Šta je novo?

FRITZ!Box 7362 SL

Pozdrav ljudi,

Treba mi mala pomoc. Imam telekomov vdsl i napravio sam svoj kabl, e sad na fricu 7362 SL pise da puca konekcija te nisam siguran da li sam dobro iskrimpovao krajeve.. Telekomov mi je radio bez problema.
Znaci iz telefonske linije u spliter, iz splitera u fric, jedan kraj je RJ 11 drugi RJ45.
E sad raspored pinova:

Rj45
pinovi 3-4-5-6
6 ide na 2 od RJ11
3 ide na 3 od RJ11

Znaci RJ11 ima 4 conektora, od cega su korisceni samo srednja 2 (2,3)
To bi trebalo da je za DSL. 4 i 5 su za telefon (?)
Moze li neko da potvrdi ovo?
I drugo pitanje, jel imaju na nekom drugom repozitorijumu okaceni firmware-i za njega? Cekam 5 dana da mi se odobri nalog na tom italijanskom, ako se i odobri.
Hvala.
Ako si promenio sa Annex B na Annex A i gubis sinhronizaciju onda postoji mogucnost da je modemski deo defektan!
 
@Losmi31

3 i 6 su analog, a 4 i 5 su DSL. Mozda je tu kvaka. Samo zameni mesta u spliteru rj11 konektorima ako si pravio takozvani Y kabal sa dva rj11 i jednim rj 45.

Sve i sa ti proradi DSL konekcija trebaju ti user i pass sa orig modema.
 
Poslednja izmena:
@Losmi31

3 i 6 su analog, a 4 i 5 su DSL. Mozda je tu kvaka. Samo zameni mesta u spliteru rj11 konektorima ako si pravio takozvani Y kabal sa dva rj11 i jednim rj 45.

Sve i sa ti proradi DSL konekcija trebaju ti user i pass sa orig modema.

Imam ja telnet access za orig modem..
Inace to je bio problem :) Skontao sam sinoc, lebe 2 dana sam pokusavao sa razlicitim firmware-ima, a ono problem u pinovima :D Radi Vdsl, sada treba jos samo namestiti iptv :)
Hvala svima!
 
IPTV je zivi horor. Mislim da brkam pojmove posto citam na netu sve i svasta.. Jel moze neko da me uputi sta je potrebno za povezivanje iptv-a.. ?
Posto imam VDSL, negde sam procitao da uopste nije potreban zaseban PVC za iptv, jer su PVC samo za adsl, nego samo odvojen VLAN, koji je za telekomov 200 jel?
Onda me bune ta dva bridzovana porta na telekomovom modemu 2,3. Nisam siguran sta treba da uradim na fricu, tj na sta da ih bridzujem?

Mogu da ih splitujem, al nisam siguran na koji interfejs treba da budu bridzovani..? Da li je resenje bridzovati ih na samo 2 porta na koje moze se kaci STB? Prva pomisao mi je bila upariti port sa wan konekcijom - al to nije moguce :)

Zahvaljujem :)
 
ima mnogo prednosti. prvenstveno stabilnost u radu kako sam ja informisan, može da se koristi i za ADSL i VDSL, ujedno je i mala telefonska centrala, ima NAS opciju, gigabyte LAN...
Može li net ulaz da mu bude Ethernet cable iz modema i ima li modela u koji mogu da ubodem 4G USB modem i da imam dva izvora neta kao bekap? (Još ako jedan net stane, da se automatski prebaci na drugi.)

Ako da, koliko to stabilno radi, koji model Fritz-a, i da li je sve to "skuplja dara nego mera" sa petljanjem koje može da nastane? Hvala! :)
 
Ovaj prvi deo te ne razumem, kako mislis da mu net ulaz bude lan kabli iz modema??? Koj net koristis ADSL/VDSL ili neki drugi? To sto hoces verovatno mozes da odradis s nekim Mikrotikom npr. hAP ac lite.
 
^ Već imam ruter povezan na mrežu. Iz mog rutera bi Ethernetom spojio LAN1 sa WAN portom Fritz-a, ne? Fritz može i tako da dobije net? Nema ADSL-a ni VDSL-a, tj. ima, ali negde udaljeno. ;)

Vidim da je Fritz /EasyBox jeftin na KP a nudi i 4G USB modem konekciju. Ne treba mi profi (Mikrotik je skup), ako sve radi, onda je ovaj uređaj bang for the buck. Samo koji? Puno modela...
 
FRITZ ruteri na LAN-u 1 imaju opciju WAN porta, što se tiče modela koji podržavaju LTE USB modeme a da se trenutno mogu naći na KP-u su 3272, 3390, 7360 v2, 7362 SL, 7390, 7490.
 
Hvala! Koja je razlika između Fritz i EasyBox? I to se nudi na KP.
Pošto neću direkt povezivati ADSL/VDSL, već Ethernet internet i 4G modem, koji model bi mi preporučio? Budget version. ;)
 
Easy Box modele nisam koristio, od 2009 koristim razne modele FRITZ!Box rutera, mogu reći da su odlični u svakom pogledu!
Što se tiče modela za preporuku sve zavisi od novca koji si spreman da izdvojiš i da li ti je bitno da rade na 5GHz ili samo na 2.4 GHz.
 
Poslednja izmena:
Ima na KP po pristojnoj ceni model 7390.
Kratko sam ga koristio, mislim da je sasvim dobar model.
 
Hvala na pomoći. Bitno mi je da Fritz podržava simultano dual band 2,4 i 5GHz, LTE modem i repeater režim rada. Wiki kaže:
Only Fritz!Box devices supporting IEEE802.11ac standard, as well as FRITZ!Box 3390 and 7390, can operate in 2.4 GHz and 5 GHz bands simultaneously (dual-band operation). Fritz!Box models supporting plain IEEE802.11a standard operate in a single band, selectable by the user.
Fritz 3390 je "noviji" model (iz 2013!) i košta 4.000din, dok je Fritz 7390 stariji (dostigao End-Of-Line - EOL) i košta 4.500din. Ima više funkcija (DECT...), koje mi zapravo ne trebaju. Takođe, ima i jako puno kritika na netu da se brzo kvario i prestajao sa radom, kao i drugi čudni kvarovi (mala brzina). Ni 3390 nije dobio neke kritike, uglavnom da je čudno spor.
Drugi modeli koji takođe podržavaju dual-band (802.11ac) ne mogu se naći na KP, uglavnom je reč o aktuelnim modelima (mogu se naći u Wiki tabeli ispod). Ima li nedostatka uzeti EOL model kao 7390?
Šta mi savetujete? :)

Ceo Wiki link: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Fritz!Box_devices
 
Mislim da sam tamo video i 7490, za tako neke novce..Iako ti ne treba Dect , uzmi njega..
Imam 3490, ali sam uzeo FritzFon, pa ga zamenio sa 7490 i mislim da su identicni [sem DECT funkcija].Trenutno VDSL 50/8.
Najjaci su, bili do izlaska 7590..
Prijatelju sam stavio 7390, na Telekomov adsl.Radi savrseno, posebno 2,4 i 5GHz, vec godinu-dve..
pozz
 
Hvala na pomoći. Bitno mi je da Fritz podržava simultano dual band 2,4 i 5GHz, LTE modem i repeater režim rada. Wiki kaže:

Fritz 3390 je "noviji" model (iz 2013!) i košta 4.000din, dok je Fritz 7390 stariji (dostigao End-Of-Line - EOL) i košta 4.500din. Ima više funkcija (DECT...), koje mi zapravo ne trebaju. Takođe, ima i jako puno kritika na netu da se brzo kvario i prestajao sa radom, kao i drugi čudni kvarovi (mala brzina). Ni 3390 nije dobio neke kritike, uglavnom da je čudno spor.
Drugi modeli koji takođe podržavaju dual-band (802.11ac) ne mogu se naći na KP, uglavnom je reč o aktuelnim modelima (mogu se naći u Wiki tabeli ispod). Ima li nedostatka uzeti EOL model kao 7390?
Šta mi savetujete? :)

Ceo Wiki link: https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Fritz!Box_devices
Obrati pažnju kada kupuješ FRITZ ruter da li je za naše tržište (Annex A-B) ili za nemačko (Annex B ISDN), ako kupuješ na KP ili bilo kom drugom sajtu tog tipa obavezno pitaj da li je testiran na ADSL/VDSL liniji!
Drugar je prošle godine kupio od lika FRITZ-a na kom nije radio ADSL/VDSL modemski deo i mogao je samo da ga koristi kao klasičan wireless ruter preko LAN 1.......ima situacija kada npr. ne rade LAN-ovi a sve drugo šljaka....za prodavce je testiranje rutera to što ga priključi na adapter on upali lampice i kaže ispravan:)
Takođe novi modeli FRITZ-a sa određenim bootloader-ima ne mogu više da se konvertuju sa nemačke na internacionalnu verziju ili ako su sa mreže 1und1 ne mogu da se debrendiraju, švabe to polako onemogućavaju na novim uređajima tako da obrati pažnju!
- 7490 bootloader Version 1.3179
- 7580 bootloader Version 1.3229
- 7590 bootloader Version 1.3258
 
Nisam koristio novije, ali 7390 koristim već drugu godinu na telekom VDSL 50/8 i vrlo sam zadovoljan.
 
Moj 3490 je kupljen nov u Nemackoj i bio samo za annex B.
Bilo je povuci-potegni , ali sam ga prebacio u Internacionalni i radi sve annex-e.
Ima uputstva po net-u.Ru_kernel Tool ne podrzava te novije, ali ima korisnih stvari na net-u i moze se skoro, svaki prebaciti. Ja sam uspeo 100%, sve prebaciti [5-6kom]
pozz
 
R@iner Ullrich tvorac ruKernelTool-a je prestao sa radom tako da više nema koristi od tog programčića, 3490 nije imao podršku za ruKernelTool već se moralo preko ftp-a menjati na internacionalnu verziju!
Stare verzije FRITZ-eva mogu da se konvertuju na internacionalne verzije, naravno modeli koji se rade za oba tržišta i imaju fw za DE i INTERNACIONALNO tržište........u prethodnom postu sam naveo da više neće biti moguće prebacivanje sa nemačke na internacionalnu verziju na novim modelima počev od 7580-7590 pa nadalje kako bude izlazio neki od novih modela......kao i model FRITZ!Box 7490 sa novim bootloaderom v1.3179!

Ostalo je da se čeka kada će neko od experata u oblasti FRITZ rutera otkriti caku za nove modele kako se mogu konvertovati.....za sada je nemoguće!!!!

Screenshot_1.png
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na savetima! :)
Naveo sam bold tri uslova koja su mi bitna, ne bih ga kačio na ISDN, (kablovski) net dobijam iz drugog rutera Ethernet kablom, dakle ulaz neta bio bi dvostruk: 1) Ethernet i 2) USB 4G modem.
Cena za modele 3390 i 3790 se razlikuje za 500din, tako da mi je svejedno. Sve drugo u maloj Wiki tabeli poređenja je isto za ova dva. Više mi znači "živo" iskustvo. Ne smeta mi što je 3790 EOL, vidim da se niko ni od vas nije osvrnuo na to (a i 3390 je iz 2013).

Brinu me relativno česti loši komentari na netu za oba. :(
Hvala na savetu da možda LAN ne radi, to ću proveriti tokom garancije od 7 dana.
Nemam potrebe za 3490 (sa novim bootloader-om i novim problemima), sem ako nema nešto baš značajno unapređeno pa mi ga savetujete. Kod nekih KP prodavaca je dvostruko skuplji nego 3390.
 
I gledaj koji će duže imati podršku za nadogradnju fw što je po meni bitno, npr. 7390, 7360 v2 (7360 v1 zadnja nadogradnja je FRITZ!OS 06.30) će eventualno imati možda još jednu nadogradnju fw a 3490-3390 samim tim što su noviji modeli će duži period imati podršku!
 
Hvala! Onda nema dileme, izgleda da je pobednik 3390! :)
Sem ako 7390 nema još neku korisnu funkciju sem DECT-a.

Sent from my Z2 Plus using Tapatalk
 
7390 ima opciju telefonije (DECT, povezivanja analognih, ISDN i VoIP linija) što nema 3390 a to tebi nije bitno koliko vidim, 3390 ima dual band Wi-Fi 450 Mbit/s dok je kod 7390 dual band 300 Mbit/s.
 
Precenjeni su FB-ovi na Kupujem Prodajem. Sve je ti sa buvljaka. Ima tamo za 500 dindzi a seljacine iz Pickovca posle preprodaju za 15.000!
 
7390 ima opciju telefonije (DECT, povezivanja analognih, ISDN i VoIP linija) što nema 3390 a to tebi nije bitno koliko vidim, 3390 ima dual band Wi-Fi 450 Mbit/s dok je kod 7390 dual band 300 Mbit/s.

Meni je ovo glavna stvar kod 7390, po potrebi se nakačim sa mobilnog na Fritza i primam na mobilnom pozive koji dolaze na fiksni, i obratno, kad sam u romingu čim se dohvatime neta, zovem preko Fritza sa svog fiksnog broja.
Ako ti to ne znači, onda definitivno 3390.
 
Hvala na dodatnim savetima za 3390 i 3790! Sada je izbor na 3790! :) Koristio bih ga sa 3G modemom, kasnije 4G, nadam se da nije "probirljiv" što se modema tiče. ;)

Malo je offtopic, samo kratki savet. Imam TPLINK TL-WA5110G v1 AP. On ima repeater/universal repeater opciju, ali piše da u tom modu podržava samo WEP. Kako ruter na koji se kačim ima WPA2-PSK zaštitu, da li to znači da ovaj TPLINK ne može da radi kao repeater? 99,9% verujem da neće raditi, nije zgoreg da pitam, ne zamerite. Hvala!
 
^ Ne mogu da obrišem poruku, probao sam universal repeater sa navedenim TPLINK ruterom ruterom, ne dozvoljava mi u tom modu da izaberem WPA2-PSK box uopšte (host rutera ima WPA2-PSK security), tako da bez toga nije htelo da radi. Saznao sam na teži način, haha.

Kakav je Fritz 3390/3790 kao universal repeater? :)
 
Fritzbox-ovi rade samo sami sa sobom,tj.izmedju sebe u tom rezimu rada...
pozz
 
Sada je izbor na 3790! :) Koristio bih ga sa 3G modemom, kasnije 4G, nadam se da nije "probirljiv" što se modema tiče. ;)
Misliš 7390, nema 3790.

Što se tiče LTE 4G USB modema ne znam kakva je situacija sa 7390 po tom pitanju, imao sam ga pre nego što je kod nas zaživeo 4G......3G je šljakao naravno sa određenim modemima tako da ti tu ne mogu pomoći.
Koliko je meni poznato jedino novi model FRITZ!Box 6890 LTE ima fallback opciju ako ti npr. ne radi 4G-3G mreža da te automatski prebaci na VDSL/ADSL konekciju i obrnuto.
 
Poslednja izmena:
Fritzbox-ovi rade samo sami sa sobom,tj.izmedju sebe u tom rezimu rada...
Hvala, nisam to znao. Jedan od režima u kojem sam hteo da ga koristim bio je universal repeater za neki Telekom Huawei HG običan krš ruter. Znači ništa od toga?

Misliš 7390, nema 3790.
Naravno, permutovao u kucanju. ;)

Što se tiče LTE 4G USB modema ne znam kakva je situacija sa 7390 po tom pitanju, imao sam ga pre nego što je kod nas zaživeo 4G......3G je šljakao naravno sa određenim modemima tako da ti tu ne mogu pomoći.
Probao sam da nađem listu podržanih 3G i 4G modema, ali su to ili stare liste (iz 2013.) ili tek poneki model iz nekog novijeg posta na stranim forumima. Imam ZTE MF190 3G modem, a kupio bih neki 4G za koji bih istražio da radi, mada je kod nas ponuda 4G modema vrlo mala.
Koliko je meni poznato jedino novi model FRITZ!Box 6890 LTE ima fallback opciju ako ti npr. ne radi 4G-3G mreža da te automatski prebaci na VDSL/ADSL konekciju i obrnuto.
Neko je napisao da 7390 može da uradi fallback sa mobilne mreže na... recimo ADSL, ali kako nemam ADSL, ništa mi ne znači, značilo bi da može na Ethernet.

Pre dve godine kada sam nešto slično tražio, našao sam dva modela TPLINK rutera koja su podržavala USB modem i Ethernet (bez ADSL-a), fallback, i nisu (čini mi se) bili skupi. Ako mislite da je 7390 "deal breaker" uzimam ga, dobijam 7-dnevnu garanciju da isprobam. Hvala na svoj pomoći do sada! :)
 
^ Još nisam. Jedini lik koji ga ima a da je iz BG i da mi daje da ga probam 7 dana i vratim "no Qs asked" je na moru. A od 10.avg. sam ja na moru. Tako da... [emoji55]

Hvala što se interesuješ!

Sent from my Z2 Plus using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno