Šta je novo?

Proverite Write Amplification Factor na vasem SSD-u

hedgehog

Slavan
Učlanjen(a)
10.01.2011
Poruke
1,003
Poena
225
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD FX 4300 [email protected] + Noctua NH-C12P SE14
Matična ploča
ASRock 970 Pro3 R2.0
RAM
HyperX Fury 2x8GB 1866MHz CL10
GPU
Radeon 5750 512Mb GDDR5
Storage
Samsung 850EVO 500GB, WD Blue WD5000AAKS 500GB 7200RPM
PSU
Corsair VX450 450W
Kućište
Cooler Master Elite 334 @CM fan 120mm + Arctic Cooling 92mm PWM
Monitor
ASUS VA24DQSB
Miš & tastatura
Gigabyte GM-6880 & Keychron K10 Pro
Laptop
HP Elitebook 845 G8 Win10 Pro
Mobilni telefon
Moto G72
Pristup internetu
  1. Mobilni internet
Za one koji ne znaju, vise o tome sta je Write Amplification Factor (WAF) mozete procitati ovde.
Ukratko, neke od stvari koje su bitne za ostvarivanje sto manjeg WAF-a:
-pravilno funkcionisanje TRIM komande i garbage collection
-ispravan Drive alignment
-velicina fajlova koja se upisuje na SSD
-veci prostor izdvojen za over-provisioning

Takodje treba pomenuti i SSD-ove sa Sandforce kontrolerom koji su radili kompresiju fajlova "on fly", tj. prilikom upisa, sto je rezultovalo sa WAF cak i ispod 0.5, ali pritom je imalo kao posledicu spor upis nekompresibilih fajlova i donekle ugrozavalo sigurnost podataka. Takodje kod velikog broja Sandforce SSD-ova TRIM/garbage collection nije bas najbolje funkcionisao.
Odredjena istrazivanja korisnika pokazala su da je kod Samsung 840 EVO SSD-ova moguc WAF manji od 1, sto je najverovatnije rezultat SLC kesiranja, jer se isto spominje prilikom testa SanDisk Ultra II.
he improved performance is not the only benefit of nCache 2.0. Because everything gets written to the SLC portion first, the data can then be written sequentially to TLC. That minimizes write amplification on the TLC part, which in turn increases endurance because there will be less redundant NAND writes. With sequential writes it is typically possible to achieve write amplification of very close to 1x (i.e. the minimum without compression) and in fact SanDisk claims write amplification of about 0.8x for typical client workloads (for the TLC portion, that is). That is because not all data makes it to the TLC in the first place – some data will be deleted while it is still in the SLC cache and thus will not cause any wear on the TLC. Remember, TLC is generally only good for about 500-1,000 P/E cycles, whereas SLC can easily surpass 30,000 cycles even at 19nm, so utilizing the SLC cache as much as possible is crucial for endurance with TLC at such small lithographies.
Evo kako se racuna WAF kod Crucial SSD-ova

mx100_smart.jpg


Najjednostavniji nacin je sledeca formula WAF= 1+ID248/ID247 (parametri 247 i 248) sto u ovom slucaju daje 6.72
Takodje vazi i WAF=ID173*256(kapacitet SSD-a)/ID246*512/1024^3

Kod Samsunga to izgleda ovako

4Lr81c9.jpg


Ali za sto tacniji rezultat treba uzeti u obzir deo koji se koristi za SLC kesiranje (oduzeti ga), a to je kod 120GB modela
128(dostupa prostor+ prostor za over-provisioning)-9 (prostor za kesiranje u SLC modu)=119GB
Tako da imamo
Host Writes = 9099343104 (Total LBA Written) × 512 ÷ (1024^3) = 4338.9 GiB
NAND Writes = 119 GiB × 35 P/E Cycles = 4165 GiB
WAF = 4165 GiB ÷ 4338.9 GiB = 0.959

Slicno vazi i za Kingston, SanDisk i ostale SSD proizvodjace, samo treba naci odgovarajuce SMART parametre.
Uglavnom da vidimo sta kaze praksa kod nas.:)
 
Poslednja izmena:
Ima jedan moj drugar MX100 256GB i kod njega je 3.23. To mu je jedini storage uredjaj, u laptopu je.
 
I moj je 256, ali u desktopu. Ima još klasičnih hard diskova pored njega. Računao sam po onoj prvoj, kraćoj formuli.
Drive alignment je Ok, slobodan prostor 55 GB, a TRIM radi.
 
Poslednja izmena:
Ok mada zaboravio sam da pomenem da se obavezno proveri i napise da li je ok Drive alignment (moze u AS SSD), slobodan prostor na SSD-u i eventalno da li funkcionise TRIM.
Za Win7
1. Open a command prompt window. Run as administrator.
2. Enter this command: fsutil behavior query DisableDeleteNotify
3. If you get DisableDeleteNotify=1, TRIM is not working. If you get DisableDeleteNotify=0, TRIM is running.
Eh da, koji FW koristis? Mislim da MU02 ima nekih poboljsanja po pitanju TRIM.
 
Poslednja izmena:
MU01 je kod mene. Da napravim backup, pa ću ga flešnem.
 
Nazad
Vrh Dno