Šta je novo?

GPS umesto a-GPS

willyE

Poštovan
Učlanjen(a)
12.12.2014
Poruke
11
Poena
54
Da li je na WP 8.1 ovo moguće podesiti?

Naime, koristio bih Here Drive+ u Bugarskoj i Grčkoj ali ne znam kako da izbegnem troškove u romingu (ako koristim a-GPS).

Ako je bitan i telefon zbog podešavanja, koristim Nokia Lumia 520. Nega bih koristio kao navigacioni uređaj.
 
Ne sećam se tačno da ima opcija. Niti da li uopšte ima assisted GPS. Ali zabraniš data roaming i to bi trebalo da je to.
Koristio sam WP u inostranstvu za GPS bez ikakvih troškova dodatnih.
 
Ja sam takođe mislio da je to tako, međutim, danas pozovem MTS da proverim i oni mi kažu da moram da isklučim GPRS inače se plaća prenos podataka između baznih stanica.

Ako ga isključim onda mi ne radi Here Dive+ navigacija, tj. ne može da mi odredi položaj na putu (što je i logično).

Zbog toga i pitam da li mogu da uključim samo klasičan GPS na WP 8.1. Do sada nisam uspeo da nađem to podešavanje. Verovatno to i ne može da se to razdvoji ali rekoh bolje da pitam.
 
Ne znam šta radiš, ali naravno da može. Pitaj u WP temi jer nemam pri ruci 8.1.
 
Samo upali GPS bez mobilnog neta. Tad radi samo GPS i to je to. Koristio sam i kod nas i u inostranstvu uz here drive bez ikakvih problema.
Skini dok si u Srbiji na wifi mape drzava i miran si.
 
Na androidu here imaju u meniju "offline" mod.

A-gps sluzi da brze uhvati i nadje satelite.

Kada koristis samo GPS, "hladan" start, npr posle restarta telefona moze da bude i do 10-15 minuta da nadje satelite. Posle svakako ide brze.
Lumia 520 hvata i GLONASS satelite, tako da ne bi trebalo da imas nikakvih problema, mozda par minuta da nadje satelite i opustenica :)

Samo ugasi net i vozi
 
OK, hvala na odgovorima.

Tako sam i planirao, spremio sam ažurne mape, isključio sam mob. net, uključio "offline" mod za Here i to lepo funkcioniše u Srbiji. Međutim, ovi iz MTS-a su me zbunili tim da telefon ipak komunicira preko baznih stanica u inostranstvu i da će taj saobraćaj biti naplaćen po roming tarifi.

Probaću i ovo što je Mirkoli predložio za "hladan" start.

Edit: Ovo što je Mirkoli rekao za "hladan start" je izgleda rešenje jer već 10 min traži satelit. Morao sam da uključim i "režim rada u avionu" jer bez njega ipak koristi a-GPS i odmah nađe lokaciju.

Hvala još jednom na savetima.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da editujem predhodni post, pa moram novi da pišem.

Ovaj tekst objašnjava lepo sve, međutim nakon 45-60 min moj telefon nije uspeo da se poveže sa satelitom.

How to use Here Maps Offline to Find Directions in Windows Phone

Ovo je ključni deo:

A-GPS or Assisted GPS functionally uses Satellite Signals, Cellular Towers and Wi-Fi Hotspots to find the exact coordinates of your phone. While GPS is pure Satellite signals. GPS module works out its position by calculating its distance from at least four different satellites. This is then converted into location co-ordinates.

Da bi se ovo izbeglo mora da se uključi Airplane Mode, što piše dalje u onom tekstu, ali tu sad nastaju problemi s povezivanjem sa satelitom koje sam pomenuo u početku.

Ne znam da li je taj komunikacioni saobraćaj, između telefona i bazne stanice, mali pa ga vi niste ni primetili kao veliku razliku u računu ali po onome što piše u citiranom delu i onome što su mi reki u MTS-u taj saobraćaj, koliki god da je, se naplaćuje po roming tarifi.

Verujem da je ovo isti slučaj i kod drugih platformi, ne samo kad WP telefona, pa ako još neko ima iskustva sa korišćenjem navigacie na telefonu u inostranstvu ne bi bilo loše da podeli to iskustvo.

U jednoj temi od ranije na ovom forumu, ne mogu ponovo da je pronađem, pisalo je da je korisnik koristio navigaciju na telefonu u Budimpešti (čini mi se) i da mu je to naplaćeno oko 700 din.
 
Ugasiš mobilni internet. To je to.
 
