Šta je novo?

Cat7 SFTP i konektori/utičnice za iste

jorgovan

Čuven
Učlanjen(a)
13.03.2002
Poruke
4,503
Poena
785
Pozdrav ljudi,

Stignosmo do elektroinstalacija u kući i pošto bi mi kablovi u zidu trebali potrajati barem neko vreme, ideja je da se stave cat 7 sftp kablovi.

Pročitah na internetu da je čovek imao probelm sa nalaženjem konektora za cat 7 sftp. Naime ovi kablovi su deblji i neće u klasične cat 6. Doduše to su informacije od pre 2 godine kada on nije našao konektore kod nas.

Kako stoje stvari trenutno sa konektorima za utičnicu? Da li moram da koristim neki određni tip montiranja pošto vidim da ih ima raznih?

Svaka pomoć ili aktuelna informacija su dobrodošle... Da se ne zakopam stavljanjam kablova koje ne mogu/umem da završim na utičnicama i konektorima.
 
Poslednja izmena:
Nemoj da stavljaš kablove direktno u zid. Ubaci instalacione cevi, jeftine su i uvek ćeš moći da zameniš kablove boljima. I sa najjeftinijim kablovima Cat 5e ćeš imati gigabitnu mrežu. Stavi minimum Fi 16. Kroz njih možeš i telefon, kablovsku, LAN, (istovremeno) šta Ti god zatreba.
 
Sto kaze pdetlic, najbolje je da stavis instalacione cevi (buzir crevo), pa kroz njih provlacis sve sto ti treba (danas cat6, sutra cat7, prekosutra optiku, kombinujes sa telefonskim i antenskim kablovima). Ovo je mozda i najbitnije. Sto se tice cat7, izvini sto pitam, ali da li imas neku realnu potrebu za tim? Ako ne, mozda bi bilo bolje da stavis cat6(cat6A), jer su i oni dovoljni za 10Gb (u zavisnosti od duzine), a za 1Gb ce biti dovoljan i cat5e. Na stranu sto je 10Gb mrezna oprema prilicno skupa i sto se ne zna da li ce i kada sici u siroke narodne mase sa cenom.

P.S. nakon jako dugo razmisljanja, kod sebe kuci sam razvukao cat6 UTP kablove kroz rebrasta creva u zidovima. Cak sam razmisljao da li da idem na UTP ili SFTP varijantu i na kraju sam se odlucio za UTP zbog (mozda) jednostavnije instalacije. Uzimao sam Aling Conel-ov modularni program i kod njih sam vidjao da imaju Cat7, ali nemam iskustva sa time.
 
Nemoj da stavljaš kablove direktno u zid. Ubaci instalacione cevi, jeftine su i uvek ćeš moći da zameniš kablove boljima. I sa najjeftinijim kablovima Cat 5e ćeš imati gigabitnu mrežu. Stavi minimum Fi 16. Kroz njih možeš i telefon, kablovsku, LAN, (istovremeno) šta Ti god zatreba.

Svakako smo planirali u crevo. Nažalost u praksi se to sa ovakvim izvođenjem i nije pokazalo fleksibilno ni približno koliko sam se ja nadao kada dođe do potrebe da se nešto drugo provuče jednostavno.

Sto kaze pdetlic, najbolje je da stavis instalacione cevi (buzir crevo), pa kroz njih provlacis sve sto ti treba (danas cat6, sutra cat7, prekosutra optiku, kombinujes sa telefonskim i antenskim kablovima). Ovo je mozda i najbitnije. Sto se tice cat7, izvini sto pitam, ali da li imas neku realnu potrebu za tim? Ako ne, mozda bi bilo bolje da stavis cat6(cat6A), jer su i oni dovoljni za 10Gb (u zavisnosti od duzine), a za 1Gb ce biti dovoljan i cat5e. Na stranu sto je 10Gb mrezna oprema prilicno skupa i sto se ne zna da li ce i kada sici u siroke narodne mase sa cenom.

U ovon trenutku, naravno da nemam. Ali za 10 godina? Razlika u ceni za 6a i 7a mi je zaista mala, znatno manja od cene cimanja da se sve to zameni za 5-10 godina. Provlačenje kroz zidove, ugradnja u keystonove u utičnice u zidu, pravljenje patch kablova za po kući... Ne deluje mi vredno par hiljada dinara, ako bi sada u startu mogao da ga uradim future-proof.

]P.S. nakon jako dugo razmisljanja, kod sebe kuci sam razvukao cat6 UTP kablove kroz rebrasta creva u zidovima. Cak sam razmisljao da li da idem na UTP ili SFTP varijantu i na kraju sam se odlucio za UTP zbog (mozda) jednostavnije instalacije. Uzimao sam Aling Conel-ov modularni program i kod njih sam vidjao da imaju Cat7, ali nemam iskustva sa time.

Ovo za Aling mi je značajna varijanta. Zato što ako je taj modul sertifikovan za Cat 7. onda mi to vrši posao, a kad dođe da se oprema na krajevima menja za nešto više od gigabitne ili čak 10Gb onda će valjda biti i kablova. Ovako u Cat 7 utičnicu ubodem cat 6a kabl i miran sam.
 
Lako se provlace kablovi posle ako uz prvi kabl ubacis i tanak konopac (ili nesto slicno)... :D
Ja sam tako prvi put, posle kada treba nesto da se provuce,vezem za konopac i vucem sa druge strane.... ali onda treba i drugi konopac uz to sto se provlaci,da ostane za sledeci put :D
 
@jorgovan
Izvini, mislim da mozda suvise brines o tome sta ce biti za 10 godina. Gigabitni ethernet je vec nekih 10-ak i vise godina aktuelan, pri cemu je prelaz sa 100Mb->1Gb bio daleko laksi i brzi nego sto je prelaz 1Gb->10Gb. Vec zalazimo u domen spekulacije i predvidjanja buducnosti, ali sam prilicno siguran da ce 10Gb (sto imas i sa cat 6A i sa cat 7) biti itekako aktuelan i u narednim godinama, cak i 1Gb nece biti za bacanje. To vec zalazi u teritoriju optickih mreza, sto se tice brzine.

I da, ovo sto kaze ivicanikolic34 je jako dobra fora.

P.S. Cisto iz radonalosti, da li ces sam instalirati mrezu i prikljucke ili si angazovao nekog majstora/firmu?
 
@jorgovan
Izvini, mislim da mozda suvise brines o tome sta ce biti za 10 godina. Gigabitni ethernet je vec nekih 10-ak i vise godina aktuelan, pri cemu je prelaz sa 100Mb->1Gb bio daleko laksi i brzi nego sto je prelaz 1Gb->10Gb. Vec zalazimo u domen spekulacije i predvidjanja buducnosti, ali sam prilicno siguran da ce 10Gb (sto imas i sa cat 6A i sa cat 7) biti itekako aktuelan i u narednim godinama, cak i 1Gb nece biti za bacanje. To vec zalazi u teritoriju optickih mreza, sto se tice brzine.

I da, ovo sto kaze ivicanikolic34 je jako dobra fora.

P.S. Cisto iz radonalosti, da li ces sam instalirati mrezu i prikljucke ili si angazovao nekog majstora/firmu?

Kapiram da ste pravu da mi ne treba... ali realno razlika mi ispadne 2000din u kablovima... ako i toliko. Imajući u vidu sve druge troškove, ovo mi deluje smešno. Recimo na poslu su tako kada se adaptirala zgrada razmišljali da je cat 5e sve što će ikada trebati (pre 15ak godina)... ne moram da vam pričam da se mreža sada guši na dve strane. Ok, u to vreme se nisu radila creva.

