Šta je novo?

Hlađenje prostorije sa rigovima uduvavanjem Vs. izduvavanjem vazduha

agapetos

Slavan
Učlanjen(a)
18.05.2005
Poruke
38
Poena
305
Razmišljam uskoro da nabavim jedan rig sa 5 kartica a kako dolazi leto razmišljam o tome kako da to sprovedem: Šupa i tavan ipak ne dolaze u obzir zbog (ne)sigurnosti tako da mi ostaje prostor u kome živimo. E sad - razmišljao sam o tome da postoji nekoliko ustaljenih načina na koje održavamo temperaturu na rigovima nižom:
- velika prostorija koja jednostavno učini da se ne oseti toliko povećanje temperature (ali se već sa nekoliko kartica i to vrlo brzo oseti)
- klima uređaj (dodatni trošak struje, ali je mana što on gubi energiju na rashlađivanju već vrelog vazduha iz prostorije)
- pravljenje promaje (dobra ideja, isplativo, ali ne dovoljno efikasno)
- da li sam propustio još neki sistem koji se često koristi?
Razmišljao sam o nedovoljnoj iskorištenosti vazduha od napolje ne samo kao izvora hladnijeg vazduha nego i prostora koji "upija" vreli vazduh iz prostorije. Dva načina na koji to može da se iskoristi:
- Čak i kada je napolju vrelo (~40 stepeni), u majnerskim vrednostima, to je prilično lepa temeratura kako može da bude, ako se uduvava taj vazduh u prostoriju može da bude samo bolje za kartice nego ako je u prostoriji stalno oko 50 stepeni.
rigovi_1.png (na slici je predstavljen prosti primer jedne kuće. Sa leve strane se vide tri riga kroz koje prolazi tok vazduha)

- Ono što mislim da bi bila idealna varijanta je izduvavanje vazduha iz prostorije (nisam proverio ali mi deluje logično). Iako deluje isto kao uduvavanje mislim da je veća razlika a evo i zašto: Kada se uduvava vazduh, on se meša sa već postojećim vazduhom, prostire se po prostoriji i onda jedan deo te temperature izlazi iz prostorije kroz recimo prozor a ostatak ipak podiže temperaturu cele kuće. Ali kada se vazduh izbacuje iz prostorije sa ograđenog prostora, teoretski trebalo bi samo minimalno da ostane toplote koja nije izbačena, a vreo vazduh već nije problem jer čim izađe napolje - nestaje - nema mešanja sa vazduhom u sobi. I u ovom slučaju ne ulazi neki posebno hladniji vazduh nego onaj spolja. A takođe boravite u prostoriji koja nije već imala osušen vazduh koji je prošao kroz kartice nego stalno dobijate normalan vazduh iz spoljne sredine.
rigovi_2.png
Naravno, treba uzeti na umu da je na ovim slikama plavo samo relativna hladnoća (sprem onog što je vreo vazduh - crveno), jer kada je leto sve je toplo, samo pitanje koliko. Samo ostaje još pitanje koliko je uz to korisno koristiti klimu: Sa jedne strane, klima neće gubiti toliko energije da rashlađuje vreli vazduh od kartica, ali će zato imati konstantan protok vazduha koji je od spolja i čim nešto ohladi, odmah će se izbaciti napolje u atmosferu...
Mislim da ovo vredi isprobati.
Takođe, zaboravio sam da napomenem, da bi ovo onda tako trebalo izdizajnirati da prostor odakle se izvlači topao vazduh od kartica bude tako ograđen da sav vazduh prolazi SAMO kroz rigove kako se ne bi izvlačio hladniji vazduh.
Ali me interesuje i da li postoje takvi ventilatori koji su pristupačni, da ne troše mnogo struje a da mogu da rade 24/7. Pretpostavljam da oni obični kineski ventilatori nemaju dovoljnu snagu a i pitanje koliko bi dana izdržali da rade. A ne znam koliko troše oni industrijski koji stoje npr. na prozorima fabrika.
 
Dobra tema, probam i sam dosta varijanti.
Najbolji nacin se pokazao velika prostorija dobro izolovana, sa dosta otvora/prozora i klima uredjaj.
Klima se pali po danu sve se zatvara i tako drzi do vecerenji sati, navecer se otvara posto su noci hladnije rigovi budu pod sigurnim temperaturam, u jutarnjim satima zatvara se prostorija i pali klima.

Naravno ovo je moguce u prostoriji u kojoj se ne boravi, koja je samo namjenjena za mining, ali ko radi sa 40-50 ili vise kartica onda mora i da obezbjedi takve uslove. Naravno potrebno je i fizicki biti prisutan tu da se prostorije provjetrava/otvara/zatvara/pali klima.

Do sada nemam problema sa temperaturama, u svakom slucaju postoji i dodatni nacin smanjenje taktova karticama i spustanje dodatno napona, ako bas zagusti.
 
Dobra tema :) Slazem se vama sve... @agapetor,goldi, svaka vam je na mestu.
Jedino sto bih dodao je da uzmete u obzir da je topliji vazduh laksi od hladnijeg... Tako da on uvek ide gore, tj uvis.
Samim tim bi bilo idealno kada bi mogao dizajnirati prostoriju** tako da ti svez vazduh 'izvire' iz poda... a na plafonu veliki vent da izvlaci :) Ili jednostavno, napravi kabrio prostoriju, pa skidaj krov :p :wave:
Neko potkrovlje, sa dosta velikih prozora u krovu... (dodatna oprema, senzori za kisu) I nemas zime :)))

** - kao onaj vertikalni tunel gde padobranci vezbaju skokove. Gde je veliki vent dole i duva na gore, kako bi lebdeo. Hahaha :p
 
Poslednja izmena:
Ta kutija sa ringovima je coveku lose odradila posao, pa je na kraju morao da je rasformira. Ako me pamcenje dobro sluzi.

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Onda me pamcenje lose sluzi :).

Sent from my D6503 using Tapatalk
 
Voda momci, voda, ili nesto ovako kao sto je napravio Ris, ali treba raditi
 
Sve sto pricate moze a ne mora biti.
Jer zavisi od konfiguracje prostorija i mesta ulaza/izlaza vazduha.

VODA je out. Odmah i u startu. Ima mnogo vise protiv nego za nju.

Najbolju iskoriscenost je postigao Miljan i na njegovom primeru treb koncipirati veliki rudnik u malom prostoru. Sve ostalo su slepe ulice.
 
Glavnu ulogu igra klima, ostalo su finese

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока
 
Daj bre Nesicu sta ces ti na ovoj temi.
Vidis da u naslovu pise hladjenje prostorije sa RIGOVIMA, dakle u mnozini, ti taj polurig sto imas mozes i na PEZ bombone ventilator da ohladis :)
 
Ja bi rekao da je voda najbolja, ovo sa kutijama je isto ok...ja za sada resavam paljenjem dodatnih kineskih ventova na masinu...napravim turbulenciju i kroz promaju deo toga izadje.
 
Mogu cas da ga rastavim na vise rigova pa da imam pravo glasa [emoji14]

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока
 
Onda me pamcenje lose sluzi :).

Sent from my D6503 using Tapatalk
ma sluzi te secanje ok.. al nije to moj slucaj, vec jednog kolege koji je rasprodao opremu i izasao iz price, pa je kutije rastavio i napravio police ;)

Vazduh je keva za ovaj nas posao.. tacnije dobra promaja :D

Odradio sam ja jednom prilikom i vodeno hladjenje, dok se kopao ltc na skripti.. ono je bila milina gledati.. ne zauzima puno prostora, sve na full load oc, a temp kao sa stock kulerima na idle ;)

Ali kao sto rece Arrow, voda je vrlo zahtevan sistem, gde ima puno preduslova da to sve sljaka kako treba. Vodene blokove nisam kupovao, vec domaca radinost koja je daleko jeftinija od nekih renomiranih proizvodjaca.. ali poenta je da moraju postojati osnovni uslovi kao sto je ambijentalna temp i sl..

Tako da danas, dok ovo pisem, sistem radi na promaji koju prave industrijski ventovi koji isisavaju vazduh iz prostorije, samim tim i uvlace svez vazduh i tu mesavinu toplog i svezeg izbacuje napolje ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
ok i meni je na promaji, prirodnoj, moram da vidim za velike ventove za izduvavanje i uduvavanje vazduha

a kako resavas kada je vanjska +35?
 
Risime, ispravime ako gresim, sada ti kartice ne stoje u ovim kutijama ? Ja mislim kada bi zatvorio 5 rigova 290ki u tu kutiju sa onih malih 8 ventilatora da bi se to zapalalio :D To bi po meni jedino pilo vodu sa dva industrijska venitlatora tipa Keno od 120w napred i nazad.
 
Risime, ispravime ako gresim, sada ti kartice ne stoje u ovim kutijama ? Ja mislim kada bi zatvorio 5 rigova 290ki u tu kutiju sa onih malih 8 ventilatora da bi se to zapalalio :D To bi po meni jedino pilo vodu sa dva industrijska venitlatora tipa Keno od 120w napred i nazad.

Nisam osvezio tap. Sad videh da si napisao vec.

Probelm domacih blokova za grafe je taj sto ne hlade naponsku jedinicu. Barem ne oni sto sam ja imao prilike da ih vidim. Oni su bili kao univerzalni blokovi za grafe.
 
Ne stavljas 5, stavis 3 komada po 4 kartice i radilo bi posao i sa serverskim i sa Kenom :)
 
ma sluzi te secanje ok.. al nije to moj slucaj, vec jednog kolege koji je rasprodao opremu i izasao iz price, pa je kutije rastavio i napravio police ;)

Vazduh je keva za ovaj nas posao.. tacnije dobra promaja :D

Odradio sam ja jednom prilikom i vodeno hladjenje, dok se kopao ltc na skripti.. ono je bila milina gledati.. ne zauzima puno prostora, sve na full load oc, a temp kao sa stock kulerima na idle ;)

Ali kao sto rece Arrow, voda je vrlo zahtevan sistem, gde ima puno preduslova da to sve sljaka kako treba. Vodene blokove nisam kupovao, vec domaca radinost koja je daleko jeftinija od nekih renomiranih proizvodjaca.. ali poenta je da moraju postojati osnovni uslovi kao sto je ambijentalna temp i sl..

Tako da danas, dok ovo pisem, sistem radi na promaji koju prave industrijski ventovi koji isisavaju vazduh iz prostorije, samim tim i uvlace svez vazduh i tu mesavinu toplog i svezeg izbacuje napolje ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

OVO sto je Risim napisao, uz dobar filter prasine i protiv uvlacenja snega zimi, je nenadyebiv sistem za rudarenje, ko iole misli da krene ozbiljnije.

Ako mene pitate, dalja diskusija na temu cime ohladiti je zavrsena, mozete diskutovati o ventilatorima, filterima, uglovima, podpritisku i tako to... to ima smisla.
 
slazem se, potpisujem da klima nema ama bas nikakav uticaj na 5+ rigova :) samo sto jaca promaja pa nek ubije temperaturu u kartici, a ne samo srbe u ledja :D dalje samo experimentisati kao sto kaze arrowsat sa pozicijama rigova i ventova.
 
mozda je najbolje napraviti neki overpressure aparat koji pravi povecan pritisak protiv prasine, samo za ulazak u prostor bi trebalo 3 kafetina progutati :)
 
Pogledao sam ti tvoj post Risime i tako nešto sam i mislio, pa naravno da nisam izmislio toplu vodu (ili u ovom slučaju, hladan vazduh ;) ). Mislim da je onaj tvoj sistem SAVRŠENO rešenje za veću količinu rigova u prostoru koji je samo za to namenjen. Inače, ja sam više ciljao na rešenje za situaciju kada se u istom prostoru i živi i drži nekoliko rigova (a verujem da nisam jedini na forumu koji o tome razmišlja (iako se nadam, kao i ostali, da ću "morati" da razmišljam i o rešenjima sa 100 i više kartica ;) ) )
... sistem radi na promaji koju prave industrijski ventovi koji isisavaju vazduh iz prostorije...
Interesuju me ti industrijski ventovi - da li znaš kako im se kreću cene i koliko troše struje?
 
Ti ventovi su ok cak sta vise super, ja ih imam 4 kom od 450mm i rade extre prave promaju na farmi
 
Nazad
Vrh Dno