Šta je novo?

HDMI 2.0 kabl

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,543
Poena
665
Gde kupiti HDMI-HDMI kabl ali verzija 2.0?
Prvenstveno kod nas, a može i inostranstvo (online).
 
moze se nadje hama hdmi evo na benchmark shopu

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Svaki kabl će raditi kao HDMI 2.0, osim ako nije predugacak.
 
Hvala ljudi.
Treba mi 3 metra. A po ovom linku što je @cyBerManIA dao ispada da moram da imam taj HDMI Premium certified. Gde to mogu da nađem?

P.S. Kupio sam neki 1.4 za sada (i grafička mi trenutno toliko podržava) pa može bilo gde sa neta, samo da je cena povoljnija :)
 
kako i na koji nacin mogu da proverim HDMI kabal da je stvarno verzija 2.0
nigdne na samom kablu ne pise....na pakovanju kabla pise v2.0, duzine 2m

postoji li neki program na pc, ili sta vec koji moze da testira i da informacije.

hvala
 
2.0 je izmišljotina...kabl je high speed ili nije...a morao bi da bude neki iz praistorije da ne bude high speed...

ako ti pusti 4k60 materijal onda je high speed...i to je sva provera koja je bitna...

imaš problem da nešto pustiš preko njega ili te onako zanima?
 
zanima me onako...mada sam primetio da je malo bolja slika na UHD kanalima...ili se mozda varam

Imam 4k satelitski resiver povezan ovim kablom na 4k hisense tv
U samom resiveru ima podesavanja video sistema i tamo sam izbrao rezoluciju 2160p / 60Hz
Kad pustim 4k (uhd) kanal i kliknem info o signalu na samom tv pokaze da je ta rezolucija - 3840x2160 / 60hz / HDR / 12 bit
Ali kad pustim i obican full hd 1080p - on isto pokazuje tu rezoluciju 3840x2160 (verovatno izlazna rezolucija samog boxana tv) - to pokazuje tv
Dok sam box u info o kanlu pokazuje 4k rezoluciju za 4k kanal / hull hd rezoluciju za hd kanal

ali sve mi je tako pokazivalo i sa kablom verzije 1.4
 
To nije tacno.
1.4 ne moze da pusti 60Hz 4k u full RGB ili 4:4:4 bojama, podrzava samo 30Hz.
Morao sam zbog toga da kupujem 2.0 kabl i ako sam imao 3 1.4 high speed.
Ako hoces hdr na 4k 60Hz, moras da kupis 2.0a kabl.
Za HLG treba cak 2.0b, ne moze samo 2.0 ili 2.0a.
Ja sam kupio Hama 2.0b kabl, bio je skuplji od klasicnih, oko 2.5k dinara za 2m.

Takodje i ako neko hoce Dolby Atmos ili DTS:X zvuk, treba mu 2.0.
Takodje, CEC zahteva HDMI 2.p, ne radi na 1.4. To je mogucnost da preko daljinskog od TVa kontrolises druge uredjaje.
Takodje, ARC zahteva 2.0 HDMI.

12 bita ne podrzava ni jedan 2.0 kabl na 4k 60Hz.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To nije tacno.
1.4 ne moze da pusti 60Hz 4k u full RGB ili 4:4:4 bojama, podrzava samo 30Hz.
Morao sam zbog toga da kupujem 2.0 kabl i ako sam imao 3 1.4 high speed.
Ako hoces hdr na 4k 60Hz, moras da kupis 2.0a kabl.
Za HLG treba cak 2.0b, ne moze samo 2.0 ili 2.0a.
Ja sam kupio Hama 2.0b kabl, bio je skuplji od klasicnih, oko 2.5k dinara za 2m.

Takodje i ako neko hoce Dolby Atmos ili DTS:X zvuk, treba mu 2.0.
Takodje, CEC zahteva HDMI 2.p, ne radi na 1.4. To je mogucnost da preko daljinskog od TVa kontrolises druge uredjaje.
Takodje, ARC zahteva 2.0 HDMI.

12 bita ne podrzava ni jedan 2.0 kabl na 4k 60Hz.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Svaka čast!
Lepo sumirano :)
Samo bih dodao da i ulaz/izlaz na grafičkoj/TV-u mora sve to da ispravi. U suprotnom mora da ide preko DP-a i odgovarajućeg (aktivnog) konvertera.

Jel možeš da me uputiš na to upravljanje drugim uređajima preko daljinskog televizora?
Odlično bi mi došlo kada bih mogao preko TV daljinskog da upravljam Pot player-om (dok gledam nešto sa PC-a koji je HDMI kablom povezan sa TV-om).
 
Hm, nisam siguran da CEC i ARC zahtevaju HDMI 2.0.
U svakom slučaju, oba rade kod mene sa 1.4 kablovima, starim skoro 10 godina (i kablovi i uredjaji) :)
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Hahaha, ne software-om, nego uredjajima koji imaju daljinski i podrzavaju cec :D
Mada mi eon cec radi i ma 1.4 [emoji2369]

Edit:

Meni ARC nece na 1.4.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ne zahtevaju CEC I ARC 2.0 naravno... CEC je davno definisan radi i sa nizim verzijama ( doduse ne sve opcije koje su tek od 1.3) dok je ARC od 1.4...
 
[emoji106]
Sasa nadjoh da je cec jos od 1.0 hdmi-ja(logicno, imao sam ga ja na 2008. TV-u, kada se setim...), a 1.4 je zapravo doneo arc..ne znam zasto sam to povezao sa 2.0 [emoji2369]

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jel može HDMI 2.1 kabl da se koristi za povezivanje HDMI 2.1 porta na grafičkoj (nova RTX serija) i televizora sa HDMI 2.0 (sa ili bez b ne znam, TV podržava HLG) portovima? Da ne kupujem ponovo kabl za koju godinu kada budem menjao TV.
 
Naravno da moze.

Jedino ako pustiš HDMI 2.1 signal, možda neće raditi sa starijim kablom, ali najverovatnije hoće ukoliko je kabl kratak, do 1.5m. Isto važi i za HDMI 2.0 i 1.4 i isto važi i za Ethernet Cat 5, 5e, 6, 7... Praktično uvek će kabl niže specifikacije raditi sa signalom više specifikacije ukoliko je kabl kratak.

Što se tiče CEC-a ili ARC-a, oni mogu da ne rade, ali to u praksi nema veze sa verzijom već sa tim da jeftini kinezi često izostave žice koje su potrebne za ove signale. Slika i zvuk idu preko istih fizičkih žica od DVI-a do HDMI-a 2.1, samo što su noviji deklarisani za veće frekvencije.
 
ја сам пре 2 год узео најјефтинији хдми 2 метара кабал на ебау и повезујем га са компом на тв који користим као монитор, 4к@60 и то ради, сада ми треба још један за лаптоп да не чупам стално овај један па да враћам

Послато са C105-E0 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno