Šta je novo?

Gde kupiti RETRO racunare?

D.Zivkovic

Cenjen
Učlanjen(a)
16.04.2010
Poruke
542
Poena
180
Sve je to lepo, ali jeste li primetili da kod nas ne možeš više nigde naći bilo kakvu amigu..:trust:
 
Kako to mislis?

Ja tacno znam gde su sve moje Amige :D
 
Pa normalno da ih nema njigdje kad sam ih ja sve pokupovao :)
 
Ahaha, paradoksalna situacija je da ce glavni krivac za potpuni nestanak Amige biti upravo covek koji je opet nacinio mocnom :D Salu na stranu, ali kod nas ne mozes vise naci Amigu ni za lek.. Mora da su u to umesali prste oni koji su je ovde kupovali do pre par godina, kad je bila prilicno jeftina, a posle prodavali preko za dosta vecu cenu..
 
Ma na limundu kupindu ima svacega i uglavnom ti ljudi vec znaju sta prodaju. Ima ponaka amiga se nadje kod ljudi koji ne znaju da se to jos uvek prodaje, da nekome ima vrednost. Pjace ,buvljaci su svojevremeno bili mesta gde se moze kupiti po nesto. Neke moje nabavke A600 za 500din,c64 kompletan za 200 ali nisam mogao da nosim sve peske pa sam uzeo samo racunar i ispravljac , 1541II drajv za 300 din i jos uvek ga nisam isprobao nemam vremena. Quickjoy supercarger dzojstik u orginalnoj kutiji top ocuvano i kutija i joy za 200din bilo mi glupo i da se cenjkam samo sam izvadio novac.
Sada je lepo prijatno vreme pa se isplati prosetati i ponekad se naidje na nesto korisni i povoljno :) po meni top mesta za kupovinu nasih decjih snova....
 
Ja sam retro berzu, kao i limune i kupine davno prestao da pratim, jer se pojavio sušni period na duže vreme. Na "KP" postoji kategorija za retro kompjutere, ali ni tamo već neko vreme nema ničega. Što se tiče buvljaka u Nišu, posećivao ga često jedno vreme i ni traga o starim kompjuterima. Amiga 500 nije bila nešto posebno zanimljiva sve do sada, kada je Majsta opet oživeo. Tako da se isplati jer je najlakše nju pronaći.
Amiga 600 za 500 din, pa to je fantastično!:D A jel bila ispravna?
 
A600 je bila ful ispravna sa daodatnih 1mb rama. Normalno ta A600 nije imala ispravljac i misa odnosno nista sem same a600 i ono unutar kucista. Doduse sam ranije isto na nekoj pijaci naleteo na amiga ispravljac za a600/1200 za isto neku sicu. A500 je meni oduvek interesantna i zanimljiva posto gomila dodatka mogu da stanu u njeno prostrano kuciste. Doduse ja neke stvari pravim i sam tako da mi je i zato zanimljiva. Glavna namena te a500 je igranje amiga igara te i s te strane a500 je najbolji model za tu namenu, odnosno najvise igara je i namenjeno upravo tom modelu pa je kompatibilnost 98%. Onih 2% otpadaju na kick 1.2 i starije ili neki od novijih sto bi se opet dalo resiti nekim kickstart swicerom. Sledeci kandidat je a600 uz dodatni kickswitch za starije kickstartove onda nekompatibilnost prave samo naslovi koji traze numericki deo tastature.............
 
Nema tu pravila, može se naći dobrih stvari i na oglasima ali su sve više precenjene do granice bezobrazluka.
Za mene je zlatno vreme nabavki na buvljacima bilo dok nisu premestili onaj u Novom Beogradu.
Tamo sam pokupovao svašta pre 7-8 godina: cpc 464, zx81, C16, 1541-II, nekoliko Spectruma i c64, većinom sve ispravno što je pravo čudo.
Iz Engleske sam nabavio A1200 i moj omiljeni Spectrum +3, jedini poznatiji računar, koga nikada nisam video kod nas u prodaji.
Preko naših oglasa sam povoljno kupio cpc 6128 sa monitorom, kao i plus 4, mps 803 i tako pribavio skoro sve ono što sam imao ili želeo tokom 80-ih.
Ipak vremena se menjaju, sada sve ove računare imam sjajno emulirane na Raspberry Pi 2, sa bežičnim mišem, tastaturom i džojpedom, koje sada mnogo češće koristim na taj udobniji način, a kolekcija je tu kad nostalgija navali previše, onako kao duhovna nadgradnja. ;)
 
Emulacija je tu kao vakcina ,da prezivis kratkotrajnu groznicu ali ako bude ozbiljnije pomaze samo samo pravi hardver.
 
A600 je bila ful ispravna sa daodatnih 1mb rama. Normalno ta A600 nije imala ispravljac i misa odnosno nista sem same a600 i ono unutar kucista. Doduse sam ranije isto na nekoj pijaci naleteo na amiga ispravljac za a600/1200 za isto neku sicu. A500 je meni oduvek interesantna i zanimljiva posto gomila dodatka mogu da stanu u njeno prostrano kuciste. Doduse ja neke stvari pravim i sam tako da mi je i zato zanimljiva. Glavna namena te a500 je igranje amiga igara te i s te strane a500 je najbolji model za tu namenu, odnosno najvise igara je i namenjeno upravo tom modelu pa je kompatibilnost 98%. Onih 2% otpadaju na kick 1.2 i starije ili neki od novijih sto bi se opet dalo resiti nekim kickstart swicerom. Sledeci kandidat je a600 uz dodatni kickswitch za starije kickstartove onda nekompatibilnost prave samo naslovi koji traze numericki deo tastature.............

