Šta je novo?

Amiga 1200 HD vikend...

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,745
Poena
695
Ovog vikenda sam rešio da se konačno pozabavim HD-om za A1200, nešto što odlažem već dugo vremena...

Prva stvar na redu je bio CF-SD adapter sa 64GB SD karticom. Posle više sati pokušavanja da nateram Amigu da radi sa ovim, odustao sam. Ni HDToolBox ni HDInstTools nisu bili u stanju da urade bilo šta sa diskom. Iako je prepoznat od strane oba, nijedan nije uspeo da particioniše disk, odnosno, nakon restarta nema ništa... Na PC-u se sve lepo formatira bez problema (odnosno i kartica i adapter su ispravni, bar što se PC-a tiče). Probao sam takođe da odradim formatiranje iz FS-UAE, ali bez uspeha (iz nekog razloga nije prepoznat od FS-UAE kao uređaj).

Onda sam prešao na rešenje 2, 32GB mSATA SSD sa mSSD-IDE adapterom. Ovde je već bilo nešto bolje. Disk je prepoznat od strane Amige, može da se particioniše, ali se formatiranje pokazalo kao prilično zeznuta stvar...

Prvo što sam odradio (i na to potrošio više sati) je da stavim nekoliko PFS3 particija, jednu sistemsku od 500MB i ostatak za igre. Prvo sam probao sa ugrađenim scsi.device-om (ROM 3.0), što naravno nije moglo da radi sa prostorom iznad 4GB. Onda sam skinuo novije scsi.device, 43.35 i 44.20 (preporučene na više mesta), učitao jedan od njih (sve ovo je probano sa oba), pokrenuo particionisanje i sve je bilo OK. Nakon restarta, mrka kapa - podizanje WB-a sa 3.1 Install diskete se zaglavi kada se učita WB, na prepoznavanju particja u sistemu (pojavi se WB prozor, ikonice za flopi i ram disk i onaj sat koji kaže da sistem nešto radi i to je to).

Posle nešto zezanja, probao sam da disable-ujem particije iz boot menija, što je dovelo do toga da se WB podigne (sve ovo sa novim scsi.device-om), i ako se potera HDToolBox/HDInstTools, sve particije su tamo kako je i napravljeno, ali formatiranje jednostavno nije išlo (quick varijanta, kao što svi i preporučuju). U više pokušaja sam probao razne kombinacije: 500MB/31GB, 500MB/2000MB/20GB, 500MB/1000MB/15GB/15GB, ... itd. U svakoj od kombinacija, nakon restarta posle particionisanja WB se zaglavi (sa novijim scsi.device-om; sa ugrađenim se podigne, ali ne poznaje particije iznad 4GB).

Probao sam i da ne podižem WB, nego da posle reseta formatiram iz komandne linije sa pfsformat, ali se formatiranje uvek zaglavi na nekoj od particija (nekad na onoj od 1000/200MB, nekad na onoj od više GB). Takođe se zaglavi na formatiranju neke od particija i ako iz komandne linije pokrenem HDInstTools i iskoristim ga samo za formatiranje (npr za 15GB particiju quick format traje 10-15 sekundi, kada hoće da ga završi; kada neće, progress bar samo stoji na nuli i ne pomera se i tu pomaže samo reset). :wall:

Sledeća stvar koju sam probao: particije samo ispod 4GB limita, sa ugrađenim scsi.device-om. Ovo je konačno proradilo, mašina se ne blokira nakon restarta, sve particije su tu nakon formatiranja, jedino što... Amiga uopšte neće da se butuje sa SSD-a, samo sa flopija. :wall: :wall:

Posle još nešto utrošenog vremena, stavio sam da sistemska particija bude FFS i to je konačno podiglo sistem bez flopija. Svuda gde sam čitao je pisalo da i sistemska particija može biti PFS3 (što sam i hteo da uradim), ali kod mene to izgleda nije htelo da radi... No, pošto sam dobio bar nešto, napravio sam sledeću konfiguraciju: 250MB FFS WB31+BetterWB, 250MB FFS ClassicWB Lite, 3.5GB PFS3 igre i demoi i "ostatak" od ~28GB neparticionisano. Disk sam instalirao i popunio iz FS-UAE na Linux-u. Za one koji bi probali, postupak je sledeći:
  • disk se poveže na sistem (u mom slučaju preko USB adaptera)
  • pokrene se root prompt i nađe se koji je dev/sd u pitanju (poslednjih par linija ispisa dmesg komande, u mom primeru je to bio sdj) i odradi se chmod 777 /dev/sdj (ili koji je već disk u pitanju), kako bi se svima dalo pravo upisa
  • u FS-UAE direktorijumu sa hard diskovima sam stavio link na disk: ln -s /dev/sdj dh0.hdf
  • u FS-UAE/Data/Settings.ini sam ručno dodao dh0.hdf (FS-UAE ovo iz nekog razloga ne konta kao fajl):
Kod:
hard_drive_1 = dh0.hdf
hard_drive_1_controller = ide0
hard_drive_1_type = rdb
Pokrene se emulacija i dalje sve ide svojim tokom. Radi ubraznja celog postupka, nije loše u Settings.ini prethodno dodati i
Kod:
video_sync = off
i pre pokretanja postaviti:
  • Accuracy na Low
  • Floppy Drive Speed na Turbo
  • CPU na 68030
  • Zorro Fast II RAM na 8MB
Sve ovo zajedno će prilično ubrzati kopiranje fajlova (bar u mom slučaju jeste).

Ubacio sam disk nazad u u Amigu, uključio - konačno podignut sistem! Probao sam par WHDLoad demoa, jedan se zaglavio, resetovao Amigu i - pojavi se ljubičasti ekran koji traži da ubacim disketu... :wall: :wall: :wall:

Posle par resetovanja ista stvar. Ugasim Amigu, upalim - opet se podigne sa SSD-a. Ispostavilo se da podizanje sistema radi samo nakon uključivanja, nakon reseta disk se više ne vidi u sistemu (nema ga ni u Boot meniju). Posle još nešto provedenog vremena nađem da je ovo jedan od poznatih problema sa Amigom i diskovima (drugi sličan je da disk ne bude prepoznat po uključenju, ali bude posle prvog reseta - upravo suprotna situacija). Elem, moguće rešenje na koje sam naleteo je da se prekine RESET linija koja ide ka disku (ako je kabl uboden kako treba, to je ona crvena žica).

Sledeća stvar - sečice i jedna žica manje na kablu... Uključim Amigu, sistem je tu, resetujem Amigu - sistem je i dalje tu :)
Još jedan (u već popriličnom nizu) problema je uspešno rešen!

Pošto je sve konačno proradilo kako treba, rešio sam da se ponovo vratim novijem scsi.device-u i pokušam da iskoristim ono "malo" prostora koji je ostao neparticionisan (na 3.5GB particiju mogu da stavim samo otprilike polovinu WHDLoad arhive, native HD igre nisam još ni načeo). Elem, isprobao sam obe verzije scsi.device drajvera, podizanje bilo koje dovodi do zaglavljivanja Amige nakon restarta - sivi ekran i ništa više, ni reset ne pomaže, samo isključenje... :(

I ovo je gde sam trenutno zaglavio i ne znam dalje... Po onome što sam čitao, bez novijeg scsi.device-a nema pristupa prostoru iznad 4GB, a sa njim mi se mašina ubije (nakon reseta posle loadmodule). Na net-u sam naleteo na još par manje-više softverskih stvari koje bi možda dale rezultat (ne kupuje mi se dodatni HD kontroler):
  • druge verzije scsi.device-a (ovo ću možda i probati, ali mi se čini da neće raditi kod mene, na osnovu dosadašnjeg uzorka)
  • IDEFix (jutros sam čitao dokumentaciju za ovo, ali ne vidim da li i kako može da pomogne - nemam IDEFix hardver), za koga treba još i registracija (koju nemam)
  • stavjanje novijeg scsi.device direktno u ROM ili kompletno novijeg ROM-a (zasad nemam kako/na čemu da ovo odradim)
Predlozi/saveti?
 
Poslednja izmena:
Uh, znam taj osećaj, kad posle mnogo truda i isprobavanja gomile varijanti i dalje ne radi kako si hteo...
Kad sam ja ovo radio pre jedno 7-8 godina, nisam ni hteo da se bavim većim karticama od 4GB, jer sam čitao da već instaliranje 8GB kartica zna da bude problematično, mada vidim da ima tutorijala na netu kako pokrenuti 8GB (pa čak i 16Gb) karticu:
https://www.youtube.com/watch?v=hM7F-mGNFMY

Ako to uspeš, možda ti može biti dobro rešenje i dual CF IDE adapter, kao ovaj:
http://www.ebay.co.uk/itm/Dual-CF-C...935405?hash=item33928b4f2d:g:2j8AAOSw7PxTzpCu

Takav setup bi ti dao 16GB (ili čak 32GB), što je više nego dovoljno da staviš celokupnu whd i adf Amiga kolekciju, ako ti je to bio glavni cilj.
Moram da kažem i da sam ja svoje kartice pripremao na WinUAE, možda bi valjalo da probaš, nikad se ne zna kakva iznenđenja Linux može da priredi, iako FS UAE jeste WinUAE rip, ali ipak...

Sa instalacijom većih kartica nemam iskustva, ali i tu ima gomila linkova, koje si verovatno već pročešljao, ali za svaki slučaj nek se nađe:
https://www.youtube.com/watch?v=iqUiNARd-bg
http://eab.abime.net/showthread.php?t=82294
http://eab.abime.net/showthread.php?t=73164
http://eab.abime.net/showthread.php?t=51820
https://16bitdust.wordpress.com/201...6-gb-compact-flash-card-with-winuae-and-pfs3/
http://www.amibay.com/showthread.php?15654-16GB-SDHC-card-working-great-on-the-A1200
 
Poslednja izmena:
Uh amiga i veliki hard disk. Moje iskustvo se odnosi na prave hdd-ove vezane preko adaptera 2,5 na 3,5 inca..... Prvi disk je bio 1,6 gb i to sa orginalnim kickom nije pravilo nikakve probleme sem sto sam u pocetku imao slabo napajanje koje nije uspevalo da uvek tera amigu i HDD. Posle dodavanja turbo kartice dodat je i veci hdd nov mahtor od 40 gb, Tu je umelo da pravi probleme ali je sve reseno tako sto sam sistemske particije drzao u prvom GB hard diska. Ista stvar je radjena i sa hdd-om od 80 gb kasnije. S orginalnim kickom sve particije preko 2 gb su pravile problem u vidu zakucavanja racunara ili nadumicnog reseta bez vidljivih razlloga. Problem je uspesno resen upotrebom idefix-a koji je ubacen na samom pocetku startup-sequence.Najvaznija stvar je da idefix ispravi problem oko velicine vidljivog hdd-a ili samih particija. Za ide fix ne moras imati poseban hardver radii i s amiginim ide-om
PFS fajl sistem je odlican ali koliko se secam je pozeljno da se ima vise od osnovnih 2MB rama. Da bi bilo koji fajl sistem radio korektno sa hdd-a isti se mora upisati na RDB deo hdd-a. Nalazi se na pocetku hdd- i moze mu se odrediti velicina iz recimo hddtoolboxa. Nije lose da se pusti malo veci. U RDB iz toolboxa stavis odgovarajuci fajl sistem za procesor koji imas , postoje varijante za 020,030,040,060 procesore mozda i za 00 ne secam se vise.
Nije lose da imas i jednu FFS particiju bez obzira na sve njene mane ali postojale su igrice koej su samo sa FFS particija radile.
Ako zatreba bilo kakva pomoc ok idefixa i slicno javi se na pp pa cemo resiti problem. Bilo sta u vezi hdd-a . Taman cu imati izgovor da malo drndam uae da se podsetim kako ide da resim i meni ove dve amige doduse jedna s pravim hdd od 2,5 dok ce druga CF karticu
 
Poslednja izmena:
KONAČNO!!! Posle 3 dana za***avanja...

borat-quote-great-success.jpg

Pratio sam više tutorijala, konačno sam isprobao jedan koji je radio za moj HD:
hd1.JPG
Partitioning 16 GB Compact Flash card with WinUAE and PFS3
Installing Workbench and setting automatic scsi.device load on boot
(imao sam ga otvorenog u tab-ovima, a i Unverse mi je ponovo ukazao na njega).

Kod dosadašnjih koje sam gledao se uglavom sistem instalirao na PC-u, a particionisao na Amigi (odabrao sam prvo ove prvenstveno zbog gomile komentara ljudi kojima HD particionisan i instaliran u emulatoru nije hteo da radi na pravoj Amigi). Pošto prvo kod mene očigledno nije radilo u više varijanti, rešio sam da probam i ovo drugo, da sve odradim na PC-u. Da bi to radilo, u konfiguraciji za dh0.hdf je izbačena linija "hard_drive_1_controller = ide0", a onda sam krenuo po tutorijalu (naravno, od mesta gde se pokreće emulacija, ono pre toga sam odradio na Linux-u). Elem, ključna stvar u svemu je da se unutar emulatora instalira scsi.device pre bilo kakvih zahvata na samom disku. Odabrao sam 43.45 verziju (tu sam isprobavao i ranije, u prvom postu sam pogrešno napisao 43.35) i nadalje je sve išlo savršeno glatko. Konačna varijanta sistema je:
DH0: 256MB FFS WB 3.1 + Better WB
DH1: 256MB FFS ClassicWB Lite
DH2: 3.5GB PFS3 Razno...
DH3: 25GB PFS3 Games

Doduše, kada sam instalirao sistem i proverio da li radi, krenuo sam da kopiram igre (što je trajalo). Pošto smo u to vreme supruga i ja krenuli nešto da gledamo, po običaju sam ugasio monitor (pušta se sa PC-a, a nervira me kada mu monitor sija u mraku)... Problem je bio što sam USB adapter prikačio na monitor i potpuno zaboravio da isključenje monitora isključuje USB portove na njemu. Kada smo završili gledanje, u emulatoru me je dočekala gomila grešaka zbog nemogućnosti pristupa... Pošto se fajl sistm od ovoga nije oporavio, sve sam ponovo formatirao i pokrenuo kopiranje... Znači, deco, ne priključujte diskove na monitor, ako monitor isključujete... :)

No, fajlovi su se iskopirali i ovako sada izgleda glavni sistem:
hd2.JPG
Podizanje je nešto duže nego moja starija varijanta sa 2GB IBM 2.5" hardom, ali je to zbog učitavanja scsi.devica-a po uključenju (ostaje rezidentan nakon soft reseta).

Na njemu je instaliran i AmigaGuide Game Launcher, super stvar za gomilu fajlova:
hd3.jpg

I tako, ostalo mi je još 17GB prostora za zezanje... :) Sada treba prebaciti i kakvu kolekciju modula, HD demoa, možda i nešto CD32 igara, i naravno ADF fajlove za igre koje ne rade sa HD-a... No, o tom, potom, trenutno imam priličnu kolekciju deoma koje treba pregledati, kao i igara koje treba isprobati :)
 
Poslednja izmena:
Moram da kažem i da sam ja svoje kartice pripremao na WinUAE, možda bi valjalo da probaš, nikad se ne zna kakva iznenđenja Linux može da priredi, iako FS UAE jeste WinUAE rip, ali ipak...
A tek šta win zna da uradi... :) Šalu na stranu, PC retko kad gasim/restartujem (par puta mesečno, obično kada hoću da igram Witcher 3, još uvek ne radi sa Wine-om) i jako me mrzi da se prebacujem na win zbog kakve sitnice... Svi alati koje već dugo koristim su mi na Linux-u, a kako se koriste win ekvivalenti sam već pozaboravljao.

P.S. Hvala za podsećanje ona onaj tutorijal koji mi je odradio posao!
 
Poslednja izmena:
Problem je uspesno resen upotrebom idefix-a koji je ubacen na samom pocetku startup-sequence.Najvaznija stvar je da idefix ispravi problem oko velicine vidljivog hdd-a ili samih particija. Za ide fix ne moras imati poseban hardver radii i s amiginim ide-om
Svakako ću da probam i ovu varijantu (imam još diskova za instalaciju), očigledno za razne kombinacije diskova ima raznih rešenja... Imaš li kakav tutorijal za preporuku za IDEFix? Ili da samo idem po originalnom uputstvu?

PFS fajl sistem je odlican ali koliko se secam je pozeljno da se ima vise od osnovnih 2MB rama.
Imam MTec 030 8MB u mašini, tako da nije problem :)

Nije lose da imas i jednu FFS particiju bez obzira na sve njene mane ali postojale su igrice koej su samo sa FFS particija radile.
Stavljeno! I ja sam našao na više mesta da to nije loša stvar...

