Šta je novo?

Osvežavanje pri 2160p rezolucije na GTX 760?

Ajde nek neko konvertuje taj web flash (ili šta je već) u video format, pa da izbacimo to iz jednačine i da može da se testira i na svakom televizoru direktno.

@joejoe
Kod tebe može biti više stvari. Proveri prvo koliko bit-a guraš jer preko HDMI 2.0 ne može 4k @60hz 10-bit 4:4:4 ni teoretski. Može 8 bita.

A obojica testirajte osveženje:
1. Direktno na televizoru
2. Povežite monitor i testirajte i na njemu

Ovako bi ste iz jednačine izbacili:
1. problem sa televizorom
2. problem sa grafičkom, adapterom i kablom.
 
Povezao sam moj monitor Dell S2340L direktno HDMI 2.0 kablom (imam 2 vrste kabla) i isto imam dvije kockice u tom famoznom testu. Takodje sam probao monitor i preko adaptera, isti slucaj.
 
Za teranje 4k u 60hz, treba ti ili Nv 10xx serija ili AMD 4xx serija. I to samo u slučaju ako koristiš aktivni DP to hdmi adapter. Potpuno je nebitno šta ti piše u drajveru, igri ili gde već. Za testiranje koristi. http://www.testufo.com/frameskipping

Snimaj test kamerom na telefonu nekih 30s. To što piše da je Valid ne znači ništa. Kad budeš gledao snimak ne sme da bude razmak između kvadratića dok se kreću. Ako ima to znači da tv/monitor ne radi na datoj frekvenci.
Jel možeš da objasniš ovaj test?

Ovo što oni traže je slika sa ekspozicijom jedne petine sekunde.
Ja to ne znam da podesim na telefonu niti bih ikako mogao biti siguran da telefon radi baš jednu petinu, a ne jednu šestinu ili koliko god.
Recimo da podesim kameru i da mi monitor ima 60hz to znači da će za tu jednu petinu ekspozicije da se pojave ukupno 12 kockica i kamera bi morala da ih sve uhvati.
Dakle, 12 spojenih kockica je 60hz monitor. Ako nije 12 spojenih, nego ima imeđu razmaka onda monitor ima manje od 60hz.

- Ovo je sve bilo pod pretpostavkom da brzina menjanja ovih kockica bude konstantna i da ima istu frekfecnu (dakle 60 kockica da se promeni za trajanje od jedne sekunde). Ako je monitor 120hz i brzina ostane 60 kockica/sekundi onda će rezultat biti identičan (12 kockica na slici i za 120 hz i za 60hz monitor).

Brzina ovog testa bi morala biti konstanta i jednaka maksimumu koji monitor teoretski može da isporuči.
- Ako brzina bude manja od osveženja monitora - biće manje povezanih kockica ali neće biti rupa među kockicama (ako test zaista isporučuje jednu kocku za drugom i ne preskače). Npr: pri brzini od 30fps sa monitorom od 30hz i 60hz bi imao isti rezultat - 6 spojenih kockica bez razmaka.
- Ako je brzina testa veća od osveženja monitor će prikazivati jednak razmak između kockica.
Npr: test ima brzinu 60fps a monitor 30hz - monitor će prikazivati svaku drugu kockicu pa ćemo imati sekfencu od 12 kockica od kojih će samo 6 biti "bele" sa razmakom od jedne između svake (dakle 101010101010).

E sad, ko garantuje da ovaj test zaista ide brzinom monitora (ili makar približnom)?
- A ima hiljadu promenljivih (brzina browsera, flash, programi u pozadini...)

Sa pravljenjem snimka je situacija još gora jer ne znamo koliko fps pravi kamera. Ako to može da se podesi (a da nema softverski umetnutih frejmova kao što neki telefoni rade) onda opet zavisi od fps kamere. Ako ona snima 30fps ne može nikako njome da se testira monitor sa više od 30hz.

Ja ne vidim situaciju u kojoj mogu da se pokazuju dve po dve kockice.
 
Poslednja izmena:
Namestio uhd@60, chroma 444. Ako nekome bude pomoglo:

Na Samsung UE49KU6172:
1 - hdmi kabal se bode u hdmi1/dvi ulaz
2 - izabrati taj ulaz u Sources, a onda strelicom nagore > edit > prebaciti da se zove PC
3 - U Settings ukljuci "HDMI UHD COLOR" na ON i "Picture Mode" da bude Dynamic

Na macu samo najnoviji switchresx i custom rezolucija, ovako


Sta je mene kocilo:

1 - prvo sam bio instalirao neki stari switchresx koji je ostavio brojne settings fajlove iza sebe kad sam ga deinstalirao, sto je kvarilo posao. Kad sam rucno pobrisao sve tragove starog i instalirao novi stekao se jedan uslov.
2 - u Settings nigde nisam bio video kako da se izabere ili preimenuje hdmi ulaz u PC, morao sam sa vise paznje da pogledam manual da dodjem do toga.
3 - Picture mode -> Dynamic je vec bila trojka iz ochaja..
 
Nema više dugmeta Edit
Ako test radi onako kako sam opisao (ispravite me ako grešim) onda je sve objašnjeno na slici u prilogu:
refresh.JPG

Što se slike sa ekspozicijom 1/5 sekunde tiče, stanje se menja samo dok je refresh monitora manji od brzine testa, ako je veća ili jednaka rezultat ostaje nepromenjen, dakle isti.
Dve spojene kocke na slici znače da je brzina testa 10 fps i monitor sa minimum 10hz ili više.

Što se snimka tiče ograničavajući faktor je bilo monitor bilo kamera (njen FPS) i manji od ta dva diktira rezultat.
Ako je brzina kamere i monitora ne manja od brzine testa ići će kockica za kockicom. Samo brzina menjanja kockica se razlikuje i obrnuto je proporcionalna brzini kamere/monitora.
Ako je brzina kamere ili monitora manja od brzine testa onda će neće kockice iću u kontinuitetu već u pravilnom razmaku tj sa preskakanjem kockica. Što je brzina manja više kockica se preskače.

P.S. Uopšte mi nije jasno kako oni na snimku dobiju vezane kockice.
Dakle, ili ovaj test ne radi kako sam izložio (onda ne vidim ni teoretski kako bi radio), ili je test loš.

@joejoe
Kako si testirao?
Slika ili snimak? Ako možeš okači rezultat.
Koliko bit-a si namestio, 8 ili 10?
HDMI-2.0-597x266.jpg
 
Poslednja izmena:
Au bre Nemanja ti si ga zakomplikovao do zla boga.
Da bi test bio validan ne sme da ima razmaka između kockica dok se kreću.
Nema veze dal se test snima u 30fps ili 60fps, ekspozicija, itd.
Ja još nisam video da test daje samo dve kockice i jedino što mi pada na pamet jeste da tv ne radi na zadatoj frekvenciji.

Sent from mTalk
 
@joejoe
Kako si testirao?
Slika ili snimak? Ako možeš okači rezultat.
Koliko bit-a si namestio, 8 ili 10?
Pogledajte prilog 214358

Framerate na testufo, samo je vazno da zmijica nema prekida. A po uputstvu sam odvrnuo exposure na telefonu i slikao. Iz vise pokusaja ces lako skontati kad je dobro a kad ne (recimo ovde nikako nije htelo da mi kaze "Valid" sad snimaj, ali po zmijici vidim da je to to).

Za chroma subsampling samo ove 2 slike: http://i807.photobucket.com/albums/yy352/floatpoo/444_faq/tint-blue-rgb-1080p.png http://www.abload.de/img/chroma-large-29ooi6.png

Color depth ne mogu da podesavam na macu, ili ne znam kako bih. Sreca da je 8 bita po defaultu.
 
Moraću to narednih dana da proučim :)

Au bre Nemanja ti si ga zakomplikovao do zla boga.
Da bi test bio validan ne sme da ima razmaka između kockica dok se kreću.
Nema veze dal se test snima u 30fps ili 60fps, ekspozicija, itd.
Ja još nisam video da test daje samo dve kockice i jedino što mi pada na pamet jeste da tv ne radi na zadatoj frekvenciji.

Sent from mTalk
Jesam zato što ne vidim kojom logikom se oni vode.
Ima mnogo veze koja su podešavanja pri snimanju. Ako ne veruješ a imaš noviji telefon podesi veći fps pri video snimanju ili ekspozituru pri sikanju pa ćeš videti.

Ja bih stvarno voleo da mi neko objasni kojom logikom ovaj test radi.
 
Btw koji browser koristite kad dobijate dve kockice?
Inače snimao sam već u nekoj temi moj TV na 30hz (krastavac grafička) i sve je prošlo ok.
Koristite samo Chrome za testiranje.

Sent from mTalk
 
Chrome koristim ali nisam podesavao nista na telefonu.

Edit: Nevjerovatno jbt, potpuno sam bio zanemario da treba da se podesi ekspozicija na telefonu, tj nisam registrovao. Ja sam sa auto postavkama isao :)

2ecf565fd508bc0d273e301eddd8c5b4.jpg


ec74f626bf657dbbbc09abb6cf6697e7.jpg


2acf3261da27ccc9c39eb0c5085b1448.jpg
 
Poslednja izmena:
To deluje kao dobar rezultat.
Mada bi najbolje bilo da je video klip.

Sent from mTalk
 
Da li je bolji output color format RGB ili YCbCr 444? I da li je bolje RGB sa full dynamic range-om od YCbCr 444 sa limited dynamic rangeom?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Full vs limited = uvek bolje full.

Za ATI je bolje RGB, tako pročitao, testirao i video da su u pravu. Mala razlika ali ipak za nijansu bolje.
Za NVIDIA ne znam, jer sam čitao za trenutnu karticu iz potpisa.
 
Ne znam, cini mi se da je u ovoj kombinaciji (RGB, Full) u filmovima, u tamnijim scenama, slika zaista bas pretamna. To je valjda iz razloga sto je sad crna stvarno crna mada malo smeta cini mi se :)
 
Moje iskustvo, sa 6870 grafičkom, je da su sa RGB sve boje za nijansu intenzivnije. Tako i treba da bude.
 
Evo sta Madshi preporucuje

madshi, nevcariel, etc. recommend pc levels:

Quote:
My recommendation is always to set configure your display so that it expects PC levels (full range). This has 2 important benefits: (1) Levels will be correct for everything, including games, photos, applications and video playback. (2) There should be no problem with image quality.

If your display can't do PC levels, or if you have good reasons for not using this solution, then you have 2 alternative solutions:

(a) Either set the GPU to limited range and madVR to PC levels. This means madVR will render to PC levels and the GPU will afterwards stretch the madVR output (and desktop, games, applications, photos etc) to limited range. Using this approach still has the benefit of having correct levels everywhere. But image quality might suffer because the GPU usually uses a rather bad stretching algorithm, which can introduce banding artifacts.

(b) Or set the GPU to fullrange and madVR to TV levels. This will result in good image quality (no artifacts) and correct levels for video playback. However, desktop, games, applications and photos will have wrong levels
 
Ja sam se pre skoro dve godine maltretirao sa 4k na 60Hz.
Nemoj slucajno da bacate pare na prevare konvertori za 50e koji nista ne rade a slika i dalje na 30Hz.
Tek 900 serija kartica tipa 960, 970 ima hdmi 2.0
Kod mucenog amd cak ni 380 jos nije imao hdmi 2.0, tek zadnja serija kartica ima.
U to vreme nigde u srbiji nije bilo da se kupi 3 metra hdmi 2.0 pa sam narucio od preko.
Uz tv 55"4k sam dobio 1.5m 2.0 hdmi a imao sam i od monitora 3k ali isto kratak.
Probao sam sve i nije vredelo cak i sa najkvalitetnijim hdmi 1.4 sa povecanim protokom nije bilo sanse da baci preko 30Hz.
Pizdeo sam sto i tv nema DP jel je i stara karta sa 1.3 verzijom DP mogla da gura 4k na 60Hz.
Jako je velika razlika izmedju 30 i 60Hz da se bas jako primeti.
Da ne pricamo o klipovima koji su snimani u 4k na 30fps bas boli glava.
 
Sada sam tek probao ovaj frame skipping test. Sve je slikano sa istim podešavanjima sa Zenfone Max (ekspozicija podignuta na +1).

Sva podešavanja, primarni monitor i osvežavanje su podešavani iz nV control panela.

TV je povezan na MSI GTX760 OC preko nekog HAMA HDMI 4K 60Hz kabla dužine 5m.

Prva slika DELL U2412M @ 1200p 60Hz.

DELL U2412M + MSI GTX760 OC @1200p 60Hz.jpg

Druga slika LG 55UF772V @ 2160p 30Hz.

LG 55UF772V + MSI GTX760 OC @ 2160p 30Hz.jpg

Treca slika LG 55UF772V @ 2160p 60Hz.

LG 55UF772V + MSI GTX760 OC @ 2160p 60Hz.jpg

Ja mogu samo da se češem po glavi što se tiče rezultata. Po ovome 4k @60Hz radi bez problema na GTX760.

Razlika u slici pri radu sa 30 i 60Hz na TV-u je više nego očigledna. Kada se miš prevlači preko ekrana tačno se vidi neko preskakanje, tj. odsustvo glatkoće pokreta. Kada se TV podesi na 60Hz sve radi kao i na DELL monitoru (ako zanemarim input lag).

EDIT: Sam televizor pokazuje 16:9 2160p 60Hz PCM kada stisnem info dugme na daljinskom.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno