Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Није неопходно толико повећање за лемљење и разлемљивање, бар не за овакве потребе, мада наочари са диоптријом могу доста да користе. Друго је индустрија и производња.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Pre par stranica član foruma "Animal" je preporučio ovu lemilicu:
https://www.banggood.com/MUSTOOL-MT883-80W-Electric-Solder-Iron-Station-Adjustable-Temperature-180-480-or-392-896-Auto-Sleeping-110V-or-220V-EU-or-US-or-UK-Plug-Option-p-1553736.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search&ID=523699
Definitivno po meni best buy kupovina kome ne treba neko profi rešenje.Dobar kvalitet ,vrh se brzo zagreva,paket stigao veoma brzo preko Turske.Naručio desetog decembra ,stigao paket danas.Moja preporuka ko neće puno novca da izdvoji za lemilicu,a da dobije solidan kvalitet.
 
Nekad u srecno vreme kupio za 8$, naravno postarina bila dzaba.. ima jedna slicna na Fastteku mislim da je 11$ a sada od 25 - 27 imate popust tamo 10%, pa eto mozda neko naruci.. ja cu da uzmem da vidim kakva je, isto je digitalna.
 
Ja danas uzeh onu lidlovu na baterije, jeste da je samo 6W, ali je i kostala 400din :) , pa ce valjda uspeti da zalemi par zica godisnje. Bilo je 7-8 pakovanja, pa ako je neko zainteresovan.
 
Uzeo sam i ja tu, mogu reći da je veoma loš kvalitet izrade, vrh se razklimao posle prve upotrebe i neupotrebljiva je. Bolje uzeti ZD lemilicu na baterije koji je i malo jača 8W...
 
Ja nisam svoju ni probao. Jeste da je 400 din, ali da ne planiraš možda da je vratiš?
 
Možda zamenim kad opet bude na stanju, samo ne bi da dobijem istu defektnu. Za sad nek stoji, dobra je da se skine izolacija sa tankih žica.

Inače može da zalemi tanje žice, ja sam popravio usb kabel kod jednog miša, samo je jako teško koristiti sa klimavim vrhom. Možda je meni zapala ovakva, ali sumljam...
 
Poslednja izmena:
Jel se klima bas gore kod vrha? Ja sam sad svoju probao da vidim da li je klimavo, ali ne primetih da se klima.
 
Baš sam vrh:
Capture.JPG

možda je meni zapala ovakva, mada nije se ni meni klimala odmah. U kojem Lidl-u si je uzeo, negde u Bg?
 
Poslednja izmena:
Рекламирај, немаш много избора.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Pozdrav elektroničari.
Treba mi neka dobra lemilica, duvaljka I prateći alat za sitnije radove - kablovi, kompjuteri i sl. Šta biste mi predložili? Da ne bude nešto preterano skupo, okvirno oko pedesetak evra, može i kod nas a može i iz inostranstva. Vidim da je preporuka ova mustool. Ima li još neka dobra i šta je tu najbitnije?
 
Odmah da ti napomenem da ne moze jeftino a da valja i da je udobno za rad. Za ~50eu ima ERSA u mikroprincu 25W visenamenska lemilica jako dobra, zagreva se jako brzo do visoke temperature spremne za rad. Nista ispod toga ne bih preporucio, pa makar ti trebala 2x u zivotu. A znam da nije tako.

Sto se tice duvaljke, ja sam svojevremeno kupio GORDAK za 7k sa velikim kucistem, bio sam jako zadovoljan, nekoliko godina sam radio sa njom, arcio je i prodao je potpuno ispravnu i funkcionalnu. Kostala je 7k, sada je mozda 6k. Ima i drugih raznih milion, sve su iste. Razmisli da li ti uopste treba duvaljka.

Prateci alat bi bio unimer, spicangle, secice i pincete. To sve imas u mikroprincu, mozda je najbolje da odes tamo i lepo odaberes. Dao bih ti savet da za secice i spicangle razmotris Piergiacomi (Kelco ili Interelektronik), jeftine su a dobre. Unior - NE, zato sto su preskupe a nisu kvalitetne.
 
Poslednja izmena:
Imam ifixit alat, tu imam sve potrebno za otvaranje uređaja. Špicasta klešta i sečice imam neke stare, to mi možda za početak i neće trebati. A za duvaljku verovatno si u pravu, nema za nju puno posla pošto se i ne bavim stalno lemljenjem. Uzeću za početak neku dobru lemilicu. Samo mora da ima regulaciju temperature i automatsko isključivanje.
 
Uzmi ti lepo ovaj Mustool sto smo preporucivali, ako ne radis profesionalno ( zivis od toga ), nista bolje ti ne treba veruj.
 
Koristi li ko tecnu pastu za lemljenje ?
Ako da koja valja u budzetu, mislim na nesto dobro a da nije prepapreno kao Weller i slicno..
 
Ja korsitim ali sam je uzeo na aliexpresu, čuvenu Mechanics :D ne znam dal je kopija ili original, uzeo sam dve te "flašici" ili kako se već zove "posuda" pre jedno 3 godine i sad sam na drugoj, to se jako malo koristi. Uvek kad sam stavljao po sistemu "ovo će valjda biti dovoljno" ispalo je pre-previše (to je više od previše :D) pa sam onda prešao na sistem "ovo definitivno nije dovoljno" i ispalo je savršeno mada i dalje ponekad bude malo više nego što je potrebno, to je nedostatak ručnog/odokativnog doziranja :D
Uvek su mi stajale u frižideru (tako se čuva ta pasta) i nikakakvih problema nisam imao, koristim je dan danas, baš sam juče nešto lemio.

U principu za pravilno doziranje najbolje je koristiti stencil i to je super kad praviš stotine ili više istih komada ali kad radiš raznorazne stvari koje nemaju veze jedna s drugom onda mora ručno.
 
Poslednja izmena:
@ Animal
Pasta za lemljenje ti je zgodna za nastavljanje žica, ne možeš da pogrešiš, ja sam jednom prilikom koristio za vežbu na BGA kolima ali se radi sa šablonom koji napuniš. Za fine stvari ti je zakon fluks i tinol žica.
 
Ova moja je XG-50.
Kad je držiš u frižideru ona bude malo čvršća ali opet može da se meša a kad je na sobnoj temperaturi onda je tipa kao med.
Uzmi ono pakovanje što košta 1.99$ (35g) i biće ti ok, mogao bi i ja da naručim jer to uvek dobro dođe imati u rezervi.

A ovo što kažeš da se topi na raznim temperaturama, možda si zakačio pogrešan link ! jer ovo sa linka nije pasta za lemljnje već UV maska.
To ti je dobro kad imaš negde otvorene tačke kontakta, "žive" vodove ili kontakte na ploči koje bi hteo da zaštitiš od mogućnosti da ih nešto
prespoji. Naneseš to na mesto koje hoćeš da zaštitiš, osvetliš ga 20-30 sekundi UV svetlom i UV maska se stvrdne.

Dodatak: Ne bi preporučio da uzimaš pastu za lemljenje u špricu.
 
Poslednja izmena:
Ove paste se koriste uglavnom za "prekuglavanje" BGA kola na telefonima i dozer je šablon, lepo se napune svi otvori na šablonu i duvaljka odradi kuglicu i to funkcioniše kako tako na malim kolima. žica i fluks su zakon
 
Auh koji raspad novi forum nista ne mogu da pohvatam a vidim i neke postove koje ranije nisam video.
Bilo kako bilo dok je forum bio nedostupa a nisam mogao da vidim, ja sam vec porucio onu u spricu XG-Z40.
Porucicu i XG-50 nije neka para tako da..
 
Jedno pitanje, pošto nikad nisam radio sa ovim surface mount preciznim elementima, mogu li da zamenim ova dva mikroprekidača kineskom lemilicom quicko t12, ili mora duvaljka? I ako mogu, treba li da kupim neko pomoćno sredstvo da bih razlemio? Od "hemije" imam samo kalafonium i onu staru dobru mast za lemljenje. 20210321_184617.jpg
 
Loša ti je slika ali sreća, po brojevima nađoh da je ovo daljinac za neke opelove modele pa ima boljih slika na netu.
Ja bi lično ovo uradio lemilicom (kao što je recimo taj kviko) ali najviše zavisi od tvog nivoa stručnosti.
Ovi tasteri su zalemljeni samo na dva kontakta, odlemiš jedan i podigneš taster, zatim odlemiš drugi i
taster sam otpadne, onda očistiš oba kontakta na pločici žicom za čišćenje tinola (solder wick), i dalje je
lako.
Posao ne bi trebalo da traje više od 5 minuta zajedno sa sklapanjem daljinca.
 
Spretan sam sa lemilicom, imam onu osnovnu ceo život, stalno nešto lemim i popravljam, ali nisam nikad radio ovu preciznu elektroniku. Pokušaću da sredim, hvala.
 
Ma sve je to isto, samo je ovo mnogo manjih dimenzija :D
Nije teško, snaći ćeš se.
Ako ti je lakše, rasklopi prvo taster, skini onaj limić sa gornje strane, izvadi sve što je unutra pa će ti biti lakše da ga skineš u delovima.
 
Zamenio uspešno, mada je teško bez lupe, kvalitetnog osvetljenja i onih štipaljki, moraću to da kupim. Prvi put sam sad upotrebio ovu lemilicu za ono što treba, do sada sam lemio neke gluposti čisto da ne stoji ali stvarno je uživanje raditi ovako fine stvari sa njom. Nažalost, elektronika ne radi, ili bar mislim da ne radi, moguće da je otkazao i onaj deo u autu, moraću malo da se pozabavim time, prvo da iskopam na kom principu uopšte radi. Hvala na pomoći još jednom. 👍
 
Nazad
Vrh Dno