Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Evo i od mene preporuka za ove DIY lemilice koje koriste T12 vrhove, par godina koristim istu. A od vrhova bi preporučio BC3 a ako se radi sa nekim sitnim smd komponentama onda BC2.

bc3.jpg

a dršku sam uzeo ovu na aliexpressu

hakko drska.jpg
 
je bolje ovo od Bakua, i e duvaljeke rade na isti izlaz kao lemilice, pitam da li mogu da zbudzim sa ovim i duvaljku ili je fan i sve u stanici?
Trebam mi nesto za hobi ono malo da se igram sa elektronikom, rpi 3 i slicno, razmisljo sam da uzmem ts100 mada opet koliko sam skonto za sitne stvari duvaljka je bolja
 
Evo jedan savet koju lemilicu ne kupiti. Nisam električar, zapravo se ne razumem preterano u elektriku ali sam svejedno odlučio da kupim lemilicu i to jeftinu od Kineza. Treba mi da spojim par tankih žica, rekoh radiće i lemilica iz kineske radnje. Cena sitnica, samo 450 dinara za lemilicu i 150 za lem. Uključim ja lemilicu u struju (nema prekidač što mi je bilo čudno), izlazi beli dim, okej, piše na upustvu da tako treba. Zagreje se lemilica, počnem raditi i vidim da ne topi lem dovoljno dobro. Piše 60W na lemilici. Ugasim jer su mi se žice razdvojile malo. Uvrtim ih ponovo, upalim lemilicu u struju, radi deset sekundi i onda kreće mini vatromet. Varničenje, dim i na kraju ništa. Još uvek radi ali ne topi ništa, pipnem prstom mlako. Odlučim da vidim šta se desilo i otvorim lemilicu. Prvo što sam primetio je da su šrafovi što drže metalni navoj i vrh za dršku jako labavi. Skinem tri šrafa što drže navoj i jedan što drži vrh jer je drugi zaglavljen. Unutra dve žice vezane za navoj i jedna naravno se odvojila tj. pregoreo lem. Druga drži solidno. Pogledam lem koji je držao izgorelu žicu i to izgleda grozno i jako loše urađeno, ja bih iz prvog puta sigurno bolje zalemio. Nije ni čudo što je izgorelo. Te dve žice su vezane sa bakarnim ali nisu zalemljene (?!) nego uvrtene jedna u drugu a preko neka kao nazovi izolacija koja slabo drži i šeta gore dole. U čitavoj napravi koja služi za lemljenje postoji tačno dva lema od kojih je samo jedan dobar. Koja ironija. Da bi možda ovo popravio treba mi lemilica koja radi što više nemam a i mislim da nema smisla popravljati jer ova igračka ionako ne topi metal kako se očekuje od lemilice. Sve sam spojio nazad i zategao one šarafe, kao što je trebalo u startu da bude.

Eto dokaza da Kinezi prodaju škart. Loš lem, nedostatak lemljenja, nedostatak kvalitetne izolacije i žica. Slab grejač, labavo uvrteni šrafovi, jeftina guma, plastika i metalna konstrukcija i eto cene od 450 dinara za lemilicu u Srbiji. Da je uređaj napravljen kako valja ne bi koštao 450 dinara.

Saveti šta da kupim, što povoljnije ali barem da radi za razliku od ovog kineskog smeća iz Pande?
 
Ja imam dve kineske, jednu od 40w i skoro sam kupio tu od 60w ova od 40 radi godinama bez problema i vrh još uvek traje od 60 lepo greje, kabal je tanak, loš i vrh se brzo stopio... Nije neki kvalitet ali za povremeno lemljenje je ok. Možda je tebi zapao loš primerak.

Sent from my PRA-LA1 using Tapatalk
 
Pa očigledno čim je pregorela. Razmišljao sam da kupim još jednu kod drugog Kineza ali se bojim istog ishoda na kraju. A da cimam nekog sa lemilicom koja radi da mi spoji ovu žicu ne znam da li vredi cimanja. Jel se može nekako rastaviti da se lakše zalemi žica sa unutrašnje strane? Možda nije ni moguće ponovo zalemiti dok je sve spojeno. Pričam o metalnoj šipci koja drži vrh i gde se nalazi grejač.
 
Kupio drugu lemilicu u WobyHaus za manje para a ova bar ima nekakvu garanciju za razliku od onoga što se kupit kod Kineza. Nisam stigao da probam kako radi ali deluje kudikamo solidnije od prethodne, baš ću da probam da zalemim onu žicu za grejač i tako popravim i prvu.
 
Preporuka za lemilicu od 80-100w. Moze i jaca. Hobi varijanta za kad zatreba. Imam ZD-708A i sluzi me sasvim solidno. Ipak ponekad mi treba jaca.

Video sam ovo sto ste pisali na prethodnim stranama pa se pitam da li je najbolje uzeti neki kit pa sklopiti stanicu (quicko i to sto ste pisali). Ipak to daje nekih 70w snage ako sam skontao pa je pitanje da li mi pravi neku razliku u odnosu na ovu sto imam.

Budzet do 30€.
 
Quicko T12-942.
Može i za manje para ako iskoristiš neko napajanje laptopa.
Hakko vrhovi...

Mnogo muzike za malo para!
 
Taj quicko je odlican ali je bez napajanja sto i nije neki problem. Sada je 24$ ali bude popust do 20$. Sastavljao sam i KSGER i QUICKO i one neke trece ni ne secam se vise. Ako nekom treba odgovoriti na neko pitanje slobodno, sastavljao sam i one male 616dev kontrolere za T12.

https://www.aliexpress.com/item/MIN...6a-46b1-ba33-5111da360b1c&transAbTest=ae803_3

Quicko T12-942.
Može i za manje para ako iskoristiš neko napajanje laptopa.
Hakko vrhovi...

Mnogo muzike za malo para!

Hvala obojici za preporuku, upravo je poručih. :)
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko preporuku za flux za lemljenje sa aliexpress-a? Znaci ne treba mi ona pasta vec flux koji "navlaci" kalaj na kontakt, da tako kazem...
 
Malopre mi je stigla T12-942 sa dodatnim vrhovima. Prvi utisak je izuzetno pozitivan. Test za koji dan.
 
Poslednja izmena:
Taj vrh je meni must-have opcija.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ja sam uzeo T12-942 i prezadovoljan sam. Brzo se greje, vrh odlican, sleep opcija radi kako treba... Hvala na pomoci.
Sad cu da porucim jos 3-4 vrha da se nadje i miran sam neko vreme.
 
Malopre mi je stigla T12-942 isto, al hmm imam jedan problem tj ne znam jos da li je problem al drska mi zvecka, to normalno ili su je ubili u transportu?
 
Unutra ima switch da bi se upalila lemilica kad je uzmes u ruku. Sem ako ne zvecka prejako onda otvori pa vidi jel nesto nije zalemljeno.
 
hmm pa odvrnio sam ono gornji deo al ne kontam bas kako se izvalci ovaj pbc unutra, ga samo stisnem i izuvcem na gore gde sam odsrafio ili na koji fazon?

Durable-MINI-font-b-T12-b-font-font-b-942-b-font-OLED-Digital-Soldering-Station.jpg


znaci kad izvucem ovaj vrh, onda odsrafim ovaj crni deo sto odma ide ispod vrha to onda vidim gornji deo plocice, tu sam stao reko da ne cupam da ne polomim :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno