EUR a uz nju dobio i eksterni CD. Ovo danas je suludo. Više se isplati napraviti platformu za WinUAE koja će za male pare raditi bolji posao od bilo koje od originalnih Amiga. Da ne spominjem probleme sa spajanjem originalnih Amiga na moderne monitore/TV...

Što se mene tiče mogu samo da se složim, jer i sam koristim Pi varijantu sa Amiga emulatorom, ali to je sve stvar ukusa, želja i mogućnosti...
Emulatori su sve bolji i bolji, a originalni hardver je sve stariji, podložniji kvarovima i naravno skuplji.
Amiga hardver je samo ekstreman slučaj, gde su cene bezobrazno visoke, ali dok ima ovaca, biće i vune ili tako nekako.
Volim i ja originalni hardver ali ako želiš npr. fino napucanu A4000, pripremiš 1500 evra i nemaš brige.
Ako pak želiš funkcionalno i audio/vizuelni output iste mašine, platiš 30 puta manje za Pi + emulator, prikačiš na TV ili monitor, spojiš na stereo zvučnike i voziš.
Kao što vidiš izbor je samo tvoj. :)
Za mene tu nema dileme, niti je ovo neko suštinsko pitanje, bitno je da se ljudi bave ovom tematikom i čuvaju retro računare od zaborava, a ne na koji način to rade.
Retro je i čitati stare računarske knjige i časopise, što ne znači da ćemo stalno ići na tavan da pretražujemo kolekciju, nego ćemo da pogledamo neki pdf sken sa neta, bez po muke.
Za mene je sve to retro, nostalgično i lepo.
 
@Universe: Odlično rečeno, svaka čast! :)
 
@Universe
Da, lepo si to rekao. Naravno, svi mi koji se bavimo i zanimamo starim kompjuterima, softverom, časopisima o tome... smo u svetu starih kompjutera. A da li ćemo igrati na starom hardveru ili na emulatorima koji su još pre petnaestak godina odlično radili, i da li ćemo čitati originalne ili skenirane časopise iz 80ih i 90ih, to je stvar mogućnosti, izbora, ukusa... Ja sam naravno za emulatore i skenirane časopise. Daleko lakše, jeftinije, emulatori nude dodatne korisne opcije. :)
A koja je razlika korišćenja emulatora na Pi i na desktop kompjuteru? Osim što Pi manje prostora zauzima, ima li još neku prednost? :)
 
Malo kasnim sa odgovorom ali evo ukratko.
Za mene je osnovna prednost koju ima Pi (ili neki sličan mini board) u tome što omogućava prikaz na TV-u, koji je daleko realističniji od korišćenja na desktop računaru.
Konkretno, većina monitora ne može da podrži 50Hz refresh rate, koji je potreban da bi animacija bila bez seckanja i ličila na ono što smo imali na starim crt televizorima.
Druga stvar je, kompaktnost što si već pomenuo ali i mogućnost da se od Pi napravi dedicated retro mašina, koju onda možemo čak ubaciti u kućište starog računara i koristiti kao da je pravi uz jedno 99% orignalnog retro filinga.
Ove stvari su prvo počeli da rade ljudi koji se bave retro MAME arkadnim automatima ali u poslednje vreme ima i takvih primena kod retro računara (posebno sa C64 i Spektrumom) i to stvarno izgleda jako lepo.
Evo primera za C64 + Pi recimo u kućnoj radinosti, ima ih i za Spectrum, a tu su i komercijalne varijante kao recimo C64 Maxi ili Spektrum Next koji je zasnovan na ploči sa FPGA čipom itd.

 
Poslednja izmena:
Emulatori su super i koristim ih skoro svaki dan al sumnjam da bih ih koristio uopste da nemam prave masine koje cu ukljuciti s vremena na vreme.

Evo sta u poslednje vreme najvise koristim
https://youtu.be/zk0tPqhdDx4
 


Spectrum Next mi je odlicno zamisljen projekat. Mogucnost da spojis kasetofon i direktno ucitavas igre na Spectrum Next mi je velika prednost u odnosu na druga resenja koja su se pojavila. Bilo bi lepo i da postoji slicno resnje za C64 (da mozemo da koristimo pravi kasetofon i da se implementira serijski port za rad sa disk drajvom).
 
Spectrum Next mi je odlicno zamisljen projekat. Mogucnost da spojis kasetofon i direktno ucitavas igre na Spectrum Next mi je velika prednost u odnosu na druga resenja koja su se pojavila. Bilo bi lepo i da postoji slicno resnje za C64 (da mozemo da koristimo pravi kasetofon i da se implementira serijski port za rad sa disk drajvom).
Da, postoji nešto takvo i zove se Ultimate 64, samo je malčice skupo:
https://ultimate64.com/Ultimate-64
No, ono što će biti više na liniji onoga što si mislio je Mega65, ali tek to će da košta:
https://mega65.org/
 
Poslednja izmena:
Da, postoji nešto takvo i zove se Ultimate 64, samo je malčice skupo:
https://ultimate64.com/Ultimate-64
No, ono što će biti više na liniji onoga što si mislio je Mega65, ali tek to će da košta:
https://mega65.org/

Ultimate64, nisam znao, odlican projekat. Direktno se stavlja u kuciste od C64, moze da se poveze pravi kasetofon, pravi disk drajv, kertridz... Vidim i da su dva podnozja prazna na maticnoj ploci (ROM, SID?)... Imam i dva prazna kucista za C64 gde mogu da instaliram, odlicno.
 
Nazad
Vrh Dno