Šta je novo?

AMD Radeon RX 480 tema

Dok Asus stigne sa svojim Strix modelom koji ce biti +30e na Nitro, Sapphire ce da proda dovoljno jedinica za celu godinu.

Sa skupljom cenom od 50e+ 1060 nece imati sta da trazi protiv 480(polovan 980/980ti je sasvim druga prica, najbolja kupovina trenutno),a 1060 jos uvek nije potrvdio 15-20% predsnoti u odnosu na 480, jer u nekoliko leak-ova ima toliko gluposti koji je ne slazu sa pravim brojkama 480, ali za koji dan cemo videti tacan odnos izmedju ove dve karte.

Samo mi nije jasno zasto nereferentni modeli 480 toliko kasne u odnosu na referentne, dok kod 1060 neref. izlaze paralelno sa ref. kartom.
 
Poslednja izmena:
Jedino što mi pada na pamet je da čekaju da vide perf 1060, pa da dočačkaju malo 480 po potrebi.

To, ili su morali da ranije nego što su planirali da najave karticu, jer je nvidia već izbacila svoje nove modele, pa da što pre pokažu i oni šta imaju.
 
O tome i ja razmišljam. Ovako će imati prednost da doteraju modele dovoljno da budu brži od GTX1060 a koštaju manje.

Sapphire je Nitro najavio pre skoro mesec dana.i slike su "iscurele" tada i ima ih u preorderu samo se taktovi ne znaju :)
 
Nitro ce da ide na 1450 max OC, u to sam siguran, i trebalo bi da bude BEST BUY sto se tice custom 480. Jos iz doba 7950/7970 su izbacivali karte tipa Vapor-X ili slicno po nizoj ceni od konkurentskih modela.
 
Jedino što mi pada na pamet je da čekaju da vide perf 1060, pa da dočačkaju malo 480 po potrebi.

To, ili su morali da ranije nego što su planirali da najave karticu, jer je nvidia već izbacila svoje nove modele, pa da što pre pokažu i oni šta imaju.

A ne pada vam na pamet najlogičniji mogući razlog, da nema dovoljno čipova, ili da nisu dovoljno kvalitetni da mogu da odrede čoporativnu frekvenciju na kojoj čipovi rade stabilno jer variraju suviše?

Niko nije lud, niti je fizički izvodljivo, da "doteruje" karte pa da se one nađu na policama radnji spremne za kupce u roku od 5-10 dana. Sve te karte su već pozamašno u lancu snabdevanja...

O tome i ja razmišljam. Ovako će imati prednost da doteraju modele dovoljno da budu brži od GTX1060 a koštaju manje.

Sapphire je Nitro najavio pre skoro mesec dana.i slike su "iscurele" tada i ima ih u preorderu samo se taktovi ne znaju :)

I zašto bi to npr. Asus radio, da ubije sebi prodaju gtx 1060? Pošto će njegove karte doći u avgustu, a drugi pomenuti najavljuju karte već do kraja nedelje.
 
A ne pada vam na pamet najlogičniji mogući razlog, da nema dovoljno čipova, ili da nisu dovoljno kvalitetni da mogu da odrede čoporativnu frekvenciju na kojoj čipovi rade stabilno jer variraju suviše?

Pa tu tezu pokriva drugi deo mog posta.

Niko nije lud, niti je fizički izvodljivo, da "doteruje" karte pa da se one nađu na policama radnji spremne za kupce u roku od 5-10 dana. Sve te karte su već pozamašno u lancu snabdevanja...

Mogu bar da promene cenu pre izbacivanja, ako ništa drugo...a mogu i da je odlože još malo dok još po potrebi ne zategnu taktove, imaju više vremena drajvere i oc app da srede itd...
 
Najlogičnije mi je da upravo čekaju konkurenciju. Izlistane su i Sapphire Nitro i Power Color Devil 13 već neko vreme samo nisu objavljene frekvencije. Na drugim forumima je glasina (mislim da je neko i ovde objavio) da dolaze za taktovima od 1.320 do 1.350MHz u startu što dolazi na performanse GTX 980 odnosno, opet po glasinama, performansama GTX1060 a da im je OC limit između 1.450 i 1.490 MHz.

Kvalitet GloFo 14 FinFET-a je takođe pod znakom pitanja, slažem se da i to treba uključiti u kalkulaciju mada postoje redovne i dovoljne količine referentnih RX 480 na stanju koliko vidim.
 
Ja mislim da se AMD zahebao kad je krenuo u Glo fabrike da pravi svoje proizvode skupo ce ih ovaj 14nm proces kostati, vjerovatno u TSMC 16nm procesu ne bi dosli na red pored krupni igraca, ali ovaj proces nije ni blizu dobroga i nekako Polaris ce proci, ali kad dodju veci chipovi crno im se pise, a pogotovo ako je istina da Zen u ovom 14nm procesu ne moze preko 3Ghz onda su posteno nahebali.
 
Nema to veze, odnosno krajnjem korisniku nije toliko bitno.
I pre 10ak godina su na 1.83Ghz bili bolji nego Intel na 2.4Ghz. Neka sada na 2.8Ghz budu slicni kao Haswell na 3.2Ghz i svima lepo...pogotovo skromnim gejmerima.
 
Logicno da nema veze takt, ali ako se zna da je IPC bolji 40% a takt manji 40% nego recimo kod Fx 8370 onda sta dobivamo, na to se odnosilo ovo sto sam rekao, oni ako ne prebace 4Ghz nema sanse da sustignu haswela a da ne govorim o skaylajku, a tu su i novi procesori koje intel namjerava prestaviti, daleko ce opet AMD biti iza Intela. Ne treba se puno nadati daj boze da nisam upravu.
 
Evo, danas je potvrđen klok za Sapphire Nitro od 1.342 MHz...
 
Sa 1266 na 1342MHz...verovatno nije dovoljno da stigne stock 980-ku. Bilo bi lepo da je moguć overclock bar na 1450MHz. Kuler na njoj obećava.
 
Potvrđen Asus STRIX sa 2 6-pin konektora i taktom od 1.330 MHz.

U Srbiji tek za dve nedelje po ceni od oko 320 evra.
 
Nitro 8gb 286e u UK, dok je 4gb verzija 250e.
Cena za Strix je OK, mislim 320e nije mnogo za Asus, ali verovatno ce imati jeftinijih modela.
 
Da li se zna kolika će biti garancija za Sapphire, tj da li su povećali na 3 godine?
 
Ne mogu da se setim.. hoce li Safirova imati DVI izlaz ? Video sam na onoj vesti da XFX ima, ali nzm kakvog su kvaliteta njihove karte. Prilikom upgradea racunara vise od 200e cu uloziti na druge komponente umesto na monitor, pa je ovo meni dosta bitna stavka :D
 
Hvala DeRadicci, nisam imao pojma.. znam za referentne, pa sam zato pitao.

@MegaSkot
Monitor ce morati da saceka, bar pola godine. Za umereni gaming ce i ovaj biti dovoljan, 1080p, 21.5", za sad je sasvim pristojno.
Lakse mi da menjam monitor posle nekog vremena, nego da uzimam jeftinije komponente, pa sve opet pojedinacno da menjam. Ovako cu bar srediti kuciste potpuno, a monitor je sledeci.
 
Poslednja izmena:
Za sledeci monitor onda bar gledaj freesync podrsku...
 
Pa sa tim cenama, ako budu i kod na KP recimo 280-285e Nitro ne vidim da ce neko to gledati osim ljudi koji iz nekog razloga hoce AMD. Naime vec su pocele da stizu po EU GTX 1060 jeftiniji nereferentni modeli, kojima naravno nista ne fali za po 270-280e.
 
Za sledeci monitor onda bar gledaj freesync podrsku...

Pa tako sam racunao.. kada bih uzimao zajedno sa svim ostalim, vise od 220e ne bih mogao da izdvojim za monitor. A nakon nekog vremena, mozda i priustim sebi dobar gaming monitor sa Freesync podrskom. :)
 
Nazad
Vrh Dno