Šta je novo?

ESXi i SSD

Quattro

Cenjen
Učlanjen(a)
12.06.2012
Poruke
349
Poena
170
Imam sledecu konfiguraciju:

AMD FX 8350
asus m5a97 r2.0
4x 8gb DDR3
3x Western Digital Se WD1002F9YZ (jos ih nisam uzeo)

Trebalo bi da podignem ESXi, na njemu ce za pocetak raditi 2-3 Win servera.

Diskovi nece ici u RAID.

Uzeo sam u razmatranje i SSD u smislu da na njega podignem samo ESXi i da se preko njega radis SWAP (nisam do sad podizao na taj nacin).

Ako sam dobro razumeo sam ESXi se na pocetku butovanja ucita u memoriju i posle ne pristupa disku.

Da li mi je SSD uopste potreban i u kojoj meri ce mi ubrzati celu pricu.

Interesuju me vasa iskustva i ako moze neka smernica da se poboljsa cela prica.

Hvala.
 
Nesto sam razmisljao i o varijanti da ubacim 1 SSD od 250gb i na njega mogu da podignem 2 win servera (samo sistem) a da drugu particiju zakacim sa WD disk-a (na njoj bi se nalazile baze). Mislim da ce mi ta varijanta poprilicno ubrzati rad, jedino sto me brine koliko ce traja u tom slucaju trajati SSD (u principu zavisi od dnevne kolicine upisa).
 
Stavi bazu na SSD, tu ces vjerovatno dobiti najvise performansi, jer baze "vole" IOPS-e, koje im SSD moze dati.
Koliko ce SSD trajati - zavisi od kolicine upisa na isti.
Ja ih isto koristim za bazu, te ih posmatram kao "potrosnu robu", i mjenjam svake godine...
I vidi RAM. To je (najcesce) za bazu najbitniji resurs. Ako "hot" podaci + indexi stanu u RAM - obicno ne mora SSD

Posto diskovi nece u RAID, obezbjedi neku replikaciju baze / backup...
Inace, (ozbiljnije) baze podataka i virtualizacija.... nije bas najsretnije rjesenje
 
Poslednja izmena:
Stavi sve na SSD samo radi svaku noc export i AL redovno na eksterni disk i vozi.
 
Stavi bazu na SSD, tu ces vjerovatno dobiti najvise performansi, jer baze "vole" IOPS-e, koje im SSD moze dati.
Koliko ce SSD trajati - zavisi od kolicine upisa na isti.
Ja ih isto koristim za bazu, te ih posmatram kao "potrosnu robu", i mjenjam svake godine...
Istog sam mišljenja, pogotovo za SSD - sve je to potrošna roba, a pitanje faktora koliko će te koštati eksploatacija. Neki izdržljiviji/skuplji SSD može da ispadne jeftiniji prema vrmenu koje pruži u produkciji, tu već zalazimo u ekonomiju. :D

Inace, (ozbiljnije) baze podataka i virtualizacija.... nije bas najsretnije rjesenje
A i to postaje problem tek kada... ma mnogo daleko... MS se hvalio kako je sa Hipervizorom godišta 2012~13., penal performansi zbog virtuelizacije reda veličine oko 2~3%.
 
Prosli vikend sam sklopio Server i pustio ga u rad. Prvi server koji sam pokrenu na njemu je konvertovana hardwerska masina u VM, bogme je procedura potrajala poprilicno (12h). Nisam uspeo u prvu ruku da stavim da system bude na ssd-u a baze na obicnom disku zbog same konverzacije u VM, ali je u svakom slucaju izvodljivo i lepo radi i ta varijanta (istestirao sam taj deo pre vikenda).

Sto se tice baza i ja bih voleo da sve lepo ide na SSD, ali su poprilicno velike i zauzimaju mi oko 300gb i jos ce da rastu. U principu do sad je sve lepo ferceralo i na obicnom disku tako da se nadam da ce i sad raditi kako treba. Vec 2 dana to fino funkcionise.

Backup baza ide na NAS, a VM sam do sad bekapovao rucno (1 nedeljno), kopirajuci fajlove na NAS. Pre neki dan sam podigao i VM Explorer za backup, pa cu se malo poigradi sa njim. Ako imate neku drugu varijanti a da je free slobodno napisite, necu se ljutiti :D.
 
Koristio sam Veeam, besplatnu i plaćenu varijantu, nema greške, enterprise rešenje. Možda je malo overkill u ovakvim slučajevima jer traži dedicated server OS, koliko se sećam. Može ovde backup da se uradi sa par skripti/komandi, na dnevnom nivou.
 
Veeam je trazio Win masinu ako se ne varam,ne znam kako je sad.
 
Veeam koliko se secam ne radi na free verzijama. Probacu varijente i sa skriptamada da vidim kako to funkcionise. Ono sto mi je jako bitno je da ima u sebi kompresiju.

Zaboravih da kazem da sam stavio Samsung 850 PRO ssd, on mi je delovao kao nabolje resenje za novac koji sam imao na raspolaganju.
 
Veeam free radi sa MS HyperV, ne znam kako je sa besplatnom licencom za VmWare hipervizora. Radi skroz lepo, čak može da baca backup na trake u free varijanti.
Ali, traži Windows OS, što znači licenca za OS. Traži i SQL server, može Express... Što će reći da nisu naivni resursi.

Vidi MKSBackup, njega sam nekad davno podesio da sa Ubuntu mašine bekapuje ESXi (pretpostavljam da ima ESXi :D ).
 
Radi sa VmWare

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Danas podigao Veeam, i naravno nece da radi sa free verzijom. Evo i poruke "Current license or ESXi version prohibits execution of the requested operation."

Kod free verzije vmware-a je iskljucen odredjeni odredjeni API za koji se vezuje backup.
 
Pa da,to bese ne radi, jedino rucno kopiranje VMDK ako se ne varam.
 
Nazad
Vrh Dno