Šta je novo?

IT u osnovnom obrazovanju - diskusija

Bilo kako, samo da je štampano izdanje.

Pitanje za tebe, da li smatraš da višečasovno gledanje u monitor bilo kog laptopa ne šteti očnom vidu deteta?

Mnogobrojne su prednosti računara u odnosu na klasičnu knjigu (umesto gomile knjige jedan uređaj, uvek može bilo šta da se prepravi preko update-a...), ali postoje i mane, a mane ne treba kriti ;)

Edit: ja zastupam tezu da treba da ostane kako jeste - bez dugotrajne upotrebe računara kod dece, ti smatraš da im treba uvesti chromebook i otarasiti se knjiga i možemo da diskutujemo do prekosutra, niko neće promeniti mišljenje :)

Da im bude zanimljivo to što uče trebaju da se potrude učitelji/nastavnici, ministarstvo prosvete... a to da li će da gledaju isto to na laptopu ili da vide u knjizi isto je, samo treba videti koje je "pametnije" i zdravije sredstvo.


I višečasovno čitanje knjige šteti očnom vidu isto koliko i gledanje u ekran.
 
Ne bas. LCD ima pozadinsko osvetljenje.
 
Jel ima negde naucno dokazano da isto utice na oci knjiga i monitor ili svako tera svoju pricu? :)

Sent from my Nexus 5X
 
Svako tera svoju pricu u suprotnom bi citirali neka istrazivanja :)
 
Neće od toga ništa realno biti, jer je bitno kako se sprovodi. A trenutno apsolutno ništa u našim školama ne funkcioniše kako treba i tako jedno duže vreme. Da neko i uzme stvarno da rešava treba oko 10 godina da se sredi. Pa samo sedite i razmislite o šteti i uništenim prilikama.
 
Kompjuteri brzo zastarelosti, pojedu ih virusi, crkavaju hard diskovi, monitori, dvd, ventilatori.. a nema para za plaćanje održavanja.
Zato deci treba podeliti nešto bez navedenih komponenti i bez Windowsa... Chromebook.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Chromebook isto brzo zastari. Mada jesu generalno jeftini ako riknu. S druge strane ograničavaju šta može na njima da se uči.
 
Za ono za šta su kompjuteri u školi namenjeni ne zastarevaju brzo. I 10+ godine stare konfiguracije mogu da teraju moderan OS, neki office paket, internet, programiranje bez ikakvih problema, čak i za učenje nekih osnova iz obrade videa i zvuka su sasvim dovoljne. Čak i dobrano starije od 10 godina. Obnavljanje, a i zamena kompletnih mašina na svakih desetak godina nije veliki trošak, bez problema ćeš sastaviti office mašinu za ispod 10000 dinara. Nećeš uvek da uzimaš monitor, a najčešće ne bi menjao kompletno sve delove, trebaju ploča, procesor i memorija, uglavnom bi trebala samo memorija. Kada bi znali koliko se novca potroši u prosveti na raznorazne gluposti, bez da računamo basnosnovne pokradene sume (a drpa se za da ne poveruješ), ne bi nikada pomislili da bi zafalio novca za IT opremu.
 
Kućište za ovu namenu je smešno jeftino...
Mene više brinu monitori, na njih niko ne obraća pažnju, a siguran sam da je preko 50% i dalje CRT !

To ****** u 2016/2017 god. je neprihvatljivo ...

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Chromebook isto brzo zastari. Mada jesu generalno jeftini ako riknu. S druge strane ograničavaju šta može na njima da se uči.

Nema delova koje se vrte, nema virusa, odrzavanje je minimalno, prakticno samo treba da se puni baterija, nema sta da se pokvari osim da se fizicki polomi.
 
Za ono za šta su kompjuteri u školi namenjeni ne zastarevaju brzo. I 10+ godine stare konfiguracije mogu da teraju moderan OS, neki office paket, internet, programiranje bez ikakvih problema, čak i za učenje nekih osnova iz obrade videa i zvuka su sasvim dovoljne. Čak i dobrano starije od 10 godina. Obnavljanje, a i zamena kompletnih mašina na svakih desetak godina nije veliki trošak, bez problema ćeš sastaviti office mašinu za ispod 10000 dinara. Nećeš uvek da uzimaš monitor, a najčešće ne bi menjao kompletno sve delove, trebaju ploča, procesor i memorija, uglavnom bi trebala samo memorija. Kada bi znali koliko se novca potroši u prosveti na raznorazne gluposti, bez da računamo basnosnovne pokradene sume (a drpa se za da ne poveruješ), ne bi nikada pomislili da bi zafalio novca za IT opremu.

10K RSD za novi komp? 10+ godina stare masine koje su funkcionalne? Imam ja jednog spektruma, doniracu pa ce deca nauciti BASIC i Z80 assembler.... valjda im sadasnji monitori imaju TV ulaz :d
 
Imaš trenutno u prodavnici Gigabyte GA-N3050M-D3P, Celeron® N3050 SoC 1,6 GHz, 2GB, 120GB SSD, DVD-RW, 500W za 16k dinara. Izbaci SSD i DVD i vidi. Skoro sve škole imaju i više nego što treba LCD monitora i lom matorih CRT koji bi opet završavali posao. Sav MS softver je licenciran.

Inače, primer, na prastarom Celeron-u iz 2004. čini mi se, sa 1GB RAM-a bez problema radi WinXP, Office 2010 i Visual Studio 2010, ne može baš HD YT, ali i YT radi dobro. Šta bi ti, da puštamo GTA5 u škole? To je škola, ne igraonica.
 
Poslednja izmena:
Zanimljiva statistika ...

0ff17a9d7f52eef17596d63a6f1208b3.jpg


Srbija 4600$ godišnje, pod uslovom da je pun fond časova ...
Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imaš trenutno u prodavnici Gigabyte GA-N3050M-D3P, Celeron® N3050 SoC 1,6 GHz, 2GB, 120GB SSD, DVD-RW, 500W za 16k dinara. Izbaci SSD i DVD i vidi. Skoro sve škole imaju i više nego što treba LCD monitora i lom matorih CRT koji bi opet završavali posao. Sav MS softver je licenciran.

Inače, primer, na prastarom Celeron-u iz 2004. čini mi se, sa 1GB RAM-a bez problema radi WinXP, Office 2010 i Visual Studio 2010, ne može baš HD YT, ali i YT radi dobro. Šta bi ti, da puštamo GTA5 u škole? To je škola, ne igraonica.
Poješće ih virusi za 3 dana. Nije Windows za škole.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ma kakvi virusi, sve dok ima internet konekcije, antivirusa (uz MCShield) i korisničkog naloga ne može da ima nikakvog problema.
 
Koliko njih će zaboraviti korisnički nalog? Koliko njih će pokušati da obriše nešto što ne bi trebalo? Koliko njih će pauzirati AV i gurnuti inficirani stick?
Nije Windows za škole. Ne treba im poseban predmet informatika. Treba da koriste računare u svakom predmetu. Tako se uči kako da se koristi računar, a ne ono bubanje u kabinetu za informatiku. Neće svi biti programeri i ne vidim potrebu da uče programiranje.


Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ne možeš da zaboraviš korisnički nalog, postave se unificirana imena, može čak i auto log in na korisnički nalog. Koliko njih će pokušati da obriše nešto što ne treba ili da isključi AV nije ni bitno jer to neće moći da uradi. Instalacija i administriranje je moguća samo kroz administratorski nalog, korisnik može da briše samo ono što sam napravi, slike, tekst i slično. USB flesh je moguće blokirati, ali je nepotrebno uz ažuriran AV. Korisnički nalog je dosta ograničen, moguće pokretati programe, crtati slike, menjati pozadinu, pregledavati i naprednije opcija (samo gledajne), ali nije moguće menjati ništa što bi moglo da dovede do problema. Jačno slično Linux filozofiji. Upravo takav sistem je uveden u sve škole kroz projekat Digitalna škola gde učenici pristupaju samo preko korisničkih naloga, dok nastavnik ima pregled i kontrolu svih njih sa svog administratorskog naloga (Windows MultiPoint Server). Sa te strane nema apsolutno nikakvih problema, posebno ovih koje si naveo.

Slažem se da je programiranje suvišno za osnovnu školu, dovoljno je samo kroz par časova objasniti šta je i kako izgleda, eventualno omogućiti pojedinicima i grupama kojima se to zasviđa da nauče nešto više kroz dodatnu nastavu, sekcije, vannastavne aktivnosti i sl.

Treba koristiti računare u svakom predmetu, ali ne može nastavnik biologije (npr.) da uči klince kako da koriste računar. Čas ili dva nedeljno su neophodni. Jeste da ima pojedinaca koji znaju poprilično dobro osnove, ali to je zaista mali i zanemarljiv procenat. Da je moguće tek tako naučiti ne bi najveći broj stanovništva (pre svega mislim na razvijene zemlje, ne samo Srbiju) bio poprilično informatički nepismen, a informatičar dosta traženo zanimanje svuda u svetu. Pritom se na skoro svakom drugom poslu traži znanje iz informatike i to upravo ono koje je predviđeno za učenje u osnovnim školama. I nema šta da se buba u kabinetu, informatika se 99% vremena izvodi kroz praktičnu nastavu, odnosno uči se kako nešto uraditi, nema skoro nikakve teorije. Onaj ko ne zna da radi svoj posao i tera decu da bubaju informatiku treba biti prijavljen odgovarajućim službama, ali to je problem opšte korupcije u zemlji, ne konkretnog predmeta.
 
Znam da može da se podesi server i domen i da se ograniče privilegije, itd... Ali nema ko to da uradi u svim školama u Srbiji. Svaki dan će bar u jednoj školi u Srbiji da crkne bar jedan računar, možda i server i nastava će biti dovedena u pitanje.
Neće na času biologije da uče kako da koriste računar, jer računara u kabinetu za biologiju nema.
Kada bi svaki djak imao svoj uređaj, umesto knjige otvori u browseru elektronsku verziju udžbenika. Svi testovi, radovi, grupni radovi bi se radili kroz taj uređaj.
Ja predlažem Chromebook jer je jeftin i veoma ga je lako koristiti. Ako se pokvari, školski servis izda drugi zamenski, a pokvareni se servisira u nekom većem servisnom centru.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ima ko da uradi i već je gotovo svuda urađeno. Postoje i servisi kojima se u slučaju većih kvarova šalje računar ili deo opreme. Tu je naravno i nastavnik informatike zadužen za rešavanje problema i zamenu delova u slučaju kvarova. Ako on ne zna, ne treba da bude tu. To i nije oprema koja će da crkava baš svaki dan. Bukvalno je 99% posla u vezi toga već odrađeno i to odrađeno dobro.

Ne možeš samo da daš klincu računar i kažeš mu: ,,Evo, koristi." i odeš. Od toga nema ništa. Dobar deo njih ne zna kako pozadinu da zameni na telefonu, a kamo li nešto složenije. Dobar deo dece u 5. razredu ne zna kako da drži miša. To što je nama ovde korišćenje kompa normalna stvar i što deca takvih ljudi imaju osnovna znanja ne znači puno, to je jako mali broj dece.
 
U svaki kabinet za informatiku u koji sam ušao postoji deo gde su gurnuli sve neispravne računare, a njihov broj je skoro 30%. Po dva đaka sede za jednim računarom i nešto kao rade što im nastavnik govori.
Nije posao nastavnika da održava i menja neispravni hw. Zbog javnih nabavki, svakakvih krševi su završili po školama i to je pakao za održavanje. Trebalo bi da onaj ko je isporučio opremu da je i održava u garantnom roku.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Kada gurnes ruke u kućište od 500-1000 din, možeš da očekuješ da se negde posečeš.
Po meni je ključna stvar da ne postoji specijalizovani kabinet za informatiku i da se samo u tom kabinetu odvija IT nastava. Poenta je da sve rade preko računara. Naravno ne očekujem da u prvom razredu krenu sa tim, nego tek kad malo porastu, nauče slova i nauče da brinu o uređaju koji imaju i koriste... Recimo od 4. razreda osnovne škole.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Posao nastavnika je da održava računare, pre svega softver računara i da ne dozvoli haos u kabinetu koji duži. Ako crkne miš, tu je da ga zameni. Za kvarove tipa crkla ploča, računar se šalje u servis. U okviru projekta Digitalna škola je i to rešeno i radi i u praksi. A neće baš ni da se pretrgne ako zameni HD ili šta god, imaš rukavice koje će škola da obezbedi ako se boji posekotina.

Specijalizovani kabinet za informatiku pre svega služi da se tu održava nastava iz predmeta Informatika i računarstvo, ali i za ostale predmete u kojima se koristi računar poput tehničkog, matematike, ali i za interaktivne testove ili udžbenike iz drugih predmeta.

Ne razumem kako očekuješ da neko nauči da radi na računaru sam od sebe? Po toj logici, šta će nam srpski jezik, deca ga koriste u svim ostalim predmetima? Šta će kabinet iz hemije, tehničkog? Šta će nam škola uopšte, kroz život bi mogli sve sami da naučimo?
 
Posao nastavnika je da predaje, a ne da glumi dezurnog handy-man -a ;) i da dobije jedno 1000e platu za to sa 30% uvecanja svake godine do maksimalnih 5000 evra :)
 
Nijedan iole vispreniji IT strucnjak nece da radi za sitne pare u prosveti kao nastavnik informatike. Ovi koji su ostali znaju da promene misa, ali bilo kakvo otvaranje mislim da ne dolazi u obzir. Previse je mala plata da bi platio stetu ako nesto pokvari "nestrucnim" servisiranjem.
 
Svako održava mesto na kome radi, niko ne priča o dežurnom serviseru, ali zamena neispravnog dela ne oduzima ni 5 minuta.

Plate u prosveti jesu male, sama prosveta je odavno dovedena u bedno stanje, ali mislim da ima previše negativnih komentara na jednu stvar koja je dobra i dobro osmišljena. Nikako ne kapiram zašto.

Što se tiče IT-a u Srbiji, mnogi zaboravljaju da on postoji samo u 3 grada ovde.
 
Nazad
Vrh Dno