Šta je novo?

Plate u IT - programeri

MareBGD

Čuven
Učlanjen(a)
30.03.2003
Poruke
2,161
Poena
745
U pitanju je neko mini istraživanje, ja imam neka iskustva za osobe zaposlene u IT, ali ne znam za developere. Ne vidim razlog što ne bi smo možda otvoreno pričali o ovoj temi, mada kapiram da tu dosta zavisi od individualnih kvaliteta. Trebale bi mi informacije od nekoga ko je u priči...

Kolike su npr prosečne neto plate stalno zaposlenog juniora odnosno seniora java programera? Podatak koji se može naći na netu od nekih 95-100 za poziciju Java programer, .NET developer ne govori mnogo i pitanje je koliko je realan? Kakvo je zapravo naše tržište? Gledajući malo oglase stičem utisak da programera i nema dovoljno, mada svaki oglas je pogledan bar 300-400 puta, da li su ljudi nezadovoljni ili šta li je već u pitanju ne znam...
 
Ja mogu iznesem plate juniora za Niš. One idu od 400 do 500e. Ovde se najviše traže web i programeri mobilnih aplikacija. Naravno, ima firmi koje daju više/manje za juniore.
 
Ja mogu iznesem plate juniora za Niš. One idu od 400 do 500e. Ovde se najviše traže web i programeri mobilnih aplikacija. Naravno, ima firmi koje daju više/manje za juniore.

Hvala, mada ako krenemo da ulazimo u priču, predostavljam da dosta firmi i zluopotrebljava taj naziv junior, a ima visoke prohteve od takvog zaposlenog. Predpostavljam da se pod pojmom junior može naći širok dijapazon zahteva u zavisnosti od firme do firme...
 
Hvala, mada ako krenemo da ulazimo u priču, predostavljam da dosta firmi i zluopotrebljava taj naziv junior, a ima visoke prohteve od takvog zaposlenog. Predpostavljam da se pod pojmom junior može naći širok dijapazon zahteva u zavisnosti od firme do firme...
Junior, html-css 9/10, javascript 5/10, jquery 8/10, wordpress 7/10, php 6/10, mysql 5/10, uz ovo se podrazumeva svakodnevno koriscenje raznih alata, photoshop/illustrator, git, gulp, jira, basecamp... Plata u Beogradu 400e, radno vreme 8+ sati dnevno. Radno iskustvo godinu dana.

Послато са HTC One_M8 уз помоћ Тапатока
 
Ah i ovo sve zavisi od velikog broja faktora pa tako i plate variraju od jako niskih do jako visokih.
 
Junior, html-css 9/10, javascript 5/10, jquery 8/10, wordpress 7/10, php 6/10, mysql 5/10, uz ovo se podrazumeva svakodnevno koriscenje raznih alata, photoshop/illustrator, git, gulp, jira, basecamp... Plata u Beogradu 400e, radno vreme 8+ sati dnevno. Radno iskustvo godinu dana.

Послато са HTC One_M8 уз помоћ Тапатока
Kako zanimljivo rangiranje za juniora a jos zanimljivije znanje... Ja koji godinama vec radim sa raznim tehnologijama nikad nisam rangirao znanje - uglavnom je to bilo junior, medior, senior, expert iz odredjenih tehnologija. 9/10 ili 10/10 bi pretpostavljam znacilo expert, tako da junior nikako ne moze biti expert u html-css, senior u jQuery i Wordpress-u i slicno - to nije junior...

Sto se tice plata - ja bih rekao da ces tesko naci neki prosek, posto svako klasifikuje znanje drugacije, a isto tako i svako ceni to znanje drugacije.
Sto se tice gledanja oglasa - dosta ljudi je nezadovoljno svojim poslovima, jer poslodavci ne znaju da primete kada opada interesovanje za ono na cemu rade, kada su nezadovoljni uslovima, i kada su nezadovoljni platom.
Takodje dodao bih da dosta programera ne zalazi u poslovnu stranu price i nisu ni svesni koliko se poreza placa drzavi - npr. da nekome isplatite neto od 1000 eur, drzavi morate da platite oko 670 eur poreza i doprinosa. Naravno postoji i varijanta da taj zaposleni bude preduzetnik pausalac, pa je manji nesto porez, ali onda opet to povlaci sa sobom neke druge stvari...
 
Na koliku platu ciljati kao iOS junior? Cetvrta godina na FON-u, presao citav Treehouse/Big Nerd Ranch knjigu i Stanford iOS kurs...
 
ne mozes da znas na sta da racunas, zavisi od firme

cesto nude 300-400e kad tek dodjes ovde po beogradu i to ako uopste nude posto na jako malo mesta rade ios i na jos manje mesta traze juniore

u glavnom ko trazi, trazi bar 2 godine iskustva

ja jos uvek nisam nasao neku firmu koja prima za ios ljude bez iskustva ili sa manje od godinu dana iskustva

neki cak tvrde da bez dve godine iskustva nisi ni junior
 
Poslednja izmena:
Mogu oni tvrditi da je paprika tip mango-a, ali je to samo taktika da se radnik sto manje plati.
Probajte preko freelancing sajtova. Nemam iskustva sa mobilnim/web programiranjem, ali ne verujem da ne mozete 400-500e zaraditi mesecno neto, em cete raditi kako vama odgovara.
 
ja iskreno tako nesto i planiram, ali prvo zelim da steknem neko iskustvo da bih mogao da budem svoj na svome kada radim od kuce
 
Verovatno nije merodavno zbog malog broja radnih mesta.
 
Nesto u poslednje vreme slusam bajke o platama od 5k+ evra (neto). Na helloworld skoro niko ne prijavljuje toliku platu. Ja radim kao Senior DevOps u Britaniji i imam neto u evrima oko 4100. Da me bas ubode sreca imao bi oko 5k. Ispadne da se u Srbiji to dobije kao od sale, plus bonusi od 50k evra godisnje (opet po nekim pricama).
Jel ima istine u ovome?
 
@hypnotic Šta napriča pobratime?

Kažeš 5k mesečno i bonus godišnji 50k? Takvi primeri u Srbiji verovatno posluju po B2B modelu, bez posrednika (i naravno bez bonusa). Dakle, nisu bajke, ali ne očekuj da takvi rade za firme.

Jedino je tačno da su se evropske plate prilično ujednačile na senior nivoima (čitaj srozale).
Ukratko troškovi i inflacija su porasli, a plate to nisu ispratile.
Dakle, nije problem UK plata u 4100 Eura već činjenica da ti u džepu ostane 150 funti na kraju meseca kad platiš režije i prateće troškove.
Jezikom političke ekonomije, nije problem apsolutna već relativna plata (ono što ostane kad se skinu fiksni troškovi).
 
DevOps je na nivou plata od 1100-1500e neki prosek ovde za junior/medior nivo.
 
U zavisnosti ko se gde uglavio ali max čisto ostane oko 3k e kao paušalac (gleda se 6 M godišnjeg prometa) a u firmama se tuče u zavisnosti od zvanja od 800 do 1500e.
 
@hypnotic Šta napriča pobratime?

Kažeš 5k mesečno i bonus godišnji 50k? Takvi primeri u Srbiji verovatno posluju po B2B modelu, bez posrednika (i naravno bez bonusa). Dakle, nisu bajke, ali ne očekuj da takvi rade za firme.

Jedino je tačno da su se evropske plate prilično ujednačile na senior nivoima (čitaj srozale).
Ukratko troškovi i inflacija su porasli, a plate to nisu ispratile.
Dakle, nije problem UK plata u 4100 Eura već činjenica da ti u džepu ostane 150 funti na kraju meseca kad platiš režije i prateće troškove.
Jezikom političke ekonomije, nije problem apsolutna već relativna plata (ono što ostane kad se skinu fiksni troškovi).
Ovo za 50k sam cuo u 3Lateralu da je neki obican senior programer dobio.

Ja sam aplicirao u tri firme u Srbiji izmedju 2019. and 2022. (SmartCat, Levi9 i jos neka iz Beograda, ne secam se imena), sve intervjue sam prosao i na sva tri mesta je bila ista ponuda od 1800e. Da se sada zbog inflacije dobije 2500-3000 jos mi i ima smisla. Slazem se da je Britanija pukla i da je bitnije sta ti ostane.

Planiram da ponovo apliciram u Srbiji za seniora ovog puta,samo da dobijem poziv od HR-a kako bih mogao da pitam o kojim sumama se radi.
 
Junior, html-css 9/10, javascript 5/10, jquery 8/10, wordpress 7/10, php 6/10, mysql 5/10, uz ovo se podrazumeva svakodnevno koriscenje raznih alata, photoshop/illustrator, git, gulp, jira, basecamp... Plata u Beogradu 400e, radno vreme 8+ sati dnevno. Radno iskustvo godinu dana.

Послато са HTC One_M8 уз помоћ Тапатока

Za tu platu bolje da radi u trafici.
 
Jel to odgovor na temu DevOpsa ili na temu programera? Mada i programera ima raznih, a bogami i DevOpsa... samo je programer univerzalnija stvar i lakše je "naučiti" u svojoj režiji dok ti za DevOps iskustvo treba da radiš negde. Pritom DevOps junior realno ne postoji, možeš biti system administrator pa kada i ako uspeš da se proguraš da radiš automatizaciju development pajplajna ti kao pređeš u DevOps. A tu treba da si dobar sa programerima, nije to uopšte jednostavan posao jer ne zavisi sve samo od tebe kao što je slučaj kod programera gde imaš task i brljaš dok ne uradiš...

Recimo možeš ti da radiš Azure Devops ili Jenkins u firmi, ali ako je oglas za Amazon cloud možeš da se slikaš jer tim ekosistemom praktičnog iskustva nemaš i neće ti niko dati dobru platu na osnovu "ja znam A jako dobro i naučiću B za x meseci". Dok C# programer je svuda C# programer tj. kako popularno kažu .NET programer pošto im u sklopu posla ulazi da znaju i JavaScript i baze.
 
DevOps pozicije u Srbiji gde sam ja konkurisao nuđene plate su standardno bile oko 1500 evra. Letos su me bili primili u jednoj za 2000 evra, ali sam ipak ostao na sadašnjem poslu zbog nekih komplikacija i velikih praznih obećanja, sad vidim da sam se debelo zeznuo. Dok završim sa RHCE, gledaću opet oglase, nema nekog razloga živeti više u inostranstvu ako takva kinta može da se uzme u Srbiji. Inače da potpišem ovo iz prethodnog posta, svi hoće DevOps, a niko neće da trenira DevOps.
 
Apropo znam A naucicu B za x meseci, imao sam dosta slucajeva na intervjuima gde se trazi AWS a ja znam Azure, tako da to ne pije vodu, obzirom da je potraznja za DevOps-ima velika, mada i to je sad opalo obzirom na seku.
 
Apropo znam A naucicu B za x meseci, imao sam dosta slucajeva na intervjuima gde se trazi AWS a ja znam Azure, tako da to ne pije vodu, obzirom da je potraznja za DevOps-ima velika, mada i to je sad opalo obzirom na seku.
Koja te je to firma pustila da radiš AWS iz Azure ekosistema (dakle bez iskustva, evo vama 3000 pa kad naučite vi javite)?

Ko što reče @Envoy to niko (ozbiljan) neće uraditi. Pogotovo jer na tržištu ima dovoljno stručnjaka iz oba tabora.
 
Teško da tako nešto postoji danas a da prima platu. Ako i ima takvih neće još dugo... JavaScript i SQL su postali obaveza svih tehničkih pozicija u timu u timu, ne samo programera. Ne pričam o ekspertima ali teško ćeš preživeti godinu ili maks dve ako ne znaš osnove kako radi aplikacija iz svih njenih aspekata. Nećeš nijedan tehnički proći ako ne znaš relativno jednostavan SQL upit da napišeš za 30 sekundi kada ti daju zadatak. Kao DevOps ti pišeš skripte i očekuju od tebe bash, powershell, nešto pythona ili go, js po potrebi, promql i ostale query jezike raznih alata. Kao bivši sistemaš baze moraš znati i to ne samo SQL jer to vreme je prošlo. Nije više drmaj MySQL i dobar si, sad ih ima 20 plus koje tvom lidu mogu pasti na pamet da uvedete u razvoj na nekom projektu. Više nemaš ni izgovor jer imaš AI na dohvat ruke... sve što si mogao juče sada možeš brže, jače i više, samim tim nas treba manje...

Viškovi su otpušteni, standardi su veoma podignuti, plate se spuštaju, ljudi se drže u strahu od otkaza a tamo gde nema toga otkazi se zaista i dobijaju, čitavi timovi se gase istog jutra. Programeri moraju gledati i biznis stranu jer ako ostanu u svom svetu neće opstati još dugo. Jer poenta ovog posla je prodati proizvod, ako to ne ume niko u firmi svi dobijaju otkaz makar ih Karmak pravio sa Denis Ričijem. Lizanje guzice ne može obezbediti večno zaposlenje, i HR i PMovi dobijaju otkaze.

Naravno ovo je iz ugla nekog čija firma pravi aplikacije za internet ko i 90% drugih na tržištu. Ako si embedded onda ti ne treba JS ali ne treba ni C# nego C/C++.
I ovaj AI što je kao in, hajp je već prošao a mnogima nije jasno pa ulaze na kraju kolone očekujući ne znam šta... mora se imati vizija, stabilan i tražen proizvod i ne misliti da će to doći preko noći. Pranje para je on hold (VC investicije u web aplikacije za praćenje koliko piške mačići...)
 
Plate su sarolike, najvise zavisi od firme / znanja.
Znam (iz prve ruke) za 4 plate programerske (sa bonusima) od ~5.000e neto godisnje.
Junior - ~1200e
Medior - ~2200e
Senior - ~3300e
4000e+ pozicije sa 10+ godina iskustva

Ovo je neki po meni ugrubo prosek za koji imam informacije.
 
Nazad
Vrh Dno