Ako zatreba bilo kakva pomoc ok idefixa i slicno javi se na pp pa cemo resiti problem. Bilo sta u vezi hdd-a . Taman cu imati izgovor da malo drndam uae da se podsetim kako ide da resim i meni ove dve amige doduse jedna s pravim hdd od 2,5 dok ce druga CF karticu
E, hajde kao već budeš radio, zapiši kako i šta pa okači ovde ili u drugom thread-u.
 
Poslednja izmena:
ja sam formatirao hdd 120Gb na A1200 i 300Gb na A4000. posle limita od 4Gb na standardnom ide ima jedan od, mislim, 128Gb. za diskove od 120Gb je valjda dovoljan pfs i scsi.device iz os3.9, a za one do 2Tb kolko se secam treba neki specijalan scsi.device. malo je nezgodno sto particije ne mogu preko 100Gb ili tako nesto sa pfs
 
A tek šta win zna da uradi... :) Šalu na stranu, PC retko kad gasim/restartujem (par puta mesečno, obično kada hoću da igram Witcher 3, još uvek ne radi sa Wine-om) i jako me mrzi da se prebacujem na win zbog kakve sitnice... Svi alati koje već dugo koristim su mi na Linux-u, a kako se koriste win ekvivalenti sam već pozaboravljao.

P.S. Hvala za podsećanje ona onaj tutorijal koji mi je odradio posao!

Najvažnije da si rešio problem, mada kad sam video koliko njih se hvali da su to uspeli, nisam ni sumnjao.
Što se linuxa tiče, ja ga koristim samo za raspberry pi, ali kao primarnu desktop varijantu ne mogu i neću.
Pokušavao sam više puta, tokom prethodnih nekoliko godina, ali uvek mi zafali neki emulator, aplikacija ili igra i onda se vraćam nazad.
Emulatori su na windowsu najkvalitetniji, rade stabilno i brzo, izbor je mnogo veći, a ima i onih koji na linuxu ne postoje niti mogu da rade tako dobro kroz wine.
Uostalom ako moram svaki čas da koristim wine, šta će mi onda linux, da ne pominjem da su igre uvek sporije kad ih puštaš kroz njega nego nativno?
Nemam uopšte predstavu kako bi mi photoshop ili flight simulatori radili kroz wine, niti znam kako da pripremam igre za softmodovani ps2 preko linuxa, kao i raznorazne aplikacije vezane za retro hardver itd.
Sve u svemu, hvali more drž se kopna... da kucnem u drvo evo pet godina, kako koristim win 7, nije bilo ni jedne krupne havarije...
Jedini linux distro koji mi se stvarno dopao i koji sam držao na hardu uz windows kao dual boot, bio je Fuduntu ali je pre par godina iznenada ugašen i od tada samo win, do daljnjeg.. :)
 
Da se samo nadovezem na temu za jos jednu varijantu... Nije lose ako se ima stariji PC npr neki pentium 3 na kome amithlon cd radi u fulu odatle se mozda najlakse pripremi HDD za upotrebu na amigi i radi 100% na pravoj amigi . Trebalo bi da je isto i sa ovim novim varijantama zamene za hdd....
 
malo je nezgodno sto particije ne mogu preko 100Gb ili tako nesto sa pfs
Nisam znao... Koji FS si koristio za >120GB?
ne zaboravi da podesis maxtransfer i mask.
ima koristan programcic check4gb.
uvek koristi quick format.
Znam, probao i znam :) Nisam za džaba proveo 3 dana sa Amigom :)
Hvala! Videću da negde iskopam taj scsi.device za sledeću turu, tekući instalirani disk više ne bih da menajm, dosta je...
 
Da se samo nadovezem na temu za jos jednu varijantu... Nije lose ako se ima stariji PC npr neki pentium 3 na kome amithlon cd radi u fulu odatle se mozda najlakse pripremi HDD za upotrebu na amigi i radi 100% na pravoj amigi . Trebalo bi da je isto i sa ovim novim varijantama zamene za hdd....
Hmm, zaboravih na Amithlon, bio je velika stvar jedno vreme, pa nestao... Imam to negde, samo starih PC mašina nemam.
 
Dok sam kopao net za Amiga savete, naleteo sam i na nešto zvano Happiga, distribucija za RPi, sa UAE4ARM Amiga emulatorom:
http://www.happi-game-center.com/fr-happiga.html
Valjda se direktno podiže Amiga emulator po podizanju sistema...

