Šta je novo?

Lemilica i pribor za lemljenje (koji i gde kupiti)

Hvala Svima na objašnjenju, gledao sam neke klipove, ali moram da postavim pitanja na ovakav način i zamolio bih da mi se odgovori tako.
Neke stvari mi nisu jasne,

prvo,
sa dela koji skidam, kontakte (lemno mesto) prvo očistim četkom na suvo, zatim sa vrhom zagrejane lemilice skidam kalaj sa lemnog mesta,

ili vrh lemilice pre nego je prinesem kalaju koji treba da skinem sa lemnog mesta, na vrhu lemilice stavim malo novog kalaja pa je tek tada prinesem kalaju koji treba da se skine, tako da novi kalaj bude između zagrejane lemilice i starog kalaja (sa kontakta koji se skida), da li je tako?

drugo,
kada nanosim flux na lemno mesto? Nanosim ga pre prethodne operacije ili kada treba da se novi lem nanese na lemno mesto?

treće,
kada se zalemi, tada se nanese izopropil alkohl i četkicom trlja i to je to, da li je tako?
----------------------------------

4)
Ono što me zanima dalje,
flux, kako sam video posotoje više vrsta. Koji se koristi, mislim koji trebam kupiti za ovu namenu?
Ono što mi pada napamet gde bi trenutno nešto lemio je neki produžni kabal, eto zamena prekidača na mišu, za neke kontakte u fluo armaturi, tako nešto, da li isti flux završava posao za ove stvari i koji?

5)
Ono što sam video po netu flux - cinol pasta, da li je to jedno te isto, za istu namenu?
6)
Ono što sam gledao po netu, kada lemi žicu umoči u nešto neku pastu, da li je to flux?
7)
Pominje se negde Kalafonijum, to je u stvari flux?
8)
Znači u celoj operaciji se koristi flux i izopropil alkohol i ništa više, da li je tako?

9)
zanima me sama rekacija, kada se čisti fluxom novi kalaj istiskuje flux na povrsini kalaja i on tu ostaje i zato ga treba ukloniti izopropil alkoholom jer će dovesti do oksidacije bakrenog kontakta, kalaj ne može da oksidira, da li je tako?
-----------------------------------------------
Od opreme treba:

Lemilica,
pošto zaista ima brlog modela lemilica, jasno mi je šta pominjete, štapna da bude od koliko wati 60-70-80w, poželjno da ima potenciometar na sebi, oko 1.000-1.500 din, jel tako?

Vakuum pumpica,
kakva treba biti, koja je njena cena koštanja? Sećam se ranije da sam čitao da je plastična bolja nego metalna, da li je tako, može li neka pokazna kako treba da izgleda?

Žica - Sunđer,
šta od ta dva, oba ili jedan, koje?

Tinol žica,
kako sam razumeo debljina 1mm je neka univerzalna za ovu upotrebu, zanima me koja konkretno je dobra i koje je najmanje pakovanje da bi probao da vidim kako ide, jer gledam da kolut nije baš jeftin? Bitno da je kvalitetna.

flux,
koji da uzmem, koliko on košta?

Treća ruka, lupa OK, to kasnije, šta bi još trebalo od pomenutog kupiti.

Izvinjavam se na ovolikom pisanju.
 
Ниси довољно клипова гледао, очигледно.
Цинол паста је одлична за 'деоксидацију', да се тако изразим (јер је правилан назив хемијског процеса 'редукција'), али проводи струју и апсолутно мора да се очисти после лемљења. Изопропил алкохолом се уклања онај флукс за који је произвођач навео чиме се уклања. Друго средство за чишћење после лемљења је медицински бензин.
Код обадва треба обезбедити добру вентилацију, изопропил алкохол није здрав за удисање а испарења медицинског (као и сваког) бензина су врло запаљива.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Konačno stigla quicko t12 952, posle 4 ipo meseca SG poštom. Za sada sam je samo čačkao "na prazno" čisto da vidim da li greje, proba će biti ko zna kad, ne stižem od posla, ali ne sumnjam da je ok.
93ae9a7a809ab56c49b7b9f3e9320042.jpg
40f2847ef510db72e7c2e5a7f3e5bd9c.jpg


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Da li je neko koristio TS100 ili TS80 lemilicu?
Polako kao da sve više paketa stiže iz kine pa bi probao da uzmem ili kviko ili neku od TS verzija.
 
^^ gde si našao TS100. Na aliju je sada 50.08, šalju samo DHL_om. To znači da se plaća i njima usuga špedicije + carina + pdv..
 
! Nisam ni tražio TS100 nego sam pitao za iskustva ako neko ima da vidim dali da tražim ili ne, izgubio bi celo popodne u pretrazi (jer kad kreneš da tražiš nešto na aliju nađeš barem još 100 interesantnih i "potrebnih" stvari pa se pretraga oduži. Ovako prvo pitam dal vredi tih para ili ne, pa ako baš vredi umesto kvika, a ne može da se nađe sa normalnim šipingom, iscimao bi agenta u kini sa kojim sarađuje firma pa bi spakovao u neku od kutija koja ide kontejnerom vamo nego izbegavam da cimam ljude za privatne stvari al ako mora šta da se radi.
 
Imaš na prethodnim stranama negde kratku diskusiju oko toga, kada sam kupovao lomio sam se između ts80/100 i kvika.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Pozdrav,
otkinuo sam zavojnicu na ploci mobilnog telefona prilikom zamene ekrana. Velicina zavojnice je oko 1mm. Da li slucajno znate nekoga ko bi mi to zalemio?
 
Koristim trenutno tinol zicu Sn60/Pb40 koja je pri kraju, gledam da uzmem Stannol Sn97/Cu3 sto je skoro 100 % kalaj to jest bezolovna zica.
Nikada je nisam koristio pa ne znam da li da uzimam, misljenja su uglavnom jako podeljena ili da bezolovna zica ne valja nicemu ili da je mnogo bolja od ove sa olovom i da pustimo ovo sto kontra pricaju veze nemaju..

Tako da nemam pojma ima li ko konkretno iskustvo ko je koristio obe, da li se isplati preci na ovu bezolovnu ?
 
Prednost bezolovne je jedino zdravlje i ekologija, mana je što se topi na višljoj temperaturi i treba više iskustva. Po meni ostani pri olovnoj.
 
Ostani sa olovnom, bolje 'vata, lakše raditi. Nećeš ti sada tu lemiti cele ploče pa će ti par lemova (sa olovnom) tamo i 'vamo praviti problem za ekologiju.
Imaš Cynel SW26 (hvala sirius-e za info) koja uistinu kao da bolje vlaži od Stannol-a, pa je možeš probati ako bi nešto drugo.
 
Poslednja izmena:
Ok, a sta mislite da se ostane pri olovnoj za tako neke finije i zahtevnije radove jel je lakse raditi... A da se uzme ova druga varijanta za spajanje zica, provodnika i tako to, gde svakako moze da se nagura mnogo veca temperatura jer nema sta da se osteti kao PCB i slicno ?
 
Вероватно ћеш лемити на тоне па ти треба баш та жица и користићеш је само за ту намену због очувања животне средине, узми стандардну као што ти причају, а то греј нема шта да се оштети пааааа рецимо можеш да растопиш изолацију жице

Послато са C105-E0 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
То екологијом су празне приче, исто као и са загађењем ваздуха и аутомобилима.
Највише загађивача у ваздух избацују авионски и бродски мотори, па око њих нема халабуке.
Исто тако, нико још није укинуо оловне акумулаторе, прелази се 'као' на литијумске, а до њихове производње загађења су немерљива.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Juče uzeo u "lindi" neku malu na baterije za 800-900 din javljam utiske u toku dana kako radi.... čisto ako nekom treba takva mobilna da zna.

Послато са Redmi Note 8 Pro уз помоћ Тапатока
 
Juče uzeo u "lindi" neku malu na baterije za 800-900 din javljam utiske u toku dana kako radi.... čisto ako nekom treba takva mobilna da zna.

Послато са Redmi Note 8 Pro уз помоћ Тапатока

uzeo i moj kolega pa smo testirali. Sasvim fino radi.
Fora je sto radi samo kada se pritisne dugme pa nije stalno vruca. To je dobro da se teze opeces i da pristedi baterije, ali je potrebno 4-5 sekundi pre svakog lema ako pravis i male pauze izmedju lemova.
Osim toga, vrh i grejac su u jednom. Taj dizajn sada svi koriste i to je sasvim ok, ali kada ih ima u ponudi, a lidl, koliko vidim, to ne prodaje zasebno tako da su cele lemilice zapravo potrosni materijal.
 
ја колико сам видео на некој рецензији 2 жице од 1.5мм2 не може да залеми, лепи се лемилица за жице/лем?

Послато са C105-E0 помоћу Тапатока
 
Trazio sam lemilicu na baterije u lidlu ali nije je bilo pa sam uzeo ono sto je bilo, stalak sa lupom i hvataljkama. Nije savrsen ali mislim da vredi 800 dinara koliko kosta. Baza je od nekog specificnog materijala i teska je, hvataljke su najslabija karika jer nisu bas narocito fleksibilne nego su na zavrtanje i tako se menja polozaj svemu na stalku. Lupa je sasvim dobra i ima ugradjenu led lampu a u kompletu dodju i 3 AAA baterije za lampu. Sa strane je drzac za drsku od lemilice a u bazi je udubljenje za sundjer. Obzirom da iz Kine ne salju besplatno teze predmete, ovaj komplet za 800 dinara je super jer iako je kostao toliko na aliexpressu to vise nije slucaj zbog visoke cene slanja.

Sto se lemljenja zica tice, iz ovo malo iskustva igranja sa produznim kablovima ipak je bolje praviti konektore pa tako spajati zice nego lemiti ih, pogotovo deblje provodnike.
 
Svi ti stalci niskobudzetni su loseg kvaliteta, ja sam trazio dugo neki malo skuplji i bolji, ali ih nema u ponudi bar kod nas, svi su na isti fazon ti mali, sa losim steznicima i prevrcu se cim se nesto zahtevnije radi, zato sam ja moj usrafio u parce drveta tipa 40x20 cm, sada je mnogo stabilnije nego pre. I dalje ostaje problem tih stiznika koji odredjuju cvrstocu pomeranja krokodila.. jako su lose i brzo se pokrive, moram cimati prijatelja da mi na strugu napravi celicne i onda ce se problem nadam se resiti.
 
За те паре је и квалитет адекватан.
Али се исплати, мало се дотера пар ствари и у суштини је корисна стварчица.
Сад ме посети да одем да купим.
Није лоша ни та аку лемилица, за кола, рецимо, понекад.

Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Svi ti stalci niskobudzetni su loseg kvaliteta, ja sam trazio dugo neki malo skuplji i bolji, ali ih nema u ponudi bar kod nas, svi su na isti fazon ti mali, sa losim steznicima i prevrcu se cim se nesto zahtevnije radi, zato sam ja moj usrafio u parce drveta tipa 40x20 cm, sada je mnogo stabilnije nego pre. I dalje ostaje problem tih stiznika koji odredjuju cvrstocu pomeranja krokodila.. jako su lose i brzo se pokrive, moram cimati prijatelja da mi na strugu napravi celicne i onda ce se problem nadam se resiti.

Ovaj je dovoljno tezak da izdrzi i malo veci pcb a da se ne iskrivi, zapravo maksimalno koliko moze da stane, nekih 18x13 cm. Za Arduino i slicno je sasvim adekvatan. Jedino sto je plasticno je lupa, rucice kojima zavrces i odvrces srafove i vrh nosaca za lamilicu. Sve ostalo je metalno ili ovaj neki kamen od cega je baza napravljena. Problem je sto su krokodilke male i ima ih samo dve. Ja sam ih oblozio izolacijom, dolaze gole. Slican je ovom modelu: https://www.aliexpress.com/item/32903041801.html. Za razliku od njega lampa je ugradjena u lupu i radi na baterije, nosac lemilice ima plasticni okvir na vrhu i nema dve lupe. Baza je slicno ali ova iz Lidla dolazi sa metalnom plocom u koju se usrafi baza a ploca ima kao nogice koje je podizu od povrsine na kojoj se nalazi, da se eventualna toplota koju generise lemilica ne bi dalje prenosila.

Evo ga unboxing Lidl trece ruke:

 
Poslednja izmena:
Planiram da kupim Quicko T12-942 lemilicu posto imam napajanje od laptopa. Napajanje je 19V 4.47A, da li ce biti adektatno za tu lemilicu, vidim da na njoj pise 24V3A? Da li ce 4.74 ostetiti lemilicu?
 
Neće, radi sve lepo. Furam ja tu kombinaciju napona i struje sa tom lemilicom. Povuče lemilica koliko joj treba, više ampera je samo prednost (za punjač, manje će da se greje).
 
Hvala na brzom odgovoru.

Jel imas mozda preporuku za vrh, lemilicu bih koristio pre svega za promenu kondenzatora na maticnoj ploci ili napajanju i spajanju tanjih zica..
 
Poslednja izmena:
Samo nemoj špicasti vrh da uzimaš, ostali će manje više raditi posao.
Btw. gde planiraš da je uzmeš, pošto kviko sa alija ima skuplji šiping od same lemilice!?
 
Ima na BG za relativno razumne novce. Jes malko skuplje nego nekad na AE ali nije strašno.

[US$28.99 28% OFF]Quicko T12-942 MINI OLED Digital Soldering Station T12-907 Handle with T12-K Iron Tips Welding Tool Professional Tools from Tools on banggood
https://banggood.app.link/9z8NtEwRjbb

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Hvala na brzom odgovoru.

Jel imas mozda preporuku za vrh, lemilicu bih koristio pre svega za promenu kondenzatora na maticnoj ploci ili napajanju i spajanju tanjih zica..

Skroz špicaste vrhove nemoj uzimati osim ako nisu top kvaliteta i lepo prenose toplotu. Taj što ide uz lemilicu je ok vrh, ništa specijalno što se kvaliteta tiče, ali radi.

J02 možeš da uzmeš od špicastijih, ali je zakrivljen pa može lepo da pokrije nogice kondenzatora naprimer. Spajanje žica generalno može sa svačime.

Inače, i ja sam preko Banggood-a uzeo lemilicu. Ima praćenje, a i treba da ima za $5-6. Jedno mesec dana sam čekao da stigne.
 
Poslednja izmena:
Ja imam taj drugi, socijalni. Radi posao, šta da ti kažem. Niti jednog trenutka se drška Quicko lemilice nije htela prevrnuti sama od sebe. Samo sam dokupio sa pijace jednu gutu te metalne mrežice gde čistim vrh i zavezao na mesto gde stoji taj sunđer. Zabodeš 2-3 puta, eventualno provrtiš i vrh izađe 90% čist (neće 100%, nije verovatno skroz dobra ta metalna mrežica za ovo što meni treba, ali je jeftina).
Taj sunđer je meh, probao sam ga suvoh i vlažnog, radi, ali kao da ne radi.

edit: cena je prevelika za taj socijalni držač tj stalak, u Wobyju je oko 250 dinara (ja uzeo reda radi i sad ga koristim). :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno