Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Pogledao sam neki review za fals 936, nista se nije raspalo. Najbolje da okacis linkove. Meni su i dva dosta da potvrde da je djubre u pitanju.

Sto se tice ovih stvari koje hoces da lemis, LiIon baterije navodno nije preporucljivo lemiti, jer se ostecuju od visoke temperature. Postoje oni mini spot welderi za to.
Mogu da se zaleme, svakako, ali ako koristis tu logiku za cenu lemilice, lemljenje baterija se nikako ne uklapa.

Btw, da li si nekad nesto zalemio? I da li mozes da objasnis kako ce krivicom lemilice da se unisti potenciometar ili prekidac?

Ni ove ostale stvari mi nisu logicne. Kao npr kada govoris koliko kosta stvar koju hoces da popravis, i kao da to zbrajas do tih 150 evra. Pa svakako nije vazno koliko kosta stvar, nego koliko kosta popravka, mislio sam da je to prilicno ocigledno!?

Inace, nista od ovoga ne pisem da bih tebe ubedio u bilo sta. Ovo tvoje dozivljavam kao mitomaniju i mistifikovanje/glorifikovanje ekstremno jednostavne sprave, bar u smislu onoga za sta je i koliko amateri koriste.

Pisem zbog drugih ljudi koji citaju temu, i koji mogu da se demotivisu, i nikada nista ne nauce o ovome, jer nece da plate alat 200 evra, a misle da je jeftiniji neupotrebljiv.
Nije neupotrebljiv. Bar ne svaki. A nadam se da cemo videti vise od jednog linka raspadanja fals 936.
 
Poslednja izmena:
Jos jedno pitanje, jel da kupim nesto novo sa garancijom ili da trazim polovno na KP? 10-20 e bih dao pa koliko radi.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Prvo na sta bih obratio paznju je da mora biti moguce nabaviti vrhove raznih oblika. Moj omiljeni je onaj u obliku ravnog srafcigera, i ne bih voleo da kupim lemilicu za koju ne mogu odmah da nabavim takav vrh.
Ja za svoju imam male komplete vrhova za "varenje plastike", i komplet za lemljenje (isti su vrhovi, nego, cim pipnes plastiku, nema s'njim vise lemljenja.

Takodje, jako mi je vazno da ima termoregulaciju, pogotovo zbog plastike (zato sam i cak i kupio prvu lemilicu. Naravno, topljena plastika je teska otrovcina, i mora se paziti sa tim. A ni tinol i flux nisu bolji).

Garancija isto nije losa kada je u pitanju kineska roba, zbog slabije kontrole kvaliteta, mada je pitanje i sta ona tacno obuhvata. Pretpostavljam da grejac ne obuhvata. Vise je predlazem za slucaj da se zalomi totalni krs koji ce da lipse u prvom mesecu.

Od opreme je pozeljno (ili obavezno) imati bar tinol zicu sa olovom (ja koristim 1mm), flux, vakuum pumpicu, ventilator sa improvizovanim filterom da se manje trujete (ja jos nisam nabudzio nikakav filter, ali trebalo bi), zatim sundjer (vlazan) i onu celicnu zicu za sudove, male secice...

Pozeljni su i lupa, pincete, stipaljke kao treca ruka (moze i improvizovano), ona pletena bakarna zica za skupljanje kalaja, i to donekle moze improvizovano u vidu licnastog kabla , itd.

Ima dosta stvari, znam. Sigurno sam neke i zaboravio.

Vec rekoh ranije da se stapni kinez sa termoregulacijom jako sporo greje, i to nije zanemarljiv faktor.
Treba pogledati koliko se stvarno raspadaju te 936, jer one naizgled deluju zanimljivo. Ne znam kakva je situacija sa vrhovima, ali racunam da moze bar u Kini da se nadje. Ipak, treba proveriti.
 
Nikad ništa nisam zalemio. Kao što rekoh, neću kupovati nekvalitetnu (iako mi je bio to plan za prvo vreme dok ne nabavim bolje, što možeš videti u ovoj temi, ali su me ljudi sa mnogo više iskustva odgovorili od toga).
- Za vagicu za jedan prekidač, zamenu, majstor nije hteo ni da uzme da mi radi jer kaže "ima nova za 20€, ne isplati se", a za zvučnike imaš u drugoj temi gde su zamenu jednog kondenzatora naplatili 60€ (zvanični servis).
Ne znam za koju cenu misliš da rade drugi majstori, ali najobičnija zamena fasunga je 1.500 dinara...
A ovamo treba da zameni potenciometar drugačijim i da zbog toga prelemi kontakte na samoj ploči i to po slici sa interneta. Šta misliš ko bi to odradio i za koliko para?

