Šta je novo?

Vas (ne)omiljeni copy klub

C=o=b=e

Poštovan
Učlanjen(a)
09.01.2016
Poruke
189
Poena
70
Ako prelistamo stare brojeve sveta kompjutera nacicemo gomilu oglasa koji ce nas podsetiti na copy klubove koje smo posecivali. Mogli bi lako da ih popisemo i napravimo listu ali sam mislio da je bolje da se sami prisetimo.

Prvi copy club koji meni padne na pamet kad se prisetim tog vremena je Amiga copy club prosto i jednostavno nazvan "Copy Club" :)
To je bio onaj dekica s brkovima i naocarima i beloj atlet majici. Bio je u Strahinjica Bana odma prva, druga zgrada s desna kad se krene od Skadarlije na nekom drugom spratu, znam da sam isao peske, mada sam se u to vreme plasio liftova pa sam se cak i do Amiga Maltera u Zelezniku peo peske na sedmi, osmi sprat il na kom je vec bio. Elem dekica je odma u hodnicicu levo kad se udje snimao diskete a njegova supruga u kuhinji/trpezariji pravo uglavnom spremala nesto sto je lepo mirisalo :) Sednemo na hoklicice i snimamo. Prijatni ljudi :)
Picture 2.png Picture 1.png
A kad spomenuh Amiga Malter. To je bio onaj decko isto s naocarima. Imao je povecu sobu i krevet da se sedne :) Jos uvek imam jednu njegovu CD kompilaciju za A1200/CD32.
IMG_20160510_091831.jpg
Upozorenje! CD sadrzi HappyNewYear96 i Saddam virus :)

Pre nekih godinu, dve sam iskoristio nesto sa njegove kompilacije kad sam pravio neke svoje za cd32.co.uk i umalo zarazismo ljude sirom sveta :) srecom pravovremenim delovanjem epidemija je bila sprecena :) http://unofficial-cd32-ports.blogspot.rs/2015/05/virus-alert.html
Ako neko poznaje Maltera nek ga pozdravi :) i cestita sto je uspeo 20 godina nakon da zarazi par Amiga :)
Inace da, i kod njega je bilo prijatno snimati.

Gde ste vi snimali diskete, kasete? Koji su vam ostali u lepim uspomenama a koji ne i zasto?
 
Sećam se da je bio neki Pirat no 1, od koga sam poručivao kasete za spectrum.. Posle (dosta godina) sam dobio PC i diskete snimao u Pančevu, ne sećam se kako su se zvali...
 
Nije mi poznat. Ali ja sam krenuo tek od komodora. Ipak sam imao premalo godina u vreme spektruma.
 
Uh, ja sam nekih 7-8 kaseta naručio od Beosoft-a, a ostatak (oko 60) su nabavljene razmenom... Poznavao sam više grupa C64 korisnika u Zrenjaninu i okolini i manje-više bio posrednik za i igre i programe. U Zrenjaninu je jedno vreme čak radio i klub u kome su se mogle iznajmiti C64 kasete. Posle nekog vremena sam i njima dostavljao nove stvari :)

Za mene je sve bila samo razmena, nikada nisam prodavao... Ali jesam upoznao gomilu korisnika C64 i drago mi je zbog toga.
 
I ja sam najvise isao u Beosoft i Alo Alo za kasete za komodor. Secam se i nekog cluba69.
Ali nikad nisam cuo za iznajmljivanje kaseta. Pa sta su mislili, zasto bi neko onda kupio kasetu ako moze da je iznajmi i presnimi?
 
Verovatno nisi obraćao pažnju, ovo je bilo početkom devedesetih. Ako imaš stare brojeve SK-a, možeš naći u oglasima.
 
Beosoft i Alo Alo. Beosoft cak pokusao i tranziciju na legalno poslovanje. Bili jaki jedno vreme. Imali i konzole u ponudi. I onda puf...nestadose sa lica zemlje. Inace SK prestao sa objavom piratskih oglasa pod pritiskom i tako dokrajcio celu "industriju".
 
Jel se seca neko od novosadsita Zen soft-a za Amigu, na tadasnjem Bulevaru 23. oktobra, sadasnjem Bul. oslobodjenja, negde oko Tunela Jevtinoce?
 
Beosoft i Alo Alo. Beosoft cak pokusao i tranziciju na legalno poslovanje. Bili jaki jedno vreme. Imali i konzole u ponudi. I onda puf...nestadose sa lica zemlje. Inace SK prestao sa objavom piratskih oglasa pod pritiskom i tako dokrajcio celu "industriju".

Da, imam kod sebe u kolekciji ortakov Game Boy, kertridze, Super Nintendo i dzojpede sve sa Beosoft nalepnicama ispod. I da, u to vreme konzola delovali su mi jace nego ikad. Jes stvarno cudno kako su samo nestali...

Kad je SK prestao da objavljuje piratske oglase? Ja sam SK kupovao do neke 99e, 2000te kad sam prodao svoju 1200tku i vise mi nista nije bilo bitno. Kolko se secam do tad je bilo piratskih oglasa. Meni se vise ucinilo da je jednostavno internet ubio pirateriju.
 
Ne. SK je u jednom trenutku prestao da objavljuje oglase. Mrzi me da teazim ali sam siguran. Plus, net je krenuo van bga tek sredinom 2000tih.
 
I ja sam narucivao kasete za c64 iz Beosofta... Bese to davnih devedesetih...
 
Znaci da van Beograda nisi mogao da skidas igre i filmove vec si morao i dalje da ih narucujes.
 
Skidao sam na 300 bauda a ne na 14400. Sve se može kad se hoće ;-)
 
Vlasta M soft :) Od njega sam kupovao igrice za komodor, ako se ne varam.
 
Није ни Београд био у некој предности, осим ако ниси био у фирми која је имала неки проток или везан на универзитетске мреже. Ја сам овде користио универзитетску мрежу али и пар локалних провајдера а по потреби сам користио и београдске бројеве. Па мој први контакт са некаквим интернетом су били ББС-ови крајем осамдесетих, први модем 1200 без MNP, касније 2400 MNP5 који је радио као змај. Средином деведесетих 14400 модем ...

У фирми смо неколико месеци током 1997. године имали 128/128kbps и то је било чудо невиђено.

Што се теме тиче, мада нису у питању Амиге и мада ми је ова ретро мода бзвз, другар се тиме бавио а мислим да је набављао од Огњена (или тако некако) из Београда а ја од њега. Мада су тада колеге повремено ишле у Сингапур и сваки пут донесу неколико CD-a са више стотина програма на сваком па ми пиратерија није ни била потребна.
 
Prvi copy club koji meni padne na pamet kad se prisetim tog vremena je Amiga copy club prosto i jednostavno nazvan "Copy Club" :)
To je bio onaj dekica s brkovima i naocarima i beloj atlet majici. Bio je u Strahinjica Bana odma prva, druga zgrada s desna kad se krene od Skadarlije na nekom drugom spratu,

Dobra tema.
Secam se i ja dede, bio sam kod njega vise puta. Covek se sit naprica kao i svaki covek u penziji (dok se kopiraju diskovi u XCopy-ju ...). Cak mi je tvrdio da je on prvi doneo Amigu u Beograd (86 ili 87) i da su kod njega dolazili i neki novinari da vide taj racunar. Da li je to istina, ne znam, mozda su bile samo ribolovcacke price. :D

Za Spectruma sam narucivao kod DugaSofta iz Novoga Sada. Covek je po meni bio najbolji u tom poslu ikada. Pedantan i tacan. Kako zapakuje svaki paket i kasete to je bilo milina kada mi stigne kuci. Sta li je sa tim covekom danas (Nebojsa Ilic), bas me interesuje?...

Za C64 sam kupovao od Beosofta i jedno kratko vreme sam snimao diskove i kod YUCS & DuTo u Cvijicevoj ulici. Ovaj covek iz Beosofta se bavio i gradjevinom. Blizak drug mi je od njega kupio stan na Lekinom Brdu u Beogradu pre nekih 5-6 godina.

Da li se neko seca kako su nekada davno pirati na Sajmu Tehnike i na Sajmu Ucila u Beogradu zakupljivali svoje standove i prodavali kasete i diskete?
 
SB Soft - narucivao sam i za C64 i za Amigu...Najcesce je bilo da posaljem svoje diskete i vrate mi snimljene...skoro sam nasao deo kataloga sa igrama dok sam raspremljivao tavan
 
I ja sam snimao kod njega diskete za C64. Imao je odličnu kolekciju, kao i nove igre koje su izlazile sredinom/krajem 90-ih. Kao i vrhunsku kolekciju Amiga časopisa, tiha patnja za gledanje, dok se čekaju diskete za Komodor. I dalje se sećam koliko sam se napatio da nađem zgradu kad sam prvi put išao do njega...
 
Dobra tema.
Secam se i ja dede, bio sam kod njega vise puta. Covek se sit naprica kao i svaki covek u penziji (dok se kopiraju diskovi u XCopy-ju ...). Cak mi je tvrdio da je on prvi doneo Amigu u Beograd (86 ili 87) i da su kod njega dolazili i neki novinari da vide taj racunar. Da li je to istina, ne znam, mozda su bile samo ribolovcacke price. :D

Nisu ribolovačke priče, pokojni čika Sveta bio je profesor u penziji i jedan je od prvih vlasnika Amige u Beogradu.
Mnogo puta smo razgovarali i dosta toga sam od njega naučio o Amigi.
Već sam čini mi se pisao o tome, da je prema njegovim rečima prvu Amigu 1000 u Beograd doneo tadašnji saradnik Sveta Kompjutera, Srđan Radivojša, a onda je on kupio tu Amigu od njega.

Za Spectruma sam narucivao kod DugaSofta iz Novoga Sada. Covek je po meni bio najbolji u tom poslu ikada. Pedantan i tacan. Kako zapakuje svaki paket i kasete to je bilo milina kada mi stigne kuci. Sta li je sa tim covekom danas (Nebojsa Ilic), bas me interesuje?...

Za C64 sam kupovao od Beosofta i jedno kratko vreme sam snimao diskove i kod YUCS & DuTo u Cvijicevoj ulici. Ovaj covek iz Beosofta se bavio i gradjevinom. Blizak drug mi je od njega kupio stan na Lekinom Brdu u Beogradu pre nekih 5-6 godina.

Da li se neko seca kako su nekada davno pirati na Sajmu Tehnike i na Sajmu Ucila u Beogradu zakupljivali svoje standove i prodavali kasete i diskete?

Prve kasete sa igrama za Spectrum sam kupovao od Trtice Gorana, ali ubedljivo najviše od Jovana Dakića iz Zemuna, sve dok nisam prešao na c64 1987-e.
Tu sam prve kasete nabavio od grupe "Little Bird Software", ali najviše od Allo-Allo i nešto manje kod Beosofta i vrlo malo od Transcoma iz Subotice.
Za Amigu je prva kupovina bila 1991-e, kod nekog Slovenca u Takovskoj, a onda na raznim mestima i ponajviše kod čika Svete u Strahinića Bana.
Što se tiče Sajma Tehnike (u okviru sajma knjiga) i sajma učila, jako se dobro sećam piratskih štandova bar u to vreme 1985-1988, kada sam redovno dolazio.
Bilo je stvarno lepo obilaziti i naručiti sveže snimljene igre, u pozadini su se na ekranima vrteli najnoviji hitovi i privlačili mušterije, sve u svemu bilo je sjajno.
Sećam se kako sam se primio na igru Nightmare Rally, koju sam vudeo na sajmu Tehnike 1986-e i momentalno kupio kasetu sa još nekim Spectrum hitovima.
Slično je bilo i na prolećnom sajmu tehinike, gde sam 1988-e kupio kasetu sa tada sveže pristiglim Last Ninja 2.
Na toj istoj kaseti mi je bila i dugo tražena domaća igra "No mercy", Blagoja Čeklića, koju sam na žalost negde zagubio.
Ponovo sam bio na sajmu Tehnike 1990-e i kupio svoju prvu disk jedinicu 1541 za C64, po ne baš prijatnoj ceni.
Još sam samo 1991 video piratske štandove, ali ih je bilo sve manje i manje, uglavnom sa Amiga i c64 igrama, a posle toga se nešto ne sećam da ih je bilo.
 
Dobra tema.

Za Spectruma sam narucivao kod DugaSofta iz Novoga Sada. Covek je po meni bio najbolji u tom poslu ikada. Pedantan i tacan. Kako zapakuje svaki paket i kasete to je bilo milina kada mi stigne kuci. Sta li je sa tim covekom danas (Nebojsa Ilic), bas me interesuje?...

Covek je snimao direktno iz Spektruma a ne kao npr. Predrag Djenadic sa duplim kaset-dekom....
 
^To nisam znao, sada mi je jasno da su se zbog toga sve njegove igre ucitavale besprekorno.

Nisu ribolovačke priče, pokojni čika Sveta bio je profesor u penziji i jedan je od prvih vlasnika Amige u Beogradu.
Mnogo puta smo razgovarali i dosta toga sam od njega naučio o Amigi.
Već sam čini mi se pisao o tome, da je prema njegovim rečima prvu Amigu 1000 u Beograd doneo tadašnji saradnik Sveta Kompjutera, Srđan Radivojša, a onda je on kupio tu Amigu od njega.

Pokoj mu dusi, bio je interesantan covek. Interesantno vreme, verujem i da je ta Amiga 1000 tada bila placena mnogo.

Prve kasete sa igrama za Spectrum sam kupovao od Trtice Gorana, ali ubedljivo najviše od Jovana Dakića iz Zemuna, sve dok nisam prešao na c64 1987-e.

Secam se da sam kod druga koji je imao Spectruma+ video kasete od Dakica ali nisam imao prilike da narucujem bilo sta od njega.

Tu sam prve kasete nabavio od grupe "Little Bird Software", ali najviše od Allo-Allo i nešto manje kod Beosofta i vrlo malo od Transcoma iz Subotice.
Za Amigu je prva kupovina bila 1991-e, kod nekog Slovenca u Takovskoj, a onda na raznim mestima i ponajviše kod čika Svete u Strahinića Bana.

Secam se da sam kupovao jos i od Amiga Centra iz Zemuna, secam se i toga vlasnika. Sta se desilo sa ACZ da li su imali nekih problema?

Što se tiče Sajma Tehnike (u okviru sajma knjiga) i sajma učila, jako se dobro sećam piratskih štandova bar u to vreme 1985-1988, kada sam redovno dolazio.
Bilo je stvarno lepo obilaziti i naručiti sveže snimljene igre, u pozadini su se na ekranima vrteli najnoviji hitovi i privlačili mušterije, sve u svemu bilo je sjajno.
Sećam se kako sam se primio na igru Nightmare Rally, koju sam vudeo na sajmu Tehnike 1986-e i momentalno kupio kasetu sa još nekim Spectrum hitovima.
Slično je bilo i na prolećnom sajmu tehinike, gde sam 1988-e kupio kasetu sa tada sveže pristiglim Last Ninja 2.
Na toj istoj kaseti mi je bila i dugo tražena domaća igra "No mercy", Blagoja Čeklića, koju sam na žalost negde zagubio.
Ponovo sam bio na sajmu Tehnike 1990-e i kupio svoju prvu disk jedinicu 1541 za C64, po ne baš prijatnoj ceni.
Još sam samo 1991 video piratske štandove, ali ih je bilo sve manje i manje, uglavnom sa Amiga i c64 igrama, a posle toga se nešto ne sećam da ih je bilo.

Uff kada sam prvi put video kod pirata na standovima Barbarian 2 Dungeon of Drax i Pacmaniu na ZX Spectrumu bas sam se bio odusevio.
Na standu Seemüller München je bio lik koji je igrao Shadow of the Beast na Amigi.
Negde 1990 u jesen na Sajmu Ucila je bio zenit, secam se da je Beosoft imao stotine i stotine kaseta naslagano po kompletima na svom standu.
Tada su objavljivali i one dzinovske oglase u SK na dve strane.
Mislim i da sam prvi put dodirnuo neki racunar bas na Sajmu Tehnike 1988, pre toga sam samo citao o njima i ucio Basic iz knjiga jer niko u mom okruzenju nije o tome znao nista.

Na Video Show-u 89, 90 u Domu Omladine isto je bilo pirata po standovima.

Lepo je bilo to vreme, sve je bilo novo i progresivno tada.

Posle '90 vise to nije bilo isto, smanjila se drzava, ratovi, sankcije, nemastina...
 
Za Commodore 64 sam najvise narucivao od Beosofta i to nismo tada ni imali telefon,nego smo odlazili u postu pa iz govornice.Prve kasete sam narucio dok jos nisam ni imao Commodore 64 ustvari bilo je to januara 1990 zimski raspust kada je trebao cale da mi donese iz Nemacke racunar C64 za nedelju dve kasnije a ja pozurio da narucim da budu spremne kasete..Njihova usluga je bila stvarno na nivou maksimalno za tri dana stu stizali naruceni kompleti na Sony HF C60 kasetama.Kod njih:wave: sam narucio oko 12-tak.zadnji je bio neki komplet mesecni mart 1992 koliko se secam.Do danas sam sacuvao 8 kaseta koje i dan danas rade verovatno zahvaljuci kvalitetnim Soni kasetama.Od Transcoma iz Subotice sam narucivao nekoliko kasetnih originala , nezaboravna igra Last Ninja 3 koju sam najvise igrao, Golden AXe, Creatures 2, Myth ,Test Drive 1, Out Run Europa,.Oni su bili jedini koji su kopirali kasetne originale jedino sto se kod njih dugo cekalo posle porudzbine nekad i po dve nedelje.I onda stignu kasete na postu kao iz vedra neba ,vec dignes ruke i mislis da nece ni stici.:wave:
 
Poslednja izmena:
E stvarno kasete su se i meni ispostavili kao mnogo bolji medijum od CD-a. Diskovi iz devetesetih su mi uglavnom u fazi propadanja, ljuste se a skorije naleteh na svoju kasetu za c64 sto sam snimao i nasao i ucitao sa nje svoj pokusaj tekstualne avanture :)

Da, cika Sveta, jeste sad se i ja secam iz caskanja dok su se diskete snimale da je on bio profesor, na ETFu valjda. Pokoj mu dusi.
A nabavio je on bio kasnije i hdd, secam se da mi je i sa DMSova snimao. I secam se kako sam mu prodo foru da u DOpusu ne mora da spusta slider i trazi direktorijum il fajl nego moze da pritisne slovo i DOpus ce se sam spustiti.

A ACZ i "Debeli"(nazalost ne znam mu ime) su prica za sebe. Mislim da zasluzuje da mu se otvori zasebna tema :) Nisam se kod njih nesto cimao da snimam diskete ipak su bili u zemunu mada su se posle preselili kod kalemegdana. Kod njih sam vise kupovao hardver. Prvi hard, Blizzard 1230, mislim i Overdrive CD da je bio od njih pa sam kod njih narezao i prvi backup, nekih 30DM mislim da je bio. I od njega sam snimio i par igara za Mac kad sam u snimanje igara vec isao sa hardom u dzepu a ne sa disketama. Secam se kako mi je pustao Warcraft pod Shapeshifterom i govorio vidi kako su boje lepe pastelne a ne ko na PCu :)

Inace drug koji zivi na konjarniku ga je video par puta, zivi kod njega u komsiluku. Posto je napisao dve knjige inspirisane Amigom, preporucujem(http://www.knjizara.com/Mi-o-medvedu-Aleksandar-Tenodi-137761) resio je da mu pokloni jednu kad ga sretne(jer se i sam "Debeli" spominje u knjizi) pa se malo ispricao sa njim. Nazalost nista od Amiga nije sacuvao, mozda neki disk ako mu je ostao kaze a nesto ima zescis problema sa ocima.

Inace sad kad sam spomenuo igre za Mac i snimanje na hard, CD, setih se Buve :) Buva copy preko puta novog groblja je bio skroz ok. Cak se secam da je i kevu naucio da snima ako on nije tu :) On mi je pored igara za Amigu snimao i igre za Mac, imam i CD Myst sacuvan od njega. Ne secam dal je imao Amigu 4000 il budzio 1200tku al secam se jednom kad se pojavio neki mp3 program za Amigu kako mi je pustio neki MP3 i onda u isto vreme otpakivao DMS bez stucanja i kako smo obojica bili odusevljeni i u fazonu https://www.youtube.com/watch?v=PWeO5IkCssk :)
 
Sećam se da je bio neki Pirat no 1, od koga sam poručivao kasete za spectrum.. Posle (dosta godina) sam dobio PC i diskete snimao u Pančevu, ne sećam se kako su se zvali...

A-ha, Đenadić iz Lazarevca :) samozvani pirat no1.

Od njega je naručivao burazer, ja sam za C64 naručio jednom kod D.Jaglice (današnji vlasnik Computer Dream-a) i nikad više jer je skoro svaka igra tražila da se menja azimut glave, a posle sam išao u Allo Allo i Beosoft gde je kvalitet piratovanja bio na višem nivou :) Kad sam konačno kupio flopi za C64 išao sam u YUCS, a kod njih sam posle dolazio i kad sam prešao na Amigu.
 
Poslednja izmena:
Ej Computer Dream. Skorije sam iso kod njih da kupim kevi tablet.......... I isprico se sa likom koji radi tamo i ponovio mi je pricu koju mi je vec ortak ispracio da mu je ovaj pricao vec ranije... Elem, Computer Dream je dosta godina nakon koristio kutiju od Amige 1200 da drze tu pare. A pre par godina taj lik pita gazdu a da bacim ja ovu kutiju na sta ga je ovaj samo pogledo i reko nesto u fazonu da ti slucajno to nije opet palo na pamet :)
 
Astro Soft, Novi Sad. Pudrlja Dragan. Za Amigu je imao sve. Kopiralo se ponekad prilikom jedne posete od 20 do 40 disketa (naravno u skladu sa budzetom). Posle Amige '94-'95 prelazi i na PC. Mislim da je zatvorio radnju pocetkom 2000-ih kad je konacno nasao pravi posao.
 
Mi AtariSTi smo imali:
1. Milana Vrcu - prekoputa Hyatta hotela dok je tamo bilo jos malih privatnih kuca pored save. Imao je laserski stampac 80tih i imao je katalog Softwarea, Igara, Fontova, Clipartova na 50tak strana! Katalog je bio pravo malo remek delo!
2. MIC Soft iz Bora - sta narucis, to i dobijes.
3. Silaski Bogdana iz zemuna - uvek sam voleo da odem kod njega u stan... jako prijatan covek ali nazalost vise nije sa nama. Svih njegovih 200 disketa je zavrsilo kod mene i moram ih uploadovati pre nego sto i mene vise ne bude...
Takodje ako neko ima katalog Vrce Milana i to bi trebalo digitalizovati...
btw bilo je tu jos dosta pirata ali ova trojica su mi ostala u najpozitivnijem secanju! :)
Ne secam dal je imao Amigu 4000 il budzio 1200tku al secam se jednom kad se pojavio neki mp3 program za Amigu kako mi je pustio neki MP3 i onda u isto vreme otpakivao DMS bez stucanja i kako smo obojica bili odusevljeni i u fazonu https://www.youtube.com/watch?v=PWeO5IkCssk :)
amiga moze da radi sa flopijem sta hoce i kad hoce :) ali da pusta MP3... mislim da ni 040 nije dovoljno brz!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno