Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Nisu neke pare ako hoces da probas.
Imas ZD lemilice za koje kazu da su OK po ceni od 559din (25, 30 i 40W). 220V
 
Evo, upravo je bigclivedotcom na svom youtube kanalu testirao ovakvu lemilicu. Ja isto razmisljam da uzmem za sebe jednu, da se nadje.

 
deluje odlicno i kapiram nije prejaka pa je teze sprziti plocu
 
Nemam pojma o lemljenju, a 'ocu...:D
Izabrao sam lemilicu, tinol zicu, sad me zanima koju pastu, prvo je kalafonijum, jel on treba da se rastvara ili je dovoljno da samo umocim zicu ili vrh u njega?
http://www.mikroprinc.com/proizvodi...-paste/kalafonijum-ts500-bocica-50g/index.php
A, sta je ovo, jel ovo rastvoren, flux kako se to vec zove ili je to pasta sa mikrogranulama olova, kalaja...?
http://www.mikroprinc.com/proizvodi...-paste/tinol-pasta-ts570-bocica-50g/index.php

Konkretno, meni je to potrebno zbog povremenog lemljenja kablova, prikljucaka na njima, nista elektronika, stampane ploce i to...:)
Sta da uzmem od ova dva, cisto da ocisti povrsinu pre nanosenja lema, ako sam ja dobro skontao, da ta pasta ustvari za to i sluzi...?:eyebrows:
 
Cekaj, a ako ne umocis, onda se naprave one bobice koje otpadaju? Ja sam mislio da je zbog toga sto mi je preslaba lemilica, uzeo sam neku od 40W.
 
Koja lemilica/stanica je najbolja kupovina do 100€?
Može kod nas, iz USA (ako ubedim ljude da mi donesu), Rusija ili Kina (preko Rusije nema carine i PDV-a).
Na ovom linku se pominju modeli: Weller WESD51, Weller WES51, Hakko FX-888 and Aoyue 937, ova poslednja kao najjeftinija, koja je najbolja po odnosu cena/performanse i da li ima neka bolja.

Koja (krimp) klešta mi trebaju za pravljenje kablova za ventilatore i molex?
Jel postoje neka univerzalna "best buy" kod nas najbolje (ali ako nema može USA/Rusija/Kina)?
- Treba mi za desetak kablova godišnje i iskreno uzeo bih najjeftinija koja bi mi vršila posao, tako da i buvljak dolazi u obzir.
 
Poslednja izmena:
Koja lemilica/stanica je najbolja kupovina do 100€?
Može kod nas, iz USA (ako ubedim ljude da mi donesu), Rusija ili Kina (preko Rusije nema carine i PDV-a).
Na ovom linku se pominju modeli: Weller WESD51, Weller WES51, Hakko FX-888 and Aoyue 937, ova poslednja kao najjeftinija, koja je najbolja po odnosu cena/performanse i da li ima neka bolja.

Koja (krimp) klešta mi trebaju za pravljenje kablova za ventilatore i molex?
Jel postoje neka univerzalna "best buy" kod nas najbolje (ali ako nema može USA/Rusija/Kina)?
- Treba mi za desetak kablova godišnje i iskreno uzeo bih najjeftinija koja bi mi vršila posao, tako da i buvljak dolazi u obzir.

Weller WESD51 i WES51 su stari modeli. Proizvode se, ali kostaju isto koliko i lemilice od 80W iz iste serije, odnosno WS81. Svakako su skuplje od 100e. Ako nadjes negde jeftino, weller je odlican izbor. Weller magnastat je vrlo popularan kod nas, ali je prevazidjen jer nema kontrolu temperature.
Pogledaj sta od lemilica ima solidnu podrsku i koliko vrhova ces moci da uzmes. To je jedna od stvari sa kojom se ljudi muce po kupovini. Mozda izlgeda lako poruciti, ali kad ti zafali, neces moci da cekas mesec dana da stigne vrh. Te stvari su razlog zasto ljudi neke stvari placaju mnogo vise.

Krimp klesta ce ti trebati dva komada za to sto trazis. moras da vidis tacan molexov broj (molex je proizvodjac koji proizvodi hiljade razlicitih konektora) za pinove i da nadjes klesta za njih. Retko su klesta univerzalna. Ako ne radis svakodnevno, lakse ti je da zalemis.
U mikro princu imas klesta za manje konektore. oni ih zovu nylon konektori. Sigurno mozes poruciti i sa ebaya kineze.
 
Kad bi makar mogao da mi kažeš koji modeli su bolji pa da njih ganjam :)
Ova dva modela koja kažeš da su starija sam gledao letos i bili su 50$, a sada vidim da je cena 100$. Kad već dajem toliko para voleo bih da ima kontrolu temperature.

Ne znam ništa van ove teme o lemilicama pa ne znam kako bih pogledao za podršku. Ne znam ni vrhove koju postoje a kamo li koji za šta služe.
Koristio bih je, kao i sa početka teme za lemljenje jefnog potenciometra, zamenu prekidača na kuhinjskoj vagici, lemljenje ventilatora na starom napajanju i za kablove. Kasnije bih probao neke od onih projekata za učenje i sitnije projekte (svetlo za poštansko sanduče...).

Koja je oznaka za krimp klešta koju bih mogao da ukucam u pretragu za kablove za ventilatore (te nylon konektore u mikro princu)? Da li su ona i strip ujedno ili se to posebno uzima?

A za molex sam mislio da napravim recimo produžni kabl za napajanje HDD-a. Ili sa jedne strane Molex sa druge 2-3-4 pin fan konektor. Probao bih kasnije i 4-6-8 pin kablove za napajanje grafičkih. Ne znam kako da vidim koja klešta mi za to trebaju, tj kako se zovu ti "pinovi za molex" (ako se oni uopšte "krimpuju" ili se možda leme).
 
U kom smislu su drugačiji američki modeli?
Na kraju ću kupiti najjeftiniju, kad ni za 100€ nema da se nađe ništa dobro ni kod nas ni u inostranstvu :p
Dajte makar koja je nabolja kod nas do 50€ i najbolju do 100€.

Jel ta klešta mogu i molex i za ventilatore?
Guglao sam i naiša na podatak da su za Molex .093" pin size 16-22 awg wire sizes kao i .062" pin size 18-24 awg wire sizes, tako da bi ta klešta odgovarala.
Za ventilatore ne znam koja je AWG oznaka. Pinovi za nylon su RM2.54 ili RM3.96 (mada mislim da su prvi) ali nigde ne piše AWG oznaka za njih. Google nije pomogao.
 
Pozdrav Nemanja.
Ja vec duze koristim lemnu stanicu baku 936D i odlicna je. Za solidne novce mozes uzeti komplet duvaljku i lemilicu. Uzeo sam od " ifix.rs" ali preko kupujemprodajem.com. Upravo sam pogledao imaju i neke popuste pa pogledaj kako ti se to uklapa u tvoje prohteve.
Kao sto rekoh, iz iskustva, kvalitet je odlican i za pocetak bice ti vise nego dovoljna.
 
@lljubo
Pogledao sam sajt i sve su povoljne. Sad ne znam koliko su kvalitetne i koju uzeti?

Koliko brzo se greje tvoja?
 
10ak sekundi do 450 stepeni, nisam merio ali odprilike. Koriste ih u apple servisu i zadovoljni. Ja je koristim povremeno vec 2 godine i nisam imao nikakvih problema. Kupio sam i novi vrh ali nisam imao potrebe za menjanjem. Ako si iz BG predlazem ti da skocis do njih i uveris se sam.
 
Ja bih, ali se ne razumem pa ne znam ni šta da gledam.
To je super vreme.

Jel znaš da li ima kod nas rezervnih delova (vrhova i slično) i da li se uklapaju vrhovi od nekih "jacih" brendova (Hakko, Weller...)?

Dao bih 50€, može i 100€ ako je značajno bolja, tako da nisam ograničen samo na tu najjeftinija. Vidim da ima i sa duvaljkama, jeste da mi sada ne treba, ali je zgodno imati, možda zatreba (shrink tubing bih radio odmah ako može).

Da li neka skuplja ima bolji odnos uloženo/dobijeno?
 
Za ozbiljnije lemljenje duvaljka je neophodna. Ja sam se pokajao sto nisam uzeo kombinovanu mada ne znam kakvog su im kvaliteta duvaljke. Delova ima, a vidim da se vec masovno uvozi, verovatno je trazeno. Pogledaj i http://www.baku.rs/ i http://www.bakutool.com/ !
Mozes i njih kontaktirati za detalje.
 
Taj baku.rs sam i gledao.
Ne znam kakve su ove stanice sa duvaljkama. Jel su lemilice na njima istog kvaliteta kao na ovoj od 25€, bolje ili gore.
 
Poslednja izmena:
Eno ti u onoj drugoj, istoj temi sam ti dao odgovor :)
 
Imam j Baku i zadovoljan sam (amaterska upotreba - jednom godišnje :) . Ono čime nisam zadovoljan je kalaj, ne mogu nikako da kupim neki koji će se držati za metal, svaki koji sam imao dosad mi klizi pa se namučim ko Isus da nešto zalemim
 
Imam j Baku i zadovoljan sam (amaterska upotreba - jednom godišnje :) . Ono čime nisam zadovoljan je kalaj, ne mogu nikako da kupim neki koji će se držati za metal, svaki koji sam imao dosad mi klizi pa se namučim ko Isus da nešto zalemim

Nemoj da koristis kineski i ona mala pakovanja noname kalaja. Imas nekoliko vrsti nemackih tinol žica koje su odlične. Do duše, profi pakovanja su po 250g, ali ni to nije preskupo, oko 1500din.
Za metalne površine moraš da koristiš tinol pastu. Nekada je potrebno isturpijati ili ošmirglati površinu za lemljenje kao bi se uhvatio kalaj.
 
10ak sekundi do 450 stepeni, nisam merio ali odprilike. Koriste ih u apple servisu i zadovoljni. Ja je koristim povremeno vec 2 godine i nisam imao nikakvih problema. Kupio sam i novi vrh ali nisam imao potrebe za menjanjem. Ako si iz BG predlazem ti da skocis do njih i uveris se sam.

To pričaš za ovaj Baku? Gde se može videti?
 
Na YouTube-u ima dosta review-a o Baku lemilicama i svi su baš loši. Zato sam ja i odustao od njih.
 
Do koje cifre da trazim lemilicu? Kucna upotreba, tek bi trebalo da naucim da je koristim, totalni sam pocetnik. Dosadilo mi da majstoru svaki cas nosim nesto na lemljenje.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Kome treba da zalemi neke kablove, konektore, prekidace, za "varenje plastike", pa cak i npr za menjanje kondenzatora, onda i ona od 10e sa termoregulacijom moze da zavrsi posao uz par jeftinih vrhova raznih oblika.
Mana je sto se jako sporo zagrevaju, ali kada se zagreju, mogu da zavrse poslove koje sam naveo.

Za malo zahtevnije poslove, mislim da nije lose ovo resenje koje se pominjalo kombo duvaljka-lemilica, jer je uzasno zlopacenje odlemiti npr bios chip bez toga, stap-kanap dovijanjima.

Ja sam isto u fazi ucenja, ali radio sam ove stvari koje sam naveo sa najobicnijom kineskom i raznim vrhovima.

Inace, ne zagovaram nuzno da se uzima bas ta, jer kao sto rekoh, spora je, ali hocu da kazem da amateri mogu da uzmu maltene sta god.
 
Pogledajte review za te jeftine, kopije i one sa duvaljkom na YouTube-u. Ljudima se u rukama raspadaju.

Jedino kvalitetno što vredi uzeti je Hakko FX888D ali ga ja nisam našao ispod 150€ iako je u Americi ispod 100$. Obratite pažnju da je Američki za 110V i da je neophodan transformator kako bi se kod nas koristio. Postoje tutorijali kako ga ugraditi u njega, ali ja to ne bih radio na novoj lemilici, a opet bi za taj posao bila potrebna lemilici [emoji14]
 
Najpre treba razmisliti da li ce se za citavu "karijeru" stvoriti vrednost od 150 evra, pa tek onda kupovati tako nesto. A koliko vidim, to je samo lemilica, bez duvaljke, + na sve to i razni dodaci i materijal, tako da ima tu jos dosta para da se potrosi za nesto sto prosecan covek upotrebi par puta godisnje.

Svako treba da razgranici sta su mu planovi. Moji planovi su svakako amaterski, i lemilicu od 150 evra me ne interesuje ni da pogledam. Kazem vam da one stvari koje sam gore pominjao mogu da se urade i sa lemilicom od 10ak evra uz par dodatnih vrhova. To za raspadanje stvarno ne znam, ali ako se ova nije raspala, iako ne vodim racuna o njoj, i drzim je ukljucenu i u pauzama kada radim nesto, ne vidim zasto bi to raspadanje bilo pravilo.

Uostalom, ove kombo duvaljke/lemilice su se pominjale kao kupovina u nekoj prodavnici koja daje garanciju, ako je samo to problem.


Hocu da kazem da nije bas lemilica isto sto i npr. srafciger, pa da jeftini kineski raspad ama bas nicemu ne sluzi, jer se smrvi na prvi jaci sraf. Lemilice su ipak upotrebljive i kada su jeftine.
 
Okreni youtube za recimo te Baku pa ćeš videti da su gore od šrafcigera.

Ja to gledam ovako. Ako kupim kvalitetnu koristiću je doživotno. Trebam da lemim sada potenciometar koji sam platio 20$ i treba da ne radi ili zeznem potenciometar/ploču pa da šteta bude veća nego cena lemilice. Uz to bih morao još par sitnih stvari da zalemim kao što je prekidač za kuhinjsku vagu od 10-20€ (koja je bez tog "on/off" dugmeta neupotrebljiva), ventilator na napajanju, a onda i neke ćelije na bateriji laptopa (plus neki DIY projekti). Da nosim kod majstora to sve koštalo bi me višestruko više nego jeftina lemilica. Šteta ako nešto ode bi bila još veća. Sigurnost i dugotrajost se kod mene isplate, a ove popravke koje odavno čekaju isplate već dobar deo.

Jeste da mora da se kupe i ostale stvari, ali one moraju svakako da se uzmu. Čitajući na sve strane sam video da se na flux-u svakako ne štedi, košta 1.500 dinara a traje (sa ovim sitnim popravkama) doživotno. Računica je takva da treba dati na početku više para ako se uzima kvalitetna lemilica i da razlika u ceni jeftina/skupa (lošija/kvalitetna) pravi razliku, ali to je jedina razlika. Skupiš novac za nekoliko meseci i uzmeš bolju. Ne kupuje se lemilica baš svaki dan.
A svi kažu da kvalitetnija pravi razliku (brže, bolje lemi, duže traje...).

To je moje razmišljanje. Na svakome je izbor.
 
Nazad
Vrh Dno