Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

To je i meni padalo na pamet, ali ne secam se ni da sam ikada i video uzivo bakarnu zicu takvih dimenzija, i ne znam ni gde bih to trazio.

Gde je ti nabavljas? Neko stovariste ili prodavnica? I cemu uopste takva zica sluzi obicnom coveku, osim za ovakve improvizacije :) tj da li uopste moze da se kupi na malo
 
Verovatno je u pitanju "pištolj" lemilica.
Ja uzeo onu Weller SP40 za rezervu što je neko preporučio neku stranu ranije i mogu reći da je za te pare odlična, za amatersku upotrebu i više nego dovoljna
 


Odlican serijal o lemljenju. Ko ne zna o lemljenju - da pogleda. Ko zna sve o lemljenju - da pogleda i klima glavom u znak odobravanja :d
 
To je i meni padalo na pamet, ali ne secam se ni da sam ikada i video uzivo bakarnu zicu takvih dimenzija, i ne znam ni gde bih to trazio.

Gde je ti nabavljas? Neko stovariste ili prodavnica? I cemu uopste takva zica sluzi obicnom coveku, osim za ovakve improvizacije :) tj da li uopste moze da se kupi na malo
Ja nabavio nekoliko metera od "skupljača sekundarnih sirovina" da budem politički korektan. Debeli kablovi za struju.
 
Poslednja izmena:
Koji komplet uzeti:

http://www.ebay.com/itm/110V-220V-60...19.m1438.l2649

ili

http://www.ebay.com/itm/60W-Adjustab...19.m1438.l2649

Da li uzimati na komad lemilicu, vrhove, drzac lemilice, vakum pumpicu, sve ovako na sitno sa ebay ili alija od kineze?
Moze li to doci jeftinije nego u kompletu?

Kakava je ova lemilica:
https://www.kupujemprodajem.com/Lemi...r_id=110419535

U osnovi mi treba neka sa termoregulatorom da ne gorim i pregrevam bespotrebno kalaj i zice od uredjaja, za retko popravljanje sitne kucne elektronike i el. uredjaja.

Zanimljivi su mi kompleti, narocito onaj prvi jer ima cini mi se "sve".
Koliko su potrebni i korisni oni alati iz prvog kompleta, ono nalik srafcigerima...?
Ja sam inace totoalna neznalica sto se tice lemljenja.
Lemio sam kojekakve gluposti vise puta, sinoc na "ko ga hebe" zalemih nekom "budjavom" lemilicom tanku zicu u slusalicama od +150e.
Nemam vestinu, nemam ni znanje sta i kako se radi ali znam da nemam ni alat nikakav za ponekad u godinu ili dve da zalemim nesto...

Predlozite, "ohrabrite" me da nesto kupim...
 
Ma gde nađe te linkove, nema ni jedna lemilica na njima. Kada nađeš nešto napravi screen print. Na takvim sajtovima se sve menja iz minuta u minut pa dok neko pogleda, sve je već nešto drugo.
Kupi neku jeftinu eventualno sa termostatom. Ti vrhovi kao šrafciger su za lemljenje debljih žica itd. Za preciznos zašiljen vrh eventualno sa malim zaravnanjem. Mla lemilica oko 15 -20 neće izgoreti ništa. Štos je da se lem uradi što brže a ne da drižiš dugo vreme na mestu.
 
Koji komplet uzeti:

http://www.ebay.com/itm/110V-220V-60...19.m1438.l2649

ili

http://www.ebay.com/itm/60W-Adjustab...19.m1438.l2649

Da li uzimati na komad lemilicu, vrhove, drzac lemilice, vakum pumpicu, sve ovako na sitno sa ebay ili alija od kineze?
Moze li to doci jeftinije nego u kompletu?

Kakava je ova lemilica:
https://www.kupujemprodajem.com/Lemi...r_id=110419535

U osnovi mi treba neka sa termoregulatorom da ne gorim i pregrevam bespotrebno kalaj i zice od uredjaja, za retko popravljanje sitne kucne elektronike i el. uredjaja.

Zanimljivi su mi kompleti, narocito onaj prvi jer ima cini mi se "sve".
Koliko su potrebni i korisni oni alati iz prvog kompleta, ono nalik srafcigerima...?
Ja sam inace totoalna neznalica sto se tice lemljenja.
Lemio sam kojekakve gluposti vise puta, sinoc na "ko ga hebe" zalemih nekom "budjavom" lemilicom tanku zicu u slusalicama od +150e.
Nemam vestinu, nemam ni znanje sta i kako se radi ali znam da nemam ni alat nikakav za ponekad u godinu ili dve da zalemim nesto...

Predlozite, "ohrabrite" me da nesto kupim...

http://www.mikroprinc.com/proizvodi...lemilice-weller/l-weller-sp40nk-40w/index.php

Zeho uzmi ovu Wellerovu na akciji i lemi :)
 

Prilozi

  • 1.1.JPG
    1.1.JPG
    173 KB · Pregleda: 108
  • 1.2.jpg
    1.2.jpg
    82.4 KB · Pregleda: 129
  • 1.3.jpg
    1.3.jpg
    107.6 KB · Pregleda: 103
  • 1.4.jpg
    1.4.jpg
    79.1 KB · Pregleda: 88
  • 1.5.jpg
    1.5.jpg
    120.2 KB · Pregleda: 101
Poslednja izmena:

Prilozi

  • 2.1.JPG
    2.1.JPG
    184.4 KB · Pregleda: 88
  • 2.2.jpg
    2.2.jpg
    384.9 KB · Pregleda: 110
  • 2.3.jpg
    2.3.jpg
    239.4 KB · Pregleda: 83
  • 2.4.jpg
    2.4.jpg
    89.7 KB · Pregleda: 100
  • 2.5.jpg
    2.5.jpg
    228 KB · Pregleda: 126

Prilozi

  • 3.1.jpg
    3.1.jpg
    150.7 KB · Pregleda: 87
  • 3.2.jpg
    3.2.jpg
    127.5 KB · Pregleda: 105
  • 3.4.jpg
    3.4.jpg
    116.6 KB · Pregleda: 129
  • 3.5.jpg
    3.5.jpg
    61.5 KB · Pregleda: 88
  • 3.6.jpg
    3.6.jpg
    47.9 KB · Pregleda: 106

Da li ova Weller lemilica ima termoprekidac, odnosno podesavanje temperature kao sto imaju ove 3 iz prethodna 3 paketa?

Naravno ostaje i ova Backu 936 lemilicia kao moguci izbor
https://www.kupujemprodajem.com/Lemilica-BAKU-BK-936-36709134-oglas.htm?filter_id=110419535
Zanimljivo je da ih nema na ebay.com

Kompleti su mi zanimljivi jer imaju svoju futrolu, lakse cu to da uskladistim po policama u nekoj vitrini nego kutije sa ovim vecim lemilicama kao sto je Baku BK-936.
 
Poslednja izmena:
Nema podešavanje temperature, ali je svetlosnim godinama bolja od svih tih što si postavio... Ne znam šta se ložite na te stanice kada sam ja lemio elektroniku sa običnom antexovom lemilicom od 25w bez ikakvih temperatura.. Pobogu čoveče jesi li ti profesionalni lemioc pa ti treba da zaradiš za hleb lemilica od 1000€ ili hobisticka lemilica ?? Ako je ovo drugo onda bilo koja poznata, brendirana će ti završiti posao.. Mani se tih no name kineza od 10€.. To ničemu ne služi osim dete da se igra kad nije uključeno u struju :p
 
Kineska sa termoregulacijom, kupljena na buvljaku za mozda 10-15 evra, zuto-providna, sa valjkastim, dugackim vrhovima: lemila zice, kondenzatore (i odlemila neispravne), konektore, prekidace, plastiku, i sigurno jos ponesto. Nemam dete, pa se nijedno nije ni igralo dok nije bila ukljucena u struju, ali ko ima dete, verovatno moze i za to da posluzi. Ko ima dvoje, mogu i oci jedno drugom da iskopaju siljatim vrhom koji dolazi uz nju.

Kupio sam je relativno davno po preporuci bas sa bench foruma (mada ja za razliku od preporucioca nisam dobio bonus vrhove u kompletu, vec samo jedan, ali prilicno sam siguran d je lemilica ista). Sporo greje, ali kada ugreje, radi, jer je, jasno, ekstremno jednostavan uredjaj u pitanju, i nema razloga da bude iskljucivo igracka/oruzje za decu. To prosto nije tacno. Moguce, eventualno, da neke bas jako slabo greju, pa i skoro da nemaju funkciju, ne znam, nisam inspektor, ali sa mojom to svakako nije slucaj. Licno i ne verujem u tu pricu, a i ima po youtubeu snimaka gde ljudi uspevaju da leme manje stvari i sa nekom maleckom lemilicom koja radi na 5v.

Inace, sto se tice ovih stanica, ako nisi siguran da li ti treba, prilicno je sigurno da ti ne treba. Pricekaces malo da se obicna stapna ugreje kada ti zatreba, ali verovatno ti nece cesto ni trebati.

Naravno, ni ova weller stapna nije preskupa, ima i glomaznije vrhove od kineza, i ako ne planiras da je koristis za plastiku, verovatno da nije preterano vazno to sto nema regulaciju.

A i iskreno, za plastiku je uvek najbolje koristiti nesto za sta se vrhovi raznih oblika mogu kupiti skoro za dz.

Dakle, sustina je da NIJE ISTINA DA SU KINESKE BESKORISNE, ali isto tako weller nije preskupa, ako je ime stvarno znacajan garant.

Stanicu je verovatno pametnije preskociti, zbog dimenzija i neprakticnosti, sto nadmasuje prednosti (bar kada je hobi upotreba, "svake decenije", u pitanju).

Kinezi u fabrikama inace cesto koriste fals 936 stanice.
 
A šta vi to radite pa vam treba lemilica za lemljenje plastike? Čemu to, ja u životu nisam lemio plastiku..?
 
Polomljena plastika se tesko ili nikako ne lepi. Mozda sa epoksijem, ali verujem da je i to losije od utapanja metalne zice lemilicom.

Meni je najvise koristila za neku plastiku sa kola, i mislim da sam je bas za to i kupio. Posle sam popravljao kada nesto naleti (polomi se).

Nista posebno, isto kao i popravke pravim lemljenjem...kada zatreba, jednako je korisna za oba tipa posla.
 
Ta zuto-providna koju si kupio na buvljaku za iste pare ima i po prodavnicama elektronike/alata/delova. I losija je od one iz kompleta posto ima taj vrh koji se drzi srafom (koji ostecuje leguru vrha i tako brze propada) a i daleko sporije se zagreva (u onim su keramicki tzv. ptc elementi, za 10-15s budu spremni). A cena ista (cak i van kompleta, kostaju 8-9$ po ebay-u i kineskim sajtovima).
Weller od 20e bez termoregulacije nema sta da trazi pored njih.
 
oko 30 evra je weller, bar kod nas...koliko vredi, pojma nemam. siguran sam da obavlja amaterski posao (jedan clan je i kupio za rezervu, i pohvalio), a da li bas vredi 4x vise od narucene iz Kine, ja svakako ne verujem...ali to je slobodno svakome da procenjuje. Nisu velike pare, pa ni greska ne moze da bude prevelika, na koju god se stranu krenulo. Jedino ne bi bilo dobro da obe ne valjaju :)

za ove sa keramickim i kvazi keramickim grejacima...gledao sam par yt snimaka kada je iskocila rasprava o tome da li vredi kupiti ista jeftinije od 100-150 evra, i mislim da su samo stanice bas jako brzo postizale temperaturu. Gledao sam i neku obicnu stapnu sa tim "nasadnim" vrhovima i kvazi keramickim grejacem, i trebalo je i njoj vremena da se zagreje, ali lik ju je bas zestoko nahvalio za spravu od 7-8 dolara. I podebele bakarne zice je uspevao da zalemi. Ja nemam ama bas nista protiv tih sprava.
 
Ma kakvi, imas lemilice za 6-7e (kod nas po radnjama) koje tako brzo dostizu temperaturu (ali nemaju regulaciju). Nema kvazi keramickih grejaca, samo originali i kopije/klonovi. A za hobi upotrebu i klon je overkill. Problem je sto prodavci hvale sve, samo da prodaju (npr. kineski krs sa grejacem od cekas zice i par licni u kablu koji kod kineza kosta 200din i kome treba minut da se zagreje kod njih kosta isto kao i te keramicke) a na YT-u i forumima su filozofi ili profesionalci, tako da moras licno da testiras da bi nasao nesto skroz ok za povremenu upotrebu.
Sto se Weller-a tice, evo za 22.5e:
http://www.tehnotronik.co.rs/shop-w...cne-lemilice/lemilica-40w-weller-sp40l-detail
http://www.elementa.rs/proizvod/46669/stapna-lemilica
pa ako patite od brand-ova, samo napred.
 
Poslednja izmena:
A u cemu je onda tacno prednost stanica u odnosu na kompaktne sa keramickim grejacem? Uvek sam nekako mislio da je bas drasticno brze zagrevanje u pitanju. To misljenje je i imalo podrsku u tim klipovima koje sam gledao.

Ili, da preformulisem: kome bi uopste preporucio stanicu umesto ove keramicko-kompaktne, i zasto?

Sto se tice ovoga oko "kvazi" grejaca, isto sam na yt video :) da covek polomi jeftini grejac, i objasnjava zasto on nije stvarno keramicki. Svakako da ima svacega i svakoga svuda gde je dozvoljen odredjeni nivo slobode, ne samo za ovu tematiku, ali to je meni svejedno omiljeni pojedinacni sajt/medij ili kako vec da ga nazovem. Cesto moze da se nadje nasto sto je dovoljno blisko licnom iskustvu.
 
Poslednja izmena:
Ersa i weller su u principu trash.parave lemilice su jbc i hakko.gde u srbiji nabaviti ne znam...u madjarskoj ih ima i vrede svaku paru

Gledajuci onako objektivno, najbolji su Weller i ERSA, a izmedju ta 2 brenda je tesko odluciti se, jer oba iza sebe ostavljaju tonu kvalitetnih modela, Weller je doduse malo skuplji. Ali, Weller je najpristupacniji, najpoznatiji brend i lako moze da se nabavi vrh, rucka, kabl, cevcica sa maticom, plocica sa kontaktima u rucki, anything. Za ERSU, za koju postoje grejaci i ostalo, ovako detaljno ces malo teze da nabavis nesto specificnije.
Stvar navike i subjektivno, ali ja recimo sam prvo uzeo ERSU pico i toliko je zgodna za neke precizne stvari (kao i za vece), da nisam hteo da je zamenim, nego sam dokupio Weller WPS80 i LR21 rucku/bazu, po potrebi koristim sva 3, da se ne bih smarao oko zamene vrhova. ERSA je kostala tada oko 120eu, Weller WSP80 duplo vise. Da li sam morao toliko da ulozim, nisam, ali volim da koristim kvalitetan i pouzdan alat. Sta god da crkne (za jedno 20-30god.), bice da se kupi i tada, pricam o Weller-u. Danas imas da kupis grejac, sondu, rucku za modele iz `80 godina, ovo je jedino moguce kod Weller-a, i nigde vise. Weller nasledjuju generacije.

JBC je apsolutno odlican, rucke su sjajne, zato sto je veoma mali razmak izmedju drzaca i vrha, samim tim je preciznost izuzetna. Rucke imaju mogucnost za brzu promenu vrhova za par sekundi, zahvaljujuci bazi gde mogu da se zakace i skidaju u toku rada i to je po meni veliki izum, usteda vremena, prakticnost. Ali, JBC je i nekako moguce nabaviti u Srbiji, postoji firma, ali je papreno skup, po meni ne vredi te pare, gledao sam i unutrasnjost baze u odnosu na Weller i nije mi to to, takodje preporucujem analognu kontrolu. Rucke jesu udobnije, prakticnije, voleo bih nekad da ga posedujem, ali opet, ne znam da li bih dao toliko para samo zbog toga. Sto se tice zagrevanja, koji sekund vise-manje, uglavnom je svejedno. Za neki industrijski rad verovatno je bolja.

PACE postoji kao americki brend i naravno vrhunski je, samo sto se meni ne svidjaju sa svojim robusnim dizajnom. Drugi Amer, firma METCAL, obe su odlicne, zavisi od potreba, ali Metcal po meni je bolja po pitanju prakticnosti i naravno van USA nista od ovoga nije dobavljivo. Bilo je price da su po industrijama zadovoljniji sa Metcal stanicama u odnosu na Weller, sto po meni moze da bude tacno, dakle nije svaka Weller lemilica i stanica najbolja koja postoji.

Hakko pored ovih navedenih mislim da nema sta da trazi jer spada u drugu ligu, ali svakako za taj novac je vise nego dobar. Opet, ici u Madjarsku za nabavku delova, vrhova, malo ne ide.

Postoji jos jedan japanski brend koji se moze pogledati u jednoj firmi u PA, zove se goot. Evo i sajta: http://www.renex.rs/pokaz_produkt.php?id=2161
Preporucujem tamo kupovinu pletenica, sundjera i OBAVEZNO vakum pumpice goot. Kosta ispod 1000din, a bolja je od ERSA, Weller i bilo koje druge, zato sto je ekstremno lagana, kao pero, vrlo vrlo efikasna, daleko bolja od bilo kojih na trzistu, provereno.

Od pasti, kod nas valja samo Stannol koje je bilo u Beli-u, paste gledajte samo nemacke i naravno kalaj, preporucujem olova BEZ, sta god da ljudi pricaju. Sve vise se prave zice bez olova, zbog ekoloskih mera, kvaliteta spoja itd. Ja preporucujem kalaj sa srebrom, a za neke manje bitne stvari, cist kalaj sa fluksom.
Nista jeftinije od ovog ne bih preporucio ni ljudima koji pocinju da ovo rade, jer siguran sam da ce to i zavoleti. Kineska lemilica, kalaj, pasta nisu upotrebljivi ni za sta.

PS nemojte ljudi da stavljate pastu na vrh lemilice, to se ne radi i nema smisla, pasta se nanosi samo na povrsinu pre lemljenja, eventualno na pletenicu, ukoliko skidate kalaj, a takodje i na povrsinu, i takodje ako lemite neku zicu.
 
Eto jedan razuman post da se razbije mit o narodno pristupačnim i kvalitetnim kineskim lemilicama.
 
Da li neko moze da objasni sta tacno znaci da kineske lemilice ne sluze nicemu?

Ja sam vrlo jasno napisao sta sam radio sa jednom, tako da necemu definitivno sluzi. Naravno, nije to ne znam sta, i ako neko na to misli, neka samo jasno kaze, i objasni sta je to sto bi lemilica morala da radi, a kineska ne moze.
Onda svako za sebe moze da odluci da li mu treba za to sto kineska ne moze.

Ovo do sada je najobicnije "trla baba lan", i nije mi bas najjasnije o cemu se radi? Odakle tolika sujeta i arogancija da se upinje da se dokaze nesto sto nije tacno? (Ovde prvenstveno mislim na zechsa) Ili ako je preneseno znacenje u pitanju, objasnite sta tacno podrazumeva.

Imate gore moj post o tome sta sam tacno radio. Nije ne znam sta, ali nece ni ljudi koji se ovde javljaju za savet raditi nista ozbiljnije.

Nije u pitanju nikakav mit, niti sam ja prodavac kineskih lemilica.

Dakle, aj da se uozbiljimo malo. Ja tvrdim da vi koji kazete da kineske lemilice ne sluze nicemu, ili ne znate sta pricate ili obmanjujete. U svakom slucaju dovodite u zabludu.

I da ne bi bilo trla baba lan u beskonacno, nudim opkladu. Meni je prihvatljivo da Subtractor bude posrednik. Ne znam ga, ali je jedini koji naginje na stranu brendiranih, a da nije imao tako arogantan nastup, tako da je verovatno prihvatljiv i meni i kinezomrziteljima.

Prihvatljiva mi je vecina e-walleta, ako ne moze uzivo, spreman sam da prvi posaljem posredniku. Pobednik placa provizije, ukljucujuci i posredniku, ako je razumna i dogovorimo se.

Ovo nije decija ponuda, i imate priliku da zaradite sebi prilicno dobru lemilicu, ili sta vec hocete. Prihvaticu solidno visoku opkladu za bilo sta od onoga sto sam naveo. Nije vazan broj ljudi koji ucestvuju, dokle god su spremni da posalju iznos u koji se klade posredniku. Mozete predloziti i drugog posrednika, mozda mozemo da se dogovorimo i oko toga.

Ponavljam, nema potrebe da ovo shvatate kao takmicenje ciji je tata jaci, nego kao priliku da zaradite sebi dobru lemilicu.

Moja lemilica je kupljena krajem 2014, pronasao sam, vidi se da nije stedjena...i koristio bih sve kinesko, i vrh i pastu i kalaj i pumpicu, a pritom sam i ne preterano vest amater. Imam i neku matoru konfiguraciju koja mi nije narocito bitna, imam nekoliko (kineskih) kondenzatora u rezervi od prosli put, tako da eto, nema razloga da ovo ne sprovedemo, i da se ne palamudi vise u beskonacnost.
 
Znam da nije upuceno meni, dodao bih samo iz svog ugla, vezano za "kineske" lemilice. Mislio sam da nisu upotrebljive one sa buvljaka (sa drvenim drskama i sl.), kao i one Womax, ne zbog toga sto su slabe, nikakve i ne mogu da otope kalaj, pritom ako je i kalaj onaj najjeftiniji sa buvljaka, njega nece da otopi ni 300c :), nego zato sto imaju vrh od ko zna cega, pa kalaj nece da se uhvati, itd. Meni je to asocijacija kada se kaze "kineski krs". A Kinezi svakako nisu naivni proizvodjaci, kada je u pitanju nesto sto je zaista kvalitetno, ja recimo imam Gordak duvaljku, koja radi odlicno vec godinu i po dana, BAKU lemilice su skroz korektne, kao i kopije Hakko. Bitno je samo da je dobar vrh i da tu nema problema, svakako moze da bude veoma korisna za male pare.
 
Da li neko moze da objasni sta tacno znaci da kineske lemilice ne sluze nicemu?

Ja sam vrlo jasno napisao sta sam radio sa jednom, tako da necemu definitivno sluzi. Naravno, nije to ne znam sta, i ako neko na to misli, neka samo jasno kaze, i objasni sta je to sto bi lemilica morala da radi, a kineska ne moze.
Onda svako za sebe moze da odluci da li mu treba za to sto kineska ne moze.

Ovo do sada je najobicnije "trla baba lan", i nije mi bas najjasnije o cemu se radi? Odakle tolika sujeta i arogancija da se upinje da se dokaze nesto sto nije tacno? (Ovde prvenstveno mislim na zechsa) Ili ako je preneseno znacenje u pitanju, objasnite sta tacno podrazumeva.

Imate gore moj post o tome sta sam tacno radio. Nije ne znam sta, ali nece ni ljudi koji se ovde javljaju za savet raditi nista ozbiljnije.

Nije u pitanju nikakav mit, niti sam ja prodavac kineskih lemilica.

Dakle, aj da se uozbiljimo malo. Ja tvrdim da vi koji kazete da kineske lemilice ne sluze nicemu, ili ne znate sta pricate ili obmanjujete. U svakom slucaju dovodite u zabludu.

I da ne bi bilo trla baba lan u beskonacno, nudim opkladu. Meni je prihvatljivo da Subtractor bude posrednik. Ne znam ga, ali je jedini koji naginje na stranu brendiranih, a da nije imao tako arogantan nastup, tako da je verovatno prihvatljiv i meni i kinezomrziteljima.

Prihvatljiva mi je vecina e-walleta, ako ne moze uzivo, spreman sam da prvi posaljem posredniku. Pobednik placa provizije, ukljucujuci i posredniku, ako je razumna i dogovorimo se.

Ovo nije decija ponuda, i imate priliku da zaradite sebi prilicno dobru lemilicu, ili sta vec hocete. Prihvaticu solidno visoku opkladu za bilo sta od onoga sto sam naveo. Nije vazan broj ljudi koji ucestvuju, dokle god su spremni da posalju iznos u koji se klade posredniku. Mozete predloziti i drugog posrednika, mozda mozemo da se dogovorimo i oko toga.

Ponavljam, nema potrebe da ovo shvatate kao takmicenje ciji je tata jaci, nego kao priliku da zaradite sebi dobru lemilicu.

Moja lemilica je kupljena krajem 2014, pronasao sam, vidi se da nije stedjena...i koristio bih sve kinesko, i vrh i pastu i kalaj i pumpicu, a pritom sam i ne preterano vest amater. Imam i neku matoru konfiguraciju koja mi nije narocito bitna, imam nekoliko (kineskih) kondenzatora u rezervi od prosli put, tako da eto, nema razloga da ovo ne sprovedemo, i da se ne palamudi vise u beskonacnost.

Ne vidim poentu opklade...

Ja sam ovo: https://forum.benchmark.rs/showthre...-gde-kupiti)&p=4620543&viewfull=1#post4620543

Uradio ovim: http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=4740

Nikakva stanica, lemilica sa termoregulacijom mi nije bila potrebna..sačekao da se zagreje lemilica i zalemio sve, zato i ne znam šta se ovde fantazira sa lemnim stanicama i slično..

Lemilica radi kao i prvog dana, ima gomilu dobaljivih dodataka, proizvođač je iz Britanije što meni lično uliva poverenje... http://www.antex.co.uk/home/
 
Poslednja izmena:
Ja opklade volim prvenstveno zbog para, a ovde je korisna i kao nacin dokazivanja. Ali nije to ni bitno, j**** opkladu.

Nasao sam, ovo je preporuka po kojoj sam ja kupio, i to je ta lemilica: https://forum.benchmark.rs/showthre...-za-lemilicu&p=4004899&viewfull=1#post4004899

Ipak, sada bih poslusao linuxov savet (keramicki grejac + original "nasadni" vrh, i bez srafljenja), jer mi se cini da je odlican. To je iskljucivo licna stvar i odluka, linux mi po postovima deluje kao moderni alhemicar, a meni je to uvek bilo zanimljivo.

Nemam nista protiv ni brendiranih, samo da se drzimo cinjenica. Averzija prema Kinezima mislim da najvise postoji zbog njihovog rucnog alata za koji i ja mislim nije ni za sta. Tj. verovatno postoji i nesto sto nije lose, ali toliko je sve preplavljeno djubretom da nema ni smisla traziti.
 
Pa ok...ja generalno gledam i da kupujem nešto što nije kinesko jer su previše dobili prostora..postali su maltene monopolisti..sve se kod njih proizvodi.. A to da se nisu baš proslavili što se tiče samog kvaliteta kada su kineske firme u pitanju o tome i da ne pričam..

No ok, svakom svoje..ja sam svoje stavove i razloge izneo..

Voleo bih i da vdim za šta ste sve koristili te lemilice sa termoregulacijom jer kao što rekoh ova moja nema, pa me nije sprečilo da lemim elektronska kola sa njom..
 
Pa dobro, logicno je da ako moze nizom, moze i visom.

Pretpostavljam da se povecava sansa da se nesto osteti, tj da mora vise da se pazi, ako je temperatura visoka, ali ja bas i nisam neko ko bi na to mogao da odgovori na odgovarajuci nacin. Uglavnom drzim na oko 350 stepeni kada lemim. Povecavao sam za odlemljivanje i za deblje zice, inace se ne zamlacujem previse time.

Ono gde jesam primetio da je bitno je plastika. To tebe ne interesuje, ali napisacu ukratko, ako nekoga zanima: ako se lemi maksimalnom temperaturom, pocne znacajno vise da dimi, smrdi, i sama plastika postaje krta i vise se "rascvetava" kada se ohladi. Radi to i maksimumu, ali mislim da je prilicno jasno da ce zakrpa da bude manje izdrzljiva.
 
A u cemu je onda tacno prednost stanica u odnosu na kompaktne sa keramickim grejacem? Uvek sam nekako mislio da je bas drasticno brze zagrevanje u pitanju. To misljenje je i imalo podrsku u tim klipovima koje sam gledao.

Ili, da preformulisem: kome bi uopste preporucio stanicu umesto ove keramicko-kompaktne, i zasto?

Sto se tice ovoga oko "kvazi" grejaca, isto sam na yt video :) da covek polomi jeftini grejac, i objasnjava zasto on nije stvarno keramicki. Svakako da ima svacega i svakoga svuda gde je dozvoljen odredjeni nivo slobode, ne samo za ovu tematiku, ali to je meni svejedno omiljeni pojedinacni sajt/medij ili kako vec da ga nazovem. Cesto moze da se nadje nasto sto je dovoljno blisko licnom iskustvu.
Stapne lemilice do skoro uopste nisu imale regulaciju temperature. Bazne imaju daleko precizniju regulaciju i odrzavanje, odvojene su od mreze, imaju nesto kao standby mode kad se odloze (bez iskljucivanja), mogu da rade decenijama (satima dnevno) bez problema, prakticno nema pregrevanja i pregorevanja ako zaboravis da ih ugasis (cak i ako ostanu danima da rade), itd. Dakle to je alat za profesionalce.
Od pasti, kod nas valja samo Stannol koje je bilo u Beli-u, paste gledajte samo nemacke i naravno kalaj, preporucujem olova BEZ, sta god da ljudi pricaju. Sve vise se prave zice bez olova, zbog ekoloskih mera, kvaliteta spoja itd. Ja preporucujem kalaj sa srebrom, a za neke manje bitne stvari, cist kalaj sa fluksom.
Nista jeftinije od ovog ne bih preporucio ni ljudima koji pocinju da ovo rade, jer siguran sam da ce to i zavoleti. Kineska lemilica, kalaj, pasta nisu upotrebljivi ni za sta.

PS nemojte ljudi da stavljate pastu na vrh lemilice, to se ne radi i nema smisla, pasta se nanosi samo na povrsinu pre lemljenja, eventualno na pletenicu, ukoliko skidate kalaj, a takodje i na povrsinu, i takodje ako lemite neku zicu.
Osim Stannol-a moze da prodje i poljski AG, za sve osim SMD-a. Malo je losiji ali je ok. Kineske paste ni slucajno (cuo sam da ih prave od masti), bolje od kalafonijuma napraviti home made pastu tj. flux. Sto se tice kalaja, nikad nisam cuo da neko preporucuje bezolovni, jer je katastrofa. Zbog glupih ekoloskih mera i ima toliko kvarljive robe (hladan lem i tako to). Zato se u ozbiljnim industrijama (avio, auto, itd.) i dalje koristi kalaj s olovom (nekad i sa vise od 40%).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno