Šta je novo?

Bandwidth Control na TL-WR841N

arcibalde

Slavan
Učlanjen(a)
30.08.2010
Poruke
5,940
Poena
405
Dakle, meni je ovo (objasnicu sta je to za koji trenutak) radilo a onda je net paket promenjen sa 50/2 Mbit/s na 75/2 Mbit/s, ja sam zeleo da promenim kontrolu protoka kako bi ispratio tih dodatnih 25 megabita downloada i PAMPURCINA. Nista vise ne radi i meni je blago receno muka. Zato sam odluci da potrazim pomoc ovde jer cu izgubiti i ono malo kose sto mi je ostalo. Elem prica pocinje ovako:

U kucnoj mrezi imam dva Pc-a povezana kablom na ruter i sve ostale dzidzabidze se povezuju na net preko wifi-a. U DHCP postavkama sam stavio range 192.168.1.100 - 192.168.1.199. dok sam u adress reservation preko MAC adresa za komp A rezervisao 192.168.1.100 a za komp B rezervisao 192.168.1.101. Time sam dobio da kompovi A i B imaju fiksne adrese dok sve ostalo sto se kaci preko wifi-a dobija adrese od 102 do 199 (mislim tako meni logicki to izgleda mozda gresim).

Nakon ovoga sam otisao pod Bandwidth Control i tamo postavio za Egress Bandwidth 2048 a za Ingress Bandwidth 49152 (ovo govorim dok mi je paket bio 50/2). Zatim sam kreirao tri ID-a u Rules list. Jedan je bio 100 drugi 101 a treci ip range od 102 do 199. Prva dva ( za pc A i B koji su povezani preko kabla) su bila indenticna po min max vrednostima za Egress i Ingress ( bem ih u nazive ko da nisu mogli da koriste UP i DL):

Egress Bandwidth(Kbps) min/max = 350/1500
Ingress Bandwidth(Kbps) min/max = 1000/49000

Za uredjaje koji se kace preko wifi-a te vrednosti su bile
Egress Bandwidth(Kbps) min/max = 0/1000
Ingress Bandwidth(Kbps) min/max = 1000/40000

Ovo je funkcionisalo. Na kompu A bi se skidali torenti na kompu B bi se igrao LoL i nije bilo nikakvih smetnji, niti laga. Sve je sljakalo. Nakon povecanja DL-a promenio sam brojeve i sve je otislo u klinac. Ne mogu vise namestiti da funkcionise i ne kontam zasto. Moguce je da sam neke brojeve pogresno napisao sada radim po secanju a isprobao sam mali milion kombinacija.

Uglavnom da li radim nesto pogresno ili sta posto cu izludeti. Mislim na kraju ebe mi se za tu brzinu hocu samo da se racunari medjusobno ne kolju vec da svako moze da koristi komp kako mu odgovara i da pri tome ne smeta drugima.
 
Imam ovaj ruter koji me je sluzio odlicno od pocetka do sada, mada i sada radi kako treba osim sto mi se desava da dolazi do prekida na 10-15-20s, kao nastane zagusenje i odjednom proradi. Ovo mi se desava nekada u toku dana jednom ili dva puta, ali mi se desava cesce uvece kada zna i da zaglavi tako cesce i intezivnije, a nekada radi sve kako treba. Na taj ruter je povezan PC i Laptop, na PC ovo nije primeceno (bar tako kaze nezahtevni korisnik istog), dok ovo sto opisujem se pojavljuje na Laptopu koji je povezan bezicno dok je PC zicno povezan.

U pocetku sam sumnjao na SBB, mada i dalje te sumnje ne mogu da otklonim 100%, ali mi je nekako najlakse da se otklone sumnje na ruteru na kome stoji sledece,

Firmware Version: 3.14.2 Build 130626 Rel.41505n
Hardware Version:WR841N v9 00000000

pitao bih,

- na samom ruteru stoji verzija V.8.4, dok HV stoji da je 9.0, da li je tu problem, da li treba da se instalira za verziju V9 ili V8 ?
http://www.tp-link.com/no/download/TL-WR841N_V9.html#Firmware

- da li je mozda bolje da skinem nove driver za laptop i da njih prvo instaliram ?

Sta je vas savet sta prvo da pogledam, da ne bih zag.... jos vise nego sto jeste, nisam siguran da li je nekog updata sto ide preko MS ili je nesto do rutera ili ....?
 
Nazad
Vrh Dno