Šta je novo?

Pregrevanje i7 4790K i neka pitanja

BEAST

Cenjen
Učlanjen(a)
26.04.2012
Poruke
18
Poena
154
Pozdrav svima!

Pre nekih 2 meseca sam se konacno prenovio i uzeo nov racunar, pa imam nekoliko pitanja jer mi je poslednji procesor bio core2duo E7200 kome nisu trebala nikakva fensi hladjenja (a sluzio me 8 godina bez problema, bez menjanja paste sa stock kulerom, ziv je i dalje), dok ovaj novi i7 trazi i te kako dobro hladjenje.

Problem je u sledecem: juce sam radio video encoding u handbrake (100% load), i kada sam pogledao realtemp imao sam sta i da vidim - 3 jezgra su bila na 100 ili blizu 100C, dok je jedno bilo nize. Posto je u sobi gde mi je komp leti vrucina (lagano 35C, zapadna strana), kontam da ovo djubre od box coolera ne moze da se izbori sa tim i da bih trebao da ga menjam sto pre.

Ovo je konfiguracija, trenutno radi na integrisanoj grafi jer cekam da se pojave Gtx 1070 ili R480.

i7 4790K, stock cooler (nije OC-ovan naravno)
Asus Z97 Pro Gamer
HyperX Fury 2400mhz CL11 16GB
EVGA Supernova G2 850W
Samsung 850 EVO SSD 240GB
Fractal Design R5 Blackout sa 2 default 140mm

Sistem je Win7 Ult 64bit.

Evo i nekoliko screenova, prvi je na idle, ostali na 100% load:

L89444I.png


gQNER7o.png


RfOvUG6.png


t9W9r9w.png


gQliOUV.png


1EmFkSJ.png



U vezi sa svim tim imam nekoliko pitanja:

1) Da li mogu da ostetim procesor na ovaj nacin? Znam da krene da throtluje i spusta takt kada udari u 100C, da li to ostavlja neke posledice na njega ili mogu da nastavim sa enkodovanjem? Juce je enkodovao jedno 2 sata i nije bilo nikakvih problema (sem te visoke temperature), ali nikad se ne zna. Komp je inace stabilan, ni jedan BSOD, resetovanje ili slicno. U gejmingu naravno nije 100% load i temperature su manje.
2) Da li sam zabrljao nesto u biosu oko voltaze? Posto sam ga sam sklapao vrlo je moguce, mada jedino sto sam dirao je da ukljucim XMP da bi RAM radio na 2400 mhz.
3) Posto sam svakako planirao da zamenim djubre od stock kulera, sta mi preporucujete cime da ga zamenim? Posto su leti u sobi nenormalne temperature, mislio sam da uzmem neki jaci (Noctua NH-D15) cisto da me glava ne bi bolela i da ne bih dolazio u ovakvu situaciju u kojoj sam sada.
4) Koliko moze jos neki dodatni kuler za kuciste da pomogne pri hladjenju? Mislio sam da dodam jos jedan od 140mm napred kao intake (ukupno bi bilo 2x 140mm intake napred i 1x 140mm exhaust pozadi)
 
Nesto su mi to velike temperature cak I za box kuler, ili nisi lepo montirao hladnjak ili ti je u sobi ~35C

U svakom slucaju, moraces da menjas hladjenje. Nema potrebe da bacas pare na neki skupi hladnjak jedan LC Power 120 bi ti odlicno zavrsio posao.I da, nemoj da dodajes jos jedan ventilator napred, s obzirom da vec imas jedan napred I jedan pozadi, jos jedan napred ti nista ne bi poboljsao situaciju.
 
nece ti dodatni ventovi previse uticati na temperature cpu-a.

ono sto prvo treba da uradis je da proveris montazu kulera.ako je sigurno to okej,i stopice prolaze skroz do kraja mozes da pokusas i sa undervoltom cpu-a,vrlo moguce da na auto vuce malo vise napona i dolazi do pregrevanja.probaj za pocetak sa 1,2v i popaljenim llc-om do kraja.
 
Stavi lc cc 120 i uzivaj..meni na i5 4460 idu do 50c temperature...
 
Hteo sam da uzmem NH-D15 ali je u tom trenutka bila kod Madjara neka visoka cena ili je nije bilo na lageru, pa ostadoh sa stock kulerom. Deluje mi skroz fino ovaj LC CC 120, a gledam sad neke testove, prilicno je necujan sto mi se svidja ( a ne ovo stock cudo koje samo sto ne poleti u stratosferu, jos ima neki iritantni visok zvuk tacno da covek poludi od njega :D )

Hvala na savetima provericu kasnije da li je dobro montiran kuler, a stavicu i vcore na 1,2 pa da vidim sta se dalje dogadja.
 
ne znaci ti bez otpanjenog llc-a,ako taj primerak procesora voli voltazu da povuce,samo ga llc na najjacem podesavanju moze obuzdati.
 
ne treba ni meni,nego nadjoh cm tower iz fudzicu simensa,pase 12cm vent,6 hitpajpova,za 300 djunte,stavih titan kukri,isekoh plastiku za bekplejt i udri :)
 
Da ne otvaram novu temu...

Pre par dana ukazala mi se potreba da nešto konvertujem handbrake-om i svaki put kada sam pokušao dolazilo je do pregrevanja procesora i BSOD. Prilično sam se iznenadio, jer to do tada nije bio slučaj, ranije na temperaturu nisam obraćao pažnju, opušteno sam radio i druge stvari uporedo sa konvertovanjem. Međutim, sada ispada da imam problem. Juče sam zamenio pastu, stanje je nešto bolje, par stepeni niže, ali tek dovoljno da handbrake obavi zadatak, uz uslov da se ne radi ništa drugo na kompu i da mu ne dajem da radi u h265.

CPU je i5-4590, bez OC, cooler CM TX3.

Imate li neki predlog šta još pogledati, podesiti, da li neki drugi hardver utiče... Razmišljao sam i o boljem kuleru, ali sam malo ograničen prostorom (Silencio tower ima prostor za max. 154mm visok kuler), a pitanje je da li je takvo ulaganje uopšte nužno imajući u vidu cpu i potrebe.
 
proveri da li sve 4 zabice hladnjaka drze dobro iza ploce. desilo se skoro drugaru da mu se naglo povecala temperatura i poceo komp da se gasi i bilo je dovoljno sto mu je jedna zabica jedva vidno popustila. mada on je nosio komp ali mozda je i kod tebe vremenom nesto popustilo.
 
^ sve 4 su u redu, proverio kad sam menjao pastu i pazio kad sam vraćao kuler.
 
Sad već gubim strpljenje... :trust: Ponovo ne može da obavi h264 konvertovanje makar jednog fajla, a da ne dođe do BSOD...
 
jesi li lepo naneo pastu? nije neka prastara, nisi je naneo previse?
malo je cudno da se tako naprasno pregreje.
izmeri temperature pa uslikaj i okaci...
 
Standarno, omanje zrno paste na sredini. Korektna pasta, upravo kupljena.

CoreTemp-Scr1.pngCoreTemp-Scr2.png

idle & load
 
Jedino što može biti, jeste da se zvezda majoneza ispod IHS-a, pretvorila u nešto drugo.

Ili da je određeno sredstvo nekako "isparilo" iz CM TX3.
 
Nazad
Vrh Dno