Šta je novo?

Smetnje na mrežnoj instalaciji zbog struje? Kakva je zaštita dovoljna?

jorgovan

Čuven
Učlanjen(a)
13.03.2002
Poruke
4,505
Poena
785
Došlo vreme da se uvodi struja u objekat, pa je red da se razvuče i nešto mrežne infrastrukture.

Zanima me kolike se smetnje mogu očekivati na mreži ako se strujni kablovi i mrežni provlače kroz iste rupe u zidovima? Da li bi cat 7 STP kablovi u kombinaciji sa oklopljenim cat 7 modularnim utičnica koje bi išle pored strujnih utičnica imale problema? Inicijalno bi mreža trebala biti 1Gbit, ali pošto bi kablovi ipak trebali biti kolko-tolko future-proof, da li će moći to sa odgovarajućom opremom na krajevima da ide i na više?

Da li je štemovanje i razvlačenje svega odvojeno must have ili može ovako kako sam gore napisao?

Takođe, po svemu sudeći bi svi mrežni kablovi morali da prođu neposredno pored razvodne kutije za struju na putu do svog razvodnog ormana. Problem? Kako i čime ih možda na tom relativno kratkom potezu izolovati od smetnji?

Sve ovo ne bih pitao za cat 5 i 6 i neoklopljene kablove, za to sam siguran da ne bi bilo dobra ideja, ali za cat 7 oklopljeni nisam siguran.
 
Poslednja izmena:
Sve ovo ne bih pitao za cat 5 i 6 i neoklopljene kablove, za to sam siguran da ne bi bilo dobra ideja, ali za cat 7 oklopljeni nisam siguran.

Ovo ne razumem. Siguran si i za oklopljene 5 i 6, i/ili samo za neokloopljene?

Ja kući stavio F/UTP 5e. (Skoro) svuda ide paralelno sa strujom, u isti bužir. Na dva mesta sam morao da prođem i kroz razvodne kutije. Sve normalno radi, svuda tera gigabit. To je i maksimum koji imam od opreme, tako da...

Za industrijsku upotrebu, gde ima motora, idem na S/FTP i SF/FTP, ali retko gde jer ipak ima dosta mesta da razdvojiš mrežne linije od energetskih.

Bitno je da odradiš terminaciju dobro. Ako finansije nisu problem, idi na najbolji, najnoviji, najzaštićeniji, ako ne i 5e i eventualno 6A, normalno puni presek, i sa nekim oklopom, ti daju ohoho dosta vremena.
 
Nazad
Vrh Dno