Šta je novo?

Kućna mreža

na12

Slavan
Učlanjen(a)
04.10.2008
Poruke
91
Poena
309
Treba da uradim mrežnu instalaciju(internet i telefon) u kući pa me interesuje kako je to najbolje uraditi.
Koristim telekomov ruter za telefon(digitalna linija) i internet. U prilogu je šema kako sam planirao da povežem.
Stavio bih ruter u dnevnu sobu. Kako povezati u tački A sa šeme da imam i telefon i internet u svakoj od tri sobe(koristio bih utp i telefonski kabl).
I da li postoji način povezivanja tako da kasnije mogu da šetam ruter po sobama a da u ostalim sobama u kojim nije ruter imam internet i telefon?
 

Prilozi

  • mreza.png
    mreza.png
    44.6 KB · Pregleda: 254
Dve varijante. Mreza zicana. UTP kabl i telefonskikabl kroz kanalice.. Ruter stavi gde ti najmanje smeta odnosno gte ti dolazi telefonska linije. Jer svi telefoni moraju biti iza ADS splitera. Telekomovi ruteri imaju dva port 1 i 4 za internet a 2 i 3 su za IPTV. Morao bi sa administratorskom sifrom uci i ta dva porta promenuti da butu isto za net. ili kupiti neki jeftin swich, ne mora gigabitni /zavisi sta sve hoces/,a i gigabti nisu skupi. Ili jednostavno telefon zicom, a net bezicno, ali to je skuplja varijanta. Treba ti 4 usb
Bežični adapter USB TP-link TL-WN722NC,150Mbps,izmenljiva antena ili 300 MBs zavisi sta hoces. Moras malo definisati. Da li ce ici samo net ili i TV kroz mrezu. Od toga zavisi koja oprema.
 
Imao sam sličnu situaciju. Hteo sam da u svakoj prostoriji imam po 2 utična mesta.
Dnevna soba je u centru pa je ona i hub prostorija. Po 2 kabla iz svake sobe idu u dnevnu sobu do mesta koje je predviđeno za mrežu. Tu stavljam utičnice po potrebi ako hocu sob da povežem sa ruterom ili spajam direktno ako spajam dve sobe.
Znači do dnevne sobe idu 6 kablova koji se prepovezuju po potrebi.

Telefon se rešava drugačije jer je samo jedna linija pa je sve povezano međusobno gde najviše odgovara.
 
Drugari kod mene nema da se kupe one utičnice za lan zidne.... dajtr neki link gde da pazarin to preko neta
 
@cvrlemitrv,ja imam digitalnu liniju pa nemam ADSL spliter vec samo ruter koji ima jedan ulaz za telefon i dva izlaza za telefonske linije i 4 za internet i iptv. Bezicno ne bih povezivao.
@subtractor, ovo nisam najbolje razumeo. Kod mene ce biti uticnice u zidu za internet i telefonski prikljucak u svakoj sobi.E sad interesuje me kako povezati te uticnice da u svakoj sobi imam u isto vreme i telefon i internet(telefon bi sigurno radilo i direktno zice da se spoje).
 
Poslednja izmena:
sto se tice telefona, zar nije logicnije da uzmes bezicni telefon, makar i onaj sto ima dve slusalice na jednu bazu nego da razvlacis kablove u 4 sobe i kupujes 4 telefona? Mislim, bezicni telefoni su upravo smisljeni za ono sto ti treba :)
 
Pa ako me neko pozove u pola noci a telefon se puni na bazi? Telefonsku liniju bih vodio u sve sobe ako nekad bude bilo potrebe da adsl ruter bude u nekoj drugoj sobi. Tada bih samo u dnevnoj sobi povezao glavni telefonski prikljucak na tu liniju.
 
Poslednja izmena:
Suvise komplikujes, po meni. Jos nisam cuo da je neko setao ruter po sobama "ako zatreba". Najjednostavniji nacin je da tamo gde ulazi telefon u kucu stavis ruter. U svaku sobu ide utp kabl. Tamo gde ima potrebe on se racva jeftinim gigabitnim switch-em. Necu ja da te teram da uradis ovakonili onako ali potpuno je nerentabilno da u svakoj sobi ima telefonski prikljucak sem ako nije rec o 4 zasebne linije.

Ovo za fon i poziv u toku noci bolje da ne komentarisem. Ako neko zove u pola noci na fiksni znaci da se nesto lose desilo. Tada se budis i javljas bez obzira gde je fon.

A ako je to bas problem, rekoh ti, imas sad bezicne fixne sa dve baze, dve slusalice, pa jedan drzis na punjacu uvek a drugi kraj sebe. Mada njima baterije traju po 7 dana al ajde...
 
Kada se već bavite ovim evo samo par informacija od nekoga ko je projektovao desetak velikih mreža (od 100 do 1000 utičnica) i sertifikovao 10K utičnica.

1. Telefonske kablove više niko ne postavlja. Sve se radi sa FTP/UTP kablovima.

2. Ethernet koristi samo 2 od 4 parice iz FTP/UTP kabla, tako da po potrebi možete sa jednim kablom postaviti 2 računarske utičnice ili 1 računarsku i 2 telefonske.

3. Switch na switch kombinaciju postaviti samo kada ste iscrpili sva preostala moguća rješenja, a prije toga opet promislite da li ste iscrpili sva druga rješenja.

Mada prvi post nije baš sasvim precizirao sve potrebe, ono što bi ti sigurno završilo posao je jedna koncentracija u nekom rack ormaru.
Ako pod kućom podrazumjevaš kuću, a ne stan, onda je to sasvim izvodivo.
Postavljanjem jednog patch panela 8-portnog sa koga bi odveo po 2 kabla u svaku prostoriju bi pokrio sve opcije.
Rack postavljaš u podrum, na tavan, u hodnik,... gdje najmanje smeta. U dnevnu nikako!
U isti rack postaviš i svu opremu po želji: modem, router, switch, ups, tajmeri, ...

Kad sve to završiš računaj nekada kasnije i ubacivanje NAS uređaja. To je luđački dobra stvar!

Telekomovi modemi se sasvim jednostavno podese da ti daju ethernet na sva 4 porta, a passwordi su uglavnom admin/admin ili admin/admints
 
A ima i DECT sa 5 slušalica, i svaka ima svoju mini bazu za punjenje. A za ruter, ako baš hoćeš da ga šetaš, stavi običan switch u tačku A.
 
Hvala svima na odgovorima. Najvise me je interesovalo da li svi portovi na switch-u mogu da budu i ulazni i izlazni. Posto je to slucaj onda sam resio problem.
 
Da malo ozivim ovu temu. Radim adaptaciju stana od 48m2 koji bi trebalo da bude i kancelarija. Imam 2 sobe, koju deli kuhinja sirine oko 3m. U glavnoj sobi je iz predsoblja sproveden telefonski Telekomov kabl i posebno SBB kabl koji bih razvodnikom sproveo i u manju sobu. Jedni mi savetuju da je to dovoljno, sa odgovarajucim WIFI ruterom i internetom jakog protoka. Drugi mi savetuju da sprovedem UTP kablove. Ne znam ko je u pravu, nisam tehnicko lice, a htebo bih sada, dok su prljavi radovi, da to kvalitetno resim. Ima li neko savet? Hvala.
 
Ko zna kakve će ti potrebe biti za 5-6 godina. Sprovedi Cat6 i miran si. Wifi nikad ne može da radi tako dobro kao ethernet.
 
Kada vec radis adaptaciju kao sto rece balsa sprovedi cat6. Kabl je kabl.
 
Postavi gibljive instalacione cevi (one rebraste) minimum fi 16mm u zid. Posle kroz njih možeš kad i šta hoćeš da provlačiš. Moj savet (nije po propisu) postavi ih 30 cm od poda ukrug po prostorijama i da prolaze kroz instalacione kutije za konektore fi 60 mm. Nemoj štedeti kutije, na 30 cm od ćoška po jedna i jedna na sredini zida. Problem može biti jedino kako ispod vrata sprovesti cevi. Pazi u ćoškovima da imaju dovoljan radijus savijanja zbog kasnijeg provlačenja kablova.
 
Hvala svima. Odlucio sam da od predvidjenog mesta rutera u vecoj sobi, sprovedem 2 kabla CAT 6 na suprotni zid u vecoj sobi i 1 kabl u manju sobu. Kablovi ce ici ispod parket lajsne, jer treba da radim i parket (valjda ce stati), a onda cu ih ustemovati uspravno do dozne 7M ili 5M.
 
Nazad
Vrh Dno