Šta je novo?

Vas (ne)omiljeni copy klub

Ovo je sve tacno. Mada se moj post odnosi na period od godinu dana posle bankrota Commodore-a i upitnost cena Amiga hardwer-a kao realnih u tom trenutku. Evo u prilogu jednog Amiga casopisa u UK iz 1997 godine, gde su se samo 060 kartice kretale i po 480 funti. Kapiram da je takva konfiguracija bila jedan od vrhunaca ponude Amiga platforme ali pitanje koliko prihvatljivo s obzirom da se Amiga tada nalazila van komercijalnih tokova softwerske podrske. Sve je bilo na strani PC-ja i tadasnjih konzola.

https://archive.org/details/cuamiga-magazine-086/page/n1/mode/2up

Gledano iz perspektive gaminga, secam da je i cak 060 u kombinaciji sa kooprocesorom imao probleme u Clickboom verzji Quake-a. Na stranu sto je jedna takva konfiguracija papreno kostala.

Ma naravno, taj neki period od '95 do '98 što se tiče Amiga hardware-a je tek ludilo mozga što se tiče ponude. Mislim jeste on bio kao ok i sve ali pitam se koji li su to mazohisti u to vreme kupovali PowerPC turbo karte koje su tada bile aktuelne kao upgrade i plaćali po 2000DM za njih pored tada recimo kompletnih Pentium MMX konfiguracija koje si mogao da uzmeš za iste pare bukvalno :D Sećam se da sam se tome još u ono vreme iščudjavao i ništa mi nije bilo jasno

Evo primera, Amiga Centar - Svet Kompjutera (12/'97)....vredi li išta tu komentarisati

SK-12-1997-038.jpg
 
U to vreme 1996-1998 sam radio na lokalnoj tv i koristio amigu 1200 sa 060 akceleratorom u režiji i PC sa 233MHz Pentium MMX i Miro DC karticom i mogu samo da ti kažem da je amiga konfiguracija radila mnogo bolje i brže većinu stvari. Tek je Pentium II na 300+MHz počinjao da bude ozbiljno upotrebljiv za video montažu i slične stvari.
Tada je bilo logično uložiti u amigu i akcelerator ako se sa tom konfiguracijom zarađivao novac, za kućnu upotrebu nije bilo logično ali to isto važi i za PC.
 
U to vreme 1996-1998 sam radio na lokalnoj tv i koristio amigu 1200 sa 060 akceleratorom u režiji i PC sa 233MHz Pentium MMX i Miro DC karticom i mogu samo da ti kažem da je amiga konfiguracija radila mnogo bolje i brže većinu stvari. Tek je Pentium II na 300+MHz počinjao da bude ozbiljno upotrebljiv za video montažu i slične stvari.
Tada je bilo logično uložiti u amigu i akcelerator ako se sa tom konfiguracijom zarađivao novac, za kućnu upotrebu nije bilo logično ali to isto važi i za PC.

Zašto bi neko ulagao '97-'98 par hiljada maraka u A1200 setup pored recimo Pentium PRO workstation mašina ? Ja logiku ne vidim tu nikako, pogotovo što je Amiga kao platorma bila mrtva tada i već prevazidjena.
 
Svi znamo sta je Amiga bila devedesetih i da je Pc bio u njenoj senci,narocito ukoliko bismo poredili igrice na 386-ici i Amigi 500.Jednostavno se ne mogu ni uporediti,ni po pitanju grafike,ni po pitanju zvuka.
Ali Amiga je zaista imala nekako interesantnije igrice nego sto je to slucaj sa danasnjim igricama.
Danas su graficki neuporedivo naprednije igrice ali bar mene ne drze toliko za ekranom kao sto mogu igrice kao sto su Lemmings,Lotus turbo chalenge 2,Ruff n thumble...
Amiga je zaista sto se tice igrica bila neprikosnovena u ono vreme :). Izuzetna je bila i sto se tice muzickih programa,a i dugo se nakon bankrota Commodora,Amiga koristila na mnogim tv stanicama kao sto su Art tv,Studio B...
 
Zašto bi neko ulagao '97-'98 par hiljada maraka u A1200 setup pored recimo Pentium PRO workstation mašina ? Ja logiku ne vidim tu nikako, pogotovo što je Amiga kao platorma bila mrtva tada i već prevazidjena.

Samo zbog potpisa na tv-u, krol i rol na amigi i pc-u je bio neuporediv u to vreme. Mada nije morala 060, 030 i Skala IC su bili sasvim dovoljni. Stvarno ne mogu da se setim koje godine je pc mogao da izvuce "gladak" krol ali mislim da je to bilo tek neke 2005.
 
Svi znamo sta je Amiga bila devedesetih i da je Pc bio u njenoj senci,narocito ukoliko bismo poredili igrice na 386-ici i Amigi 500.Jednostavno se ne mogu ni uporediti,ni po pitanju grafike,ni po pitanju zvuka.
Ali Amiga je zaista imala nekako interesantnije igrice nego sto je to slucaj sa danasnjim igricama.
Danas su graficki neuporedivo naprednije igrice ali bar mene ne drze toliko za ekranom kao sto mogu igrice kao sto su Lemmings,Lotus turbo chalenge 2,Ruff n thumble...
Amiga je zaista sto se tice igrica bila neprikosnovena u ono vreme :). Izuzetna je bila i sto se tice muzickih programa,a i dugo se nakon bankrota Commodora,Amiga koristila na mnogim tv stanicama kao sto su Art tv,Studio B...

Amiga 500 je mogla da se poredi sa 386-cama na polju 2d igara i u kojima je u velikoj meri nudila bolje iskustvo. Medjutim, vec 1992 godine na 386 mogao se igrati Wolfenstein 3d a 1993 godine izasao je i DOOM, koji je bio solidno igriv na 386DX konfiguracijama. PC je od tada počeo sve više i više da napreduje.

Jedan od problema je sto je Amiga 1200 izasla isuvise kasno. Samim tim, na trzistu je cirkusila nedovoljno da bi bila u potpunosti iskorišćena od strane komercijalnih timova. Broj "čistih" AGA igara je bilo malo a i kvalitet osrednji. Da ne govorim o additional karticama koje su bile više namenjene profesionalnoj upotrebi, o čemu su svedočile i cene.

Sećam se najave za AGA verziju Mortal Kombat-a u 256 boja. Ipak, to se nikada nije desilo.
 
Wolfenstein 3D, X-Wing, DOTT, Sam & Max, Alone In The Dark itd. su se mogle recimo igrati i na malo boljoj 286 konfiguraciji i radile su sasvim pristojno ali mnogo ljudi to ne zna jer im je u glavi da je 286 CPU mator i da je to office mašina medjutim taj procesor je bio godinama ispred svog vremena i čamio nedovoljno iskorišćen. Amigu je pregazio PC '93 godine, zapravo mnogi će reći kako ju je Doom uništio i to jeste istina, bio sam svedok tog vremena. Kasnije su se kao što znamo pojavljivali razni Doom klonovi na Amigi ali svi do jednog su bili krševi ili su štucali sem eventualno Alien Breed 3D/3D II na A1200 sa nekim akceleratorom (meni je bio simpatičan i Death Mask (1994) za OCS koji je imao 2p split screen, seća li se neko te igre ?) Amiga je nažalost pregažena po pitanju grafike, zvuka i svega mogućeg bukvalno u roku od nepune 2 godine i do dan danas mislim da tako nešto nije vidjeno na polju računara, takav šamar u bukvalnom smislu. Ali kao što Elvir kaže A1200 je izašla kasno, pred kraj '93....da je kojim slučajem izašla barem godinu dana ranije, da je imala 4MB Chip Ram-a umesto 2 i neki 030 barem u sebi sa sve nekom VGA grafičkom integrisanom sve bi bilo mnogo drugačije a ovako je plaćena cena lošim poslovnim potezima i nekim suludim odlukama poput CDTV, CD32, A600 gde je Commodore pukao ogromne pare, mada su i ranije bacali pare nepromišljenim odlukama, nije da nisu....a i nisu bili jedini na tom polju, i SEGA se zakopala onako fino u to neko vreme.

da ne ispadne da pričam napamet:



Sve u svemu drago mi je da čujem od par ljudi da je Amiga imala svoj produženi život u TV režiji neko vreme, ponosan sam na to kao veliki ljubitelj iste i iskreno nisam to znao, tj. da je bila najpouzdaniji izbor za neke stvari cheers
Mislim da ta tema nikada nije obradjena ni u jednom dokumentarcu na primer a i nije da sam video da se o tome negde preterano pričalo ;)
 
Poslednja izmena:
Steta sto je Commodore propao zbog loseg marketinga izmedju ostalog.
Evo jedan klip u vezi Commodora.
Jedan covek mi je davno rekao da su Amigisti posebni ljudi,ko jednom zavoli Amigu,ostace joj uvek veran.
I u pravu je ;).
Moja lepotica Amiga 500 sa prosirenjem je kao nova i cuvam je kao blago uz koje sam proveo detinjstvo a znam da nas ima puno,koji smo uzivali uz prijateljicu. :)
IMG_20180520_103029.jpg
 
Mislim da je Taiwan.
Verzija je 1.3.
Amiga 500 sa prosirenjem,kao nova je. ;)
 
Divna tema ;).
Nasao sam u svojoj kolekciji Amiga adf fajlova,katalog Sb kluba,koji se nalazio na Miljakovcu.
Ako neko zeli,moze skinuti katalog sa ovog linka i pokrenuti na Amigi ili na Amiga emulatoru. :)
https://gofile.io/d/wv4XLy
 
Nazad
Vrh Dno