Šta je novo?

IT u osnovnom obrazovanju - diskusija

Chromebook je jeftina sprava i veoma jednostavna za korišćenje.
Ne može sad od 1.9. da počne ali ako se isplanira, može za par godina.
Imam dva osnovnca i knjige su katastrofalne. Gradivo je razbacano i bez ikakvog smisla organizovano.
Prednost učenja preko chromebooka ili nečeg sličnog je kolaboracija nastavnika, a kasnije i nastavnika i dece i to što stvore, ako ministarstvo odobri ostaje drugim generacijama.
Starija deca mogu da prave prezentacije i razne radove koji ako su dobri ostaju kao učilo za sve generacije. Još ih i grupišeš, pa od malih nogu uče timski rad.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Pa lepo, od prvog časa u prvom razredu, umesto knjige otvore chromebook i tamo sve ima. Učitelj je tu da pomogne.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Naravno, tako ćemo imati sve više košarkaša, fudbalera, umetnika (muzika, ples, slikanje), imaćemo sve više druženja uživo pošto će se sastajati klinci da igraju Monopol, Riziko, karte (tablić, jamb)... ma neka samo uzmu mini računar u ruke i imaće ceo svet na dlanu, neće trebati momcima u srednjoj školi devojka, devojkama momci (kraj osnovne i srednja). Najbolje je da se uopšte ne ide "fizički" u školu već brale preko interneta na daljinu da uče... ma šta da uče, ne trebaju uopšte da idu u školu, što bi se mučili. :(

Računari nisu dostigli taj nivo da mogu da zamene rapidografe, rolere, knjige (neko će reći Kindle ali nije to to). Ipak je fizička knjiga i dan danas nepremostiva kao i pribor.

Edit:

Još je najbolje da bude sve na Engleskom jeziku, da zaborave pismo i jezik, da bude sync i da prihvate istoriju onako kako nam napišu svetske sile...
 
Poslednja izmena:
Koja jeftina sprava?kosta oko 200 €
si ti normalan?
Pa drzavni budzet ne moze da pokrije kupovinu tih racunara za ucenike u srbiji. Sve pa da pobiju penzionere....
Kad chromebook bude 500 dinara onda mozes da kazes jeftina sprava.
 
@yooyo
Sve je to lepo zamišljeno i ne slažem se da je 200 evra velika cifra, to bi koštalo državo jako malo, mnogo manje od tih 200, ali nikako nije moguće koristiti računare u nastavi bez bar tog jednog obaveznog časa informatike u informatičkom kabinetu. To što deca nas koji smo u IT-u imaju šansu da nauče nešto pored nas ne znači puno, mali broj ljudi se time bavi, a čak i tu ne znači da će deca moći ili želeti da nauče nešto. Pored toga je potrebno i da nastavnici prođu obuku što bi se sigurno pokazalo još težim, pogotovo sa stanjem prosvete kod nas. U Srbiji nisu nikada rađena ozbiljnija istraživanja o informatičkoj pismenosti, pogotovo kod mlađih, tek onda bi video koliko smo daleko od neke samostalne inicijative. U ozbiljnijim zapadnim zemljama se informatika podrazumeva od samog početka školovanja pa ta deca, a kasnije nastavnici i ostali radnici, mogu da rade sa takvim sredstvima bez problema. Samostalno to ni tamo ne bi bilo moguće, taj Chromebook bi služio za fcb i xxx sajtove.
 
To da ce da razvale sta im god das je potpuno tacno. Na Fonu, u holu zgrade, gde bi trebala da obitava nekakva akademska elita je upropasteno 60% kompjutera (terminala) koji su tu postavljeni da bi studenti mogli da ih koriste. U prvih tri meseca. Zaista strasno. Na jednom je zavrsio izvrnut anus koji nije mogao jednostavno da se promeni kao normalna pozadina vec je neki genije postavio skriptu. Akademci jbte. Doduse to je bilo davno, jos dok sam ja studirao. Mozda je danas puno bolja situacija.

Kako god, nas osnovni problem je mnogo dublji. Tihi strajk (ne mozes ti mene malo da platis koliko ja mogu malo da radim) je srpska realnost vec decenijama unazad. Nastavnici ne zele da rade svoj posao sa entuzijazmom a ono malo sto imaju zelju, njima budu sruseni snovi kada vide sa cim imaju posla. Divljom decom i jos gorim roditeljima. Ovde se cak ne radi ni o plati, mada ona odredjuje stanje stvari. Tako gde je plata velika, skola je privatna i vlada neka druga atmosfera.
 
Može da bude jeftinije ako se poruči veća količina, zatim tu je ušteda jer se udžbenici neće štampati, a gradivo će biti na jednom mestu. Ima troškova oko dovođenja interneta u svaki školu mada i to može da se reši.
Sve u svemu, subvencijama spalimo 250m eur godišnje i to samo na propala preduzeća. Kada se na to doda i subvencije stranim investitorima (koje praktično finansira budžet Srbije), zatim gubitci javnih preduzeća, stižemo skoro do milijardu eur. A za školski sistem treba mnogo manje...
U Srbiji ima oko 550000 učenika. Ako bi jedan chromebook koštao 200 eur, za sve đake treba utrošiti 110m eur. To je npr. duplo manje od zakinutih penzija za godinu dana.

@makiacaveki:
Previše si bukvalan. Ni sad deca nemaju fizičko, tj. imaju ga samo pro-forme. Fizičko se danas plaća, tako što škola izdaje sportsku halu a roditelji plaćaju treniranje košarke, odbojke, fudbala,... A treneri ne plaćaju porez.
Računari su odavno prevazišli rapidografe, digitrone i knjige. Fizička knjiga je samo teret u dečjem rancu.
Treba povećati broj škola, smanjiti broj učenika u odeljenju, uvesti celodnevnu nastavu od 9 do 5, rasporediti dan za nastavne i vannastavne aktivnosti. Dan krene sa učenjem, pa malo vannastavne aktivnosti, rad u sekcijama (ko voli može da igra fudbal, neko će da uči da svira, da prave školski bend,, neko da crta, neko da piše za školski sajt, ...), ručak, opet na učenje, onda još malo napolje i kraj školskog i radnog dana. Ko nije skapirao nešto, može umesto popodnevne igre da ode na dopunsku nastavu. Domaći se ukida, deca sve što treba završe u školi. Zašto? Zato što većina roditelja nije u mogućnosti da deci kod kuće pomognu, pa plaćaju privatne časove.

Povećanjem broja škola treba omogućiti mlađim nastavnicima da dobiju posao, broj djaka se smanjuje, čak treba ubaciti i asistenta nastavniku tako da dve osobe uvek budu prisutne.
Manje dece, manje vršnjačkog nasilja -> normalnije generacije.

I da.. moguće je bez specijalnih časova informatike naučiti decu, ali ako krenu od prvog razreda na ovaj način. Od početka će da znaju da im je ta spravica sve, neće igrati igrice, sadržaj je prilagođen uzrastu. Posle 2 sata bi skapirali kako da ga koriste. Kako vreme prolazi naučiće i ostale stvari, pa čak i Office ako treba.
 
Poslednja izmena:
Što je najgore sve što je rekao je tačno :)
Zanimljiva tema samo stičem utisak (osim ljudi čija deca trenutno idu u osnovnu/srednju školu) da pojedini nemaju pojma šta je sve u planu i programu ...
Nije uopšte to toliko loše, samo gradivo treba modernizovati i uskladiti sa trenutnom situacijom i budućnošću - prenosni pametni uređaji !

Ako nekoga zanima mogu da okačim planove i programe, pa da ne pričamo napamet ;)

qV757HGs.png
 
Poslednja izmena:
Ovo ti je skroz pogrešna predpostavka, klinci ogromnom većinom nemaju pojma o radu na računaru. Bukvalno tek jedan do dva učenika u generaciji ima nešto veće znanje, neretko nema ni tog jednog.

Potpuno si u pravu, pretprošle godine bio sam osmi razred, nećete verovati, ali niko osim mene u generaciji (2 odeljenja) celoj pojma nije imao o korišćenju Windows-a, pa čak ni Android-a (osnovne stvari znaju, fejs, yt.. , ali da narežu CD, update-uju OS, sinhronizuju titl u player-u, instaliraju apk ili neku Windows app, niko pojma nije imao)

@yooyo Dok sam išao u osnovnu baš sam pričao razrednoj kako mnogo kasnimo sa tehnologijom u obrazovanju, i rekao kako u nekim zemljama koriste tablet uređaje, MacBook-ove i Chromebook-ove umesto knjiga, a ona mi je na to odgovorila:
Da to ne bi bilo uredu prema radnicima koji rada u štamparijama... Sa takvim mislima bojim se da nećemo daleko dogurati.
 
Poslednja izmena:
Briga me šta je tvoja razredna mislila. Kod nje preovlađuje misao da je malo plaćena i da nema nameru da uči nove stvari. Razumem je, odrasla je u nekom sporom vremenu.

Računari i prenosni uređaji su svuda oko nas. Bukvalno, danas retko ko koristi olovku i papir. Računare koristimo za sve i koristiće se još više. Mlade generacije više ni TV ne gledaju. Za nekoliko godina neće ni znati za radio. To je neki globalni pravac u kome svet ide.

Pošto se koriste za sve i svašta, zašto ne bi decu učili da ih koriste odmalena? Ne mora u prvom razredu da uče RAM, ROM, CPU, itd. već samo da koriste ono što je ponuđeno. Uče slova, brojeve, svet oko nas, muzičko. Upale spravu i ima 4 navedena izbora, a u svakom ide razrađeni plan i program. Tvorci takvog plana i programa treba da budu kreativni i objasne deci šta i kako da rade.. npr deca danas često pogrešnim potezima pišu slova i brojeve. U digitalnom obliku moguće pustiti animaciju kako se olovka pomera i kako se pravilno piše. Matematika isto tako može da se objasni. Svet oko nas.. tu uče o biljkama, životinjama, rekama, oblacima, naseljima, planinama,... Da se povežu informacije, gde god da pipne da se nešto dešava, da im bude zanimljivo da istražuju. Ubace se i jednostavne igre, pronađi ovo ili ono, saberi, čega ima više ili manje, da nastave niz, itd.
Tvorci imaju i povratne informacije, gde deca najviše vremena provode, šta su propustili, imaju i sve odgovore, odmah znaju rezultate testova, koriguju gradivo, itd.
Stanju jezik je još lakše integrisati.. tu mogu da uče pesmice, reči i izgovor,... Npr engleski u prvom razredu je verovali ili ne likovno. Po preporuci ministarstva, deca u prvom razredu na časovima engleskog jezika ne smeju ništa da pišu jer još uvek nisu učili latinicu. Tek kada u drugom razredu završe latinicu, oba mogu da pišu engleske reči. I tako deca još u prvom razredu zamrze strani jezik jer moraju da crtaju ... A kupili su 3CD i 2 knjige.
Trenutno, stanje u školama je katastrofalno. Ja lično za moju decu štedim novac da ih pošaljem van Srbije da studiraju i da negde u svetu nađu sreću i posao. Putujem po svetu i gledam kako se društva tamo razvijaju i napreduju. Mi idemo unazad.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Zasto treba da zna te stvari ako ga ne interusuju? Ili zasto bi drzao dete u skoli/obavezi od 9 do 5? Sta je skrivilo da bude zatvorenik svaki dan,da mu se smuci skola i sve i da jedva ceka vikend da je ne vidi + kakvi smo mi roditelji (mislim u Srbiji) jos bi bilo doziranja preko vikenda... odlican recept za unistavanje deteta...

Markica je interesovalo pa je naucio i bez skole... njegovi pajtosi nikad nece jer ih ne interesuje...

Zasto uvoditi prenosne racunare kada to vecinu ne interesuje? Kao i uvodjenje aktivnosti ako bi isli od 9-17... nisu sva deca ista tj tu su razlike vece nego kod odraslih i "nametanja" su teski kontra efekat... i prenosni racunari uopste nisu potrebni,kao ni knjige...

Da ne bude da pametujem:
Ako krenem od sebe pre 30 god,udri po 6-8 casova dnevno,bubaj kurtu i murtu,o partizanima da ne pricamo,2-3 sata na domaci,sve sam naucio samo ne ono sto treba... koliko mi to vredelo u zivotu? Nista... vredi ono sto me interesovalo i za sta sam sam grebao iako je npr moja srednja imala odlicnu komp sekciju i nastavu,koju je naravno kanije pametno ministartvo unistilo...

Mladji klinja je zavrsio osnovnu u Srbiji.Ista prica,6-8 casova dnevno,pre i popodne,pa ceste subote stim da je gradivo bilo jos teze i konfuznije.Isao skenjan u skolu,jos se gori vracao,bubaj i uci po 2-3 sata dnevno jer svaki nastavnik trazi svoje i na svoj nacin.
Kako je zavrsio 8 mi se odselili u Nemacku.U nemackoj imaju 9 razreda osnovne pa je morao da odradi tu zadnju.I tu nastupise za mene wtf momenti:
-Sve sto je za obrazovanje je free.Svako dete dobija free udzbenike (ako ih tako mozemo nazvati) i svi su u skoli,ne nose se kuci,osim ako ucenik ne trazi da bi bolje naucio ili sl.Jedina obaveza ucenika je da ih pazi,jer ce ih i sledeca generacija koristiti.Fakticki,udzbenici se iznajmljuju.
-Sveske nisu obavezne,obavezan je tzv "dosije",slicno registratoru gde se skupljaju testovi i nazovimo skripte gde se vidi koliko znas i koliko si do sada presao kao i pomagala za trenutne zadatke/obrade predmeta.Ujedno to je uglavnom jedina stvar koju vucaraju u tasni.
-Predavanja su samo prepodne,dete moze ostati duze na rucku (koji se nesto mizerno placa) ili da radi sta god mu volja pod nadzorom do 17h,tada se skola zatvara.Uglavnom "sitna" deca ostaju zbog obaveza roditelja.
-Ni jedan predmet se ne forsira,svi se isto tretiraju.
-Minimum casova je 2,max 6 dnevno... jednom nedeljno ima 6 i to kada udaraju praksu po tehnickim predmetima,prosek je 3
-Gleda se da sto manje nastavnika predaju jednom razredu,sto je moguce vise predmeta da predaje razredni.
Npr hemija,bio i filozofija se tretira kao 1 predmet,kao i tehnicki predmeti,rade se samo uopstene svari radi spoznavanja osnova.
-Maximalno rasterecivanje ucenika.Nema npr dresure na fizickom i sl,ako nece ne mora da trci ili da igra fudbal.Ako ga ne iteresuje matematika,treba samo osnove osnova da zna i sl.Primera radi,sada su ucili procentni racun... mali umro od smeha... u sustini njemu dosadno jer je to on odavno presao...
-itd itd...

I ono bitno za temu,informatika: naravno,postoji info kabinet,gde se uce osnove pravilnog kucanja ali ne moras primenjivati kao i osnove Word-a,PP,Ex,sta je Win,Linux i sl... ponavljam,ako neces,ne moras... naravno,80% klinaca to ne zanima uopste... tacnije,vecina razreda udara po konzolama,PC je redja stavka...

Ali takodje i na hemiji svaki sto ima laptop gde mozes da vidis "live" kako nesto treba smuckati,kao i prezentacije,net itd...

I sada klinja ide nasmejan u skolu i mnogo,mnogo lakse i efektivnije uci a nemacki mu nije na zavidnom nivou... to je meni neverovatno...

Znaci,nije problem samo tehnologija vec i nacin razmisljanja, kultura i naravno novac... nase skolstvo je zaglavljeno negde pocetkom 50-ih i ide unazad umesto unapred.Gledam sebe pre 30 god i klince,to mnogo gore nego sto je bilo nekada...

Da,laptopovi jesu dobra stvar ali kao pomagala a ne kao osnovna obrazovna sredstva.
Intersantno je da je sistem vrlo efikasan ako pogledamo kasnije srednju itd,ali to sada nije tema...
 
Na cenu uredjaja dodati:
Infrastrukturu u skoli ( bar jedan file server, dns servere, cisko ( mora da se tarabe portovi da se ogranici internet ), web server, 2-3 coveka koji bi radili servis uredjaja ( da se ne ceka 30 dana za popravku, odrzavanje mreze, treba tu user polise srediti, da kad imaju test, profesor sa svog racunara grupi djaka iz 6/3 razreda ugasi net a ostalima u skoli da radi ili da ga dodatno ogranici, pa onda cena softvera koji ce da upravlja svime + admin koji ce da upravlja time i da u power shelu resava probleme. Ti troskovi ce visestruko prevazici cene uredjaja. Servis moze da se zaobidje ako svaka skola ima oko 30% uredjaja u plusu pa se to zameni i salje na reklamaciju. A i za to treba jedan covek po smeni. Ozbiljan sistem koji ce da ucini da sve to radi glatko kosta dosta. A ne da bude kao kod mene. Ne radi net sta je bilo? Opet nisu bili klima majstori pa je prso server od pregrevanja, il oni tipa dotrajala mreza brlja. Niko da potpise za novu opremu. Kad se pomene kupovina softvera svima pena na usta.... A svi bi da ih koriste za dz.
 
Naravno da bi chromebook bio bajkovito resenje ali se nece desiti ni za 200 godina, kada ostatak sveta predje u sledeci sublevel Matrixa. Vi izgleda ne kapirate da zivimo u drzavi sa ekonomijom kineske provincije, Inidije, plate su na nivou Kolumbije. Sta kada se Chromebook razbije a to je detetu osnovno sredstvo za rad. Porazbijali bi ih u roku od 5 sekundi. Pogledajte u kakvom su nam stanju validatori u autobusu, javne govornice. Ovo je drustvo huligana koje gaji kult destrukcije. Dete ima mnogo vece sanse da ga povuku u navijacku grupu nego da razvija sklonosti i talente na IT sekciji. Chromebookovi nemaju nikakve sanse da prezive u osnovnim i srednjim skolama. Cak i ako bi se iz nekih donacija skupila sredstva, moras da racunas da su to deca, obezbedis zamene i popravke jer si izbacio papirna sredstva iz upotrebe. A prosta logika govori da drzava koja nema para da priusti iole moderniji kabinet za informatiku svakako ne moze ovako nesto sa podnese.

Inace, mislim da bi trebalo prosvetni radnici malo da smire dozivljaj sa strajkovima i nezadovoljstvom. Raditi u drzavnoj ustanovi je za mnoge privilegija, da ne pricam o raspustima, slobodnom vremenu. Sve poslati na jedan reality check kod malog privatnika gde ce morati da brisu kupatilo od fekalija posle smene od 11 sati za 22.000 dinara koje im gazda nije isplatio od pretproslog meseca. Stotine hiljada u Srbiji moraju da rade u teskim robovskim uslovima, jednog dana kada postanu mlade mame i tate i svoje dete moraju da posalju u osnovnu skolu, poslednje pare izdvahaju za sveske, pribor, ekskurzije, da se dete ne bi osecalo kao poslednji jadnik u drustvu, zbog deteta kasnije i pristaju dalje na sva ta poniznenja, jer moraju.. A docekaju ih profesori informatike koji nisu dovoljno motovisani jer su u vreme druga Tita letovali sa jednom platom dva meseca a njihov najbolji drug se bolje snasao pa radi kao konsultant za 1000e.

Ta nastava je pro forme. Kakva matematika, biologija, fizika, likovno, muzicko. Na jugu afrike ritualno prociscavaju devojcice od 12 godina. To smo uskoro mi. Ka tome idemo, kakva crna EU. Zatvaraju call centre u Indiji jer im se vise isplati Srbija. Mislite malo o tome.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
http://www.economy.rs/elektronsko-p...le-u-Srbiji-a---projekat-Digitalna-skola.html
Comtrade racunari windows 2008 server na njima. Naravno odrzavaju nastavnici kako znaju i umeju posto servisna podrske nema. Mora original windows, a nema instalacionih diskova ili licenci, tako da su to masine sklopljene u comtrade rade vec 6 godina. Ako crkne tastatura ili mis citava stanica ne radi. Na jednoj stanici radi 10 ucenika. . Neke skole nemaju strucni kadar, tako da kompovi skupljaju prasinu. Ako pokusa da se pokrene neki program recimo google sketcup dolazi do resetovanja.
U Srbiji je oko 3500 skola.
Procitajte komentare
https://pilcasopis.wordpress.com/2011/11/25/одржавање-учионице-дигитална-школа-i/
 
Poslednja izmena:
@DukeLander:
Deca u vrtićima borave od 7 do 5, pa im ništa ne fali. Danas ne treba bubati već znati da pronađeš i naučiš nešto kada pronađeš.
Za chromebook ne trebaju file serveri niti neka ozbiljna infrastruktura. Sve može u cloud u Ministarstvu. Čak iako se razbije ima rezervni. Uređaj ostaje u školi prvih par godina a posle kada nauče da ga cene može i da ga nosi sa sobom. Kada nauče da im je nešto zaista vredno deca to čuvaju.

Ne mogu deca da odlučuju šta će da uče. Moraš im pokazati sve pa će nekome nešto da se dopadne. Da deca biraju, nikada matematiku ne bi učili, a matematika im treba.
Kad si bio mali gledao si Mikija, Šilju i Paju, a danas deca nema šansi da to gledaju.
Markic je učio C# i XAML zato što je otkrio da ga to zanima. Druga deca možda nemaju ni šansu da otkriju šta ih zanima jer nemaju uslova kod kuće, a ni u školi se niko nije potrudio da im pokaže sva čuda ovoga sveta.

Nemojte limitirati decu samo na ono što ste vi naučili, jer deca su rođena u drugom vremenu (Tagore).

Windows je promašaj. To je nezgrapan, trom i nesiguran sistem za primenu u obrazovanju. Možda može u okviru kabineta za informatiku, ali nikako na nivou cele prosvete. Jedan loš Windows update može da upropasti ceo dan.


@padawan:
Prosvetnim radnicima plata treba da bude bar 2x veća nego sada, ali isto tako moraju odgovorno da rade svoj posao i da prate razvoj onoga što predaju. Nažalost, mnogi su nezadovoljni svojom pozicijom i ne daju sve od sebe. Moja žena je napustila prosvetu i sada uči druge stvari, baš zbog jako lošeg stanja u školstvu. Nisu pare problem, politika se umešala i u škole.

http://www.zdnet.com/article/chromebooks-in-school-how-to-pick-the-best-laptop-for-any-student/

http://mobile.edweek.org/c.jsp?cid=...ew/?uuid=0172B51A-693B-11E4-9F2E-BDA3B3743667

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne mogu deca da odlučuju šta će da uče. Moraš im pokazati sve pa će nekome nešto da se dopadne. Da deca biraju, nikada matematiku ne bi učili, a matematika im treba.

Lepo sam ti napisao da imaju sve predmete i od svakog treba znati osnovu,znaci,sve im se pokazuje i imaju izbor sta ce i kako ce...
Imaju cak i politiku gde se upoznaju sa glasackim sistemom,koje partije su glavne u nemackoj,prednosti i mane sistema bla bla...

Ne mozes porediti decu u vrticima i decu koja vec uveliko grade i i strazuju sebe...
Mada je dobar primer,iako imam 40 god jos uvek se kristalno secam vrtica i ono spavanje posle rucka koje je bilo must be koje sam prezirao ali to tako treba i svaki prokleti dan je to za mene bila tortura.Nikada nisam spavao ali si morao biti u krevetu i nisi smeo pisnuti ni mrdnuti inace si nahebo...
Ista prica je bila i sa mojim klincima kada su isli,ne znam kako je sada...

Za matis nisi u pravu,moj klinja je najbolji primer,oduvek je voleo i bio najbolji u tome a niko ga nije terao...
Kao i za crtace,gde danas klinci imaju sve na dohvat ruke tj gledaju sta,kada i koliko hoce preko neta... gledam moje,krenuvsi od Dragon Ball,Pokemona pa svih mogucih anime serija... cesto sam i ja uleteo u gledanje pa ih mrcvario sa glupim pitanjima sto ovaj place i sl gluposti...
Ili TV... jako dobra stvar sto klinci ne gledaju,jer se ne zatupljuju (dodatno)... pokusao sam prosle nedelje da odgledam 2 filma na TV,jedan na madjarskom kanalu i jedan na nemackom.Oba traju oko sat i 10 min ali preko TV-a traju oko 2-2,5 sata zbog reklama... kaze zena da si video LOTR,krenuo u 2 popodne i u 7 uvece se zavrsio... to je cisto ispiranje mozga...

E sad ono glavno: ti mislis (bar imam takav utisak) kao i ja sto sam mislio da ako dete ima sredstva (npr net i lap) i uslove (dobre skole i programe) da ce da cvetaju i sl... nece...na zaslost ali tako je... a zasto? jer nemamo takav nacin razmisljanja niti kulturu (mislim na kulturu razmiljanja ako me razumes).
Evo nemci imaju pa opet imaju veci broj ljudi bez zavrsenih srednjih... npr u mom delu gde radim nas je 10-tak,4 ili 5 nemaju nikakve diplome... po meni,to je greska roditelja... ali,nemacko skolstvo ima bekap za takve slucajeve i on moze da zavrsi skolu dok radi i bude strucan za to radno mesto...
Fora je da je ovo u sustini jako kompleksna tema i mali milion faktora je tu,medju najbitnijim roditelj.

Takodje se secam moje srednje gde smo imali 1-2 profesora koji su pokusavali nesto drugacije,ali 5 monkeys experiment je odradio svoje i neslavno su leteli iz skole...

Znaci,ne samo vece plate vec i open wolrd sistem u glavi ali znajuci nase,i da se krene sa tim neke promene mozemo ocekivati tek za 15-20 god...
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa @yooyo da bi deca trebala duze da ostaju u skoli, ali takodje mislim da radno vreme roditelja treba uskladiti sa decijim boravkom u skoli. Tu nase slaganje prestaje, jer da bi se ovo sto predlazem ostvarilo anglo-saksonski kapitalizam nije pogodan sistem jer zagovara odvajanje korporativnog sektora od drzavne kontrole. Neki 2-1-1 sistem je za sta se zalazem gde je zadnji kec ("sveta") nedelja tj. dan kada se nikad ne radi a ostalo je promenljivo. Dva dana radis puno (produzeno) radno vreme (9-18), jedan ne radis. PON-UTO-CET-PET/UTO-SRE-PET-SUB, preostala tri dana (nedelja ukljucena) se ne radi. Smanjenje broja radnih dana uz minimalno smanjenje broja radnih casova gde bi radnici bili u obavezi da nadoknade ta cetiri radna casa koja nedostaju od kuce. Deca bi ostaja u skoli jos duze dok su roditelji na poslu, sve dok oni ne dodju po njih. Nastavnici bi imali veliku obavezu i odgovornost i bili adekvatno placeni za to. Bilo bi ih puno vise, jer bi svaki imao manje dece pod kontrolom. Delom bi se finansiralo iz budzeta, delom bi iz korporativnog sektora koji bi zbog toga dobijali odredjene beneficije i ucestovali u razvoju dece kao buducih radnika. Ucenje i rad ne trpe, a deca cesce i vise vidjaju roditelje tako da ne bivaju odbaceni sto kasnije vodi u razne probleme.

Moglo bi da lepo funkcionise, u nekoj zemlji koja zna sta hoce poput Danske, Svedske, Holandije (mozda kod njih vec postoji nesto slicno). U Srbiji tesko zbog naroda koji nema ideju gde zeli da ide.

Taj Chromebook, jeste fino resenje ali je daleko od idealnog. Svaka zemlja koja se zalaze za jedno ovakvo krupno resenje koje bi potrosilo mnogo resursa, mora imati na umu da je kreiranje sopstvenog, namenskog softvera imperativ. Nema velike razlike izmedju koriscenja Microsft-ovog spijunskog alata i Google-ovog. Ne bi takvim korporacijama dozvolio da imaju uvid u sistem obrazovanja jedne nacije, nikako! Pritom je i kreiranje specificnog hardvera dobro resenje, iako bi poskupilo projekat. Ne znam kako stoje oni kolorni e-ink ekrani ali tako nesto bi bilo mnogo bolje resenje od ips lcd-a. Neki kvalitetan konvertibl uredjaj koji ne kosta puno i nema besne spec, poput onog Huawei hibrida samo sa eink tehnologijom bi bio idealno pomagalo u ucenju. Dolazi sa olovkom pa deca nece zaboraviti da pisu i crtaju :)

Edit: Takodje bi forsirao otvoreni hardver u tim uredjajima, sto zbog slobode sto zbog mogucnosti za modifikaciju. Dajte takvu jednu spravicu klincima i za deset godina imacete industriju otvorenog hardvera i softvera u vasem dvoristu ;)
 
Poslednja izmena:
Svakako da treba promeniti način razmišljanja i stavove u glavama. Ni ja ni moja deca više ne gledamo TV program. LG 42" je samo za konzolu i eventualno neki film.
Matematika... Pa tu smo slični.. znamo je jer nam je zanimljiva, ali velikoj većini dece je smaranje.
Šta chromebook menja u nastavi? Bukvalno svaka tema u svakom predmetu može da se pretvori u kolaboraciju cele grupe. Svi istražuju i onda svi zajedno uređuju dokument - grupni rad na istom dokumentu. Ujedno svi uče i svi rade i zabavno je. Nastavnik na kraju može da pripremi neki test - anketu i deca to popune, to bude smešteno na cloud kao još jedan od hiljade radova. Neko će te radove predložiti da uđu u nastavni program u celoj zemlji. Sve koje zanima imaće pristup statistici znanja i ocena. Ministarstvo ima povratne informacije praktično trenutno. Ceo sistem je agilniji i lako ga je modifikovati.
Škola treba da nauči decu da sarađuju. Timski rad od školskih dana će se preneti kasnije i na posao.
Pored osnovnih predmeta, u nekom trenutku treba uvesti i politiku, kako država funkcioniše, poreski sistem, itd. ali to nije za osnovnu školu, već za srednju.
Pored škole treba promeniti i sistem, da vladajuća stranka ne bude agencija za zapošljavanje, da se omogući sposobnim ljudima da pokrenu svoj posao... Ali da ne širim temu.
U SFRJ je bilo promena i pokušaja da se promeni školstvo, sa manje ili više uspeha. Bez ozbiljne analize i ozbiljne količine novca se ne može ništa napraviti... A vreme prolazi.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Deca treba da imaju izbor između graška ili boranije za ručak. Da li će vežbati matiš ili čitati neku knjigu pre ili posle laboratorije. Ne treba da imaju izbor radi izbora. Nema tu demokratije. U škole uvesti oduzimanje elektronskih uređaja i uvesti uniforme. Nema ljubomore, bolesnih zahteva i prohteva.

Ali, kao što rekoh, bajke su na drugom spratu.

Luka Vilsona za precednika !!!
 
Jedan od vecih problema u skoli je sto se gleda da forma casa bude zadovoljena. Znaci, kako je bilo pre 20 godina, tako da bude i sad, da tok nastave isprati papir. Ipak, ovo nastavni kadar gleda da prilagodi vremenu u kom zivimo i balansira, kako ucenici ne bi bili na gubitku. Za razliku od vremena od pre 20 godina, nastava se malo modernizovala, ali cini mi se ne dovoljno. Cini mi se da nije dovoljno, jer je informatika i dalje izborni predmet i racunari se u skoli ne koriste dovoljno. Mislim da je to nedopustivo za vreme u kom zivimo. Cak stariji nastavnici ne umeju da koriste racunar u nastavi, a moglo bi sve to jako lepo da izgleda... Pre nekih pet godina je pokrenut projekat "Druga sansa" (danas je to "funkcionalno osnovno obrazovanje odraslih"), gde je ideja bila da se predmeti (ako ne svi, onda bar srodni) odrze istovremeno, kroz blok nastavu. Zamislite samo kako bi bilo dobro da deca imaju jedan dan u nedelji cas istorije i geografije (istovremeno oba nastavnika u ucionici), drugi dan jezike, treci informatiku, matematiku i tehnicko, recimo, a onda fizicko i sport. Mislim da bi bilo jako interesantno... Ne treba bezati od racunara u skolama "jer se deca kod kuce ne razdvajaju od njega", nego im treba pokazati i nauciti ih necemu sa cime se kod kuce ne srecu. To bi bilo upravo upotreba racunara za nesto sto nisu fejs i igre. Npr: upoznavanje sa softverom, hardverom, programi, projekti...
 
Svaka čast onome ko utera knjigu u ruke današnjoj deci. Orlovi rano lete, Tom Sojer, itd. im je dosadno. Nisu u mogućnosti da se identifikuju sa likovima iz knjiga jer im njihovi doživljaji nisu interesantni.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Sta je to kreativni haos? Neka anarhija?
 
Svaka čast onome ko utera knjigu u ruke današnjoj deci. Orlovi rano lete, Tom Sojer, itd. im je dosadno. Nisu u mogućnosti da se identifikuju sa likovima iz knjiga jer im njihovi doživljaji nisu interesantni.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Tako je, treba im staviti umesto knjige gejmerski laptop sa GTA VI i da vidiš kako im nije dosadno :d
 
Nisam rekao da im treba dati gejmerski laptop i gta. Ajde smisli kako da čitaju knjige? I za ocene ih nije briga.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Bilo kako, samo da je štampano izdanje.

Pitanje za tebe, da li smatraš da višečasovno gledanje u monitor bilo kog laptopa ne šteti očnom vidu deteta?

Mnogobrojne su prednosti računara u odnosu na klasičnu knjigu (umesto gomile knjige jedan uređaj, uvek može bilo šta da se prepravi preko update-a...), ali postoje i mane, a mane ne treba kriti ;)

Edit: ja zastupam tezu da treba da ostane kako jeste - bez dugotrajne upotrebe računara kod dece, ti smatraš da im treba uvesti chromebook i otarasiti se knjiga i možemo da diskutujemo do prekosutra, niko neće promeniti mišljenje :)

Da im bude zanimljivo to što uče trebaju da se potrude učitelji/nastavnici, ministarstvo prosvete... a to da li će da gledaju isto to na laptopu ili da vide u knjizi isto je, samo treba videti koje je "pametnije" i zdravije sredstvo.
 
Poslednja izmena:
Tema se previse otela kontroli.
Kao 38 godishnjak, otac dvoje dece, radim dva lose placena posla da bih mogao da platim racune, mogu da kazem da smo mi kao narod sami krivi za sudbinu svoju. Masovno se ljudi loze na prevarante u odelima koji obecavaju svasta i nude muda za bubrege. Sami smo krivi sa standard. Al kod nas je vecina i dalje zaposlena u drustvenim sektoru ( gde se bleji a lova nije losa ko ima 7 mi stepen tj u proseku 2.5 privatnih plata ) i sve preko kombinacije se zaposlilo. D se organizuju neke demonstracije gde ce milion da kaze od sutra ne radimo za ispod 800€ i ne oed na posao 4 dana, haos bi nastao. Al kao sto rekoh nema muda u ovoj zemlji ni za sta. ni privatnici ne bi smeli da dele otkaze kad bi taj privatni sektor masovno rekao ne plati od 22.000 u maxiju i svim ostalim bivsim drzavnim sranjima. Al tu smo gde smo jel smo ...... I uvek cemo biti kad treba da se borimo za svoje bolje.meni su 96 te kerovi izlomili rebra jel sam se borio al sve sto sam video su budale koje se smeju i podrzavaju postojeci sistem a njih je na zalost 80% i to je to. Tako i to shkolstvo tako da sve ostaje na porodici da prati to dete, vidi sta dete voli i privatno mu obezbedi da se skoluje jel od nase diplome nema nista.
 
Nazad
Vrh Dno