Šta je novo?

AMD Radeon RX 470 tema

Mislim da je ovde problem pre svega previsoka cena RX 480 (u odnosu na GTX 1060 koja ide i ispod 280e u EU), pa su analogno tome morali i nesto vise pozicionirati RX 470 da ne bi ugusili RX 480. Sve u svemu, jedan fail pokrenuo nekoliko.
 
Sve bi bilo ok da je 480 za neki 30% jaca od 470 ovako, malte ne ista cena...
 
Da su oni na vreme skapirali da je GCN kul za konzole i u dalekoj buducnosti APU i da ga moraju prepraviti za GPU do svega ovoga ne bi doslo...
Jednostavno su mogli da naprave cipove sa 1500,2000 i 2500 SP i da idu na znatno visim frekvencijama od sadasnjih, naravno ovo bi islo na ustrb DP kao sto je nVidija odavno uradila i mirna backa.
Imali su previse vremena da urade tako nesto, i opet nisu uradili nista..
 
Kopiraju Envidijinu taktiku sa 970 i 980. 980 je malo bolja, ali je dosta više koštala, pa su svi kupovali 970.
 
Pa AMD je u problemu od tada jer su precenili celu 7xxx seriju, cak i 7770/7750 su bili skupi, nVidia je tu imala bolju ponudu u vidu 660/650-Ti Boost/650Ti/650, sto se dogodilo samo tada i nikada vise.
 
Ehh, zbog ovakvih cena i gluposti, dođe mi da prodam svoj PC i da pređem na console gaming. Samo kokneš disk i teraš...na jedva stabilnih 30 fps :D
 
Zapravo i jeste na newegg-u, ali ako uračunaš konverziju u €, pa x1.2 za porez, pa ugradnju u lancu, dođeš na tu sumu kod nas

RX 470 je taman toliko slabija, da se 4GB i može opravdati. Možda zafali memorije za igre koje izađu za 2-3 godine, ali za 2-3 FPS-a više ne vredi plaćati 8 GB. Čak se i u 1440p dobro drži, za one koji ne insistiraju na ultra detaljima. Zbog svega toga se i može preći preko "samo" 4 GB, her je to postala granica za karte ove snage u 1080p. Zato mi nije jasna odluka zelenih za 3 GB verziju GP 106. Mada imali su takve "ispade" i ranije (680, 770).

Sve u svemu, dobra karta, samo da je malo jeftinija. Mada, do juče smo ove performanse plaćali 330€ (970, 390), tako da je moglo biti i gore :)

Za mene je Red devil best buy, samo još novci da se nađu :D
Već danas imaš 2-3 naslova koji su u stanju da napune više od 4gb vrama u 1080p. Doduše uvek može da se pogasi opcija-dve i da se to stabilizuje.

U sledećem talasu igre će svakako biti i zahtevnije, tako da će se i morati gasiti po koja opcija za normalno uživanje, te kartama ovih performansi možda ni neće biti potrebno više vrama, ali sve je to kockanje.
 
Neko ko sad kupuje kartu za ~200€ ne može očekivati da će AAA igre iz 2018. igrati na 1080p/60FPS/Ultra. Ali će svakako moći sa manje zahtevnim postavkama, što je i dalje odlično. Slažem se da je sada 4GB na granici, ali mislim da je razlika za još 4 prevelika za to što nudi. Ja bih pre žrtvovao kvalitet, ako bih baš hteo 3-4 frejma više. Mislim da je 6GB taman na mestu za karte iz ove klase i zato mislim da je 3GB baš bezveze za kartu te snage i izgleda mi kao namerno zaje*avanje kupaca. Koliko je 1060 6GB dobra kupovina (bolja od 480), toliko je 3GB verzija GP 106 čipa, kakvu god oznaku bude nosila, loša kupovina (lošija od 470)
 
Hehe, nije bas tako. :D Ta GeForce karta sa 3GB ce u igrama biti kao R9 280X ali smesan potrosac kao GTX750. :d
 
Ako je GP106 čip u pitanju, čak i osakaćen, pre će biti kao R9 290, a to je već ozbiljna snaga. 3GB je možda prava mera za prethodnu generaciju (960, 380), a čak su oni dolazili u vezijama sa više memorije. Stvarno je smešno zbog uštede od 5€ osakatiti karticu koja košta ~200€.

Generalno, sve te stvari sa memorijom su bezobrazne po mom mišljenju. Viđao sam primere tableta gde model sa 4GB košta 50€ više od onog sa 2GB, a realna razlika je 10€. I neću da im dam te pare, makar morao da gasim 3 taba u browseru, stvar je principa :D Slično je i sa telefonima, grafičkim kartama, laptopovima i slično. Zato preko nekih stvari ne treba olako preći. Doduše, malo ko obraća pažnju na to :|
 
To je diferenciranje proizvoda. Ne mora razlika u ceni hardvera da bude proporcionalna razlici u ceni proizvoda.
 
Neko ko sad kupuje kartu za ~200€ ne može očekivati da će AAA igre iz 2018. igrati na 1080p/60FPS/Ultra. Ali će svakako moći sa manje zahtevnim postavkama, što je i dalje odlično. Slažem se da je sada 4GB na granici, ali mislim da je razlika za još 4 prevelika za to što nudi. Ja bih pre žrtvovao kvalitet, ako bih baš hteo 3-4 frejma više. Mislim da je 6GB taman na mestu za karte iz ove klase i zato mislim da je 3GB baš bezveze za kartu te snage i izgleda mi kao namerno zaje*avanje kupaca. Koliko je 1060 6GB dobra kupovina (bolja od 480), toliko je 3GB verzija GP 106 čipa, kakvu god oznaku bude nosila, loša kupovina (lošija od 470)

pa vole ljudi da seku na pola, tj da dupliraju sa druge strane... da bi ti dali 4GB ovde, tamo moraju da ti daju 8GB, a to im je mnogo :d
 
@Jovyland
Znam ja to vrlo dobro, kao i da cenu proizvoda ne određuje samo njegova sastavnica. Uopšte mi ne smeta kada npr. veći čip bude 30% posto skuplji, a 15% posto brži, jer se tu prodaje znanje i razvoj. Ali ovde govorimo o standardnoj komponeneti koja se koristi već 10 godina (uz male modifikacije). Zamisli da kupuješ stan/kuću, i da samo polovina soba ima vrata (čija je cena npr. ~150€). I da ti prodavac/investitor kaže, ako hoćeš ista takva vrata na ostale prostorije to će te koštati 500€/kom. Ako nisi već zaradio na dobroj lokaciji, dizajnu i izvođenju radova, nemoj sad mene da zaje*avaš sa tim glupostima :D

Jasno je meni da su proizvodi namenjeni razlličitim segmentima (kupcima), ali to ne znači da treba da budu kao Frankenštajnovo čudovište :) Ne mogu više da pišem o ovome, sve me više nerviraju sve kompanije. Svi samo pričaju kupcima, i kako im je najbitnije da oni imaju dobro iskustvo, a ovamo zakidaju gde stignu. Čak i kad debelo platiš :d
 
Poslednja izmena:
Pozdrav drustvo. Vec par dana pratim ovu temu,i mogu vam reci da me jako zaintrigirala. Ova karta se cini "Best buy",za nase platezne uslove.
Ono sto mene konkretno interesuje je sledece.
*Da li bi je FX 6300 lepo ispratio,tj dali moj CPU ne bi bio "bottle neck" za ovu kartu?
*Napajanje je Chieftec CGT 80P 500W-Dovoljno za nju,ili ne?
*I ono najbitnije. Trenutno guram Sapphire Radeon 7950 (konkretno ovaj model: http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=E6FC1EF2-4455-4CC2-B95B-03C1C42B9BF6&lang=eng).
Da li bi vredelo upgrejdovati moju 7950-ticu,za ovu RX 470,o kojoj je rec?
Hvala unapred.
 
Sto se upgrade-a tice, video bi razliku jasnu. Napajanje je takodje ok, e sad cpu? Cinjenica je da zeleni mnogo u poslenje 2-3 generacije skaliraju od AMD-a na tim slabijim cpuovima.
 
FX 6300 moze u vecini igara lepo da je isprati, ali samo ako je overclockovan na bar 4.4Ghz. A posto tvoja ploca nije overclockerska, onda ti se ne isplati ovo.
Napajanje je dovoljno.

U sustini ti se ne isplati prelazak sa 7950 na RX 470, najvise zbog toga sto te FX 6300 koci. Isplativije ti je da promenis plocu i procesor i predjes na i5 4460 komplet (doplata te izadje 80-120 evra).
Cak ces imati i poboljsanje na 7950, pa nekom drugom prilikom promenis graficku.
 
Poslednja izmena:
Tako nesto nek ti bude prioritet, dakle i5 prvo pa ostalo. Tako dobijes dosta vise, a i ta HD 7950 i dalje moze da posluzi.
 
Pa i obrnuto može - da sad promeni grafiku, a za par meseci CPU i ploču (i memoriju), kad izađu Kaby Lake i Zen. Ako ništa drugo možda padnu cene Haswell-a i Skylake-a. Nije zabranjeno staviti jaku grafiku na slab procesor, u svakom slučaju će imati bolje rezultate. Ali činjenica je da sa tim procesorom ne može da se izvuče maksimum iz ove karte.

Inače, evo kandidata za 200€
http://www.eteknix.com/powercolor-releases-rx-470-red-dragon/
S obzirom na to da je RD 220€, ovaj model mora biti 20-ak € jeftiniji :d
 
Da, ali pad cene za RX 470 ce sigurno biti veci nego pad cene i5.


Kandidat je odlican! Pljunuti 7950 PCS+. <3
 
Skoro, i5 2400 je sad 60-70e, a ja zimus prodao dosta slabiji phenom II 955 za 55e.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Pa nista, cekaju se "Madjari" i njihove cene...
 
Bas me je odusevila ova kartica, nisam ocekivao da ce biti samo za 1 - 3 fps-a sporija od 480.
Definitivno mi je sad favorit i uzecu je umesto 480, ali treba sacekati i videti sve cene, za 470 ne bi dao vise od 220 evra.

Nego, brine me ova situacija... od kad su izasle nereferentne 480, ima ih u Nemackoj i svuda, a kod nas je nema ni u najavi...
Pa kad onda tek ocekivati 470, koji je kasnije izasao, kad se jos nisu cak ni 480-ke pojavile?
 
Nazad
Vrh Dno