Cela stvar je izgleda deo nečega što se zove HAPPI Game Center:
http://www.happi-game-center.com/

Nisam još sve razumeo, ako neko odavde zna francuski, možda da pogleda detalje?
 
pfs moze preko 120gb ali mora vise particija od po (max) 100gb. mozda se promenilo nesto u medjuvremenu, jer ga i dalje razvijaju.
 
Dok sam kopao net za Amiga savete, naleteo sam i na nešto zvano Happiga, distribucija za RPi, sa UAE4ARM Amiga emulatorom:
http://www.happi-game-center.com/fr-happiga.html
Valjda se direktno podiže Amiga emulator po podizanju sistema...

Cela stvar je izgleda deo nečega što se zove HAPPI Game Center:
http://www.happi-game-center.com/

Nisam još sve razumeo, ako neko odavde zna francuski, možda da pogleda detalje?

Ovo izgleda jako zanimljivo, proveriću detaljnije ali mislim da je u pitanju modifikovana RetroPie osnova sa automatskim startom Amiga emulatora, koji i sam koristim na Rpi2.
Sistem se podiže dosta brzo za nekih desetak sekundi, ali može da koristi i dodatne RetroPie mogućnosti, Samba internet vezu za prebacivanje fajlova i sva ostala podešavanja sistema.
Evo kako izleda kad se ubaci u A600 kućište i poveže sa tastaturom.
Postiže odličnih 78 Mipsa (verovatno je Rpi3 unutra), a video sam i slike gde je u kućištu instaliran i pravi HD, kao i CD rom na mestu flopi diska.
 
Svaka cast zzarko na uspesno zavrsenoj operaciji. Tek sad videh sve ove postove ali sve jedno nista pametniji ni sam ne znam sta bih pokusavao sem svega sto si i ti jer nikad do sad nisam ni pokusavao da idem preko 4gb. Kad budem ako zaglavim znam kome da se obratim ;)

A ova Happiga je zanimljiv projekat. Videh ga pre par meseci kad se pojavio al posto imam samo RPi 1 nisam se udubljivao nesto. A i sve im je na francuskom, kolko se secam posvadjali su se s nekim i resili da nista ne bude na engleskom. Uz Keyrah adapter za tastaturu i neku neispravnu Amigu ovo je skroz legitimno resenje ;)

U slucaju da nam jednom zatrebaju:
IDEFix 97 3.5 NAME: PWR005776 EMAIL: Power Computing KEY: 7E9AD5F0A3D4921D
IDEFix 97 3.5 NAME: PWR006282 EMAIL: Power Computing KEY: 3D33054A3F056A0B
IDEFix 97 3.5 Name: PWR005175 Email: Power Computing Key: 8114051B4AD795E5
IDEFix 97 3.5 Name: PWR003896 Email: Power Computing Key: 4AC3C324A6D6B448
 
Poslednja izmena:
Maločas sam skinuo image i uradio jedan kratak test na Rpi2.
Kao što sam i mislio u pitanju je UAE4Arm emulator iz RetroPie paketa ali izgleda da je bolje optimizovan i radi brže.
Testirao sam moju konfiguraciju sa OS 3.5, mada vidim da pušta i OS 3.9, kao i AmigaSYS paket, ali nisam imao volje da se bakćem s tim.
Sve u svemu nije ovo uopšte loše, naprotiv, podiže se jedno tri puta brže nego ceo Retropie, što i ne čudi jer na imidžu nema ništa drugo osim Amige.
Sa A4000 konfiguracijom Sysinfo je isterao 92 MFlopsa u 1080p i 60Hz refresh rate.
Probaću i druge kombinacije posebno sa 50 hz da vidim hoće li biti savršeno glatki skrol, jer sada to nije slučaj.
Ovo vredi imati na posebnoj microsd kartici, dok RetroPie i dalje ima prednost jer su mi tu svi drugi računari odmah dostupni ali ko hoće samo Amigu nema šta da se razmišlja.
Inače, stvarno je sve na francuskom, nema ni traga drugim jezicima ali snašao sam se nekako, samo moram da provalim kako opet da uđem u onaj sistemski meni koji se javlja kod prvog starta, gde može da se uključi overscan i podese još neke stvari.
 
@Zarko
Gledam nesto ove tvoje slike WB-a.. jel i tebi to stigao AV2HDMI? :)
 
@Zarko
Gledam nesto ove tvoje slike WB-a.. jel i tebi to stigao AV2HDMI? :)
Nije još, ovo je interni kompozitni i znam da je ružan... Treba da napravim SCART kabl, samo još nisam stigao. TV na kome sam sve radio (stari 15" Sony LCD) nema HDMI, najmodernije što ima je VGA.
 
U međuvremenu sam još malo detaljisao ovaj francuski Happiga projekt za rpi2/3 i moram da kažem da mi se sve više dopada.
Kod mene butovanje traje nekih dvadesetak sekundi, ali većina tog vremena odlazi na podizanje raspbian sistema u pozadini, dok se sam Amiga OS, učitava za bukvalno za 2-3 sekunde.
Testirao sam nekoliko veoma zahtevnih igara i demoa i svi rade odlično.
Recimo Alien Breed 3d (whd verzija), muzika na početnom ekranu mi prvi put ne secka.
Putty Squad, radi u punoj brzini, bez kočenja, isto to važi i za Flink CD (whd verzija)
Igrao sam moju omiljenu avanturu (ko bi rekao;)) Universe, skoro 2 sata i sve je bilo odlično.
StarStruck demo radi najbolje do sada, kao i Silcut, Tower itd.
Što se brzine tiče, evo preciznih rezultata:
rpi2 (fabrički taktovi) oko 80 Mipsa, dok sa laganim overklokom dobijam skoro 100 Mipsa što je u rangu Majstinog Vampira. :)
S obzirom da je rpi3 još brži, a cena mu je ista, ozbiljno razmišljam da ga pazarim i iskoristim baš za ovaj paket.
Evo i sličice SysInfo ekrana od sinoć, moćno deluje kad pročitaš da ova mašinica od 35 evra, renda Amigu pet puta brže od standardne A4000 na 25Mhz. :)
 

Prilozi

  • IMG_2279.jpg
    IMG_2279.jpg
    1 MB · Pregleda: 100
Evo i sličice SysInfo ekrana od sinoć, moćno deluje kad pročitaš da ova mašinica od 35 evra, renda Amigu pet puta brže od standardne A4000 na 25Mhz. :)
Hmmm... Ima li kakav projekat da se na RPi direktno nakači Amiga tastatura? Možda da se izvedu džojstik portovi? Ovo bi moglo da udahne život mašinama kojima je otišla elektronika...
 
Hmmm... Ima li kakav projekat da se na RPi direktno nakači Amiga tastatura? Možda da se izvedu džojstik portovi? Ovo bi moglo da udahne život mašinama kojima je otišla elektronika...

Najbolje ali i najskuplje rešenje je Keyrah interfejs, koji ima i džojstik portove, a podržava i c64/128, C16/plus4 i vic20, kao i Amigu 600/1200.
Cena mu je 30-tak evra, vidim da ljudi prave lepe projekte sa njim i rpi2/3 ubačenim u A600/A1200 kućište.
http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/product_info.php?products_id=1144&currency=EUR

Postoji i jeftiniji Arduino interfejs, ali tu još ne znam detaljno kako i šta treba, ja sam planirao da povežem c64 tastaturu i to znam otprilike kako ide, ali tu se koristi drugačiji model.
Cena im je dosta niža, svega 3-5 dolara, stim da treba i da se isprogramira raspored tastera itd.
Ima ovde njihov forum sa opisom, nisam detaljno čitao:
http://forum.arduino.cc/index.php?topic=139358.0
 
Prethodna dva dana sam proveo reinstalirajući SSD na A1200. Nešto se pokarambasilo na particiji sa igrama još pre dosta vremena, samo nikako nisam stigao da to pogledam. Situacija je sada dosta drugačija nego ranije, jer moja A1200 sada ima nove 3.1.4 ROM-ove, koji sa sobom donose podršku za diskove veće od 4GB. Ovo samo po sebi unapred rešava najveći deo problema koje sam imao prethodni put. Da bi instalacija lakše prošla, privremeno sam na Amigu nakačio Gotek-a umesto internog drajva i pokrenuo instalaciju sistema. HDToolBox je korektno prepoznao veličinu diska, napravio sam dve particije od po 500M za OS (na jednu je instaliran 3.1.4, dok je druga za još jedan OS, zasad nisam odlučio šta). Instalacija je prošla bez problema, pa sam u L ubacio poslednju verziju pfs3aio s kraja prošle godine i "ostatak" od 28GB formatirao kao jednu PFS3 particiju, opet bez ikakvih problema.

Pošto je nedavno izbačen i FS-UAE 3.0, na njemu sam napravio identičnu instalaciju kao na A1200 (sa sve istim ROM-om), prikačio SSD na PC, stavio sva prava na pristup i napravio hdf link ka drajvu (kod mene je to bio sdh):
Kod:
sudo chmod 777 /dev/sdh
ln -s /dev/sdh amiga.hdf
Nakon toga, ubacio sam amiga.hdf kao jedan od diskova u FS-UAE instalaciju i to je bilo to.

Screenshot at 2019-08-14 15-09-14.png

Nadalje kopiranje sa DOpus-om je išlo uglavnom glatko (sem par krahiranja samog FS-UAE-a, ali je to nova verzija pfsdoctor-a sasvim lepo i brzo sanirala) i dosta brže nego ranije. Nakon kopiranja, SSD je ubačen u Amigu i sve je proradilo bez greške (ne računam to što sam morao da tražim kako da ponovo instaliram nešto od pratećih programa i biblioteka, to je bilo zabavno):

 
Samo mala primedba .... ja sam na svojoj 1200 koristio dugo rom 3.0 i wb3.1 sa odgovarajucim zakrpama i bez problema su radili hardovi tada aktuelni od 20 do 80 gb. Jedino se bilo vazno da boot particije budu u vidljivom delu harda. PFS 3.0 sam i ja koristio na amigi uz FFS particiju posto su neke igre samo sa takve particije radile. Interesantno je da su na amigi postojalo dosta fajl sistema namenjena harddiskovima svaki sa nekim prednostima i manama. Directory opus jednostavno nezamenjiv alat za kopiranje cak mozete ubaciti i tastere sa svojim komandama za undms,adf2disk i slicno. Kada sam se opustio sa magelanom postao mi je bukvalno zamena za wb..
 
zzarko koja kartica je u drap doru amige ?
 
ja sam na svojoj 1200 koristio dugo rom 3.0 i wb3.1 sa odgovarajucim zakrpama
Eh, pa i kod mene je bilo tako, samo mi je trebalo vremena dok sam našao šta su odgovarajuće zakrpe koje sam trebao da dodam :) I slažem se za sve. Doduše, nisam probao Magelan, ali zato i imam ostavljenu još jednu OS particiju, da mogu da se zezam...
zzarko koja kartica je u drap doru amige ?
MTec T1230, 030 na (mislim) 28MHz i 8MB RAM-a.
 
Idefix resava problem sa velicinom hard diska (malo pre sam se setio)
Moja prva turbo karta u 1200 je bio mtec viper 030 na 42 mhz i 8mb rama realno jedina mana na tim karticam je zalemljen ram. Ako kartica ima ful 030(ne EC verzija) moze i softverski da ucita noviji rom ako ti je potrebno mogao bih da iskopam koje programce se koristi. Blizardi su ipak bili neprevazidjeni u ovim stvarima
 
Dok sam kopao net za Amiga savete, naleteo sam i na nešto zvano Happiga, distribucija za RPi, sa UAE4ARM Amiga emulatorom:
http://www.happi-game-center.com/fr-happiga.html
Valjda se direktno podiže Amiga emulator po podizanju sistema...

Cela stvar je izgleda deo nečega što se zove HAPPI Game Center:
http://www.happi-game-center.com/

Nisam još sve razumeo, ako neko odavde zna francuski, možda da pogleda detalje?

Sajt je nažalost mrtav... Hteo sam da uzmem Pi jer su cene originalnih Amiga otišle u besmisao. Kad sam nabavljao Amige, A500 nije prelazila 30 EUR, nabavio sam dve A1200 za 50 i 80 EUR, A600 je bila oko 50 EUR koliko se sećam, a A3000D sam platio 300 EUR a uz nju dobio i eksterni CD. Ovo danas je suludo. Više se isplati napraviti platformu za WinUAE koja će za male pare raditi bolji posao od bilo koje od originalnih Amiga. Da ne spominjem probleme sa spajanjem originalnih Amiga na moderne monitore/TV...
 
Nazad
Vrh Dno