Majstor koji radi elektroinstalacije će provući i mrežne kablove kao i druge slabostrujne kablove, kroz creva naravno.
 
Poslednja izmena:
Ako je tako mala razlika, onda idi na cat7. Kao sto rekoh pre, jedino provucite sve kroz instalaciona creva kako bi sutradan olaksao sebi posao, ako dodje do neke zamene/intervencije. Zidovi i ukucani ce ti biti zahvalni. :)

E da, sto se tice provlacenja kablova, ovaj video mi se pokazao korisnim prilikom provlacenja kablova.
 
Ivice, imaš sajle i najlonske sonde baš za to. Tipa desetak eura za 20m. Pretraga ovako nekako


Wire Puller

passacavi

tirafili

Za kablove, kategorija je manje bitna, realno i 6A ima da tera 10gbit, a preko toga, ko zna šta ćemo da koristimo, ali ja bih išao sa bilo kakvom, zaštićenijom varijantom. Evo jedan glupi primer, električar isto rekao da je dovoljan UTP, odnosno po novim oznakama U/UTP. Odrađena komplet firma, četiri prostorije, dvadesetak priključaka. Nekih četiri priključaka, koji idu po zidu koji razdvaja dve nezavisne poslovne jedinice, se guše, znači nema ni 10mbit. Zamenjeno sa F/UTP, zakačena drenaža na uzemljenje, proradilo odmah na gbit. Kasnije sam u razgovoru sa vlasnikom te susedne firme ukapirao da mu po tom zidu ide instalacija za klimu. Sutra ima da staviš neku opremu koja pravi smetnje baš na tom frekventnom opsegu i cvrc, mreža ne radi. Opet, ja stavio 5e, i gbit radi svuda. A pola mi opreme još na 100mbit. I proći će još sigurno 5 godina da zamenim sve, a još ko zna koliko dok mi ne bude "malo".
 
Za kablove, kategorija je manje bitna, realno i 6A ima da tera 10gbit, a preko toga, ko zna šta ćemo da koristimo, ali ja bih išao sa bilo kakvom, zaštićenijom varijantom. Evo jedan glupi primer, električar isto rekao da je dovoljan UTP, odnosno po novim oznakama U/UTP. Odrađena komplet firma, četiri prostorije, dvadesetak priključaka. Nekih četiri priključaka, koji idu po zidu koji razdvaja dve nezavisne poslovne jedinice, se guše, znači nema ni 10mbit. Zamenjeno sa F/UTP, zakačena drenaža na uzemljenje, proradilo odmah na gbit. Kasnije sam u razgovoru sa vlasnikom te susedne firme ukapirao da mu po tom zidu ide instalacija za klimu. Sutra ima da staviš neku opremu koja pravi smetnje baš na tom frekventnom opsegu i cvrc, mreža ne radi. Opet, ja stavio 5e, i gbit radi svuda. A pola mi opreme još na 100mbit. I proći će još sigurno 5 godina da zamenim sve, a još ko zna koliko dok mi ne bude "malo".

Oklopljen će ići svakako, na nekim mestima jednostavno nema uslova za izbegavanje električnih instalacija.
 
Jednom kada radiš, uradi da valja. Uzmi Cat7 ako je mala razlika u ceni u odnosu na Cat6 koji je realno vise nego dovoljan. Tako bih ja radio sada, ali...

Ja sam kroz stan, prilikom krečenja, provukao Cat5 (bez e) jer sam njega imao. Ostali parčići od po 5-10m na nekom gradilištu, pa sam to koristio jer je bilo džabe, a bila kriza. Parčiće sam nastavljao na tri mesta lemljenjem žice na žicu što je protiv svih standarda. Kabl ide uglavnom ispod lajsni i oko štokova vrata tako da ga u stanu prosečne veličine ima 30ak metara od jedne do druge sobe. krastavac, štemovanje nije dolazilo u obzir jer je uglavnom armirani beton u pitanju. Na jednom mestu u dužini od 3m taj mrežni kabl ide paralelno sa dva zvučnička, jednim telefonskim i jednim strujnim kablom, što je opet protiv svih pravila. Međutim, koliko god realizacija bila "tarzanijska" 1G radi bez ikakvih problema.
 
Zdravo svima,

Dizem temu iz mrtvih zato sto sam u istom "problemu", samo par godina kasnije :)

Odradio sam kabliranje u stanu tako da sam od centralnog cvorista kod ulaznih vrata u sve sobe provukao cat 7 sftp kabl i ostavio dozne za uticnice.
Ono sto nisam znao je da to sad nije tako lako povezati kako sam mislio, pa mi treba savet sta da radim..

Modularne uticnice mi svi govore da moraju da se poruce i da ih niko nema na stanju, a ja sam se sada u moru informacija pogubio.. takodje su mi rekli da ja na taj cat7 kabl ne mogu da nakacim standardni rj45 i ubodem direktno u ruter, vec da moram da pravim adaptere...

Suma sumarum, nista mi nije jasno i zato sto sam napravio neki overkill ispade da cu morati da za 4 uticnice dam tipa 200e da bih mogao samo da ih na jednoj strani utaknem u ruter a na drugoj u uredjaje..
 
Ja sam na Can 7a koristio Aling Conel cat6 modularne utičnice. Iz njih normalno vučen kablove po želji.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Stvarno? Pa to je ekstra onda :O

Meni su u netiksu rekli da to ne moze da se spoji zbog razlicitog poprecnog preseka kablova i da fizicki ne moze da se ugura unutra

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Stvarno? Pa to je ekstra onda :O

Meni su u netiksu rekli da to ne moze da se spoji zbog razlicitog poprecnog preseka kablova i da fizicki ne moze da se ugura unutra

Zapravo, Alingove sam uzeo samo maskice a u nih su obačeni neki od modula kupljenih u Netiksu...
 
Ja sam koristio Majur CAT6 modularne utičnice sa CAT7 kablovima.
 
To je onda top.. Ja sam vec uzeo Tem Catez maskice zato sto sam uzeo sve njihove uticnice i prekidace i to, mogu uzmem onda i jedan modul pa da probam da li moze ili ne moze fizicki da udje..

U netiksu su me oduvali preko telefona, u fazonu to mora sa adapterima, tamte vamte, trebali ste da provucete cat6....

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Da li je neko koristio one tool-less RJ45 uticnice? Ima li razlike u kvalitetu veze u odnosu na one obicne za koje treba punch-down alat? Trebao bih da postavim te modularne uticnice na Cat 7 SFTP kabl. Jos jedno pitanje, ako je kabl shielded da li je obavezno da i uticnica treba da bude shielded ili ne?

IMG_20200401_142401.jpg
 
Ja sam koristio Majur CAT6 modularne utičnice sa CAT7 kablovima.
Zdravo svima, imam i ja istu muku.
Hteo sam da kupim kabl za povezivanje sa adapterom HDMI over ethernet.
Na zalost sam kupio CAT7 10g 1000Mhz kabl (4 zice u boji a 4 potpuno bele shieldovane u parovima) i sada ga nikako ne mogu krimpovati za neku razumnu cifru.
Nisam ni znao da su zice malo podebele i da ne mogu stati u standardni RJ45
U Kanibalu su mi rekli da mora modularni konektor (oko 1500 RSD komad) plus neki adapteri kao nije standardni RJ45.
E sad ja vas da pitam, koji konektor i gde da kupim za neku razumnu cifru tako da ovo funkcionise?
 
Moze da stane u 6a konektor (iliti uticnicu) ako me secanje sluzi, mislim da sam ih placao oko 150 din u nebu. Posle se u njega ubada klasican cat 6a kabl i povezuje sa uredjajima.. slikacu ti kasnije kako to izgleda kod mene
 
@petar.ostoja evo slika, cat 6 uticnica pasuje i u nju cat 6 kabl. Narandzasti kabl koji izlazi iz zida je cat 7, ne znam tacno koji iskreno

Edit: sa druge strane kabla isto, iz rutera obican cat 6 kabl ulazi u cat 6 uticnicu koja je zakacena na cat 7 kabl koji se dalje racva po stanu..
 

Prilozi

  • 20211204_202141.jpg
    20211204_202141.jpg
    113.2 KB · Pregleda: 76
  • 20211204_202128.jpg
    20211204_202128.jpg
    57.4 KB · Pregleda: 70
  • 20211204_202507.jpg
    20211204_202507.jpg
    178 KB · Pregleda: 78
@petar.ostoja evo slika, cat 6 uticnica pasuje i u nju cat 6 kabl. Narandzasti kabl koji izlazi iz zida je cat 7, ne znam tacno koji iskreno

Edit: sa druge strane kabla isto, iz rutera obican cat 6 kabl ulazi u cat 6 uticnicu koja je zakacena na cat 7 kabl koji se dalje racva po stanu..
Ako sam dobro razumeo u ovom slucaju (sa slika) si koristio modularni za CAT 7 (narandzasti)?
Meni bi trebao ovakav iz priloga?
Ili mogu uzeti CAT 6 utikac (muski RJ45) za shieldovane kablove?
 

Prilozi

  • s-l1600 (2).jpg
    s-l1600 (2).jpg
    55.6 KB · Pregleda: 63
Ne, ja sam na narandzasti cat 7 kabl stavio cat 6 modul/uticnicu.

Bas ovaj ja msm:


Ne mozes da montiras direktno muski rj45 zato sto je cat7 kabl veceg precnika od cat 6 i starijih, tako da ne moze da se navuce. A mislim i same zicice unutra da su deblje i ne mogu da udju na kontakte rj45 konektora...
 
Ne, ja sam na narandzasti cat 7 kabl stavio cat 6 modul/uticnicu.

Bas ovaj ja msm:


Ne mozes da montiras direktno muski rj45 zato sto je cat7 kabl veceg precnika od cat 6 i starijih, tako da ne moze da se navuce. A mislim i same zicice unutra da su deblje i ne mogu da udju na kontakte rj45 konektora...
Posto mi treba 10gb protok jer preko ovog F/STP ide HDMI, hocu li ovim konektorom obezbediti standard koji pruza CAT7?
Treba li neki poseban alat za postavljanje ove uticnice jer sam do sada samo krimpovao standardne RJ45?
 
Cat6a uticnice ce ti omoguciti do 10gbps, to im je limit. Ne treba alat, kada gurnes zicice u konektor samo stisnes masku i zubici se zariju u zicice i ostvare kontakt
 
Super, hvala ti puno. Samo da ih nadjem i montiram
 
Поздрав,

попут других корисника, желим да разведем мрежне каблове по кући, наравно кроз црева. Моја идеја је да имам RJ45 прикључнице на неколико места у кући, да жичано повежем рачунаре, а нисам љубитељ бежичног интернета.

Још сам у фази планирања, али бих да имам и неки кућни сервер, где би био повезан и видео надзор и вероватно неко централизовано складиште података, као кућни облак. За све ово ће ми требати опрема, а прихватам и идеје како да изведем.

Стога, где наћи добру мрежну опрему? Рецимо свич и мрежни кабли Cat6 за почетак. Налазим претрагом доста радњи, а овде сте помињали и Нетикс, али ја нисам из Београда, а делује да мора да им се оде у радњу, сајт је очај. Да ли је уопште битно где купити мрежни кабл? Јер, иако иде у црево, радије бих да не морам да га мењам никада.

И, још једно питање: Како настављати мрежне каблове? Је ли женско-женски конектор најбоља опција?
 
Šalje Netiks. Sajt jeste malo konfuzan...
 
Nazad
Vrh Dno