Šta je novo?

BIOS ne vidi brzinu CPU Fan-a/Kulera

Killjoy_666

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
05.12.2015
Poruke
183
Poena
19
Pozdrav svima.


Imam ASUS P5Q ploču, Intel C2Q Q9550 sa Zalman CNPS 9500AT hladnjakom.

Problem je sledeći:
BIOS ne vidi brzinu CPU kulera niti QFan Može da ga kontroliše.
Nije on sad nešto posebno bučan, niti sad da iritira nešto posebno, ali moram da priznam da sam jednog momenta nakačio CPU kuler na "PWRFan" konektor i kad sam ga stavio na SILENT........MUK i tišina kao na groblju (zvuči primamljivo......mislim na tišinu, nisam baš previše morbidan). :D

Doduše, imam zakačene dve 12-ice (front i back) koje su ubodene u Chassis 1 i 2 i oni mogu da se kontrolišu preko QFAN-a (Silent, Standard, Turbo).

Suma sumarum: Chassis Fan 1 i 2 i PWR Fan mogu da se kontrolišu preko QFan-a (BIOS vidi brzinu) i svi su 3-pinski.

Samo je CPU kuler 4-pinski i BIOS ga ne vidi.

Naravno, ako u BIOS-u podesim da je CPU Fan Speed na "N/A" računar pri restartovanju izbaci grešku "CPU Fan Error" (Press F1 to Resume).
ILI mogu da ga stavim na IGNORED, to delimično rešava problem, ali ja sam malo cepidlaka pa bih voleo.....AKO može i ako postoji mogućnost da se nekako uspe iskontrolisati brzina i buka CPU kulera.

BIOS je flešovan na poslednju verziju.

Ne znam šta drugo da probam.

Ako imate neki savet ili preporuku.....pišite.

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
prikopcas provereno ispravan vent na cpu_fan header,koji provereno reaguje na obaranje brzine,ako nece znaci da je zveknuo taj header.mozes da preflesujes opet bios,mozda pomogne.

ako nemas dovoljno header-a za ventove po kucistu na ploci,mozes da uzmes y splitter ili dodatni kontroler.
 
Pa mogu uvek da ga zabodem u PWR fan......tu radi, iako je CPU fan 4pin, a PWR 3pin.
Tu radi besprekorno.

Ne znam baš da li je zveknuo......a BIOS je već "preflešovan" sa istom (zadnjom) verzijom.
Jedino ako bi neka starija verzija mogla da pomogne.
Samo nzm koliko je bezbedno raditi "downgrade" BIOS-a.



Splitter mi nikako nije pao na pamet....a tek dodatni kontroler......nisam razmišljao u tom pravcu.

Ah da. Kačio sam raznorazne kulere na CPU fan konekor i nijedan se nije video u BIOS-u.

Najveći je fazon što sam kopao po NET-u i dobar broj ljudi ima isti problem sa baš dosta ASUS ploča iz tog vremena.


EDIT:

Evo baš sam sad probao i 3pinski kuler da nabodem u CPU fan.....ista priča, BIOS ga ne vidi.
Ali se zato CPU kuler vidi i kontroliše bez problema na PWR Fan-u.

Svi su kuleri ispravni i mogu da se kontrolišu osim na CPU Fan header-u.
 
Poslednja izmena:
dakle,zveknuo je header.dalje opcije imas popisane,da se ne ponavljam.ne postoji magicni stapic.
 
Na jednoj od masina imam stariji geminIiSF524,tako nekako.Faricki fan mu je 3pin-ski.Nabo sam mu 14cm fan koji je 3 pina i njega prikljucio na pwr header,dok na kucistu imam 12cm fan sa 4 pina.Njega sam nakacio na cpu fan i nema nikakvih gresaka.Inace taj fan sa 4 pina je od neog Rajintek Kulera.
 
dakle,zveknuo je header.dalje opcije imas popisane,da se ne ponavljam.ne postoji magicni stapic.

Zar da je baš na mnogim pločama zveknuo header? Znaš koliko ljudi ima okolo sa itim problemom? BRDO, a guglao sam veruj mi baš zbog toga.
Baš zanimljivo.
Postoji li način da se popravi?

Mislim na CPU header-u kuler se vrti.....radi bez problema OSIM što BIOS ne vidim brzinu i ne može da se kontroliše.

Na jednoj od masina imam stariji geminIiSF524,tako nekako.Faricki fan mu je 3pin-ski.Nabo sam mu 14cm fan koji je 3 pina i njega prikljucio na pwr header,dok na kucistu imam 12cm fan sa 4 pina.Njega sam nakacio na cpu fan i nema nikakvih gresaka.Inace taj fan sa 4 pina je od neog Rajintek Kulera.

Zanimljivo.

Možda ga i zabodem i PWR fan. Bar će biti tiši ako ništa drugo.
 
buraz,to su matore ploce,nista nije vecno kamoli consumer ploca.nabodi u drugi header,ako nemas slobodnih potrazi y splitter i vozi dok ne izdusi ploca.
 
I to što kažeš. Da mi je samo znati što se jedan te isti problem pojavljuje na dosta tih istih ploča.
Pomislio bi čovek da je ASUS ozbiljna firma. Hahhahaa....:d
 
Da učitaš podrazumevane vrednosti u BIOS-u?

Možeš da probaš i SpeedFan, sa uključenim ili isključenim Q-Fan

http://www.almico.com/speedfan.php

Pokušao odavno. Znaš kako? AKO sam BIOS ne može da vidi brzinu kulera, kako bi mogao SpeedFan?

Ma i flešovao sam BIOS i šta sve nisam probao.....JOK. Ne znam u čemu je štos.

Što reče "umart": "header je izduvao svoje, najverovatnije".

Mada sam čeprkao po NET-u.....ljudi kupovaše ploču kao moju ganc novu pa su imali isti problem.
 
A da nadješ neki drugi PWM vent i probaš njega? Može za probu da posluži i neki box kuler ako imaš pri ruci...

Ovih dana sam na kuler vratio Zalmanov 12cm PWM koji sam ranije skinuo jer mi se nije svidala situacija sa malim brojm prm-a. Na ploču ubodena još tri Artic F12PWM... i nit BIOS a nit ostatak software ne vidi ni jedan vent :). Sklonim Zalmana i sve se dovede u normalu. Tako je jedan F12 PWM završio na kuleru. Sve u svemu zveknuo PWM kontroler na ventu. Možda je i kod tebe slična situacija, zato pribavi drugi vent pa probaj.
 
Isti slucaj i samnom i meni ne radi cpu_fan, samo sto meni ne izbacuje cpu fan eror sve okej, al se ne vrti ventilator na cpu fan dok na 3pin se vrti i obican prikljucan za ventilator maticna ocitava kao cpu fan, a ovaj od 4pina gde pise cpu fan njega ne prepoznaje
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno