Šta je novo?

macOS Sierra

Instalirao public beta na posebnu particiju.

Za sada ne vidim nekih posebnim problema u radu, osim što par aplikacija koje sam do sada probao odbija da radi - npr. Path Finder, najjnoviji, 7.3.3 - legalno kupljena aplikacija
Od onoga što sam probao radi 1Password 6.5 (beta 8), Little Snitch 3.7 nightly build, DriveDx 1.4.2, AppDelete 4.2.6, iStat Menus 5.11 - sve legalno kupljene aplikacije.

Videćemo na dalje, kad instaliram sve što koristim.
 
Mala ispravka...

Radi Path Finder 7.3.3.

Za sada mi rade sve aplikacije koje koristim u svakodnevnom radu, doduše, sve su ili regularno kupljene ili su free.
 
Da nastavim...I dalje nema podrške za TRIM za non-Apple SSD-ove, ali tu je Trim Enabler, ali od verzije 3.5, koja radi na macOS Sierra, nije više free, plaća se 9,95$ (14 dana trial)
Radi Microsoft Office 2011, bez ikakvih problema...MakeMKV, MKVToolnix, Handbrake, XLD,... Od aplikacija koje koristim nisam još probao Viber, VMware Fusion, iZotope RX, Toast Titanium 14,...

Sad malo impresija o samom OS-u...

Siri radi prilično korektno, iako izgovor mora da bude jako dobar, kako ne bi došlo do nesuglasica.

iCloud fora nije loša, radi posao, ali ko hoće da drži više od 5GB moraće da plati (mogli su ovaj limit malo da podignu).
 
Zar sudo trimforce enable komanda ne igra?

Alternativno ovome uvek možeš prepraviti originalni kext. U pitanju je IOAHCIFamily.kext pa unutar njega treba prepraviti IOAHCIBlockStorage.kext.

Za to bi trebalo ako se ne varam da može da se primeni binary patch, pošto Clover taj metod koristi i evo probaću da ti ga konstruišem na licini mesta:

Kod:
sudo perl -pi -e 's|\x00\x41\x50\x50\x4C\x45\x20\x53\x53\x44\x00|\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x00\x00|g' /System/Library/Extensions/IOAHCIFamily.kext/Contents/PlugIns/IOAHCIBlockStorage.kext/Contents/MacOS/IOAHCIBlockStorage

Ili ako preferiraš manuelni metod, onda izvuci na desktop IOAHCIFamily.kext, pa unutar njega prema gore navedenoj putanji pronađi fajl IOAHCIBlockStorage. Trebaće ti neki HEX editor, gde je potrebno da nađeš sledeće parametre:

004150504C452053534400 (prevedeno u txt format: Apple SSD)

ovo zameniti sa

0000000000000000000000

I to bi bilo to. Snimiš to stanje, resintaliraš kext ponovo i kažeš lepo doviđentiles Apple-u i njihovim glupostima. ,)

U principu ako kupujete standardan PC hardver i nameravate da ga uglavite u Apple računar, uvek je potrebno da malo pogledate Hackintosh forume i čime se ljudi tamo služe, jer rešenje najverovatnije postoji i gotovo uvek je free. Neinformisanost s druge strane, obično košta! ;)
 
Poslednja izmena:
Kext nije bas pametno menjati sa standarda bezbednosti i pouzdanosti sistema, posebno ako je to radna masina, a ne testna. Bolje onda 10$ da plati ili saceka jer sam poprilicno uveren da će u finalnoj verziji to biti omoguceno.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Vidiš tako razmišlja prosečan Apple korisnik i to je upravo ono što ovi iz Apple-a vole da vide! Prosto obožavaju takve!

Čuj lafe, pa ne vadi mu džigericu pa da se sekira! Znači neće da moduje drajver koji reguliše recimo Power Managment pa da razmišlja oko pouzdanosti sistema, nego uključuje prteni trim koji je Apple iz očigledno sebičnih razloga onemogućio u startu. U pitanju je boranija, a ne solomonski zahvat!

Osim toga kad već pominješ bezbednost ajd da ti pojasnim i ovo. Izmene drajvera na ovom nivou neće poremetiti bezbednost sistema ni pod razno. Izmenjeni drajver nije uljez vać je i dalje Apple certifikovan i sistem će ga očitavati regularno! Znači može da mu se desi jedino da nakon ove izmene trim neće da radi što znači da će u tom slučaju imati identično stanje koje ima i sada. Gore navedeni primer jasno objašnjava šta se moduje. Dakle zeruje se samo "Apple SSD" zapis na nivou koda, koji je verovatno imao ulogu sertifikacije diska i onda kad mu ti staviš neki drugi, ovaj zbog toga što se "ne zove Apple" naravno počne da hramlje. U prevodu to praktično znači da je drajver ostao ne promenjen što se operativnog dela tiče i sa ovom izmenom nema šta da izgubi, već jedino može da dobije!

E sad, ako je neko toliko lenj i ne želi da se informiše malo, onda se slažem sa tobom. Bolje da plati ko što si rekao tih 10 baka nego da ga boli glava.

Inače kad smo već kod tog trim-enabler programa, ne bih se iznenadio da on radi upravo ovo što sam okačio gore. Moguće je da se neko dosetio da to zapakuje u aplikaciju i sve to lepo naplati. U prevodu - Easy money! ;)

[EDIT]

Zaboravio sam da dodam u predhodnom postu da je možda potrebno isključiti CSR pre nego aplicira binary patch. Još uvek guram Yosemite pa nisam 100% siguran kako stoje stvari pod Kapetanom i Sierrom. Uglavnom koliko vidim komanda za to je: csrutil disable nakon čega je potrebno restartovati sistem. Nakon završene prepravke drajvera i eventualne reinstalacije istog, CSR se ponovo uključi komandom: csrutil enable i to bi bilo to... Premda mislim da neće biti potrebe za tim ukoliko se aplicira binary patch koji se izvodi direktno iz terminala...
 
Poslednja izmena:
A u cemu je problem sa trimforce koji postoji od 10.10.4,

Kod:
$ /usr/bin/trimforce help
Usage: trimforce enable
           trimforce disable
           trimforce help

Trim Enabler koliko vidim ubaci potpisan kext injector u /Library pa ne mora da se gasi System integrity protection posto nema write za /System/Library
 
Poslednja izmena:
Ja sam instalirao GM pre 2 nedelje, ovo je isti build.

Radi okay, nisam video neki bug.
 
ja sam isto apdejtovao na sierru kad su je pustili a upravo spremam instalaciju za clean install. sta znam, isto radi kao i svaki os pre nje, ne vidim ni poboljsanja a ni pogorsanja... nadam se da nece i njega da upropaste kao iOS...
 
zeznuse smaraci opet tuxeru, nadam se da ce apdejt uskoro... inace, sada je po defaultu ukljucen gatekeeper i ne moze se iskljuciti kao do sada, postoji samo opcija iz terminala... za neke aplikacije prolazi desni klik pa open... oterace polako ljude i sa mac os-a....

nadjoh tuxeru 2016 RC koja radi ok.
za sad radi nekako zivahnije i ostrije od el capitana nakon clean installa...
 
Poslednja izmena:
Mrzim da radim čiste instalacije pa sam uradio update, nema puno izmena u Sierri al sve lepo radi, OS je brz i nisam primetio nikakve bugove...
@ericm: Gatekeeper je neprijatno iznenađenje ali sam pročitao negde ranije da nas to očekuje pa sam bio psihički pripremljen :d
Prošle godine sam kupio prvi Mac i ne razumem tu Terminal (Unix?) sintaksu, ali dok sam radio update za Little Snitch našao sam komandu na jednom od sajtova (na koje si me uputio ranije ;) ) i mislim da sam trajno isključio Gatekeeper:
sudo spctl --master-disable
 
Poslednja izmena:
tako je, i ja cu iz terminala da iskljucim :)
iskreno od kad sam prodao sve iOS uredjaje prestao sam da pratim i stvari vezane za Mek jer su me nekako smorili. ovaj zadnji keynote mislim da je jedini koji uopste nisam pogledao...
videcu posle sta je novo u sierri ali mi se cini da nekako ostrije radi, verovatno i zbog clean instalacije...
 
zeznuse smaraci opet tuxeru, nadam se da ce apdejt uskoro... inace, sada je po defaultu ukljucen gatekeeper i ne moze se iskljuciti kao do sada, postoji samo opcija iz terminala... za neke aplikacije prolazi desni klik pa open... oterace polako ljude i sa mac os-a....

nadjoh tuxeru 2016 RC koja radi ok.
za sad radi nekako zivahnije i ostrije od el capitana nakon clean installa...


Nema sta oni da teraju korisnike od Mac-ova, Gatekeeper predstavlja nesto sto ima svoju svrhu a kako god okrenes, postoji elegantna opcija da svako to iskljuci :)

Normalno je da ce vecina sve vise da insistira na zastitama tog tipa posto im sigurno ne odgovara smanjenje i njihove zarade a ni sigurnosni propusti koje bi njima neko licno mogao da natovari na glavu. Na OS X/macOS je, do sada, bio simbolican broj malware-a a uglavnom su bili vezani za programe koji nisu sa Mac App Store-a.
Neki od njih su OSX/Keydnap malware (krade podatke iz KeyChain-a), Backdoor.MAC.Eleanor (omogucava remote pristup i izvrsavanje svih komandi i kradju podataka, slanje mail-ova, sve sto zamislis), KeRanger ransomware u Transmission-u (nije neophodan dodatni opis).
 
upoznat sam sa svim stetocinama do sada ali nije resenje zatvoriti sistem jos vise.
neka naprave neki svoj antivirus i puste me da koristim masinu kako hocu za koju sam dao masne pare...

vise sam mislio na banalne stvari kojima previse tupe... koristio sam transmission bas tada i presao na deluge, keychain vise ne koristim jer mora da se aktivira drugim recimo iOS uredjajem. two-step verifications za icloud ne radi kod nas i pitanje je da li ce ikada da nas svrstaju u listu podrzanih zemalja...

u el capitanu su nesto zeznuli pa su morali da apdejtuju tuxeru koju koristim a bez nje mi je mek neupotrebljiv. takodje su EC-om onemogucili koriscenje njihovog usb superdrivea na iMac-u a pre toga je normalno radio na yosemite-u. sve novo sto je doslo sierrom meni nista ne znaci i ako krenu sa jos vecim zatvaranjem sistema prodajem mek i uzimam titana...
 
Imam iMac 27' Retina (late 2015). Kupio sam ga pre 20 dana.
Juce sam pregazio El Capitan sa Sierrom i ne radi mi magic mouse a ni magic keyboard. Jednostavno, Bluetooth ne postoji u System Preferences.
Sva sam uputstva ispratio o resetovanju NVRAM-a, brisao sam bluetooth.plist itd. Prekopao sam net od nocas ali nigde ne nalazim kako da ponovo dobijem aktivan mis i tastaturu.
Sada sam prikacio PC misa i tastaturu ali to nije resenje.
Izvinite sto sam upao u vasu diskusiju, ali racunam da mi mozete dati neki savet. Da li da pokusavam i dalje da nadjem neki fix ili da se vratim na El Capitana.
Ali nesto mi govori da cu imati isti problem i na njemu jer sam na netu nasao da se mnogo ljudi zali na to.
Kako to resiti?
Hvala i jos jednom izvinite.
 
Probaj Clean Install.
Pre toga uradi backup (manuelno, prebaci podatke koje hoces da sacuvas i koji su ti bitni).
 
Hm, odradio sam update ali osim par wallpaper-a ne primećujem nikakvu specijalnu razliku u odnosu na Capitan, barem ne za ove svakodnevne stvari. Siri nisam uključivao.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Probaj Clean Install.
Pre toga uradi backup (manuelno, prebaci podatke koje hoces da sacuvas i koji su ti bitni).
Hvala. Zaboravio sam da kazem da sam i clean install probao i nista po drugi put. Da li kao kod hackintosha, postoji neki kext ili post install?
 
vise sam mislio na banalne stvari kojima previse tupe... koristio sam transmission bas tada i presao na deluge, keychain vise ne koristim jer mora da se aktivira drugim recimo iOS uredjajem. two-step verifications za icloud ne radi kod nas i pitanje je da li ce ikada da nas svrstaju u listu podrzanih zemalja...

To je icloud keychain sinhronizacija za koju je potreban jos jedan Apple device, ali lokalni keychain se i dalje koristi za Safari, Mail.app i ostale lozinke, hteo ili ne.

u el capitanu su nesto zeznuli pa su morali da apdejtuju tuxeru koju koristim a bez nje mi je mek neupotrebljiv. takodje su EC-om onemogucili koriscenje njihovog usb superdrivea na iMac-u a pre toga je normalno radio na yosemite-u. sve novo sto je doslo sierrom meni nista ne znaci i ako krenu sa jos vecim zatvaranjem sistema prodajem mek i uzimam titana...

titan?
 
Nema sta oni da teraju korisnike od Mac-ova, Gatekeeper predstavlja nesto sto ima svoju svrhu a kako god okrenes, postoji elegantna opcija da svako to iskljuci :)

Normalno je da ce vecina sve vise da insistira na zastitama tog tipa posto im sigurno ne odgovara smanjenje i njihove zarade a ni sigurnosni propusti koje bi njima neko licno mogao da natovari na glavu. Na OS X/macOS je, do sada, bio simbolican broj malware-a a uglavnom su bili vezani za programe koji nisu sa Mac App Store-a.
Neki od njih su OSX/Keydnap malware (krade podatke iz KeyChain-a), Backdoor.MAC.Eleanor (omogucava remote pristup i izvrsavanje svih komandi i kradju podataka, slanje mail-ova, sve sto zamislis), KeRanger ransomware u Transmission-u (nije neophodan dodatni opis).

KeRanger ransomware u Transmission-u. U ovom slucaju Gatekeeper nije pomogao jer je malware bio potpisan sa validnim sertifikatom. Tako da Gatekeeper nije definitivno resenje, ali nemam nameru da ga gasim.
 
Poslednja izmena:
Tacno, nisam ni mislio da je on uvek resenje a ovo su samo primeri malware-a :)

U varijanti da mogu samo aplikacije sa App Store-a, ne bi mogao da instalira ni Transmission a ni da ubaci KeRanger :)
 
Hm, odradio sam update ali osim par wallpaper-a ne primećujem nikakvu specijalnu razliku u odnosu na Capitan, barem ne za ove svakodnevne stvari. Siri nisam uključivao.


Sent from my iPad using Tapatalk



Meni radi mnogo brže nego Kapetan, baš se vidi na prvu loptu.
Upgrade prošao glatko, sve je na svom mestu, ama baš ništa se nije poremetilo.
Kompletan softver koji koristim radi, čak i Paragon drajveri za NTFS i EXT.
Odavno mi nije ovako dobro prošao prelaz na noviji OS.
 
Za razliku od Wina ...svaki upgrade pa i ovaj prosao bez ikakvih problema i sve radi kao sat ....Sierra cini mi se brza od Capitan-a .... Siri je divna ....sve zna , poslusna a ne zvoca :)
 
uradio malo pre update na sieru, ne radi mi nista brze od captaina, cak mi se cini da radi sporije, siri je ok, moze da posluzi
 
Poslednja izmena:
Meni isto radi kao El Capitan. Jedino što Seil/Karabiner ne rade na 10.12, a navikao sam da mi je CapsLock remapiran kao Hyper key.
 
Poprilicno isto radi kao i El Capitan, jedina novost koja mi nesto znaci je keep folders on top :D
 
Ajde sad pitanje za sve koji su update i koji koriste razna web i app dev pomagala - da li ima ikakvih problema ili da roknem update preko noci :d
 
Nazad
Vrh Dno