Nadam se da vidiš da je Baku čista kopija Hakko lemilica. Izgled, boja, sve spolja isto izgleda. Ima ih svuda, i na aliexpress-u, to je ona fora sa Tesla telefonima - kineski generički proizvod na koga razne firme lepe svoje (razne) nalepnice/brendove.

Evo kako se raspada i kako bih mogao da zeznem ploču sa potenciometrom: https://youtu.be/WrHAXlXcZFg

Pogledaj i kako radi ta duvaljka, ne može ništa da odlemi.

Ljudi su zamrzeli Hakko zbog ovih krš kopija jer su ih mešali, izgledaju identično spolja.

Računam da je ovaj daleko od amatera. Za ostatak klipova imaš sa strane na ovom klipu ili samo kucaj "fake hakko".
Pogledaj i kako izgledaju iznutra.
 
Poslednja izmena:
Prvo na sta bih obratio paznju je da mora biti moguce nabaviti vrhove raznih oblika. Moj omiljeni je onaj u obliku ravnog srafcigera, i ne bih voleo da kupim lemilicu za koju ne mogu odmah da nabavim takav vrh.
Ja za svoju imam male komplete vrhova za "varenje plastike", i komplet za lemljenje (isti su vrhovi, nego, cim pipnes plastiku, nema s'njim vise lemljenja.

Takodje, jako mi je vazno da ima termoregulaciju, pogotovo zbog plastike (zato sam i cak i kupio prvu lemilicu. Naravno, topljena plastika je teska otrovcina, i mora se paziti sa tim. A ni tinol i flux nisu bolji).

Garancija isto nije losa kada je u pitanju kineska roba, zbog slabije kontrole kvaliteta, mada je pitanje i sta ona tacno obuhvata. Pretpostavljam da grejac ne obuhvata. Vise je predlazem za slucaj da se zalomi totalni krs koji ce da lipse u prvom mesecu.

Od opreme je pozeljno (ili obavezno) imati bar tinol zicu sa olovom (ja koristim 1mm), flux, vakuum pumpicu, ventilator sa improvizovanim filterom da se manje trujete (ja jos nisam nabudzio nikakav filter, ali trebalo bi), zatim sundjer (vlazan) i onu celicnu zicu za sudove, male secice...

Pozeljni su i lupa, pincete, stipaljke kao treca ruka (moze i improvizovano), ona pletena bakarna zica za skupljanje kalaja, i to donekle moze improvizovano u vidu licnastog kabla , itd.

Ima dosta stvari, znam. Sigurno sam neke i zaboravio.

Vec rekoh ranije da se stapni kinez sa termoregulacijom jako sporo greje, i to nije zanemarljiv faktor.
Treba pogledati koliko se stvarno raspadaju te 936, jer one naizgled deluju zanimljivo. Ne znam kakva je situacija sa vrhovima, ali racunam da moze bar u Kini da se nadje. Ipak, treba proveriti.

Ta celicna zica za sudove je zapravo mesingana. I mora se koristiti bas ta za lemilicu jer ona za sudove upropasti vrh za 1 dan.
 
Ako kupujete, samo kvalitetno..nikakva kineska sranja..ja sam postavio ovde šta sam ja uzeo..relativno jeftina Antex-ova lemilica za elektroniku..nebitno je da li je neko amater ili pro ali je sigurno bitno kakav alat koristi
 
Ne znam samo kako ne razumete da ce vecina ljudi prosto preskociti kupovinu, ako mora da potrosi 150 evra. To je samo jedan od alata koji moze biti koristan u domacinstvu. Dobra busilica tek kosta Djavo i po. Brusilica, rucni alat, "dremel", sve je to korisno. Da se sve kupuje skupo, niko nista ne bi imao, ili bi birao jedan.

Cinjenica je sledeca: jeftina lemilica radi amaterski posao koji sam naveo da radi. Nisam video na youtubu, nego je koristim.

Steta je da covek ne moze da zalemi prekidac jer nece da potrosi 150+ evra na to.
Za zahtevnije stvari ostaje majstor.

Sto se tice cena majstora, ne znam, ne nosim, jer je i moja kasipinska vestina i lemilica dovoljna da sitne stvari sam.

Secam se samo da sam u silkenu svojevremeno kupio produzni audio kabl za kompjuterske zvucnike. 2 kabla tj, znaci 4 konektora, svaki ima plus i minus. To nije sve sa poslom kostalo preko 1000 dinara.

Prihvatam ispravku za mesinganu zicu.
 
Ja imam svoju filozofiju, a to je da ne kupujem više nikakva kineska sranja i govnave stvari...ako i kad imam para kupim ono što valja, ako nemam ne kupujem ništa...drugi što se mene tiče mogu da se pretplate na one kineske kontejnere i da imaju sve što će sutra da izađe iz kung fu fabrike
 
Obojica ste u pravu, ali nemojte toliko navaljivati.

Stvarno je nemoguce odjednom pokupovati brdo sjajnog alata za povremenu upotrebu, ali to takodje ne znaci da treba koristiti los alat. Razlike su ocigledne i dobar alat se isplati kad-tad. Podrazumeva se da korisnik razume da li mu alat treba ili ne. Nije ni ovo za svakoga.
Ja alat kupujem kada mi zatreba. Veci alati su potrebni za vece poslove i to uglavnom mogu da odlozim dan dva i da ih isplaniram i do tada kupim ono sto je potrebno. Nije mi se desilo da nesto moram da izbusim danas ili nikad. Kako neki posao iskrsne, ja kupim komad alata.

Zamena prekidaca na kineskoj lampi svakako nece zahtevati dobru lemilicu, ali zamena potenciometra na pojacalu od 200+ evra hoce, a i cena popravke to opravdava.

Termoregulacija nije potrebna u 90% slucajeva. Kucna lemilica ne mora da ima regulaciju i nikome za kucu nije potrebna lemna stanica. 4000din za brendiranu stapnu lemilicu sa 2god garancije i podrskom za vrhove i delove nije mnogo.
 
4000 dinara je potpuno druga prica, i za to ne bih zucnuo.

A nije mi bas ni drago sto ovde izgleda da ja naturam jeftine kineske sprave. Ne radim to.

Prosto mi se nije svideo ton koji potpuno odgovara ljude od necega sto je prilicno zabavno, i od dobrog osecaja kada poprave nesto sto su do skoro prilicno mistifikovali, i to samo zato sto zive u siromasnoj zemlji i imaju 150 precih nacina da potrose 150 evra.

Cak i Nemanja vidim da kupuje lemilicu vec godinu dana, iako je odavno odlucio da hoce skupu. Verovatno je mogao da je kupi u tom periodu da je bas hteo, ali mislim da prolazi kroz isti proces kao ja sa skupom ergonomskom stolicom. Odlucio da hoce, ali tesko mu da se nagovori da plati.

Dakle, nemam nista protiv ni tih od 150 evra, ako je nekome bas zapelo da imabsve vrhunsko, cak i za amatersku upotrebu, ali mislim da to nije obavezno za ljude kojima je 150 evra previse. To je sve.
 
Poslednja izmena:
Prolazio sam juce pored Woby Hausa, i bacih pogled sta ima:
1. Womax 30w 650 din
2. Womax 60w 750 din
Ima i nekih preko 1000 din ali su ogromne i uopste ne znam kako se koriste, verovatno za nesto krupnije. Iskustva sa Womaxom imam raznih, otac je izmenjao 2-3 njihove slajferice i sve uglavnom brzo stradaju, imam i neki njihov punjac za akumulatore koji dobro radi vec 4 god.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Prolazio sam juce pored Woby Hausa, i bacih pogled sta ima:
1. Womax 30w 650 din
2. Womax 60w 750 din
Ima i nekih preko 1000 din ali su ogromne i uopste ne znam kako se koriste, verovatno za nesto krupnije. Iskustva sa Womaxom imam raznih, otac je izmenjao 2-3 njihove slajferice i sve uglavnom brzo stradaju, imam i neki njihov punjac za akumulatore koji dobro radi vec 4 god.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

nemoj to da gledas. totalno djubre
 
Jos sam u fazi nabavke nekih srafcigera, klesta i drugih stvarcica koje su potrebne za te radnje. Nisam ni planirao bas Womax da uzmem, jos neke radnje bi trebalo da obidjem.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Поздрав свима,

Недавно сам купио механичку тастатуру из Кине (ради се о овој тастатури https://www.youtube.com/watch?v=cidFk8mrGcY) и имам проблем са једним тастером (switchom). Наиме, тастер А ми не реагује добро, покушао сам са чишћењем и дувањем, али неуспешно. Будући да не могу да извршим рекламацију (реч је о Кини, знам никад више куповати на слепо...) и да не желим да купујем нову, дошао сам на идеју да заменим тастер (switch) A са неким исправним (F10, F11, F12...). Нашао сам овај клип замене тастера на нету https://www.youtube.com/watch?v=ja4U75kF1Jw
Поступак ми не делује компликовано, што не мора да значи будући да никада нисам лемио.
Будући да сам неискусан са лемилицом, покушао сам да нађем неког да ми одради посао, али нисам успео...
Занима ме ако знате некога ко би урадио посао, или које алате (лемилицу, вакум пумпу, пасту) да купим за просту замену 2 тастера.
 
I dobro nemanja123, jesi li uzeo na kraju lemilicu? :)

Ja takdoje vec neko vreme razmisljam sta da uzmem. Razmisljanja su mi slicna tvojim. Ne zelim da kupim neki krsh samo zato sto cu mozda lemilicu koristiti 'par puta godisnje'. Kod mene je situacija da ono sto sada kupim, nece biti menjano skoro (jer nemam, bukvalno, para da ih bacam 2x). Znaci hocu nesto sto valja, ali nemam para (tipa 100 eura) da 'bacam' za lemilice. Nategao bih npr. 5-6 ...eventualno 7K dinara (aj' nek bude 70 eura), za lemnu stanicu sa duvaljkom. Stvar je u tome sto sam i ja pocetnik i ne znam koliko je 'dobro' imati te stanice 2-u-1.

Gledao sam u pocetku taj baku 'program'. Medjutim na youtube-u je bas neki nas lik 'rasturio jedno baku laboratorijsko napajanje da bi u njega nabudzio 'bolji' transformator od onog koji dolazi. Opet sa druge strane, pitao sam par likova koji su koristili baku kakav je i kao 'za te pare (~25 eura) su odlicni'. E jbga sad, jedni pricaju jedno, drugi drugo, meni vreme prolazi razmisljajuci sta da kupim. A sa druge strane, nisam osoba koja kod kupovine 'tehinickih' uredjaja ide u prodavnicu 'neobavestena'. I tako ovo sve traje vec neko vreme, i nikako da prelomim i uzmem nesto.

Dakle ja bih da kupim i lemilicu i duvaljku. Da li je bolje uzeti zajedno 2-u-1 ili odvojeno, ne znam. Pocetnik sam. :) Hocu lemilicu sa kontrolom temperature. Necu da je cekam sat vremena da se zagreje. Duvaljka mi takodje treba. itd.

Zna li neko moze li se za ....5-7K dinara uzeti ovo, a da 'valja', da traje', i da nije bitno hocu li ja da lemim jednom ili vise puta godisnje.

Za taj mikroprinc, secam se neko mi je pre par meseci rekao da 'samaraju' sa cenama, tako da... :) ... ne znam sta ste svi navalili na nijh. Nemoguce da nema drugih koji prodaju identicne 'uredjaje', i identicnu potrosnu robu u celoj Srbiji. ...ili mozda gresim? :)
 
Poslednja izmena:
Nisam uzeo. Čekam priliku da mi neko donese iz Nemačke, jer "mađari" ne mogu da nabave (iako sam im poslao link sa generalnim distributerom i cenom), a u Rusiji odakle bih mogao da nabavim su mnogo skuplje.

Ti si gori od mene :D
Hoćeš kvalitet, stanica sa kontrolom temperature i još i duvaljku a za mnogo manje para. Za "best buy" i lemilicu i duvaljku imaš na YouTube-u pa pogledaj, ali da odmah znaš da za taj novac nema. Kompromis moraš da praviš. Ili da uzmeš kvalitetnu lemilicu bez kontrole temperature, ako imaš sreće možeš i sa kontrolom sa ebay-a starije Weller modele ili da uzmeš ove kineske kopije tipa Baku sa/bez duvaljke pa kakva god da je.
 
Uzeo sam neku 40w lemilicu. Npr hocu da spojim 2 tanje recimo telefonske zice. Nacin rada neka bude da nanesem tinol na lemilicu, pa na oba kraja i da ih posle zagrevanjem spojim. U mom slucaju se uopste ne hvata tinol na zicu ili veoma slabo. Jel je za to potrebna pasta posto je jos nisam nabavio?

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Treba pasta, pastu i na zicu i na kalaj i malo na vrh lemilice.
 
Hvala, kupujem prvom prilikom. Slican slucaj imam sa lemljenjem nekih kondenzatora i sl. Moram da topim kalaj dok se na vrhu lemilice stvori veca kapljica koja padne na mesto gde lemim. Jos uvek se uvezbavam, izgoreo sam prste jedno 1000 puta. [emoji1]

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Nisam siguran da li sam te razumeo, ali ako jesam, ne mozes bas lemiti stvari tako sto napravis kapljicu koju prenosis na hladan predmet koji lemis. Ne hvata se. Predmet mora biti vruc i kalaj se topi na njega direktno.

To sto se pravi mala kapljica na vrhu lemilice sluzi samo da bi se toplota bolje prenosila na predmet.

Ako lemis zice npr, istopis malo kalaja na vrh (ako imas onaj u obliku ravnog srafcigera, mislim da je zgodan za ovakve stvari), stavis to ispod zice i grejes je, a sa suprotne strane zicu dotices novim kalajem. To je korisno bas zato sto u samom kalaju ima malo fluxa. Ako kalaj nije krs, cini mi se da je realno da se uhvati za tanku zicu i bez dodatka fluxa. Nisam siguran, tj. ne secam se 100%, ali mislim da sam lemio zice tog tipa i pre nego sto sam nabavio flux.

I, ako je sa zice vec neko vreme skinuta izolacija, vrlo je pozeljno da to parce odseces i bacis, a skines novo parce izolacije neposredno pred lemljenje. Zica bude cistija, i bolje se hvata. Zvuci ocigledno, ali vredi pomenuti.
 
Vrlo važna stvar je sunđer za čišćenje vrha lemilice, ako nije čist vrh mnogo je teže. Krpica od čistog pamuka je isto vrlo delotvorna. Pasta, ako se upotrebljava ne sme da bude ona kisela za lemljenje cevi itd. Delotvorna je samo za čišćenje vrha ali mora da se obriše jer kvari lem i mesto kasnije oksidira. Ne upotrebljavati istu lemilicu za topljenje plastike itd. to je upropasti.
 
Imam neke beskorisne srafcigere koje bih mogao da skratim i da oblikujem da budu pogodni kao vrhovi za lemilicu. Sta mislite?
2z59kdl.jpg

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Originalni vrh je gore.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Imam neke beskorisne srafcigere koje bih mogao da skratim i da oblikujem da budu pogodni kao vrhovi za lemilicu. Sta mislite?
[]http://i64.tinypic.com/2z59kdl.jpg[/IMG]
Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Da li originalni vrh kosta vise od 2000din? Onda je to losa ideja.
Vrhovi imaju specijalni sloj koji radi svoj posao. Koriscenje eksera i drugih stvari nije pogodno. Da ne pricamo o prenosu temperature.

edit: cudno, kod tebe u postu ne vidim slike, a sada sa mojim citatom se vidi.
anyway, pogledaj wellerove vrhove spi26 i spi40. Izgledaju isto ovako, samo je pitanje precnika
 
Poslednja izmena:
Mozes da probas, ali i meni se cini da to nece dati zadovoljavajuce efekte.

Tako nesto mozda moze da posluzi za plastiku, doduse.
(Ne znam da li se CountMike neprecizno izrazio, ali ja svakako koristim istu lemilicu i za plastiku i za kalaj, samo sa razlicitim setovima vrhova. Vrh za plastiku moze da bude potpuno urnisan, mozes da ga smirglas, turpijas, sta god, i on ce obavljati funkciju, ali za lemljenje nije tako, i to si donekle vec i imao prilike da vidis)
 
Probao sam, nesto je niza temperatura nego na org vrhu. Npr na org vrhu je dovoljno da se tinol priblizi, dok u ovom slucaju malo treba pritisnuti da bi se istopio. Mislim da moze da se radi, cak mi se u nekim slucajima cini laksim za rad od originalnog. Stojace u rezervi pa cu ih kombinovati po potrebi.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Pa da, vrhovi, tj, inserti su važni. Ja za 90% slučajeva upotrebljavam neku 20 godina staru rusku lemilicu od 17W, napravio sam nekoliko inserta od čiste, bakarne, 4.5mm žice, menjam i turpijam vrhove po potrebi.
 
Nazad
Vrh Dno