Šta je novo?

macOS Sierra

Kod mene radi bez greške duži period....

Umi Super
 
nadjoh najelegantnije resenje za sad i nije uopste lose :)
ne znam kako se ranije nisam ovoga setio...

Screen_Shot_2017-08-30_at_17_07_06.png
 
Ja sad teh videh poruke - ne znam kako niste znali za to :)

Svakako bi bilo lepo da odrade bolji window management direktno u sam macOS jer mi to deluje kao boljka svih OS-a...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
jos se cudim kako mi je ovo promaklo a skroz je kul resenje :)
Finder mi deluje kao da je sa iOS-a :)
voleo bih nesto sto se integrise sa njim i prosiruje mu mogucnosti ali sa druge strane ne bih da imam bagove i freezovanja ili prestanak rada tog dodatka posle apdejta sistema...
 
nisam hteo to da ti pomenem,racunam znas,da ne ispadne da sam otkrio toplu vodu...:)
 
haha, trebao si posto mi uvek nesto promakne :)
dobro je da sam makar i sad otkrio :)
 
Evo jedne lepe vesti za sve korisnike starijih Mekana. Izbačena je sekirica tj. hack koji omogućuje instalaciju najnovije verzije 10.13 High Sierra na MacPro3,1 i 4,1 zatim iMac8,1 i 9,1 i još nekolicinu drugih modela. Naravno sve pohvalnice idu ljudima iz Hackintosh zajednice koji su nesebično pomogli u ovom slučaju.



Aktuelna tema koja se bavi ovom problematikom je pokrenuta ovde>>> https://forums.macrumors.com/threads/macos-high-sierra-10-13-unsupported-macs-thread.2048478/

Patcher: http://dosdude1.com/sierrapatch.html
 
Poslednja izmena:
Jel su popravljeni na Sierra graficki problemi u vezi sleep-a i externog dp monitora, kada se pojavljuju razni graficki glicevi ili flicker pa kao proradi samo od sebe. To mi se desavalo na dva Mac-a iste genercije haswell 2014/ intel h5000, pa sam vratio El capitan.
 
Meni se to desavalo na HD4000 cim prikacim QHD monitor. Problem sa resio sa switchresx i forsiranjem 50Hz refresh rate, ali taj flicker se opet desavao kada zaklopim npr macbook a monitor nakacen. Posle toga sam slao bug preko developer account sa sve logs i opisom sta se desava, i sada to vise ne primecujem, tako da moguce da je update to ispravio :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Na MacBook Pro sa macOS Sierra treba da ustanovim kako gledati fotografije koje su raspoređene po folderima na spoljašnjem HDD.
macOS je na hrvatskom, pošto srpskog još nema.
Računar nije moj i nikada do sada nisam koristio Apple proizvode.

Kada sa 'Finder' uđem u određeni folder sa oko 500 fotografija i kliknem na prvu fotografiju ona se otvori u 'Pregled', postoji mogućnost 'Prikaz preko cijelog zaslona' i 'Slideshow prikaz'.
Ali ne postoji mogućnost listanja fotografija sa strelicama levo i desno (napred i nazad), mogu da gledam samo jednu fotografiju koju sam otvorio.

Pronašao sam na internetu i opciju gledanja fotografija sa odabirom prve fotografije u folderu i klikom na space tipku na tastaturi.
Ali tako otvorena fotografija se ne prikazuje preko celog monitora, a i može da se lista strelicama levo i desno samo u jednom redu, pa na kraju reda morate strelicom na dole u novi red...

Pronašao sam još jednu opciju da idem u 'Finder' odaberem folder, uđem u njega, označim svih 500 fotografija i kliknem otvori, fotografije otvori 'Pregled' i onda je moguće koristiti prebacivanje fotografija strelicama levo i desno.
Ali učitavanje na taj način velikog broja fotografija poprilično optereti procesor i ram memoriju, kao i posle zatvaranje 'Pregled' traje neko vreme, što je više slika duže je vreme otvaranja i zatvaranja 'Pregle' programa.

Program 'Foto' mi je nekako više za fotografije koje su na HDD računara, ali pošto je on veličine 128GB, a fotografija je na spoljašnjem HDD preko 300GB.

Da li na macOS postoji neka opcija kao u Windows-u, izabereš folder, uđeš u njega, klikneš na prvu fotografiju preko celog ekrana i listaš dalje strelicama levo i desno, bez nekog predhodnog učitavanja koje opterećuje procesor i ram memoriju?
 
Možda ti Quick preview pomogne. Odaberi prvu sliku, pritisni space dugme, pa listaj dalje sa strelicama
 
imas i mali programcic phoenix slides pa ti mozda pomogne... jamarkiram sve slike na cmd+a i onda na space gledam u Preview-u...
 
Hvala svima na brzim odgovorima.

Ova opcija sa 'space' tipkom na tastaturi otvara slike ne preko celog ekrana i mogu da se prebacuju, dok kada otvoriš preko celog onda isto ne mogu da se prebacuju napre i nazad.

'CMD + A' opcija je najsličnija Windows-u ali problem je što učitavanje jednog foldera sa naprimer 500 fotografija traje 1 minut, a i zatvaranje skoro isto toliko. Procesor i RAM se baš opterete, a i sam program 'Pregled' (preview) počne da trepce dok učitava tako da ne znam koliko je pametno često koristiti taj način.

Ovaj program PhotoScape X bi možda bio najbolje rešenje.
Da li je besplatan za macOS, pošto vidim da se za Windows plaća 3899 RSD?

Da li postoji neki još jednostavniji photo viewer?
 
Poslednja izmena:
Imaš free opciju na App Store, a ako hoćeš Pro verziju moraš da platiš.
Free je dovoljno ako planiraš da ga koristiš kao viewer, odličan je, koristim ga već duže vreme.
 
A imate i XNView MP koji je verovatno najbolja zamena za ACDSee. Gomila opcija za podešavanje, brz je ko metak, može da prikaže i filmove, a tu je i converter kome treba. Jedina mana mu je interfejs koji je grozan jer je portovan sa windows verzije, premda ima pridodatu dark temu u nekoliko varijacija koja opet solidno vadi fleke.

Kod PhotoScape-a me nervira to što u prozoru desno ne prikazuje foldere pa je manevrisanje skučeno i vezano praktično samo za stablo koje se nalazi levo. Jeste stoji link gore sa nazivima ali to je praktično neupotrebljivo rešenje kada uletiš u folder sa gomilom pod foldera.
 

Prilozi

  • Screen Shot 2017-09-26 at 11.21.41 PM.jpg
    Screen Shot 2017-09-26 at 11.21.41 PM.jpg
    314.4 KB · Pregleda: 87
Poslednja izmena:
uff, jeste bas gadan, isprobao sam ga ali ima previse podesavanja koja mi ne trebaju i imam utisak da sedim za windowsom :)
za sad je tu PhotoScape X i Preview.
 
Hvala svima na brzim odgovorima.

Ova opcija sa 'space' tipkom na tastaturi otvara slike ne preko celog ekrana i mogu da se prebacuju, dok kada otvoriš preko celog onda isto ne mogu da se prebacuju napre i nazad.

Da li postoji neki još jednostavniji photo viewer?

Nije mi jasno kako ne mozes da listas sa Quick Look opcijom na <space>. Ako selektujes vise slika u folderu ili sve <cmd> + <a>, zatim <space> onda mozes da ih listas nazad, napred, a mozes i da udjes u fullscreen mode, gde pored listanja ima i dugme Play, i sluzi za slideshow automatski.

Verovatno otvaras Preview fullscreen, umesto Quick Look fullscreen.
 
Poslednja izmena:
e6111,

hvala, tu opciju tražim već 3 dana. Da, ja sam stalno pokušavao sa CMD + A pa Preview, nisam znao da može i CMD + A pa SPACE.
A opcija CMD + A pa Preview kada učitaš 500 fotografija skoro pa zablokira računar na 1 minut i pri otvaranju i pri zatvaranju Preview.


Pošto taj MacBook Pro ima samo 128GB interni HDD, a samo fotografija je oko 300GB, planin je da stoje na spoljašnjem HDD.
Ovo je jedini Apple uređaj, ostali su Windows 10. Svi dokumenti su na spoljašnjem HDD (NTFS).
Da li bi bilo pametno dokumente držati na spoljašnjem HDD (exFAT) pa taj HDD šetati između Apple i Windows računara ili predlažete nešto treće?

Pitanja su možda glupa, ali stvarno prvi put se srećem sa macOS, a i ovo sve radim za drugog po sistemu ti odgonetni pa mene nauči. :)
 
Poslednja izmena:
najbolje je da pogledas Tuxera program za mek i ostavis taj eksterni hdd u ntfs formatu.
 
Ili Paragon NTFS.
Oba rade isti posao
 
da samo sto se za paragon svaki naredni put doplacuje za novu licencu koliko sam procitao...
 
exFAT obicno ima znacajno losiju write brzinu, pa ako je to bitno onda ta varijanta sa instalacijom ntfs drajvera.
 
Poslednja izmena:
da samo sto se za paragon svaki naredni put doplacuje za novu licencu koliko sam procitao...

Doplacuje se samo ako hoćeš da update na novu major verziju, tipa platio si ver. 13, svi 13.x update-i su besplatni, ali kad se pojavi 14 moraš da doplatis. Ali ako nećeš da placas, možeš do kraja života da koristiš v.13.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
a da li recimo verzija koja je izasla pre 2-3 godine podrzava high sierru? cemu onda nove verzije ako mozes do kraja zivota da koristis tu staru verziju?
 
Da li exFAT ima još kakvu lošu osobinu osim brzine zapisivanja podataka?
Samo fotografije bi bile na tom spoljašnjem HDD od 1TB.
Pošto bi to trenutno pokušao rešiti bez plaćanja dodatnih programa.

Koji sistem formatiranja bi preporučili za spoljašnji HDD za koji nije potrebno da je kompatibilan sa Windows-om?
OS X Extended (Journaled)?
 
Pa zar nema link do ntfs drivera na sajtu proizvodjaca - pogledaj na samsung site-u ima 100% (tj. bar je bilo kada sam pre 2 godine uzeo njihov 2TB externi).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ima li iko link za macos sierra, treba ortaku da proveri nešto a meni itunes ne funkcioniše iz nepoznatog razloga.
Može na PM. HVALA!
 
Pozdrav. Imam problem sa Hackintoshom, Sierra 12.3. Update ovao sam Clover na zadnji i sad kad boot-ujem izadje mi samo Clover bootloader i piše "Start Uefi Shell 64". Googlao sam ali nisam našao resenje... Jel mogu da spasim sistem ili mi ne gine reinstall? Hvala unapred.
a989d486dc6456e8c9a33429de998dcf.jpg


Sent from my S9+
 
Nazad
Vrh Dno