Šta je novo?

GeForce GTX 1080 Thread

Odakle vam ideja da ce nereferentne biti jeftnije?! Ja mogu da se kladim da ce kostati isto koliko i te FE, cak imaju i opravdanje - bolje, skuplje hladjenje, custom ploca. Sto bi isli ispod cene ako ne moraju? O tome vam pricam od pocetka, nVidia je znacajno podigla cene a vrhunac ce biti ovaj 1060 koji ce imati performanse 970 i biti jedva jeftiniji od nje.

Kako odakle nam ideja? Pa na sta se odnosila ova manja cena?

98f59e6e1186b1ca7e291504e933da74.jpg
 
Nema tu greske budi siguran. Ne bi oni sebi dozvolili takav luksuz. Danas ne bi bili to sto jesu da su pravili greske.

Svi prave greske i lose procene, i sama NV je kroz istoriju napravila nekoliko prilicnih, isto kao i Intel i AMD, sa manje ili vise posledica. Ponovicu, iskreno mislim da je ovo sve zbog toga sto je DX12 veoma slican Mantle-u.

Ma sve mi se cini da je DX12 bio samo buva, da pogura MS (Windows 10) i da se izreklamiraju nove karte kao jedan od aduta "novih tehnologija". Marketing se koristi svim raspolozivim sredstvima.

Svakako tacno, ali tako to ide... moraju se drzati zajedno, jer ako u teoriji propadne Windows, svi oni su u velikom problemu jer im ostaju samo specijalizovana trzista (serveri, konzole, auto industrija i slicno).
 
Nemam sta da pretjerujem pogledaj koji hoces test.
Pogledajte prilog 200665
Cim se pocne igrat i karta dohvati 83c krene da obara takt sa 1885 na 1705, razlog lose hladjenje zato kazem da ne bi bacao pare na referentnu.

1607Base Clock (MHz)
Kartica i dalje radi normalno.
E sad, to sto bi neki da je klocaju kao modele sa boljim hladjenjem, to je druga prica ;)

P.S.
Evo ovde bas mozete da uporedite GTX 1080 i GTX 980Ti G1
http://www.guru3d.com/articles_pages/nvidia_geforce_gtx_1080_review,1.html
i
http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_980_ti_g1_gaming_soc_review,1.html

dx11 do duse, ali mozete da vidite koliko je GTX980Ti G1 bolja od GTX980Ti pa da stvorite neku sliku odpr koliko je GTX1080 jaca u dx12 naslovima.
Moja procena je da je sama karta (GTX1080) generalno u igricama jaca od GTX980Ti G1 10-15%(u nekim igricama i manje), ali kad se overklokuje 980ica, ta razlika je jos i manja.
GTX980Ti G1 se na kp-u vrti od 630-650e, pa bi moja procena GTX1080 trebalo da bude max 700e, ali da joj damo 750e posto je ajde kao tek izasla :D
Ova cena moze jedino da se uzme u obzir da isti lik sa kp-a prodaje GTX980Ti g1 za 630e, a ovu za eto nekih 700-750e, sto mu i dodje i razlika u performansama od 10-15%.
 
Poslednja izmena:
Jeste, 1080 ima problem sa boost taktovima, narocito pri temperaturama preko 80C, kartica se vrlo slicno ponasa kao prethodna serija grafi.
Recimo, imao sam gtx780 referentnu, osnovni klok je bio na oko 1.000mhz, medjutim, kako je rasla temperatura tako se i obarao klok kartice, prvo na oko 980mhz, da bi na temper. od oko 83-84C klok padao i na oko 920mhz. Slicno se ponasaju i referentne 980 i 980Ti, njihov maximalni boost klok je do nekih 1.250 -1.270hz, medjutim, prosecan boost takt je oko 1.150 - 1.200mhz., a kada temperatura bidne na 81- 83C, boost klok moze da padne i na 1.120 - 1.150mhz konstantno.( zato i postoje razliciti rezultati za 980 i 980Ti kartice, zato i ove kartice sa overklokom na oko 1,550mhz, dobijaju extra rezultate u cistom skaliranju od 25-30% u perfomansama itd).
Ne cudi sto i 1080 ima takve boost taktove sa porastom temper.( jer je to ipak skuplji Maxvell na stereoidima:D). Medjutim, sa custom biosima se na referentnim Maxvell kartama, disejblovala ta boost tehnologija i onda te kartice nisu trotlovale i na temper. preko 80C i sljakale su normalno itd....
 
Poslednja izmena:
Pitanjce:
Da li obara samo boost clockove kada se greje ili obara cak i stock clockove na nize u slucaju visih temp?
 
Pa, za tu situaciju, na znam bas tacno sta se desava, recimo, specifikacije gtx780 http://www.geforce.com/hardware/desktop-gpus/geforce-gtx-780/specifications, meni je real boost bio oko 1.000mhz, na oko 83C, klok je padao na oko 920mhz, znaci nije isao ispod zadatih klokova 863 - 900mhz, slicno je i za 980 i 980Ti, ne ide ispod specifikacija.
Za 1080 je spec.1.607 - 1.733mhz, koliko sam video po net-u, boost klok se krece od oko 1.850 - 1.870mhz, pa sa porastom temper. pada na oko 1.750 - 1.800mhz, dakle i ovde ne ide ispod specifikacija.
 
Poslednja izmena:
1607Base Clock (MHz)
Kartica i dalje radi normalno.
E sad, to sto bi neki da je klocaju kao modele sa boljim hladjenjem, to je druga prica ;)

Ne bi nju niko da "kloca" kako ti kazes, nego karta zbog loseg referentnog hladjenja daje losije rezultate, a bice skuplja od nonreferentni u tome lezi ta poenta.
GPU Clock: 1607 MHz
Boost Clock:1733 MHz
Karta bi u svakom momentu trebala da boostuje preko ovi 1733Mhz medjutim gledaj sta kazu na techpoverup-u
Once the card reaches around 83°C, the clocks level out at around 1705 MHz, which is still 100 MHz higher than the base clock.

mislim da ne treba prevodit, kad krene gaming karta se grije do 83c tada ce usljediti obaranje taktova na 1705mhz sto je ispod boost taktova od 1733mhz. Ovo se ne bi smjelo desavati i kod raniji referentni kartica GTX 980, 980Ti koliko ja znam ovo se nije desavalo. Mislim da je to i kolega @reviewsrb u ovom gore postu objasnio.
 
Poslednja izmena:
celih 30MHz, kakav debakl.
 
Debakl ili ne to ne smije da se desava, niti ce se desavat na nonreferentnim kartama.
oni za ovu furunu traze 100$ vise pa ti vidi, karta od 180w TDP-a radi na 82-83c i jos dodatni 100$ dajte za to, ali bice vune sigurno :d
 
^
I to sa Auto fan profilom, koji je verujem silent. Uvek može da se namesti fixno na 60-70% i radiće bez problema kao što sam ja radio na referentnoj 290X pre vodenog hlađenja.
 
I kako sad ocekivati da ce nereferentne biti jeftinije od ovoga? Pa odrace nam kozu s ledja ova nova serija :D
 
^
I to sa Auto fan profilom, koji je verujem silent. Uvek može da se namesti fixno na 60-70% i radiće bez problema kao što sam ja radio na referentnoj 290X pre vodenog hlađenja.

Pa da auto fan, a da li je silent ne znam, tesko turbina na tim okretajima da moze biti silent...po mom ukusu lose hladjenje, a srz svega je da ne vrjedi 100$ dodatni.
 
1607Base Clock (MHz)
Kartica i dalje radi normalno.
E sad, to sto bi neki da je klocaju kao modele sa boljim hladjenjem, to je druga prica ;)

P.S.
Evo ovde bas mozete da uporedite GTX 1080 i GTX 980Ti G1
http://www.guru3d.com/articles_pages/nvidia_geforce_gtx_1080_review,1.html
i
http://www.guru3d.com/articles_pages/gigabyte_geforce_gtx_980_ti_g1_gaming_soc_review,1.html

dx11 do duse, ali mozete da vidite koliko je GTX980Ti G1 bolja od GTX980Ti pa da stvorite neku sliku odpr koliko je GTX1080 jaca u dx12 naslovima.
Moja procena je da je sama karta (GTX1080) generalno u igricama jaca od GTX980Ti G1 10-15%(u nekim igricama i manje), ali kad se overklokuje 980ica, ta razlika je jos i manja.
GTX980Ti G1 se na kp-u vrti od 630-650e, pa bi moja procena GTX1080 trebalo da bude max 700e, ali da joj damo 750e posto je ajde kao tek izasla :D
Ova cena moze jedino da se uzme u obzir da isti lik sa kp-a prodaje GTX980Ti g1 za 630e, a ovu za eto nekih 700-750e, sto mu i dodje i razlika u performansama od 10-15%.

Ko da si cito moje postove, :eyebrows:
gledam sad cene u Evropi, razlika u ceni izmedju 980ti i 980 je oko 130 - 150E, razlika u perfomansama kod overkloka je oko 30 - 35%. Gtx 980 jaca od 970 kod overkloka oko 20 - 25%, razlika u ceni oko 130 - 150E. Jednostavno, NV je sa 980Ti postavila jedan odlican standard, kad je u pitanju odnos cena vs perfomanse u tom high segmentu kartica.
Custom modeli 1080 kartica, ne smeju da budu iznad 750E, da bi se zadrzao kakav takav odnos cena vs pefomanse iz prethodne serije kartica( bar odnos 980 vs 970), jer ova FE 1080 koja je kod overkloka brza od 980Ti za oko 10-12%, i cenom od preko 800E je potpuno neisplativa kartica sto se tice odnosa cena vs perfomanse.
 
Ne bi nju niko da "kloca" kako ti kazes, nego karta zbog loseg referentnog hladjenja daje losije rezultate, a bice skuplja od nonreferentni u tome lezi ta poenta.
GPU Clock: 1607 MHz
Boost Clock:1733 MHz
Karta bi u svakom momentu trebala da boostuje preko ovi 1733Mhz medjutim gledaj sta kazu na techpoverup-u


mislim da ne treba prevodit, kad krene gaming karta se grije do 83c tada ce usljediti obaranje taktova na 1705mhz sto je ispod boost taktova od 1733mhz. Ovo se ne bi smjelo desavati i kod raniji referentni kartica GTX 980, 980Ti koliko ja znam ovo se nije desavalo. Mislim da je to i kolega @reviewsrb u ovom gore postu objasnio.

Ako nisi razumeo "kloca" i pravis se mnogo fin i preobrazovan za ostatak foruma, mogu ja i da ti napisem overklokuje cisto da ti ne bode oci.
To sto si se osetio uvredjenim sto sam te citirao nije moj problem.
Inace gle cuda, to se desava na forumima gde te ljudi citiraju.
GPU Clock: 1607 MHz sto su i ispostovali, a za boost moras da shvatis da nije tacno sa 1607 na 1733Mhz, vec do 1733Mhz
A i kad smo kod stvari za koje kako kazes da mislis da ne treba prevoditi, daj onda ljudima da lepo kazemo sta je i kako je, a ne tvoje misljenje da je karta "furuna" kako ti kazes.
untitled-3.png

So with the cards fully stressed we kept monitoring temperatures and noted down the GPU temperature as reported by the thermal sensor.
The card's temperature under heavy game stress stabilized at roughly 80~82 Degrees C. We note down the hottest GPU reading, not the average.
These tests have been performed with a 20~21 Degrees C room temperature. Bear in mind that a lot of the time during gaming our temps sit at just below 70 Degrees C, this is a peak temperature based on a FireStrike loop, see below.
temps-82.png
Kopirano iz testova koje sam postavio u prethodnom postu.
Ja nesto ne vidim da se boost smanjio, al ajde.
Inace, ako je GTX1080 furuna, onda ne znam sta su ove ostale iznad nje :D
 
Poslednja izmena:
Debakl ili ne to ne smije da se desava, niti ce se desavat na nonreferentnim kartama.
oni za ovu furunu traze 100$ vise pa ti vidi, karta od 180w TDP-a radi na 82-83c i jos dodatni 100$ dajte za to, ali bice vune sigurno :d

a da traze 100$ manje onda bi se pevalo na sav glas.
 
Ko da si cito moje postove, :eyebrows:
gledam sad cene u Evropi, razlika u ceni izmedju 980ti i 980 je oko 130 - 150E, razlika u perfomansama kod overkloka je oko 30 - 35%. Gtx 980 jaca od 970 kod overkloka oko 20 - 25%, razlika u ceni oko 130 - 150E. Jednostavno, NV je sa 980Ti postavila jedan odlican standard, kad je u pitanju odnos cena vs perfomanse u tom high segmentu kartica.
Custom modeli 1080 kartica, ne smeju da budu iznad 750E, da bi se zadrzao kakav takav odnos cena vs pefomanse iz prethodne serije kartica( bar odnos 980 vs 970), jer ova FE 1080 koja je kod overkloka brza od 980Ti za oko 10-12%, i cenom od preko 800E je potpuno neisplativa kartica sto se tice odnosa cena vs perfomanse.

Citao sam, ne samo tvoje, nego sve.
I mislim da si u pravu, a i nije mi bilo tesko da nadjem testove i sam da proverim, da ne bude lemming train ;)
 
Koliko vas placaju zeleni da ih podrzavate u svemu :)
 
I kako sad ocekivati da ce nereferentne biti jeftinije od ovoga? Pa odrace nam kozu s ledja ova nova serija :D
Karte su ocigledno poskupele, ne razumem zasto se odbija da se prihvati istina, matematicki se racuna razlika u performansama sto je van uma. G1, Strix i ostale ce kostati najmanje koliko i ove FE. Ako se uopste pojave obicne, one ce kostati u Americi tih 599 dolara, tj. 650 evra kod nas. AKO. A i to je tesko zamisliti, obicno srednja klasa dobije losije hladjenje sa jednjm ventilatorom, losijom naponskom itd. ali dovoljno za default taktove. Bas ce neko da skrtari na 1080 modelu.
 
Ne znam u cemu ih mi to podrzavamo...
U boost cloaku? xD
Ili si mislio mozda na nesto drugo?
 
Pa da auto fan, a da li je silent ne znam, tesko turbina na tim okretajima da moze biti silent...po mom ukusu lose hladjenje, a srz svega je da ne vrjedi 100$ dodatni.

Kojim obrtajima?
Ni na jednom testu nisam video do koliko % je išao fan tokom testiranja. A mogu da se kladim da ne ide preko 50% na Auto pa zato i bude 80+ temperatura. Iz istog razloga referentna 290X ide do 95 stepeni, a kad se stavi fixno na 70% ne prelazi 80C i ne trotluje.

A negde sam video da je 1080 turbina tiša u odnosu na referentnu 980Ti na istim obrtajima, tako da sigurno nije loš novi hladnjak.
 
Kojim obrtajima?
Ni na jednom testu nisam video do koliko % je išao fan tokom testiranja. A mogu da se kladim da ne ide preko 50% na Auto pa zato i bude 80+ temperatura. Iz istog razloga referentna 290X ide do 95 stepeni, a kad se stavi fixno na 70% ne prelazi 80C i ne trotluje.

A negde sam video da je 1080 turbina tiša u odnosu na referentnu 980Ti na istim obrtajima, tako da sigurno nije loš novi hladnjak.

Ima sve na guru, samo treba da pogledate ;)
temps-82.png
 
Po definiciji, base clock vrednost je minimalni klok za koji nVidia garantuje da GPU nece ici ispod.
Boost clock je prosecna vrednost koju ce GPU imati u toku load-a u aplikacijama koje nece terati GPU do TDP limita. Koliko ce ici, zavisi od temperature, TDP limita i jos nekih faktora.

Znaci da GTX 1080 ne trotluje kako ti kazes, niti je furuna vec radi kako treba. Za blower tipl hladnjaka, to je to. Da li moze bolje sa drugacijim hladnjakom? Naravno da moze, uskoro cemo videti koliko bolje.

Neki su imali vise ili manje srece sa GPU boost-om 3.0, recimo na Hardwarecanucks su ostvarili konstantnih 2126MHz sa fan speed-om od 55%.
Evo lepo objasnjeno kod njih:

GTX-1080-REVIEWS-84.jpg


GTX-1080-REVIEWS-85.jpg


GTX-1080-REVIEWS-83.jpg


GTX-1080-REVIEWS-82.jpg


Naturally, with the frequency reduction there’s a corresponding framerate hit as well. In this case Rise of the Tomb Raider goes from running at 75FPS to hovering between 72FPS and so we’re looking at an approximate 4% reduction in real-world performance. To avoid this you will need to use a custom fan profile (just expect a corresponding noise increase as well) through an application like EVGA’s Precision or wait for custom cooled GTX 1080 cards from NVIDIA’s board partners. For the record, this isn’t exactly a great result for a card that commands a $100 premium over what will likely be very well behaved alternate solutions from EVGA, ASUS, Gigabyte, MSI and others.
 
Svi prave greske i lose procene, i sama NV je kroz istoriju napravila nekoliko prilicnih, isto kao i Intel i AMD, sa manje ili vise posledica. Ponovicu, iskreno mislim da je ovo sve zbog toga sto je DX12 veoma slican Mantle-u.

To je jasno da se greske desavaju naravno. Samo u ovom slucaju mislim da nije uopste nikakva losa procena vec odmeren potez na osnovu njima dostupnih informacija.
Od onih sest tacaka koje sam predstavio nesto jeste. Videcemo sta je.

P.S. Eno izasao jos jedan DX12 test.


@qQq

Karta jeste furuna i trotluje ali u temi R9 290X :d
 
Poslednja izmena:
a da traze 100$ manje onda bi se pevalo na sav glas
To bi bilo posteno.
Kojim obrtajima?
Ni na jednom testu nisam video do koliko % je išao fan tokom testiranja. A mogu da se kladim da ne ide preko 50% na Auto pa zato i bude 80+ temperatura. Iz istog razloga referentna 290X ide do 95 stepeni, a kad se stavi fixno na 70% ne prelazi 80C i ne trotluje.
@Kolos izgubio bi opkladu ;)

Ako nije furuna 83c onda ok, pa dobro Termi je gorio, ovo sada i nije lose, ako se gleda iz tog ugla.
Ako je boost klok 1733Mhz - tako pise u gpu-z a na ovoj slici se vidi da karta radi ispod onda je to thortlovanje ( da ne bude zabune uzrokovano smecem od referentnog hladnjaka koji nije u stanju da ohladi 180w tdp kartu).
clock_analysis.jpg

Nisam ni obracao paznju na HWcanucks ali izgleda isto kao i na techpowerup-u i na ovoj slici se vidi pat taktova.
GTX-1080-REVIEWS-83.jpg
 
Poslednja izmena:
Gtx 1080 trotla slicno kao i svaka druga Maxvell kartica.
U zavisnosti od ASIC kavaliteta svake karte, TDP limita i votgage limita, svaka kartica otprilike pocinje da trotluje na nekih 60 - 65C, i to neki manji pad klokova 10 - 20mhz, na preko 70C ide drugi trotl i on moze biti nekih 20 -30mhz. Tek kada se dostignu temperature od oko 81-83C, pocinje taj neki najveci trotl i obaranje klokova je, ne znam tacno, sigurno oko 40-50Mhz po kartici.
Dakle, do 80C gtx1080 sigurno ne trotluje i obara klokove u nekom velikom obimu, vec od 80C i vise ide vece obaranje klokova. Znaci, samo sa nekim malo agresivnijim regulisanjem ventova, svaka referentna kartica moze da se odrzi na ispod 80C i onda nece nesto mnogo trotlovati.
Zato na testovima ove gtx1080 imamo da se dobijaju najveci boost klokovi od oko 1.850 - 1.880mhz, tj. to se desava kada kartica nije jos vruca ( ispod 60C ), kasnije tokom testa usled povecanja temperature, dolazi do malog trotlovanja kartice i onda se klok spusta na negde oko 1.800mhz. I koliko sam video, u vecini review testova se klok 1080 kartice krece oko tih nekih 1.800mhz. jer se kartice za testove bolje hlade i manja je temperatura.
Inace, to sve oko klokova, sredi jedan custom bioscic, :type: i mirna backa...:smoke:
 
Poslednja izmena:
Ne vredi, ovoj dvojici ne mozes da objasnis nista. Das im dokaze ispred nosa i oni opet teraju ispocetka. Kod im je ovakav:

10 Nedokazan
20 If Dokaz GOTO 10
 
Sto se uopste trudis? Sto gubis energiju na gluposti? Pusti brate nek svako misli kako zeli da misli, nek pise sta zeli. Probao si da pomognes, uostalom nisi jedini koji je ispravljao i pisao.

Nego sta si ti resio? Cekas GTX 1070?
 
Gtx 1080 trotla slicno kao i svaka druga Maxvell kartica.
U zavisnosti od ASIC kavaliteta svake karte, TDP limita i votgage limita, svaka kartica otprilike pocinje da trotluje na nekih 60 - 65C, i to neki manji pad klokova 10 - 20mhz, na preko 70C ide drugi trotl i on moze biti nekih 20 -30mhz. Tek kada se dostignu temperature od oko 81-83C, pocinje taj neki najveci trotl i obaranje klokova je, ne znam tacno, sigurno oko 40-50Mhz po kartici.
Dakle, do 80C gtx1080 sigurno ne trotluje i obara klokove u nekom velikom obimu, vec od 80C i vise ide vece obaranje klokova. Znaci, samo sa nekim malo agresivnijim regulisanjem ventova, svaka referentna kartica moze da se odrzi na ispod 80C i onda nece nesto mnogo trotlovati.
Zato na testovima ove gtx1080 imamo da se dobijaju najveci boost klokovi od oko 1.850 - 1.880mhz, tj. to se desava kada kartica nije jos vruca ( ispod 60C ), kasnije tokom testa usled povecanja temperature, dolazi do malog trotlovanja kartice i onda se klok spusta na negde oko 1.800mhz. I koliko sam video, u vecini review testova se klok 1080 kartice krece oko tih nekih 1.800mhz. jer se kartice za testove bolje hlade i manja je temperatura.
Inace, to sve oko klokova, sredi jedan custom bioscic, :type: i mirna backa...:smoke:

Da da bas tako kad predje 80c krece to obaranje taktova zato ja i kazem smece od hladnjaka ne moze da zadrzi 180w kartu ispod 80c.
Tacno tako na pocetku testa krene sa 1880mhz i zbog loseg hladjenja padne takt na 1705mhz to je 175mhz i naravno gubi se na performansama, a razlog je lose hladjenje, nece ljudi da prihvate tu cinjenicu.
Dazaba ti je nekom da nacrtas kad ne shvata ;)
 
To kako karta radi u full loadu ne moze da se definise kao trotlovanje, sta je vama, obara takt u skladu sa specifikacijama, ali ne obara drasticno preformanse. Karta kada trotluje obara performanse drasticno a to se desava na temepreaturama vecim od 90c a ne na 83~85, i obicno se ne vraca u normalno stanje rada cak ni kada se temeprature normalizuju vec mora restart tacunara...

Odavno je poznato da referentni dizajn nije nesto sto treba kupovati sem ako bas mora iz ko zna kog razloga, em su bucne em se mnogo greju, ako nista drugo AMD je na tom polju zablistao do maksimuma :p

Mislim da je svaka rasprava o referentnim modelima koje niko ne kupuje potpuno besmislena i vec se zna sta moze da se ocekuje a to je buka i vrelina :p
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno