Šta je novo?

Vectone Mobile - prvi pravi MVNO u Srbiji

Kad sam dobio Ubuntu na DVD-u, digipack varijanta sa par nalepnica pingvinskih za nula dolara iz Kanade, zašto ne bih i sim karticu odakle god dolazila.
 
Ma ovo je samo sajt u razvoju. Nema šansi da budu takve cene.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Kad sam dobio Ubuntu na DVD-u, digipack varijanta sa par nalepnica pingvinskih za nula dolara iz Kanade, zašto ne bih i sim karticu odakle god dolazila.
Mene ne bi cudilo da stvarno salju Royal Mailom ili HK Postom!
 
Kad sam dobio Ubuntu na DVD-u, digipack varijanta sa par nalepnica pingvinskih za nula dolara iz Kanade, zašto ne bih i sim karticu odakle god dolazila.

Stvari koje sam naručivao iz Londona, stizale su Royal Mailom za par dana.
Videćemo da li će i tvoja kartica stići sredinom nedelje. Ja mislim da neće, jer vectone nije još počeo da radi, čak nema ni korisnički servis.
 
Pise da kad se naruci online kartica,sledi poziv od njihovog korisnickog servisa.Verovatno da se potvrde podaci i kupovina.Nego ako je ona sigurno gratis,onda se moze i naruciti,naci cemo neki telefon i za nju. :D
 
na sajtu koliko vidim pise da ove smesne tarife u dinarima vaze samo za belgiju

nzm kako smeju da pustaju ovakvo nedovrseno ***** od sajta
 
Pa gde su ga pustili, na ovom sajtu, gde ljud pretpostavljaju koji ce sajt biti?
Nije bilo reklame neke.
 
Ne, nego ih koce postojece mreze jer ne aktiviraju interkonekciju. Isti problem je imao i VIP kad je dosao u Srbiju. Nekoliko meseci nije moglo da se iz MTS i Telenora pozivaju VIP brojevi.
I ovde je ocigledno ista prica, posto kad se pozove 0678, dobija se poruka da je greska na mrezi, umesto, "birate nepostojeci broj" i slicno.
Dok Ratel ne intervenise, postojeci operatori nece pustiti interkonekciju sa Vectone pozivnim 0678.
Za ovakve stvari bi u noramalni EU zemljama operatori platili tolike kazne da im ne bi palo na pamet da pokusaju ovako nesto.
Ovo je ipak samo Srbija.
 
Poslednja izmena:
Ne, nego ih koce postojece mreze jer ne aktiviraju interkonekciju. Isti problem je imao i VIP kad je dosao u Srbiju. Nekoliko meseci nije moglo da se iz MTS i Telenora pozivaju VIP brojevi.
I ovde je ocigledno ista prica, posto kad se pozove 0678, dobija se poruka da je greska na mrezi, umesto, "birate nepostojeci broj" i slicno.
Dok Ratel ne intervenise, postojeci operatori nece pustiti interkonekciju sa Vectone pozivnim 0678.
Za ovakve stvari bi u noramalni EU zemljama operatori platili tolike kazne da im ne bi palo na pamet da pokusaju ovako nesto.
Ovo je ipak samo Srbija.

Ovo bi prošlo da je vectonemobile novi operater u Srbiji. Ali on je virtuelni, koristiće mrežu VIP-a, tako da mi je ova priča malo verovatna.
 
Vectone jeste pravi operater. Istina prvi virtuelni ali pravi.
Sve je isto kao i kod drugih, jedina je razlika sto Vectone koristi infrastrukturu VIP-a.
Vectone ima svoju licencu, ima svoj pozivni broj koji je dobijen od RATEL-a, i ne moze da koristi VIP interkonekcije, nego mora da ima svoje...
Ovo do sada (ALO, MAXI, Grand, itd) su bile samo marketinske ponude trecih lica u sklopu postojecih operatera.
 
Upravo iz razloga što će koristiti mrežu VIP-a ne bi trebao da ima problema koje bi imao da kreće sa svojom infrastrukturom.
Zbog toga sam rekao da je malo verovatno – "postojeci operatori nece pustiti interkonekciju sa Vectone pozivnim 0678".
 
Jedan operater ne moze da bude i pravi i virtuelni. Vectone je (ili ce biti kad i ako proradi) virtuelni - sve dok ne pocne da koristi svoju infrastrukturu.
To sto se pozivanjem 0678 dobija jedna ili druga poruka, ne objasnjava zasto jos nisu poceli sa radom. Ako njihova mreza (tj VIP-ova) nije spremna, gde bi se taj poziv zavrsio?
Pozdrav
 
Da pojasnim kako to u praksi funkcionise.
Interkonekcija na mrezu jednog operatora se naplacuje drugom operatoru. Uzimam kao primer Telenor. Telenor i Vectone pravi medjusobni ugovor o interkonekciji. Telenor na primer moze da pusti Vectone u svoju mrezu za DZ, a moze da im naplati i duplo vise nego drugima sto i cini, samo da bi sprecio da Vectone krene sa radom. Onda Vectone pregovara sa Telenorom da dobije iste uslove kao i drugi, na sta ima zakonsko pravo. Posto Telenoru ne odgovara da Vectone pocne sa radom, odugovlacice sa dogovorom sve dok to zakon dozvoljava i Vectone ne stekne pravo da se zali regulatornom telu - RATEL-u.
E kada se Vectone zali RATEL-u i onda RATEL, Telenoru naredjuje da Vectone-u ponudi iste uslove kao i drugima.
Onda se Telenor zali na tu odluku Ratela, i tako odugovlaci jos nesec dva. Onda dobija konacnu odluku RATEL-a da se zalba odbija i Telenor ce tek tada ponudi Vectonu iste uslove kao i drugima.
Isti postupak ide i kod MTS-a i VIP-a.
Znaci dok ne prodju svi ti rokovi, nema VECTONE-a u etru.
Vectone je pravi operater koji koristi tudju mrezu. I Vip je 5 godina koristio MTS mrezu (nacionalni roaming), i cak i danas na jugu Srbije koristi MTS mrezu, pa nije bio virtuelni. To "VIRTUELNI" je samo nesrecna tudjica za operatora koji uzima u najam tudju mrezu.
 
Poslednja izmena:
Punokrvni operater poseduje licencu za frekvencije, to je bio VIP od samog pocetka iako je jahao na MTS mrezi dok je gradio svoju.
 
Poslednja izmena:
...
Vectone je pravi operater koji koristi tudju mrezu. I Vip je 5 godina koristio MTS mrezu (nacionalni roaming), i cak i danas na jugu Srbije koristi MTS mrezu, pa nije bio virtuelni. To "VIRTUELNI" je samo nesrecna tudjica za operatora koji uzima u najam tudju mrezu.

Lepo si objasnio, ali na zalost pogresno.
Virtuelni operateri su firme koje pruzaju telekomunikacione usluge sa svojom numeracijom koristeci tudju infrastrukturu.
VIP nikada nije bio virtuelni operater, i pored toga sto je u pocetku koristio radio mrezu Telekoma (odnosno MTS-a), a kasnije (mozda jos uvek) Telenora. Nije bio virtuelni operater zato sto je VIP od prvog dana rada imao svoj MSC, HLR, GGSN, BSC i ostale mrezne nodove ukljucujuci i svoje bazne stanice. Od drugih operatera je iznajmljivao samo deo radio mreze - tamo gde nije imao dovoljno svojih kapaciteta.

Koliko sam upucen, Vectone nema niti planira da ima svoju infrastrukturu. Ako Vectone ima svoj MSC i HLR - onda nije virtuelni operater. Ako ih nema - onda jeste.

No, sve ovo i nije tako vazno. Ono sto je vazno da je prvi septembar prosao, a od Vectona u Srbiji ni traga ni glasa. Da li je pocetak ometen "bezobraznom konkurencijom" koja "jadnom malom" Vectone-u ne da da pocne da radi, ili je nesto drugo u pitanju, videce se....

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Pre dve nedelje bila je vest i za Globaltel. Mitrović je vlasnik.
 
Stvari koje sam naručivao iz Londona, stizale su Royal Mailom za par dana.
Videćemo da li će i tvoja kartica stići sredinom nedelje. Ja mislim da neće, jer vectone nije još počeo da radi, čak nema ni korisnički servis.
Dobro si mislio. Osim mejla koji potvrđuje narudžbinu kartice ništa više nisam dobio [emoji12]



Sent From Plastique
 
Biće dobro ako do kraja godine počnu, mada ni za to nisam siguran.
 
Ja se iskreno nadam da će to značiti bar neko poboljšanje za korisnike koji su uglavnom u nemilosti ova tri provajdera.



Sent From Plastique
 
Vec se oseca poboljsanje.Vip je ukinuo uspostavu veze,cekaju se telenor i telekom.Bice vruca jesen za njih,a za nas prijatno valjda. :D
 
Evo i kraja septembra, a od vektona ništa... Valjda će se do kraja godine nešto desiti.



Sent From Plastique
 
Na Twatteru pisu :D (izgooglajte britanski slang "twat":))
 
1. a woman's genitals
2. a person regarded as stupid or obnoxious.
 
Pusti ljude da izgooglaju sami :) Naucice nesto :)
 
Nazad
Vrh Dno