Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,543
Poena
665
Hteo bih da popravim neke delove po kući (zamenim dugme na digitalnoj kuhinjskoj vagi, zamenim ventilator na starom napajanju, očistim/promenim potenciometar na zvučnicima...) pa mi za to treba pribor za lemljenje (i odlemljivanje).

Početnik sam, pročitao deo za lemljenje iz knjige "Mala škola elektronike" poslednje izdanje i koristio, koristio Google i youtube.

Moje pitanje je:
Šta mi je sve potrebno, koje modele/brendove i gde to kupiti (prodavnice, oglasi, buvljak, kinezi...)?

Koliko sam skontao treba mi:
1. lemilica
2. vakum pumpa
3. tinol žica
4. celulozni sunđer (za čišćenje vrha lemilice). Jel može običan sunđer za sudove ili pamučna krpa (krpa se pominje u pomenutoj knjizi)?

Stalak i lupa mi nisu neophodni koliko vidim. Čuo sam i za pastu ali koliko sam shvatio ona je za čišćenje vrha lemilice i ne znam da li je neophodna?
U knjizi se pominje i flux ali ne piše za šta je to. I neki "fitilj" ili "pletenica" za skidanje lema.

Dakle:
1. Koji mi je sve pribor potreban (i koji je najbolje da uzmem, npr taj "fitilj" ili vakum pumpu, jače ili slabije lemilice...)?
2. Koje modele (lemilice, pumpe, tinola...) je najbolje da uzmem?
3. Gde je najbolje ili najjeftinije sve ovo kupiti?

P.S. I šta bi trebao da uzmem da malo provežbam odlemljivanje i lemljenje?
Računam da može da prođe bilo koja pokvarena štampana ploča. Ako je tako neka se javi neko ko ima nešto od toga za bacanje, po mogućstvu iz Beograda :)
 
Poslednja izmena:
Pošto si početnik možeš da uzmeš najjeftiniju pumpicu i neku lemilicu do 1000 dinara dane bude najjeftinija :p i tanku tinol žicu(0.7 ili 1 mm) sad za vežbu nemoj da uzimaš pc komponente, nađi neke starije tv/radio aparate pa vežbaj :)
 
Pokvarena plojka,turis zicu na oba kraja elktrolita,potom zagrevas jedan kraj i vuces kondenzator.Tako isto i sa drugim krajem.
 
Postupak sam skontao, ali mi treba savet šta i gde da kupim :)
 
Profi nemas polovnu ispod 80evra.Cajniz lemilicu ne bih preporucio.Ja inace odem do drugara koji ima profi i odradim sta mi treba.
 
Zavisi koliko si para spreman da das.
Za malo vecu upotrebu imas Ersa multitip 25. To je lemilica od 25W sto je i vise nego dovoljno za vecinu elektronike, a posluzice ti i za kablove. Ova lemilica ima i PTC tako da se nece pregrevati ako zaboravis da iskljucis (mada se ipak treba potruditi da se ovo ne desi), a takodje ce efektivno isporuciti i do 100W (kratko) prilikom dodirivanja haldnih povrsina kao sto su ploce. Cena je malo preko 4000 din.
Malo jeftinija je hobi varijanta Weller lemilice sp25nk koja je na akciji u mikro princu. U ovoj akciji dobijas i 2 rezervna vrha. Cena je malo ispod 4000.
Ersa i Weller su najbolji na svetu. Pored njih, jos jedino denon se malo provlaci, ali denon ima jako slabu podrsku.

Ispod 4000 moras uzeti kineza. Nema nista izmedju. ZD708 je dosta dobra lemilica i kosta oko 2000. Navodno je 50W, mada ja pretpostavljam da je u rangu sa ove dve gore.

Osim lemilice ce ti trebati i tinol zica i tinol pasta. Pasta ne sluzi samo za ciscenje vrha. Sta vise, opste ne sluzi tome, vec za bolju vezu izmedju materijala i kalaja. Kalaj se nece uhvatiti na bakar bez paste. Ako planiras da lemis i kablove, pasta ti je obavezna.
Sto se tice tinol zice (tinol je legura kalaja. zato korsitim oba izraza), nemoj ici na kineze. Imas one sitne koturove lose zice i ljudi misle da im je to bolje jer jako malo rade. Slazem se da ne treba da potrose 1500 din na profi kotur, ali kineska pakovanja zaobidji. Imas u mikro princu neki stannol ili hq od 100g. Idealno, Elsold ili novi CRM, mada su 1500 din za 250g sto ce ti trajati godinama.
Kada sam presao sa kineske lemilice i kineskog tinola na profi lemilicu i nemacki tinol... Shvatio sam da lemljenje nije toliko tesko i da nisam bas toliki amater :D

Vakuum pumpa. Koliko para toliko muzike. Ne moras se puno cimati oko ovoga. Bolje pumpice imaju bolji trzaj. Najjeftinija metalna je prilicno neprecizna, ali se moze zavrsiti posao. Plasticna antistatic proskit je dobar izbor.
Pomenuo si i pletenicu. Ja je vise volim jer je jednostavnija, ali ima potpuno drugu upotrenu od pumpice. Pumpa izvlaci i skida sa komponenti, dok pletenica skida sa ploce i ravnih povrsina.

Jos bih ti preporucio pravi stalak za lemilicu. Uz obicne lemilice se dobijaju samo lim ili zica za pridrzavanje, sto nije bas dobro resenje. Najjeftiniji stalak od 600 din ce znatno popraviti situaciju, samo obrati paznju da otezas bazu ako je od tanjeg metala. Ne zelis da ti se prevrne nesto.

Klestanca ili neka pinceta pomazu za bolji hvat komponenti prilikom lemljenja. Drzanje rukom je nemoguce jer su prsti predebeli, a i komponente su vruce. 120 ili 140mm spic klesta (prava ili povijena) su dobar izbor, mada ce bilo kakav precizniji alat pomoci.

Drzac ploce, odnosno treca ruka, odnosno robotic ce ti trebati ako pocnes malo vise da radis.


Ako budes imao neko pitanje jos pitaj sobodno. Video sam mnogo ljudi koji krive alat i materijal i sve zivo osim svog neznanja. Koriscenje pravog alata na pravi nacin je kljuc uspeha.
 
Ersa i weller su u principu trash.parave lemilice su jbc i hakko.gde u srbiji nabaviti ne znam...u madjarskoj ih ima i vrede svaku paru
 
Ersa i weller su u principu trash.parave lemilice su jbc i hakko.gde u srbiji nabaviti ne znam...u madjarskoj ih ima i vrede svaku paru

To kazes kao neko ko je radio na svim tim lemilicama?
 
@subtractor
Hvala ti puno na iscrpnom odgovoru :)

Voleo bih kada bi moglo da se iskoristi i za kablove, kad si već pomenuo :)

Ja sam se ponadao da mogu lemilicu i pumpu (ili fitilj, zavisi šta mi je bolje za ovo što sam pomenuo da mi treba) da uzmem za 2.000 dinara. Išao bih i hiljadu više ako vredi tu razliku, neki "best buy" i slično.
- Četiri hiljade samo za lemilicu, za par korišćenja mi je mnogo, a svakako bih uzeo kvalitetniju ako se odlučim kasnije da je češće koristim za razne popravke, projekte i slično.
Vdim da ZD708 ima samo da se naruči ovde, ali A verzija, a ova sa digistore-a ima i regulator i postolje, ali ne piše ni brend pa ne znam kakva je.

1. Koja bi mi se najviše uklopila u tu neku cenu?
- Ili misliš da je bolje da skupim novac za skuplju pa da tad kupujem?

2. Kako se onda koristi ta pasta i koju da uzmem?
- Jel svaki put prvo vrh ide u nju, pa teko onda u tinol i onda tek da se lemi ili...
Koju pastu da uzmem?

Za žicu sam mislio da uzmem ovu za početak: http://www.mikroprinc.com/proizvodi...lih-proizvodjaca/tinol-zica-1mm-17g/index.php
3. Jel ona OK za lemljenje potenciometra, menjanje dugmeta na vagi, ventilator na napajanju i kablove?
Ili da idem na te što si rekao od 100g?

4. Za pumpu onda da uzmem ProsKit 8PK-366N?
Da li mi je bolja ona ili pletenica za ove poslove što sam napisao iznad?
Ili da uzmem i to, vidim da nije skupo, samo da znam šta da koristim? Računam da je to već svejedno koji je brend.

Prava špic klešta i pincetu imam, a stalak ću pogledati u radnji.
 
Sve zd lemilice su od istog kineskog dobavljaca i uvozi ih jedna firma. Ima ih u puno verzija jer se medjusobno kopiraju. Taj zd-99 je kopija jednog starijeg wellera za americko trziste. ZD-99 ne znam da li mogu da preporucim jer se meni bas ne svidja i pre nih uzeo 708a. Ako je bas samo za pocetak i za par radova, onda imas i zd-23. Ja sam sa jednom takvom prosao celu srednju skolu i jos posle toga dosta pre nego sto sam presao na pravu stvar. Dok se malo ne izvestis, neces moci da vidis razliku jer su ti sve spanska sela.
sto se tinola tice, taj od 17g je zapravo jedan od tih losijih. Naravno da nije nefunkcionalan, ali je ocigledna razlika kad predjes na profi zicu. Posalji mi adresu na pm. spakovacu ti u pismo neki metar 0.5mm elsolda. to ce ti zavrsiti posao.

pasta se vise koristi za pripremu materijala za lemljenje. kada skines izolaciju sa zice, naneses malo paste i onda preko paste istopis malo kalaja tako da se uhvati tanak sloj na taj deo zice. Tako ti se zica nece rascvetavati i kada dodje trenutak da je zalemis za plocu ili vec nesto, kalaj ce se uhvatiti momentalno i svuda. Takodje ovako mozes da pripremis i bilo koju povrsinu za lemljenje. Nekada losi konektori imaju kontakte gde se lose hvata kalaj. ako preteras sa lemljenjem, pregrejaces konektor i mozes ga ostetiti. Pasta tu resava problem. Dugo pecenje lemnih povrsina nije dobro. Lem generalno mora kratko da traje (nije iskljucivo pravilo, ali u vecini slucajeva je pozeljno).
Sto se tice ciscenja vrha, pasta ce pomoci kod sitnih prljavstina koje ostanu na vrhu. Slobodno sa vremena na vreme umoci vrh u malo paste.
Izbor nije veliki, sta vise, mislim da se samo Cinol prodaje i kosta oko 300 din za celu tubu koja traje vecno.

pumpa i pletenica su odvojene stvari. Pumpom ces izvlaciti visak kalaja iz rupa (znaci kada skidas komponentu sa ploce. ugrejes kalaj na ploci i brzo isisas kalaj iz rupe i, u teoriji, taj pin bi trebao da izadje bez daljih intevencija) i mozda sa iglastih povrsina, a pletenicom brdasca sa ravnih i vecih (i manje pristupacnih) povrsina.
Za to gore, mislim da ce pumpa biti bolji izbor.
 
Pazi samo na to koju pastu upotrebljavaš, nikako onu za vodoinstalere, to je čista kiselina. Za čišćeje vrhova lemilice već 50 godina upotrebljavam kalafonijum, to je ono za gudala za gudačke instrumente i može da se nađe u radnjama za muzičke instrumente. Jako dobro čisti oksidaciju sa vrha lemilice i ne ostavlja ništa. Ako nema baš ništa drugo može i lanena krpica preko pilule aspirina. Možda je sve to malo zastarelo ali tako smo radili odavno, kada nije bilo specijalizovanih stvari i još uvek je uspešno.
 
Hteo bih da popravim neke delove po kući (zamenim dugme na digitalnoj kuhinjskoj vagi, zamenim ventilator na starom napajanju, očistim/promenim potenciometar na zvučnicima...) pa mi za to treba pribor za lemljenje (i odlemljivanje).

Početnik sam, pročitao deo za lemljenje iz knjige "Mala škola elektronike" poslednje izdanje i koristio, koristio Google i youtube.

Moje pitanje je:
Šta mi je sve potrebno, koje modele/brendove i gde to kupiti (prodavnice, oglasi, buvljak, kinezi...)?

Koliko sam skontao treba mi:
1. lemilica
2. vakum pumpa
3. tinol žica
4. celulozni sunđer (za čišćenje vrha lemilice). Jel može običan sunđer za sudove ili pamučna krpa (krpa se pominje u pomenutoj knjizi)?

Stalak i lupa mi nisu neophodni koliko vidim. Čuo sam i za pastu ali koliko sam shvatio ona je za čišćenje vrha lemilice i ne znam da li je neophodna?
U knjizi se pominje i flux ali ne piše za šta je to. I neki "fitilj" ili "pletenica" za skidanje lema.

Dakle:
1. Koji mi je sve pribor potreban (i koji je najbolje da uzmem, npr taj "fitilj" ili vakum pumpu, jače ili slabije lemilice...)?
2. Koje modele (lemilice, pumpe, tinola...) je najbolje da uzmem?
3. Gde je najbolje ili najjeftinije sve ovo kupiti?

P.S. I šta bi trebao da uzmem da malo provežbam odlemljivanje i lemljenje?
Računam da može da prođe bilo koja pokvarena štampana ploča. Ako je tako neka se javi neko ko ima nešto od toga za bacanje, po mogućstvu iz Beograda :)

Ja sam za svoje amaterske potrebe uzeo Antex XS25 http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=4740 3.500,00 din. uzeo sam ovu tinol zicu http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=6081 i ovaj womax fitilj za razlemljivanje http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=7408 :)

A uzeo sam i ovaj mikrofonski predpojacivac kit da malo vezbam lemljenje, nije skup 380 din. pa i da ga unistim uzmem drugi, a solidno sam ga zalemio mogu ti reci :D http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=8247

Ok, nije remek delo ali za moje prvo lemljenje ja sam zadovoljan :p I radi, probao sam ga (jos samo neku kutiju da mu napravim) :d



O da i citao sam po netu da je pasta za lemljenje ovih elektronskih komponenti apsolutno bespotrebna jer se flux vec nalazi u tinol zici :)
 
Poslednja izmena:
1. Mnogo mi je da sada za lemilicu dajem ~4.000 (brendova koje @slobans pominje nema nigde kod nas) a da ne uzimam baš najjeftiniju, da uzmem onda tu neku zlatnu sredinu ZD-708A, 50W sa regulacijom?
Jeste da mi treba stvarno za te 4 sitnice za sada, ali bolje da ne bude najgora dok ne skupim pare za bolju.

2. Za tinol svi kažu da uzmem kvalitetan, pa ću to poslušati. Hvala @subtractor na ponudi, ali bolje da se ne grebem za žicu :)
Reci mi samo koju onda da uzmem?
Pomenuo si ove od 100g iz mikroprinca, ali ako misliš da je kvalitetnija Elsold Sn60/Pb40, 1mm 250g za 1.500 dianara uzeću nju.
- Lemilicu ću kupiti kvalitetniju kasnije, a tinol neću menjati pa ako je ovaj kvalitetan (a kažeš da će mi trajati "celog života") onda bolje da uzmem sada i više ne mislim.

3. Za pastu i meni piše u ovoj knjizi kao što je zechs pročitao, ali na drugim mestima piše drugačije. Uglavnom ima mi logike za te stare komponente, sam vrh lemilice (a i kabl ventilatora je star), a i nije skupa, pa ću i nju uzeti. Jel si na ovu mislio Tinol pasta Cinol tuba, 80g?

4. Za pumpu da uzmem ProsKit 8PK-366N?

Za postolje sa sunđerom ću već videti u radnji.

5. Da li za vežbanje da tražim od nekog ko ima pokvarenu matičnu/napajanje/slično pa da odlemljujem i lemim ili da uzmem neki pribor kao što je @zechs uradio (dobra ideja i lepo izgleda rad :))? Ako je ovo drugo onda šta da uzmem a da nije skupo?
 
Poslednja izmena:
Mozes da uzmes protoboard ili test ploce
To ti je zanimljivo ako mislis kasnije da pravis neke hobi sklopove (npr. kontoler za ventove ili sta slicno).
 
Moj ti je savet da ne daješ 2x pare.. Dakle kupi odmah neku kvalitetnu lemilicu ili skupljaj pare pa kad budeš imao kupi.. Ovako bacaš pare bez veze, a i ne znam šta će ti lemilica sa regulacijom temperature i sl. Hoćeš li lemiti SMD elemente možda?
 
@bmibmc
Može i tako nešto. Jedino bi mi uz to trebal i delovi koje bih na ploču lemio. Jel uopšte može da se lemi direktno na te test ploče?
Koliko sam skontao štampane ploče imaju jedan premaz nekog metala na delu gde se lemi, a ovo mi deluje kao čista plastika, pa zato pitam.

Moj ti je savet da ne daješ 2x pare.. Dakle kupi odmah neku kvalitetnu lemilicu ili skupljaj pare pa kad budeš imao kupi.. Ovako bacaš pare bez veze, a i ne znam šta će ti lemilica sa regulacijom temperature i sl. Hoćeš li lemiti SMD elemente možda?
Dobro bi mi došlo da može i to iako nisam planirao (a ni znao šta je to dok mi nisi skrenuo pažnju).
Meni treba da odradim ovo menjanje potenciometra. E sad da li se ovo prespajanje žicom na zadnjoj strani ploče računa kao SMD to ne znam.

Koliko bi mi para trebalo za kvalitetnu lemilicu kojom može da se lemi SMD?

P.S. Ja ću svakako čekati mesec dana dok mi stigne potenciometar pa mogu tada da uzmem i alat.

Kad sam već tu, jel zna neko gde mogu naći odgovarajući potenciometar za ove zvučnike sa linka?
Naišao sam i na ovaj link, ali ne znam čak ni koji potenciometar (koje oznake) je najbolje da tražim.
- Ovaj moj potenciometar radi dobro kad se pojačava od nule do nekih 10 sati (kad se gleda na časovniku), ali posle toga desni prednji zvučnik gubi kontakt i prestaje da radi. Proradi samo ako prstom pritisnem dugme za pojačavanje (taj veliki krug sa slike). Mislio sam da ga skinem, probam da očistim, pa ako ne pomogne da ga zamenim, ali s obzirom da nema nigde istog potenciometra da se kupi onda bih morao da radi ono sa linka gore, sa prespajanjem...
- Nisam najbolje razumeo ni ono što tamo kažu za izbor potenciometra, ali ovaj moj ima veliki hod (takav je kod ovog modela zvučnika) kad se pojačava preko daljinskog, pa bi mi odgovaralo kada bih mogao da uzmem neki koji bi u manjim koracima menjao jačinu zvuka kada se upravlja preko daljinskog.
 
Da,zamisli,jesam.ok je i weller,sa njom sam prvi neki profesionalni posao radio,wecp serija.sad imam neku staru pace ali hakko fx888d je sledeca na listi za kupovinu

Igracka. mada je takva i cena
 
Vezano za pitanje meni:
Kad odes na licino mesto, samo ce ti se kasti :d Neke ploce imaju samo lemne tacke, neke imaju bakrene linije koje ti prekidas, negde su spojene po dve lemne tacke. Prva vrsta sto sam okacio sluzi da probas sklop i gotovo uvek su linije spojene. Ti ubadas komponente i sa parcicima zice premoscujes (najcesce ne lemis). Druga vrsta je da ti sad ne pravis stampanu plocu nego radis sa tim plocama.
IMHO. Za vezbu ti ne trebaju komponente jer sve sto ionako lemis od tih komponenti je zica koja prolazi kroz lemnu tacku. Uzmes parce krute zice, ogolis je i lemis. Kasnije ostavis izolaciju da steknes osecaj kad izolacija gori i slicno.

Za potenciometar ili gugl ili da pitas u prodavnici ili nekog servisera sa iskustvom (sta raditi kad ne nadjes original)
 
Videh na Aliju lemilice koje se kače na USB port, potreban im je Powerbank od 2A za optimalan rad. Uopšte nisu skupe BTW... Jel ima neko iskustva?
 
Mislim da ti je jeftinije i dalje da uzmes neku gasnu lemilicu ako ti bas treba za rad na terenu a nemas struje.
 
Nazad
Vrh Dno