Šta je novo?

VIP GAMES scam

Iv@N_SD

Slavan
Učlanjen(a)
10.03.2005
Poruke
696
Poena
330
Brat je juče dobio sms da je uspešno prijavljen na VIPGAMES uslugu i da će njegov račun biti zadužen nedeljno za 180 din. U slučaju da želi da prekine sa korišćenjem servisa, potrebno je poslati sms sadržajem STOPVIPG na 4444. Ni na koji način se nije prijavio za ovaj scam, a njegov račun u mts-u je zadužen za tih 180 din. Da li je još neko imao iskustva sa ovim? Kako ovo zaustaviti i na koji način vratiti novac? Nije velika cifra u pitanju, ali ne vidim razlog zašto bi nekome poklonio to. U attach-ovanom fajlu možete videti sms-ove.

vipgames.jpg
 
Ja prvi put cujem za taj servis.Otkazi odmah taj servis i odes u poslovnicu i ulozis prigovor.Mozda je nesto obilazio i kliknuo slucajno nepaznjom.Telekom ce svakako tvrditi da je to naruceno,ali ulozi zalbu i da vidis sta ce se desavati.
Ja predlagah da za mnoge stvari,ovakvih i slicnih se otvori tema koja ce pomoci ljudima.Od cega da se paze i sta mogu da ostvare, svoja prava i pravila koja bi trebalo da postuje operater.Ali rekose bice mrtva tema,a tema koja opisuje situaciju kako izgleda radno vreme u telekomovom cc izgleda je ljudima interesantna :D

Screenshot_51.png

Ovo bi trebalo svako da trazi od svog operatera,znaci po zakonu su duzni da obezbede kontrolu troskova i to bez naknade.I onda se nece desavati ovakve stvari....
 
Brat je juče dobio sms da je uspešno prijavljen na VIPGAMES uslugu i da će njegov račun biti zadužen nedeljno za 180 din. U slučaju da želi da prekine sa korišćenjem servisa, potrebno je poslati sms sadržajem STOPVIPG na 4444. Ni na koji način se nije prijavio za ovaj scam, a njegov račun u mts-u je zadužen za tih 180 din. Da li je još neko imao iskustva sa ovim? Kako ovo zaustaviti i na koji način vratiti novac? Nije velika cifra u pitanju, ali ne vidim razlog zašto bi nekome poklonio to. U attach-ovanom fajlu možete videti sms-ove.

Pogledajte prilog 198217
Ja mislim da je sigurno kliknuo na neku reklamu i da ga je to zaduzilo, ne znam kako ali ima...meni su isto tako pre 20tak dana skinuli isto 180 dinara za neke filmski strani servis
 
Da, ne mesajte cist SPAM GT/WW sto salju i NE naplacuju vama, i ove pilicarske fore.

Inace, ja sam u VIPu za zadnje ugovore zahtevao totalnu zabranu svega sto nije obican voice, SMS i data (na jednom broju sam skroz i zabranio data saobracaj u zemlji, na ostalima samo u romingu). To mi cak i pise u ugovorima sada, dakle kao dodatna usluga ili status usluge.
Izmedju ostalog ne mogu da se naplate ovakvi servisi. Nazalost ne moze ni parking servis i upiti banke onda, ali meni to ne smeta ;)

Kod MTS za fixni mogu i preciznije da se zabrane neke stvari. Za mobilni je vec nesto slabija mogucnost od VIPa, ali ne secam se sta tacno nisam mogao spec. da zabranim.
 
Ivane, neka brat pogleda listing i vidi kog dana je sta porucio i sta mu je naplaceno (ako je postpaid, verovatno ce biti dovoljno da pogleda samo sta nije 0RSD, jer tesko da je potrosio saobracaj pa su obicni pozivi i SMS trenutno jos uvek 0RSD, kao i net).
Onda neka pogleda Call Log (koji ima upisane i SMS poruke na Androidima), i priveri da li je nesto telefon tog dana poslao/pozvao, mada ne znam da li ce mu se brojevi poklopiti (neke stvari u MTS listingu ne stoje kao brojevi, nego kao reference od 15-ak cifara samo)
 
^ Koji/gde Call Log ima i SMS poruke? Imam vanilla Android 4.4.2 (KitKat).
 
Mmmm, na Samsungu ima, u stvari, ne secam se da li vazi i za druge Androide :D
 
Brat je u međuvremenu otišao do MTS-a i dobio odgovor da oni nisu nadležni za bilo kakve naplate, već samo rade kao posrednici - prožaju uslugu naplate trećim licima, ali nemaju uvid u njihovo poslovanje. Tražio je da ga odjave sa tog servisa, a operater ga je odjavio i sa NSport-a, kao i sa BusPlus-a. Izvukao je i listing. Šta tačno spada pod "Ostalo", u trajanju od jedne sekunde? Poziv ka premium broju? U trenutku kad je ovo tarifirano, telefon je bio u rancu, na klupici (bili smo na basketu). U pitanju je Nexus 5, sa oficijalnim ROM-om, 6.0.1 Marshmallow.

listing.jpg
 
Proverite koje aplikacije imaju pristup pozivima. Možda je neka igrica pozvala neki broj i bez uspostavljanja veze pretplatila na taj SMS.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Moze da bude da nije bilo ni poziva ni poruke vec da je problematicna aplikacija internetom poslala pretplatnicki broj telefona. Najgora je varijanta ako servis radi bez potvrde broja telefona. (imali smo takav slucaj pre nekoliko godina, nasi lopovi dok je firma osnovana u holandiji)
 
Poslednja izmena:
Moguce, ja sam pomeno u Uber temi da CarGo ima tu mogucnost (bez poziva i SMSa, samo na svoju "rec" moze da skine kredit sa MTS brojeva ili naplati sa postpaid racuna).
 
Vidim da je obrisan moj post gde sam pomenuo da mi se desilo slicno sa Gigatronom. I post jos jednog clana.
Prijavili su me na njihov servis, koji mislim da nisu naplatili, bez mog znanja i bez mog odobrenja!
Otisao je ovoj forum dodjavola. A i ljudi koji ga vode i administriraju... Ocigledno ne smes da pomenes lose ponasanje neke vece IT firme u Srbiji posto im je izgleda Bench na platnom spisku ili bas fino saradjuju.

@alfaunits
Nije poenta da li jesu ili nisu naplatili. Poenta je da su me prijavili preko broja telefona na njihov servis bez mog znanja i pristanka. I to bez ikakve instalirane Gigatron aplikacije na telefonu. Sa tog telefona sam jedino jednom pre godinu dana okrenuo njihov fiksni da se raspitam za neki proizvod... Sledeci put ce naplatiti kada vide da ne reaguje niko.

I jos jednom da pohvalim admine sa Bench-a na uklanjanju poruke gde se pominje neposteno i nefer poslovanje Gigatrona.
 
hah, obrisali su i moj post gde sam rekao da me je digitron prijavio na neki svoj servis bez ikakvog odobrenja iako ne pamtim da sam ikad kod njih nesto kupio... niti cu... strasno kakva sprdnja od ljudi, svaka vam cast :brickwall:
 
Postovi su obrisani jer konkretno nemaju veze sa temom. Gigatron sms spam je pominjan vec na nekoliko tema i nema potrebe da se pominje i u ovoj temi i bespotrebno stvara sum pogotovo sto je ovo ovde dosta ozbiljnija stvar.
Ako zelite mozete da otvorite posebnu temu o Gigatronu i spamu, a paranoju ostavite iza sebe.
 
Gigatron je pomenut jer obican korisnik ne moze da zna sta je legitiman servis, a sta prevara. Ako je moguce otvoriti VIP games, moguce je otvoriti i gigatron games ili neku slicnu glupost. Cesto u ovim situacijama krene serija istih prevara u razlicitim paketima.
Ko je dobio gigatron spam, dobio je i poruku koja nudi odjavu. Ko kaze da broj za odjavu ne kosta 100 dinara? Kad sam video temu, bio sam ubedjen da se radi o istoj prevari jer je tajming bio isti.
 
Pisalo je odjava 0 din. A naplaćuje se 3 din :)
 
Evo i odgovora njihovog supporta:

Poštovani gospodine,

Zahvaljujemo što ste nam se javili.