Prvi put čujem da se agps računa kao trošak u roamingu. Nikad nisam gasio mobilni telefon u roamingu, ugašen je samo data paket, a GPS redovno koristim. GPS fix je jako brz (zbog agps) a na računu nisam primetio nikakve dodatne troškove.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ugasiš mobilni internet. To je to.

Probaću, pa nek naplate ako treba, pratiću troškove preko njihove aplikacije (samo još i da su ažurni). Noći ću u Banskom, u Bugarskoj, pa ću tu da koristim wi-fi da pristupim MTS aplikaciji.

@yooyo: Ne znam, tako mi rekoše u MTS-u kada sam ih zvao.

A evo i one stare teme, zbog nje sam i zvao MTS da proverim da li oni to naplaćuju:

http://forum.benchmark.rs/showthread.php?202478-Da-li-se-GPS-preko-moba-naplacuje-kao-GPRS
 
Ja sam takođe mislio da je to tako, međutim, danas pozovem MTS da proverim i oni mi kažu da moram da isklučim GPRS inače se plaća prenos podataka između baznih stanica.

Ako ga isključim onda mi ne radi Here Dive+ navigacija, tj. ne može da mi odredi položaj na putu (što je i logično).

Zbog toga i pitam da li mogu da uključim samo klasičan GPS na WP 8.1. Do sada nisam uspeo da nađem to podešavanje. Verovatno to i ne može da se to razdvoji ali rekoh bolje da pitam.

Lepo su ti rekli a i lepo si napisao...

Isključi GPRS (ima R) što mu dođe mobilni internet...
 
@jorgovan: To sam i planirao, nadam se da je to i dovoljno.

Inače, koristio sam ranije telefon regularno u CG i GR bez roming dodataka i nije bilo problema s dodatnim troškovima. Međutim, navigaciju nisam nikada koristio u inostranstvu do sada, a pošto idem preko BG u GR pomislio sam da bi bilo korisno da je koristim.
 
To sto ti nije nasao satelite skoro sat vremena, ne znam sta da ti kazem :)

Ja mogu iz licnog iskustva da ti kazem da neki telefon ima bolji prijem.

Stavim na istom mestu LG l5 2 i Sony Z2, sa igo navigacijom.
Oba telefona imaju ugasen net, i restartujem ih.
U isto vreme ukljucim igo (ukljucen je gps)
Z2 nadje satelite za 1 minut max, LG ga trazi 15-20, ista pozicija, isto sve uradjeno.

Prosto kvalitetniji prijem ima sony u odnosu na ovaj lg model.
 
А где си пробао GPS? У стану или на отвореном?
 
А где си пробао GPS? У стану или на отвореном?

Da, u stanu. Znam da postoje ograničenja ali htedoh da probam. Citat sa onog linka i objašnjava tu problematiku (Case 2 : Using in Airplane Mode or Without a SIM), pa izgleda da će biti besmisleno koristiti navigaciju na taj način čak i ako lokacija bude pronađena.

There are two primary reasons. One, there are a lot of barriers to find where you are. Second, your car is always on the move which makes it even more difficult to pin point you.

That said, if you start using Here Maps in this mode you will be able to use it but with difficulty. Signals will go on and off, your location cannot be tracked.

Ne znam, najverovatnije ću raditi navigaciju na stari dobar način. Sad makar ne moram mape i karte da koristim kao pre, dobro dođe i štampanje rute na papiru uz pomoć http://www.viamichelin.com/, pamćenje orjentira, gledajući Alvirovićeve priloge, pa polako. :)
 
Prvi put čujem da se agps računa kao trošak u roamingu. Nikad nisam gasio mobilni telefon u roamingu, ugašen je samo data paket, a GPS redovno koristim. GPS fix je jako brz (zbog agps) a na računu nisam primetio nikakve dodatne troškove.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ugasen data paket = ugasen AGPS. Brz GPS fix je usled solidnog hardvera i softvera.

@willyE Probaj jos neku navigaciju osim Here, sigurno moze da se nadje IGO za WP.
 
Poslednja izmena:
Mislim da ga samo hvata paranoja. Nema ništa kompleksno u celoj priči.
 

U stanu ni telefon ni bilo koji gps uređaj neće videti satelite. Osim ako nisi u potkrovlju a iznad tebe nije betonska ploča krova nego samo crep. Onda bi možda i moglo da se uhvati fix. Lepo probaš kad si na ulici pa vidiš.
Svojevremeno sam imao nokia C5 koji je imao gps i a-gps i kod isključenog a-gps je hvatao fix za od 2 minuta do 10 minuta. Na otvorenom .
 
Nazad
Vrh Dno