Šta je novo?

NAS to NAS replikacija - koja strategija

dusko_m

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
30.06.2000
Poruke
1,458
Poena
660
imam 2 QNAP NAS uređaja. jedan glumi centralni file server a jedan je lociran na eksternoj lokaciji i služi da obezbedi čuvenje i razmenu fajlova ljudima u lokalu. radiće se sinhronizacija sa eksternog na lokalni NAS svakodnevno preko Rsync. i sad razmišljam

- koristiti Rsync preko interneta (port maping na centralnoj mreži i pristup preko fiksne IP adrese našeg lokalnog internet linka) ili
- OpenVPN veza (koristeci klijent iz eksternog NAS-a. OpenVPN setup već koristimo za pristup računarima sa udaljenih lokacija) i pristup Rsync preko lokalne adrese centralog NAS uređaja

nekeko mi prva varijanta ima manje points of failure a druga mi omogućava da preko jednog VPN linka svi sa lokacije mogu da pristupe i centralnom serveru (pošto više simultanih VPN veza iz istog klijentskog subnet-a provereno pravi probleme).

prvi put ovo radim...ima neko nekakvo mišljenje?
 
rsync sam nema implementiranu enkripciju, a posto je komunikacija putem interneta, koristi vpn ili ssh tunnel.
 
Ja koristim ovo izmedju dva QNAPa(odnosno izmedju tri ,al nije bitno) U svakom slucaju radi sve kako treba. Imas onu NAS2NAS opciju, ona super radi(rsync) , RTRR isto radi kako treba.

Imaj na umu da ovo radi vec 2-3 godine bez ikakvih problema.

Moja preporuka je NAS2NAS opcija.
 
to sa NAS2NAS sam imao nameru da konfigurišem al iz nekog nepoznatog razloga nije hteo da izlista remote direktorijum za sinhronizaciju (neki glitch) pa sam prešao na Rsync. Ustvari, kolko vidim i NAS2NAS radi preko Rsync...nešto ne mogu ni da shvatim čemu je tačno razlika.

uglavnom...upravo sam uspeo. Konfigurisao OpenVPN klijenta, povezao, testirao sinhronizaciju...radi. konfigurisao gateway (ovde me standardno zeza Win10 UAC), sad svi koriste jedan VPN tunel. Vr'
 
ovaj Qnap svaka kuća treba da ima....barem po dva komada :)
 
Ja pisao...

Što se mene tiče, samo QNAP i sve radi kao sat + brdo opcija za sve što će prosečnom korisniku ikada zatrebati (a i više).
 
Nazad
Vrh Dno