Potvrđujemo da je dana 20.04.2016 zaustavljena usluga VIP Games na koju je bio prijavljen broj mobilnog telefona iz ovog zahteva.

Možda ste upisali broj svojeg mobilnog telefona na web stranicu usluge. Kad upišete tačan broj, sistem će vas obavestiti kako da potvrdite aktivaciju. Sigurnosne mere plaćanja usluge zahtevaju da korisnik, držeći mobilni uređaj, ručno potvrdi pretplatu prema primljenim uputstvima za završetak aktivacije.

Prema našoj evidenciji korisnik je, držeći mobilni uređaj, pročitao uputstva i ručno potvrdio završetak kupovine odnosno aktivaciju usluge.

S obzirom na gorenavedeno, ne možemo Vam opravdati povraćaj novca.

Ako niste odobrili korišćenje ove usluge, savetujemo da pokušate naći osobu koja je imala pristup Vašem telefonu i proverite druge mogućnosti zaštitite da izbegnete ovakve situacije u budućnosti.

Ako imate dodatnih pitanja, slobodno nam se javite.

Srdačno,

Centili Customer Support - Srbija

[email protected]
tel: 011 4142 765

Nakon ovoga sam tražio detaljno objašnjenje o tome kako servis funkcioniše, na kojoj stranici je popunjen zahtev, kao i način na koji je potvrđena kupovina/pretplata, jer se njihove tvrdnje i pretpostavke ne poklapaju sa onim što se desilo.

@yooyo: proveriće definitivno dozvole na svakoj aplikaciji pojedinačno. Nešto je definitivno napravilo taj request.
 
@subtractor: sve je tacno u tvom postu. Moze da se otvori posebna tema za to, lakse ce forumasi da se snadju.
 
" Dovoljno je da u salonu nameštaja, prodavnici obuće ili bele tehnike ostavite broj mobilnog telefona kako biste se dogovorili oko isporuke robe. Postoji opasnost da vam od tog trgovca počnu stizati marketinške poruke. Pokušaj odjave može da košta čak 150 dinara."

Ceo tekst - B92: Pazite se: Reklamne SMS poruke "udaraju" na džep http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2016&mm=04&dd=21&nav_id=1122484

(mada je ovo pre za novu temu koju niko nije otvorio)
 
Poslednja izmena:
Nastavak prepiske:
UPOZORENJE: PREPORUČUJEM DA NE OTVARATE NAVEDENI LINK PREKO MOBILNOG TELEFONA, KAKO NE BISTE DOSPELI U SLIČNU SITUACIJU I NA NEKI NAČIN BILI NOVČANO OŠTEĆENI.
Poštovani gospodine,

Zahvaljujemo što ste nam se javili.

Usluga VIP Games je aktivirana 16. Aprila kada je korisnik posetio web stranicu kompanije Mobitrans i pritisnuo tabulator na dolenavedenom linku sa natpisom “pretplati se“:
Kod:
http://prev.mobileacademy.com/lp/VIPCandyIsland/html5/rs/mts/sr/default?redirected=true&visit-id=1682705845

U sledećem koraku je korisniku poslan SMS kojim je potvrđena uspešna aktivacija usluge i uputstvo kako zaustaviti uslugu: "Uspesno ste se prijavili za koriscenje VIP Games za 180.00RSD nedeljno.. Za odjavu: STOPVIPG na 4444."

Uslugu je zaustavio korisnički servis dana 20.04.2016. godine.
Korisniku je omogućen pristup sadržaju iz ove usluge do dana 23.04.2016 godine.

Ako niste odobrili korišćenje ove usluge, savetujemo da pokušate naći osobu koja je imala pristup Vašem telefonu i proverite druge mogućnosti zaštitite da izbegnete ovakve situacije u budućnosti.

S obzirom da je usluga aktivirana kada je korisnik držeći mobilni uređaj pretplaćujući se potvrdio da pristaje pravila i uslove korišćenja usluge, ne možemo Vam opravdati povraćaj novca.

Ako imate dodatnih pitanja, slobodno nam se javite.

Srdačno,

Centili Customer Support - Srbija

Koliko sam mogao da saznam, Centili je Infobip-ov brand, a Mobile Academy je firma iz UAE, koja je povezana sa velikim brojem sličnih prevara sa pretplatama na premium servise :wall:
 
ja ne vidim ovde nikakvu prevaru. korisnik se sam prijavio na servis.
 
Stavi naocare ili sociva onda :)
 
čekaj odeš na sajt i pretplatiš se na neki servis i posle je neko drugi kriv?
 
Cista prevara,ko je citao i malo zakon o potrosacima,nego su sve te firme van zamlje i ne mozes nista.Ali za ove firme u zemlji i te kako ima leka,mada ono uvek bolje spreciti nego leciti.Sad tek vidim koliko je dobra KT ,pare potrosim brzo i mucak,nema zive banke za te poruke,niti ima sta da skinu,niti ima sta da zaduze :D
 
čekaj odeš na sajt i pretplatiš se na neki servis i posle je neko drugi kriv?

Da, jer nigde ne proverava operater da si ti to trazio a ne sam sajt prosto odlucio da ti naplati... klik na neki tab nije dovoljan, imas li predstavu koliko takvih prevara hara po netu na telefonima? :D
Ne sme bez SMSom provere da se dozvoli tako nesto!

(bobane, moraju neko predstavinstvo ovde imati)
 
Prvi put doziveh da mi iskoci ovaj vip games (kako god da se zove,reklama flajer......)
Ima jedna igrica,igram je a vremena na vreme,tipa 5-10 min,nekad 15.Ono tipa cekas da prodju reklame u poluvremenu utakmice.Vrlo retko neki put prodje i par dana.
Ona reklame lalafo ubija koliko je izbacuju.Nebitno ni to,preskocis lepo i dalje.Ali ne lezi vraze iskocio vip games u sredimo igre,preko celog ekrana.A pazi ovo na sredini ekrana debljine dva prsta,pravugaonik sa natpisom PRETPLATI SE......
Gore desno vise znak mts,levo cose X da izadjes.
Sitnim slovima kosta 180 din nedeljno,bla bla.
E sad ako je potreban jedan klik na pretplati se, i ode 180 banke.Nema sta,kriminalno do jaja,jel sansa da u sred igre kad iskocio ovo cudo i klknes su 50:50.Ja refleksno stao, ukapirao i izasao.E sad jedino zalim sto nisam slikao.Nemam reci genijalna pljacka.Tu mi aktivna mtel kartica,dal bi skidao evre sa racuna nemam pojma.Da mi neko pricao,ja bi reko fantaziras..........

Послато са Lenovo P1a42 уз помоћ Тапатока
 
Brat je u međuvremenu otišao do MTS-a i dobio odgovor da oni nisu nadležni za bilo kakve naplate, već samo rade kao posrednici - prožaju uslugu naplate trećim licima, ali nemaju uvid u njihovo poslovanje. Tražio je da ga odjave sa tog servisa, a operater ga je odjavio i sa NSport-a, kao i sa BusPlus-a. Izvukao je i listing. Šta tačno spada pod "Ostalo", u trajanju od jedne sekunde? Poziv ka premium broju? U trenutku kad je ovo tarifirano, telefon je bio u rancu, na klupici (bili smo na basketu). U pitanju je Nexus 5, sa oficijalnim ROM-om, 6.0.1 Marshmallow.

Pogledajte prilog 198477

I ja sam se pre neki dan odjavljivao sa NSport-a, na koji ni sam ne znam kako sam dospeo. Zna li neko nesto vise o tome?
 
Tako je i mene deda pre nekoliko meseci zvao, kaze stigla mu neka poruka i skinuli mu preko 300 dinara. Ono isto pise prijavili ste se na serrvis taj i taj, pretplata ~300 dinara, ako zelite da se odjavite posaljite poruku na isto neki cetvorocifreni broj, cena 15 dinara. On kaze nije se nigde prijavljivo vec mu samo stigla ta poruka i skinula pare. Ja reko dobtro ajde da mu se odjavim i posaljem poruku i oni opet skinuse istu cenu, sve ukupno preko 700 dinara. Sutradan otisao u emtees i rekli mu da ne mogu oni tu nista i da racun mora platiti
 
Nazad
Vrh Dno