Jeste najvise igara napravljeno bas za A500, ali nema ide ili scsi kontroler, hard disk sa kontrolerom je ekstremno tesko naci. Dobro, sada ima CF floppy dodatka, ali nije to bas komforan rad uzimajuci u obzir brzinu citanja.
 
Imas ti i ide kontrolera u uradi sam varijanti za a500. Ima to ovde negde na forumu a500 koju sam dobio od drugara imala je takav kontroler. Problem je bio samo sto boot sekvenca mora da krene sa flopija ali to traje 2-3 sekunde koliko ucita startup sequence fajl i neophodne mount liste i devaceove,library fajlove. Ostatak sistema podize sa ide hdd-a. Nazalost kontroler koji je na ovoj amigi je bio zaliven u silikonu pa je kiselina iz silikona vremenom odradila svoje, zapoceo sam plocicu sa tim kontrolerom ali je tren=balo ubacii bafer sa 74 kolima i posle ufitiljio s vremenom tako da taj projekat ceka malo da se rasteretim s obavezama.
Radi se o mc68000 ide interfejsu i mislim da cu da odradim rusku varijantu istoga http://sblive.narod.ru/Amiga/IDE/IDE.htm posto je bolje odradjeno. Jedino malo pipavo kod nas pronaci ove integralce u bas tim izvedbama kod nas.
Flopy /sd emulator sam nabavio od msolajica i ekstra zavrsava posao
 
Da moguce je ali je potrebno jos dodatne logike koja ce to izvesti. U osnovnoj varijanti rec je o "glupom " ide kontroleru koji svoj start zapocne sa diskete. Doduse nije ovo jedini kontroler koji je krenuo ovim putem pa kasnije dadao podrsku za auto boot
 
Obzirom da mi se Vampir za 600tku sprema na put a imam i CD32 doduse trenutno kod mog retro dilera na opravci mozda bih 500tku i mogo da prodam... nekom ko ce da podpise da ce da kupi Vampira za 500tku kad izadje ;)
 
Steta sto je samo sa 512kb, pretpostavljam da je prosirenje mnogo tesko naci. A i cena je malo visoka.
 
A520 ;)

i prosirenje ima.

Ispravljac i misa ne dam :) mislim, koristim ih za 600tku, nemam rezervne.

Samo jedna stvar, ako bih je stvarno prodavao nikako mi se ne salje kurirskim sluzbama.
 
E a evo da je vidite.

Inace stajala 20 godina kod komsije na ormanu. On se odselio pre pola godine i njegova keva htela da je baci...
Bila zuta u pm. I posto nisam do sad nista retro-brajcovo a ortak mi rece da za to treba i sunca malo da odstoji kog kod sebe direktno maltene nikad nemam, resio sam da krenem na drugu stranu pa sam se malo zaigro :) inace usput sam izvalio da obican uljani aceton s vatom skida bez problema i ovu boju i zutilo.. tako da lako moze i da se izbeli. Npr. dugmici su isto bili skroz zuti i evo vidi se kako ih je aceton izbeleo.

IMG_20150924_110740.jpg
 
Uh...
Ja nekako i ne volim bas da saram.Obicno ih samo rasklopim i plastike operem u mlakoj vodi uz upotrebu deterdzenta za ves onako obilno. To mi bude dovoljno ,ne bude onako vestacki izbeljeno.
Inace se vidi da si kod bojenja imao dobru ideju ali si za moj ukus malko preterao....Da ne bude zabune nije kritika vec samo licno misljenje.
 
Ma nema zabune i sam sam rekao da sam se malo zaigro(pretero) al kad sam krenuo jedno po jedno nije vise bilo vracanja...
 
E a evo da je vidite.

Inace stajala 20 godina kod komsije na ormanu. On se odselio pre pola godine i njegova keva htela da je baci...
Bila zuta u pm. I posto nisam do sad nista retro-brajcovo a ortak mi rece da za to treba i sunca malo da odstoji kog kod sebe direktno maltene nikad nemam, resio sam da krenem na drugu stranu pa sam se malo zaigro :) inace usput sam izvalio da obican uljani aceton s vatom skida bez problema i ovu boju i zutilo.. tako da lako moze i da se izbeli. Npr. dugmici su isto bili skroz zuti i evo vidi se kako ih je aceton izbeleo.

Pogledajte prilog 198967

Sto mu gromova, ideja ti je bila dobra ali gde donji deo ofarba u ovu sumornu plavo/ljubicastu nijansu..:trust: Koje si boje koristio? Jel akril u spreju ili je radila cektica? :D
 
Ne znam da li je neko probao varijantu sa onim jakim koncentratom hidrogena za farbanje kose. To skida zutilo sa plastike tako dobro i brzo da je to cudo.
Cobe a sto se pribojavas slanja kurirskim sluzbama? Samo se lepo zapakuje i nema brige, nije amiga bas toliko osetljiva roba za transport.
 
Kupite ultrazvucnu kadu i sve to zutilo/crnilo nestaje za cas.
 
@Zivkovic
Auto lak i cetkica ;)
A kolko se pribojavam njihovog transporta tolko i svog "lepog" pakovanja :)
 
Nazad
Vrh Dno