Šta je novo?

[A1] Kucni net

U speed testu izaberi ručno A1 server u Beogradu i pokazaće ti koliko max tvoja antena može da postigne.
Upload rezultat zanemari, pošto ti je svakako on ograničen na 10 Mb/s u XXL paketu.
 
Kako mogu da proverim koju brzinu mogu da dostignen sa xxl paketom? Već imam ovaj najjeftiniji paket, hteo bih da se prebacim na xxl.
Ja kada testiram brzinu na speedtest.net (ili gde god), brzina u testu je daleko iznad one koja je ograničena mojim paketom, tako da test brzine pokazuje kolike brzine mogu da se izvuku nezavisno od paketa koji imaš trenutno.
 
Da, to je samo trenutna brzina bez obzira na ogranučenja. Kada sam prekoračio "brzih" 200GB i brzina spala ne 2 Mbps još uvek je pokazivalo punu brzinu.
 
@suncica2222
Sve zavisi od lokacije. A1 je pre nekog vremena petljao frekvencijske opsege za 4G na baznim stanicama, pa su oslobodili dosta veće brzine. U većini mesta gde sam ja posmatrao je A1 imao veće brzine ili su bile slične. Međutim, stabilnost i signal su takođe važni.
  • Yettel me pokriva sa četiri bazne stanice u sva tri opsega (800, 1800 i 2100 MHz), dok A1 sa samo jedne i to na 800 i 1800 MHz. Dakle, Yettel je bolje pokriven. Signal je takođe uvek jači u Yettel-u.
  • Ovde gde sam ja Yettel izvlači u idealnim uslovima do 10Mbps, a inače oko 2Mbps. A1 sa druge strane konstantno 20-30Mbps.
Veće brzine su meni presudile (kao i cena) da pređem kod A1 za kućni net, ali za mobilnu komunikaciju (preko telefona) mi je važniji signal i pokrivenost (dakle - Yettel).
 
Nisu, višekratni dodatak je napravljen da se koristi više puta (mislim najmanje 3), tako da ćeš posle 3 meseca biti u mogućnosti da prekineš to.
A ako je deo paketa, to je po ugovoru uključeno, tako da bi deaktivacija značila da nemaš više internet što nije u skladu sa ugovorom. Ne naplaćuju ti tih 90 dinara preko računa, osim ako nisi sam aktivirao, a onda vidi prvi deo posta
 
Nisam sam aktivirao, da nisam ulazio u podešavanjima rutera ne bih ni znao da mi je aktivirana ova glupost, A1 aplikaciju nisam ni imao do danas. Neće ni sms-om sa rutera da se deaktivira.

Znači 3 meseca moram da čekam a za to vreme mi neće biti naplaćeno ovo preko? A ako posle 3 meseca hoću da ga deaktiviram to praktično znači raskid ugovora?
 
Da li biste preporučili kućni net A1 za Skype / Messenger video pozive?

Da li bi najmanji paket sa upload-om od 3Mbs bio Ok u tom slučaju?
 
Radi skype korektno na uploadu između 1 i 2Mbps. Za video pozive.
 
Cak kad potrosis internet. Možeš putem zooma deliti ekran i drzati predavanja bez problema sa smanjenim protokom 🙂
 
Treba mi informacija u vezi sa paketima koje nudi A1. Vidim da neki pisu da su brzine u praksi drugacije od onih u ponudi, a meni treba sto bolji upload zbog seedinga na torrent tracker-ima. Sta okvirno mogu da ocekujem u praksi od ovog paketa 400 GB i upload do 10 Mbps ako uspem da dobijem 4G+ ruter? Da li postoji mogucnost da uzmem jedan mesec bez ugovorne obaveze po visoj ceni?
 
@Acciduzzu
Možeš očekivati oko 10Mbps za upload. Ne znam da li ti to odgovara, ali ne očekuj nešto mnogo više od toga. Koliko se vidi sa sajta, postoje i cene bez ugovorne obaveze, tako da je verovatno moguće.

U tvojoj situaciji je možda bolje uzeti Yettel kućni internet (ako u tvom mestu postiže odgovarajuće brzine) jer oni imaju dosta veće brzine za upload, a u najskupljem paketu su ograničene samo brzinom mreže u tvom mestu.
 
Iskreno ne znam ni koliko bi mu smetalo.
10 mbps je skoro 4GB za sat vremena. 10 sati dnevno ako bi torrent radio ode 40 GB. 10 dana po 10 sati ode ceo paket.
Ali ako može sa etičke strane. Da koristi yettel. Svakako jer se oni loze na mrežu. Pa nek se njihova "super" mreza nosi sa saobraćajem 😁.
 
@Acciduzzu
Možeš očekivati oko 10Mbps za upload. Ne znam da li ti to odgovara, ali ne očekuj nešto mnogo više od toga. Koliko se vidi sa sajta, postoje i cene bez ugovorne obaveze, tako da je verovatno moguće.

U tvojoj situaciji je možda bolje uzeti Yettel kućni internet (ako u tvom mestu postiže odgovarajuće brzine) jer oni imaju dosta veće brzine za upload, a u najskupljem paketu su ograničene samo brzinom mreže u tvom mestu.
Koliko vidim, te brzine kod najskupljeg Yettel-ovog paketa vaze samo do 500 GB. Da li je bar moguce dobiti 4G+ ruter kod njih?
 
@Acciduzzu
Da, važe do 500GB. Do sada nije bilo moguće da se dobije ništa van onoga što stoji na sajtu. Ipak, imaš na kp B528s 4G+ rutere, ljudi prodaju. Postoje i drugi (B525, B529, B535), ali njih je teže naći.
 
Hvala na odgovorima. Mozda je najbolje da za pocetak probam A1 najskuplji paket na mesec dana pa da vidim kako sve funkcionise. Da li moze da se dobije 4G+ ruter kod A1 ako zelim da koristim samo na mesec dana? Ako moze, kakva je procedura?
 
@Acciduzzu
Možeš uz ugovor dobiti 4G+ ruter za 1 dinar. Ako želiš ruter, a bez ugovora, može i to, ali ga tada od njih kupuješ u kešu.
 
Poslednja izmena:
Uz ugovor dobijrpš automatski.
 
A kako da dobijem uz ugovor? Kome da se obratim?
Lepo, odeš u poslovnicu i sklopiš ugovor na dve godine za kućni net. Oni ti uz ugovor daju i ruter za 1 dinar. E sad, meni je bio njihov terenski akviziter i dao 4G+ ruter za 1 dinar, ali na sajtu (a verovatno i u poslovnicama) nude samo 4G rutere.

Ako baš želiš da probaš kako radi njihov internet kod tebe, kupi pripejd karticu A1 mreže pa probaj ili traži u poslovnici da ti daju modem da na 24h testiraš rad mreže. Takođe, vidim da želiš najveći paket - to možda neće da ti daju ako mreža u tvom mestu nije dovoljno brza (po njihovoj proceni).
 
Opet brljaju sa brzinama, kod mene posle ponoći do 7 sati izjutra pune brzine a onda počne da opada , uveče padne na oko 5Mbps. Lepo se vidi na ruteru da prebace na neku drugu stanicu koja je nešto dalje jer i signal padne i na preko -100 do -115dBm. Verovatno prebukirani ovde u kraju gde nema mnogo drugih opcija pa šaltuju na druge repetitore gde ja manja gužva a oni su dalje pa i signal pada a sa tim i brzina. Sve do -100dBm ima punu brzinu a onda opada sa signalom. Zanimljibo je da je upload uvek tu negde oko 10Mbps što je max za ovaj paket.
Slično se događa i sa drugim operaterima pa nemam drugu opciju. Na mobilnom još gore.
 
Poslednja izmena:
moze i neko ko se razume u telekomunikacije da mi pojasni ove parametre signala i objasni koji na sta utice i koji je najvazniji za brzinu interneta?

i gde je bolje sto veci broj, a gde sto manji

2022-11-14_17-26.png
 
ukratko, najbitniji ti je ovaj RSRP.
Najbolje bi bilo da ti je njegova vrednost između -60 i -90 dBm
( mnogo faktora utiče na jačinu signala, udaljenost od antene, eventualne prepreke, zidovi... )

što se tiče same brzine interneta, veće brzine možeš očekivati na band-u 3 ( 1800 MHz ) na kojem si trenutno.
Band 1 ( 2100 MHz ) i band 20 ( 800 MHz ) manje brzine mogu da ostvare.
 
I sinr je bitan da je 13 ili veci.Ovo je izgleda netgear ac810s jer ga i ja imam tako mi deluje po meniju.
 
danas A1 radi 10 puta sporije nego inace, bukvalno mislim da je od silne kise usla voda u baznu stanicu i antene
 
Događa se i to ali i kada jedna stanica iskoči iz sistema modem/ruter te prebaci na neku udaljeniju, signal opadne i sve se uspori.
 
Nazad
Vrh Dno