Šta je novo?

Amigrafija

d4rk3lf

Poštovan
Učlanjen(a)
02.08.2015
Poruke
150
Poena
80
Dakle,
kako samo ime teme nespretno kaže, voleo bih da čujem priče kako je svako od vas došao u prvi kontakt sa Amigom (što da ne, i sa drugim kompjuterima).
I koliko ste je dugo imali, kada ste je (ako ste je) grešni prodali, i tako dalje...

Evo moje:
Ja sam imao sreće da su mi roditelji kupili C64 dok sam bio prilično mlad (ja 7 godina, burazer 10), a sreća je bila utoliko veća što su se roditelji baš odlučili za C64, jer se tada skoro ničiji roditelji nisu baš razumeli u kompjutere, pa sam imao gomilu drugara koji su imali neke 8-bitaše, za koje niko nikada nije čuo. Sećam se ortaka koji je jedini imao Šnajder računar sa zelenim monitorom, i mučenik nije mogao nigde da nabavi igre.
Elem, 94-ta godina, tada sam živeo u Nišu (ćale vojno lice, selili smo se stalno), i za Amigu sam tada znao samo iz Sveta Kompjutera. Upoznam nekog ortaka, on me odvede kući, kad tamo - Amiga 500. Kad sam video kako izgleda Mortal Kombat 2, reakcija je bila: :zgran: Kad sam seo da ga odigram, i video kako je dobar feeling i igrivost, bilo je još: :zgran::zgran::zgran: Kasnije mi je pokazao i Ruff'n'Tumble, i Street Fighter 2, i Fire and Ice... ma idi bre... depresija i napaljenost koji se stalno smenjuju.
Ništa, počnem ja kampanju prema roditeljima: "Kupite mi Amigu, kupite mi Amigu, kupite mi Amigu...", k'o Bart i Lisa kad smaraju Homera. Ali 94-ta je to, ćaletu plata 2 marke, nema se za leba, kamoli za Amigu. Selimo se opet (ovoga puta u drugi kraj Niša), a svoju frustraciju što nisam imao Amigu, lečio sam ponižavanjem ortaka koji je imao 386 (primer: "Bobi, vidi ovog karaktera ovde", ja: "misliš ovu skupinu kockica"?). I zaista, 386 u poređenju sa Amigom mi je bilo kao nebo i zemlja.
Imao sam neki nesretan slučaj, ležao neko vreme u bolnici, i 97-me, konačno, ćale iz BG-a donosi Amigu 1200 (iako je tada Amiga već umirala, ali ja nisam hteo da čujem ni za kakav drugi računar)... Uh... Sreći nikad kraja... Igrao sam do iznemoglosti igre koje su mi stigle uz Amigu, a posle sam nasnimio još kod nekog dilera (koji je već bio prestao da radi, ali mi je učinio (moguće da sam mu bio zadnja mušterija)). Nešto malo kasnije moj ortak pazari neki CD čitač dvobrzinac, ja poručim CD sa igrama iz Bg-a, i onda i ja krenem da snimam ljudima igre za Amigu. To je već bila 98ma, ali bilo je interesovanja mogu reći. Dolazili ljudi... mahom roditelji da nasnime deci... i imao sam za džeparac. Tada sam počeo da učim Deluxe Paint, i radio neke male animacije u njemu, a takođe i Real 3D, i isto imao neke svoje animacije.
Nešto malo pre bombardovanja, ja i burazer prodadosmo Amigu (i dan danas se kajem što sam bio takav krelac), i ništa, dok je bombardovanje trajalo, učio sam Basic na commodore 64 da ubijem vreme, i nije bilo dosadno, iako bih u tom momentu radije učio Amos na Amigi, ili usavršavao se u Deluxe Paintu, i Real3D-u.
2003-ća, radim u lokalnoj TV, idem iz režije u desk, prolazim pored nekog stola, kad ono, ispod stola: neka Amiga 1200. Odem brzo do gazde, reko: "možete li vi ovo meni da prodate pošto nije u funkciji"? On kaže da je nosim gratis, ako je već ne koriste. Opet sreći nikad kraja. Priključim je kući, i skontram da ima HD od 20MB, blizzard karticu (ali isto na 020), i 4 ili 8 Rama. Od tada sam je nosio svugde sa sobom. Međutim, ne lezi vraže. Preselio sam se posle u Bg na 2 godine, pa posle BG-a u Novi Sad (Sremska Kamenica), i tu pri selidbi u Kamenici, kako sam čekao neki prostor da mi se osposobi, Amiga je misteriozno nestala. Tražio sam je svugde, ali bez uspeha. Znam da sam je doneo, i bila je sa gomilom drugih stvari u tom nekom prostoru koji se sređivao... i samo nestade... kako došla, tako i otišla. :(
No, pre nekih godinu dana, gledam ja Ebay, i nisam mogao da izdržim i poručim Amigu 500. Pričao sam na nekoj drugoj temi.. uglavnom, sreća pa radi, ima proširenje, ali nemam džojstike, ni miša, ni igre... no, to ću već rešiti. I opet sam se nedavno selio (ali tu na 50 metara istop u Kamenici), ali ovoga puta sam četvoro oči otvorio. Sam je preneo u novu gajbu na sigurno mesto... eto je.. čeka da krenemo sa druženjem.
A i ja jedva čekam. :)
 
kao sto rekoh u drugoj temi, Amigu smo kupili burazeri i ja neke 1993. da se igramo jer su tad vec uveliko prestale da izlaze nove igre za Atari ST. Naravno sreci nije bilo kraja uz Skid Marks, ATR, Hired Guns... Atari ST smo u kuci imali od 1986., pre toga ZX Spectrum, a pre toga ZX81...
tek ~1999., kad smo pokvarili Falcona, kupili smo prvo Mac PowerBook a zatim i PrC AMD K6-2/350MHz OC 400MHz... :d ali nikako mi nije bilo jasno kako miš može tako krzavo da radi na 350MHz dok je na 8MHz mašinama išao kao po loju (po defaultu serijski miš se na sWinjdowsu9x očitavao 25Hz ili sl...).
u svakom slučaju, sWinjdows 9x je bio pravo poraženje u odnosu na ST ili Amigu!
tek sa Windows-om 2000 PC je počeo da liči na kompjutere kakave sam poznaovao i koristio prethodnih 15 godina...
 
Cale i ja smo neke 89e isli da kupimo Kompjuter. Bar je keva tako mislila a i mi. I prosetali smo do one zgrade pprekopputa KSTa sad gde je telekom a tad je valjda bio energoprojekt. Na nekom od visih spratova su imali sprat sa tehnikom. I razgledali tako, naravno pojma nismo imali sta je sta i prodavac nam pokaze nesto sa vise od 100 igrica! Ja se raspametio, prvi razred sam bio. Gotovo, ja ocu to. A verovatno je i caletu vise odgovaralo jer predpostavljam da je bilo jeftinije od Kompjutera. Keva se malo razocarala al ja sam igrao do besvesti. I kad sam polomio palice otvorio sam dzojistike i igrao stiskajuci limove u kucistu dzojistika :) Tad nisam imao pojma sta je to. A to je ustvari bio neki od klonova Atari2600 Juniora sa ugradjenim igrama. Hungry Frogs, Outlaw, Pitfall... odlicnih igara je bilo. To su mi i dalje jedne od omiljenijih i s vremena na vreme ih s nekim odigram isto na atari klonu kog mi je pre par godina kum poklonio. Zivi u pancevu pa posecuje buvljak. A tad kad mi je poklonio, ja povezo, ukljucio, i jedno sat vremena nisam skidao kez od uva do uva menjajuci igre a svih 100 sam se secao :) Drago mi je sto se moja i caletova kupovina zavrsila tako da moja secanja na prve igrice pocinju bas odande odakle i treba, od prve ikone Atarija 2600.
Ppar godina nakon uzeli smo pravi kompjuter, C64 :)
Isto se igro do besvesti. Lomio dzojistike... Debeljko je imao crne oziljke kako sam ga lupao dzojisticima kad izgubim zivot bas u najgorem trenutku... al naravno nije mu bilo nista. Kuco po malo u basicu. Kupovo tu i tamo po koju knjigu, Grafika i zvuk i sl. Al nisam nikad nesto posebno dogurao. Nesto i nisam mogao iz knjiga da provalim bog zna sta, vise gledajuci i menjajuci tudje kodove. Kako sam bio srecan kad sam izvalio ono kako se sprajtovi crtaju brojevima tj da je svaka tacka 2 na n-ti... Juu.. Na papiru sam crtao i preracunavao bas se osecao kao neki haker iz filmova :)
Prolazi jos koja godina i pojavljuju se pprve Amige u kraju. Sad kad pokusam da se setim, mislim da je prva igra na Amigi koju sam video bila Black Tiger, koja danas gledano je los pport, ali tada je izgledala fenomenalno. Sve igre na Amigi su mi izgledale bas kao iz flipperane. I narednih godinu dana sam se valjao ispod stola kukajuci za Amigu, a u pauzama da uzmemo i psa :) I tako taman je tih godina stigla 1200tka na scenu. 16 miliona boja!!! Eeeeeej! Nije bilo dileme. Uspeo sam posle duze vremena nekako da je iskukam. I ostalo je istorija :) Zivot ppre Amige bi mu doso ko praistorija :)
Do 99e sam imao Amigu. Na kraju je imala i Quantum Fireball 1.7GB!, Overdrive CD, Blizzard 1230, Elsa 28.800, Sampler. Pored igranja dosta sam i kucao u Octamedu. A najponosniji dan/vece za Amigom mi je bilo kad sam pod ShapeShifterom igrao Warcraft preko modema protiv ortaka na PCu :D
I te godine je Amiga pocela da gubi sliku. Debeli iz ACZa je konstatovao da je ploca napukla(verovatno nije nego je bacio oko na moju Amigu...) i da joj nema spasa i ponudio mi Cyrixa. Ja ppristao... Doso kuci, povezo, pustio Quake, leti... a ja apsolutno indiferentan, ne osecam nista.. Ukljucio ga jos par puta al nista... i tako sam pprestao da igram igrice.
 
@kovacm
haha.. svinjdows :D

@C=o=b=e
A koje godine si dobio 1200-ku? Skočio si sa '89 na '99, a to nije mali period... mada, uz amigu može da bude kratko :) Quantium Fireball.. otkad to nisam čuo... da, bilo je: ili Quantium Fireball, ili Seagate, ako se dobro sećam. To si svi pričali.
Da, kapiram totalno nostalgiju sa tom konzolom. Nostalgija je čudo.... a i ja sam se osetio "s' konja na magarca", kad je burazer neke 2001-ve pazario K62. Bre, nisam znao šta je drajver, dok sam imao 1200-cu.
 
^
nisi znao sta je driver...
makar si preskocio IRQ, DMA... setovanja (IBM tehnologija pre plug&pray-a...) ;)
 
^
220 7 1 :)

@darkelf
Pa pazi kad ne mogu tacno da se setim... devedes' cetvrta mozda peta
 
Tek sad videh ovu temu pa ajde da i ja prenesem svoje iskustvo. Elem, Amigu 500 kupio sam negde 1991, nakon što sam prodao C64 sa disk drajvom. Komodora sam prodao nekim kućnim prijateljima za solidne pare, a kako je tada cena Amiga na našem "nezvaničnom" (likovi koji su za vikend išli u Minken) tržištu pala na, ako se dobro sećam, nekih 800-850 maraka nisam morao mnogo da dodajem za Amigu 500. Na žalost ta kupovina mi je baš presela. Ako se dobro sećam prvo sam išao kod prodavca da vidim kako to čudo izgleda u praksi, njemu nije bio problem da je otvori i spoji pa smo to veče cepali lemingse sve u šesnaest. Ja se naravno primio i sutra doneo pare, kupio je, a ona je isti dan - crkla. Baš, ali baš sam se smorio i uzeo da cimam lika da mi je zameni, on se nešto nećkao i trajalo je to danima pa tek kad mu je ćale pripretio pristao je. Ova druga (made in Thailand, to se dobro sećam, prva je bila made in W.Germany) je fino radila, ja se naravno primio uzeo da nabavljam igre, kupio proširenje memorije, džojstike, skupljao za eksterni disk-drajv i taman kad sam hteo da ga kupim negde sredinom 92 (naravno) i ova druga je crkla. Tip koji mi je prodao odavno je netragom nestao tako da sam Amigu odneo u servis. Dijagnoza Kickstart ROM (lik iz servisa mi reče da prvi put vidi ovaj kvar) i popravka je, naravno, koštala tačno novca koliko sam skupio za drajv. Smorim se kao pas (sa C64 za pet godina koliko sam ga imao nikada ni jedan jedini problem nisam imao), smuči mi se Amiga i sve vezano za nju, dam da se popravi i odma posle toga je prodam. Godinu i nešto dana nisam imao komp, o Amigi 1200 nisam hteo ni da razmišljam. Za to vreme jedva skupim neke pare (bile one jako teške krizne godine) i kupim svoj prvi PC (386 na 40 Mhz). Od tad pa nadalje sam u PC svetu, C64 mi nedostaje, Amiga baš i ne toliko. Eto.
 
Prvi put sam "cuo" za Amigu u jednom clanku iz casopisa Racunari u vasoj kuci, cini mi se '87 god.
Bio je to opis za igru "Defender of the crown" , sa slikom devojke koji se pojavljuje na samom
kraju igre. Tih godina nije bilo nimalo clanaka o Amigu , tek kasnije je SK (i ostali) poceo redovno
da pise o njoj(Secam se vremena kada je SK skoro ceo bio u tekstovima za Prijateljicu.
Tu negde sam probao i igricu Defender of the crown na XT kompjuteru sa Hercules grafickom karticom
,na casovima informatike. Malo docnije je nabaljvam i za Spectruma, mog kucnog racunara kojeg imam od
negde 1984-e (koji sam ,kao sto sam ranije rekao , nabavio iz UK svercom)..

AMigu sam prvi put uzivo video negde 1990 ili 1991-e godine. Tada sam prvi put video sledece HW uredjaje:
3'5 flopi drajv
kolor monitor
mis, kao upravljacki uredjaj

Igrice koje sam video pri tom prvom susretu kod poznanika bile su :Stunt car racer, Schufflepack caffe,
Leisure suit Larry i Pirates. u drugom susretu video sam James Pond, Carvup i Toki (Ako se dobro secam)
Malo zatim dobijam i svoju Amigu iz Amiga Centra u Bgd. Odusevljenju nikad kraja , igre sam dobijao
uglavnom razmenom. Nije to bas bio ni tako jeftin hobi jer su diskete kostale po 1-2 dem ako se secam
dobro, a jos kada bi ih snimao kod pirata ,trebalo je dodati jos 1-1.5 dem)..Osim igara, pravio sam male
crtane filmove u Deluxepaintu , pravi module u Sound Trackeru itd. Eto toliko.
.
 
Amigu sam prvi put video sredinom 1987. godine kod izvesnog momka kome se više ni ne sećam imena, a kod koga me je odveo prijatelj. Sad ne mogu da se setim baš tačno šta nam je sve demonstrirao, ali prvo što sam video bio je Cinemaware-ov Defender of the Crown. Novina je bio svakako miš i grafički interfejs, kojeg do tada nisam imao prilike da vidim pošto smo u to vreme još uvek svi gurali Commodore 64. Već sledeće godine krenulo je lagano prešaltavanje na Amigu, pa je većina mojih prijatelja do 1989. već obavila tu tranziciju. Nažalost ne i ja... Zapravo Amigu nikada nisam imao zbog toga što se mom ćaletu nije dopadala cela ta priča sa mnom i kompjuterima ni najmanje. U realnosti neke bitnije razlike nije ni bilo. Svi moji prijatelji su je imali i kad god bi se pojavilo nešto novo ja sam visio kod njih po čitav dan. Što se igara tiče sećam se da se s nestrpljenjem isčekivala svaka Cinemawareova igra, naravno Starglider 2 je ostavio poseban utisak na nas kao prva kompleksnija 3D igra, Chrono Quest od avantura, Ubisoft-ov B.A.T. pa zatim, Shadow of the Beast by Reflections, Rick Dangerous by Core Design, Cadaver by Bitmap Brothers, Lemmingsi kao i mahom sve Psygnosis-ove igre. Naravno bilo je i mnogih drugih ali ovo su neke kojih sam se prvo setio...

Pre toga kao što sam već pomenuo, bio je aktuelan C64 u periodu 1985-6, pre njega ZX Spectrum 48k sa kojim sam se susreo negde 1983. ako se ne varam, a još pre toga negde krajem 70tih ili možda početkom 80tih imao sam neku Atarijevu konzolu sa svega par igrica. Mislim da je to bila Atari 2600 konzola ako sam dobro upamtio. Eto... ;)
 
Poslednja izmena:
@Forsaken
Ti baš nisi imao sreće sa Amigom. Ja sam nehde Amigu uvek doživaljavao potpuno suprotno. Kao taličnu stvar u kući.
Mada, nešto slično sam imao sa igrom Moonstone. Ne da su mi se nesreće dešavale, nego da prosto nikada nisam mogao da je pokrenem i igram. Na prvoj 1200 nije radila. Na drugoj takođe. Na emulatoru nije radila (WIn-uae)... ma nikako. Na kraju sam pomislio, ako ikada proradi, luster će mi pasti na glavu, pa svakako neću da je igram. Čak se jednom youtube i ceo internet zabagaovao, kad sam samo hteo da vidim kako izgleda!
Na kraju sam ipak uspeo, preko company firme i exe file-a... i... nije me nešto uvukla. ;)

@Dusxan
Imaš li slučajno sačuvane nekih od animacija u Deluxe Paint-u? Voleo bih da vidim. Moje su netragom nestale nakon što mi je drugar preneo virus Joshua (koliko sam bio isfrustriran, govori i činjenica da se i danas sećam imena virusa). Deluxe Paint je bio majka. Fantastičan program.

@Vlada
Ni mom ćaletu se nije dopadala moja priča sa računarima (niti mnogim očevima tada), ali šta da radiš? Ko zna šta se meni neće dopadati šta moj (ako bog da) neki budući sin, ili ćerka budu hteli (znaš ćale, baviću se akcijama na gejmerskoj berzi... ćuti sine i nađi pravi posao poput web dizajna, 3D grafike... ali ćale, to se radilo pre 100 godina, sad je Augmented Reality i hologrami.... ja sam rekao svoje, drugačije ne pristajem!).
Ipak, imao si tu sreću da ti svi ortaci imaju Amigu. Ja sam imao samo jednog (kad sam bio najnapaljeniji), i nije mi bio ono.. ortak... nego više poznanik-drugar. Nisam mogao da visim kod njega baš kad sam hteo (kao sa regularnim ortacima)... a i da ti kažem... 87-ma... i upoznavanje sa Amigom... bili ste veoma napredni...
 
do 89-e, 90-e kada sam je otprilike dobio, sam je gledao kod par drugara, igrali smo gluposti koje su se njima dopadale :) defender of the crown, king soccer i slično. ostavila je tek malo bolji utisak od c64-ke, koju kao spektrumovac nisam baš preterano vario, mada sam se tu i tamo igrao i na njoj.
kasnije se, u srednjoj školi, i ekipa drugara promenila, pa su se tu igrali alien breed, tv sports basketball i kick off. tada sam već morao da okupiram jednu, i prvim pravim kontaktom smatram to moje navlačenje. već posle nedelju dana sam za amigom dnevno sedeo optrilike koliko i u školskoj klupi. igrao sam sve i svašta, ponajviše civ i colonization, pirates (eh, jedina igra zbog koje sam zavideo komodorcima), a kad sam se uhvatio kick off-a, na njega sam trošio sigurno bar dve trećine vremena provedenog za amigom.
kasnije je došlo i modemisanje, pa a1200 i hard disk, akademska mreža i ppp internet :) ali, dok je bilo operativnog džojstika, igrao se ljuti kick off II :)
preterano dobro urađena igra koja je sjajno radila na originalnom hardveru.
 
^
ja sam odrastao uz Micro i Sensible Soccer. Kick off nesto nije uspeo kod mene nikad da preuzme tron.
Jel KOII bolji od trojke? Morao bih da mu dam ponovo sansu. Lopta bese bas bezi, ne lepi za igraca? Mislim, teza je igra?

@d4rk3lf
e a ni ja s tim Moonstonom nisam imao srece na 1200tci. Isto sam tada bas zeleo da je igram. Snimao kod razlicitih pirata u nadi da ce jednom proraditi, al najvise sto sam uspeo da vidim je intro i to valjda sa Relokickom 1.3.
 
lopta beži, totalno beži i nikako se ne lepi :)

da je bolji kick off 3, igralo bi se prvenstvo sveta u trojci a ne u kick off-u 2 :)
inače sensible je odličan, mnogo bolji od današnjih fuzbala, ali kad savladaš mehaniku kick off-a, sve to gde ti se lepi lopta za nogu ti deluje kao da je za malu decu.
 
Odigrao sam 2 i po utakmice. Jedno poluvreme na 50% brzine al nije pomoglo. Uspeo sam da pogodim jednu stativu!

Kick off mi dodje ko Micro soccer na speedu sa zalepljenim tasterom za pucanje :)
 
najbolji fubal ikada, kad se navežbaš. treba ti neelju dana samo da uđeš u štos i još nedelju da skapiraš kako se daje go. i treba ti dobar džojstik.

realno, za vreme koje se posveti masterisanju jedne takve igre, neko drugi bi naučio da svira gitaru recimo :)
 
Sjecam se ko da je jucer bilo a zapravo davno, 88 mislim. Isao kupiti kruh u ducan i vidio magazin (neki auti..) i kupio ga(zbog sata "Alfa Romeo"), dosao kuci, dobio batine..citajuci magazin dolazim do Amige 500 -Crna totalno, oci se zacaklile. No to nije kad sam ju i dobio. Godinama kasnije, mislim 92 ili 93 u Njemackoj sam ju za 450maraka kupio od talijana, kupio i 68000 asembler knjigu za amigu i vjerno pratio novosti o ponovnom ustanku Amige, pritom vjesto bjezao od x86 svijeta. Imao sam i modulator za tv, hdd nisam imao kao ni 570 cd :). Diskete smo kupovali za pc i lijepili rupe pa reformat. Xcopy je bio elite tool :). Ucilo se i u A.Basicu raditi. Paralelno sam imao i schneidere, ibm pc compatibles itd. C64 ofc, pc20 ili kako se zvao i naravno atari i stari apple. Globalno sve sto je imalo 68k u sebi je bilo "zelim to". Bas je bio obiteljski komp, svi smo se na njemu igrali.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Amigu sam video samo u casopisima, i ne lezi vraze tacno 19 maja 1992 uvece pijuckajuci pice u omiljenom caffeu sam shvatio da su uvedene sankcije i da benzina nema nigde, ko ga je imao prodavao je i po 6-7 maraka litar tih prvih nekoliko panichnih dana.
te spremim keca pa pavac Bugarska granica, i od prvih para kupim 500-ku sa 1084s monitorom gde je S mislim bilo za Stereo ako se ne varam.. od nekog preprodavca iz Nisa koji me otkinuo sto mi je sasvim bilo svejedno, kasnije sam kupio i 1200 i prosirenja i cak i lebac zaradjivao skoro godinu dana u nekoj Televiziji, ...
Mislim da je neko u ovom istom topiku spomenuo odnos otac sin
Pre vise godina moj najstariji sin poceo da radi kao programer u dobroj firmi samo 17 godina
I prvih ustedjenih 3000 evra hteo da kupi 7000 bitcoina koji su tad vredeli 4 dolara komad, naravno kao i svaki otac zaustavio sam ga i posto je jos ziveo kod mene sprecio tako suludu transakciju.. sto ej najstrasnije ja sam mnogo uleteao u razne rizicne poslove i celog zivota sam se bavio privatnim poslovima, i imao mnogo razlicitih firimi u razlicitim delatnostima al eto ne moz da znas sve

Bitcoin je pa maltene exxpresno otisao cak i do 1000 dolara za komad... Mislim da mi jos nije oprostio sto ne vozi Lamborghini...
 
To bi bile rane devedesete. Drugar iz škole je imao 'Migu. Svratio sam kod njega i bio zatečen kako mi je svemirski izgledala posle buljenja u "C:\". Ne sećam se puno osim da mi je pokazivao Civilizaciju, gde sam ja blenuo ko tele u šarena vrata pola sata/sat.

Mada su tada aktuelni PC-evi polako uhvatili korak i počeli da prelaze Amigu. Ali su bili izuzetno skupi, a grafika i zvuk su još uvek često bili dodatna oprema.

Doduše, lično sam u to vreme imao jadnjikavi (ali i dalje preskup kad je kupljen 1991. godine) 386SX sa 1MB ram i Hercules mono grafikom. Čak je i C64, kad su igre, grafika i zvuk u pitanju, bio čudo neviđeno u odnosu na tu mašinu. :)

"Moju" prvu Amigu sam nabavio tek godinama kasnije (i to nedavno) iz radoznalosti.
 
Poslednja izmena:
Drugar, koji je imao 386 (koga sam pominjao na prvoj strani), je imao DX na 40Mhz, ali i nesreću da ima samo 2MB Rama, umesto 4, koliko je bilo potrebno za pokretanje jačih igara, a koje su mogle da rade na 386.
Još ga je ćale stalno ložio da bude odličan, pa će mu kupiti još ta 2MB rama, i ovaj bude, i ćale ga ispali :D ,i tako sledeće godine. :)

Ali i kada sam otišao kod ortaka koji je imao 386 i 4MB rama i kolor monitor, i sve ostalo, i pogledao na primer MOrtal Kombat 2, bio sam veoma razločaran. Nazubljena grafika (poligoni koji kopaju oči), igra je štuckala, mogao si da igraš samo na tastaturi, jer su džojpedi bili retki (a sa dva plejera, tastatura ne radi kad se pritisne više od 3 tastera).
Sa druge strane, na Amigi 500, jeste smaranje to čekanje sa disketama, ali brate kad počne partija, imaš utisak da si za automatom. Plus - dva plejera - dva džojstika, i nema problema. Još ako biraš iste fajtere, nema ni učitavanja ponovnog.
I zato mi je sad bezveze malo kad na youtube upoređuju MK na PC-u, Amigi, Segi, SNES-u i td... a koriste pentium 4 da teraju MK, a u to vreme, retko su bili ljudi koji su imali 486 na primer.

Ono što mi se recimo svidelo na 386, je port Golden Axe-a. Ako zanemarimo (garantovanu) poligonalnu grafiku, lepa je igrivost, i mislim da je čak dosta bolji port od A500 (mada ga nisam mnogo igrao na Amigi).
Prehistoric 2 je isto bila lepa platformica, ako izuzmemo ono skrolovanje, zbog kojeg me i danas bole oči.
 
Poligoni kopaju oči? Izvini, ova izjava baš bode oči. U to vreme nije bilo poligona. Možda si mislio na pixele?

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
@d4rk3lf

PC gaming je zna se oduvek bio skup sport i nije bio za svakoga a pogotovo danas kada ti na svakih godinu dana maltene traže da menjaš grafičku da bi išao u korak sa novim naslovima, zato sam se i prešaltovao na PS4. Originalna MK trilogija na PC-u je bila odlična i mnogi je smatraju tzv. "arcade perfect" portovima ali takodje mnogi nisu mogli da priušte sebi u to vreme kao što si rekao 486(DX2/DX4) i Voodoo FX grafičke pa su se ljudi zadovoljavali konzolama pre svega. MK je imao odlične portove na Genesis-u/Mega Drive-u a drugi deo koji si spomenuo je pogotovo dobro izgledao na Super Nintendu. Amiga je tu zaostajala malo ali je imala solidan MK I & II port za razliku recimo od Street Fighter II i Super Street Fighter II portova koji su očaj očaja. Generalno je Amiga loše stajala sa borilačkim/beat em up naslovima mada je bilo nekih ok izdanja poput Shadow Fighter, čak je i Body Blows mogao da se igra. Golden Axe je dobro izgledao na Amigi kada su arkadni portovi u pitanju mada je većina njih bila užasna izuzev recimo TOKI naslova koji je meni lično čak bolji na Amigi nego li na arkadi jer je delovao nekako živopisnije sa bojama i grafikom.


@bocke

Nije taj 386SX bio jadnjikav ni malo, terao je on solidan broj naslova do neke '93-'94 nego si ti imao slabu grafičku mono CGA kartu i malo memorije. Čak je PC286 koji je za nijansu slabiji računar od 386SX sa svoja 4MB Ram-a terao odlično neke naslove i daleko je od krša kao što pričaš ti i tebi slični.

Evo jednog dobrog primera:





 
Si ti neki dežurni kontraš ili šta? :)

Ništa nisam pominjao o uopštenim mogućnostima PC računara, samo o (ne)mogućnostima računara koji sam ja posedovao. To je bila kancelarijska mašina pa je matori odlučio da mu jača nije bila potrebna. To što je pokretao nekoliko igara pod CGA emulacijom je bio samo bonus.

Elem, kao što napisah, jače grafike i zvučne karte su obično bile opcija. To bi u ono vreme koštalo ko svetog petra kajgana. Ne znam sigurno, ali moguće je da su još uvek postojale povećane dažbine na uvoz na računare strane proizvodnje u 1991. Ili im je cena još uvek bila takva. Ne znam.

Dakle, moj prvi PC:
386SX (bez koprocesora i sa 16bitnom memorijskom magistralom)
1 Mb ram
Monohromatska Hercules grafika sa mono grafičkim režimom koji omogućava emulaciju jednog od grafičkih CGA režima
Unutrašnji PC zvučnik (mono, jednozvučni)

I ta konfiguracija je teorijski mogla da pokrene neke od aktuelnih igara kao što je Monkey Island (pod uslovom da radi na 386sx sa 1mb) ili druge koje su imale nativnu HGC/PC zvučnik podršku. Ali pošto je bila u pitanju kancelarijska mašina, na njoj je bilo samo nekoliko manjih CGA igara iz 80-ih i Chessmaster 2000 (sve sa lažnim 3D u nekoliko nijansi sive - fensi).

Ali to nije ni najmanje bila poenta mog posta.
 
Poslednja izmena:
@bocke

Nisam nikakav dežurni kontraš već pokušavam da pokažem da nijedan računar nije kršina, niti je jadnjikav niti bilo šta slično jer svi oni, gledano sa današnjeg stanovišta, imaju svoju čar i draž bez obzira koliko memorije imali svojevremeno, kakvu grafiku, zvuk itd. U ono vreme postojalo je uvek rivalstvo medju sistemima pa su se i ljudi medjusobno prozivali u zajebanciji ko šta ima i ko se na čemu igra, radi itd. Svako je težio nečemu lepšem i boljem što je normalno. Danas to više apsolutno nije bitno jer su vremenom ljudi uvideli da primera radi, dobru igru ne čine zvuk ili grafika već gameplay i to koliko zabave pruža. Danas ima tona retro homebrew/indie projekata, neke od igara su stekle neverovatnu popularnost poput Shovel Knight ili Super Meat Boy. Retro gaming je globalno veoma popularna stvar i veliki biznis, postoje mnoge stvari zašto je to tako, naveo sam samo jedan primer.

Ali i danas opet nažalost ima onih (pa tako i ovde na forumu) koji dodju i postave pitanje tipa: Kome treba to i to, ko je još lud da da pare, šta će ti ta prastara kršina itd. Ljudi daju pare za nešto za šta ih veže kako nostalgija tako i želja da neke stvari sačuvaju od zaborava i uz to se dobro zabave. Ja sam na ovom forumu nov i registrovao sam se isključivo iz glavne namere da probam da nabavim i prodam neke stvari te da pozovem u svoju FB grupu ljude koji dele sličnu ili istu strast prema 16bit gejmingu jer je to moje polje interesovanja uz arkadne mašine a ovde usput ostavljam komentare za nešto što mi se učini zanimljivim a nešto baš i nemam preterano sagovornika jer su ovde većinom sve izgleda 8bit fanboy-evi pa ću verovatno uskoro da zapalim odavde na radost nekih.
 
Zar i tema "Amigrafija" mora da se vrti oko 286-tice? Ima li šanse da napravimo posebnu temu za ovu mašinu?
 
Nazad
Vrh Dno