Šta je novo?

Kompaktni mirrorless ili entry level DSLR ili polovanjak dok ne pređem na nešto bolj?

xmarkom

Cenjen
Učlanjen(a)
25.03.2014
Poruke
312
Poena
170
Razmišljam o kupovini novog digitalca. Nešto što ima da se kupi kod nas i to po mogućstvu na rate (par većih radnji za prodaju računara i fotoaparata, neću da ih reklamiram). Dakle nema nekog velikog izbora niti velike filozofije. Sve se svodi na Canon 1200d trenutno ga ima više nego hleba i jogurta.

Pažljivo pročitajte šta sve očekujem od digitalca :

1. dakle ovo mi je upliv u svet malo ozbiljnijeg fotografisanja. Do sada mi je sve završavao mobilni. Evo moje flikr strane https://www.flickr.com/photos/111484463@N02/
i to završavao posao odlično
ALI hoću digitalac

Recimo da me služi godinu dana dok ne pređem na ozbiljniji digitalac (dakle nije presudno da bude nov ali svi kažu da je kod kupovine fotoaparata to itekako bitno)

2. Kompaktnost fotoaparata pošto volim najviše da slikam LANDSCAPE mi igra veliku ulogu

PITANJE GLASI:

1. Sony A5000 mirrorless compact 20.4mpix sa promenljivim objektivom (po defaultu ide 14-44)- cena 40.900

2. Canon 1200D dslr 20.1mpix početnički sa 18-55mm - cena 39.900

3. polovan Canon 400D 18-55mm 10mpix - cena oko 20.000

4. polovan compact Olympus PEN3 lite 14-44mm 12mpix - cena 25.000
 
Imam dslr, ali nisam najstrucniji za savete.
Generalno, dslr se ne kupuje za godinu dana i dok se ne predje na bolje, pogotovo ako se natežeš finansijski pa moras kupovati na rate.

Svaki dslr je za pocetnika dugorocna investicija.

Jedino bih mogao da preporucim kratkorocnu investiciju u dslr ako bi kupio polovan od nekog svog ili od nekoga kome potpuno verujes a za nisku cenu.

I ja sam gledao taj canon ali sam se odlucio za Nikon d3300 sa 18-55 i 55-300, rezervnom baterijom i 64gb karticom.

Od ovih opcija koje si naveo, mislim da ce strucniji preporuciti sony a5000.

Koji god da uzmes posle mobilnog bice neverovatan napredak.
 
Ako je landscape u fokusu, onda najjeftinija kombo koja ti zavrsava posao je Canon 100D i objektiv EF-s 10-18. Polovni i novi mogu da se nadju dosta povoljno.
 
Što se tiče kompaktnosti tog Canona (koji jeste mali za jedan DSLR), vs kompaktnost nekog MILC-a, pogledajmo stvari iz drugog ugla:

EOSvsNEXtop_1_zps2f8146a2.jpg


Iako je neznatno viši i širi, u trećoj dimenziji, D100 vs Sony milc (A5x00 je tu negde k'o ovaj NEX3), tako to izgleda.
:D :D


Priča DSLR vs MILC je sada jedna beskonačna legenda, i ne vredi da je opet potežemo.

Ja bih ti savetovao neki Sony Axxxx (A5000, A51000 ili A6000), ali biće ih mnogo koji će ti savetovati isključivo DSLR. Moraćeš sam da pretrčiš beskonačne teme jedno vs drugo, te da sam odlučiš.
 
Ajd i ja da se javim, pošto sam nedavno prošao kroz muke oko Sony-a.

Ja sam skoro uzeo A5000 i zadovoljan sam samim aparatom.

Polovan A5000 sa kit 16-50 sam nahvatao u domaćoj garanciji (račun, garancija, kompletan) do kraja godine za 200€, moguće je nači ih u tom cenovnom rangu.

Ono što je problem u Srbiji je što je objektive za E-mount skoro nemoguće naći. Nove skoro niko nema na stanju, mogu da se poruče poneki, cene uglavnom dosta više nego preko i dosta se čeka.

Sony SEL55210 mi je kolega doneo iz Nemačke, kod nas je 400€ i čeka se par nedelja, tamo je 250-270€.

Sigma 30mm f/2.8 je preko 170-180e, kod nas je niko nema niti je mogao da je naruči, srećom sam nahvatao na oglasima čoveka koji je novi/nekorišćen, a nije mu trebao doneo iz DE za 100€, što me iskreno ukakilo.

Ta dva objektiva sam sigurno jurio oko 2 meseca.

Budući da tebe uglavnom interesuje landscape, tj. trebaju ti široki objektivi, za E-mount baš i nemaš neki veliki izbor - možeš koristiti kit 16-50 koji dolazi uz telo, ima po oglasima Sony 16mm f/2.8 (koji makar po forumima prati loš glas) oko 150e ili u par radnji je mogla da se nađe Sigma 19mm f/2.8 po ceni oko 185€. Eventualno može da se nabavi neki manuelni Samyang (Rokinon) 12mm f/2 (oko 300€) koji mi deluje kao sledeća kupovina, ili da juriš Sony 10-18mm f/4 koji je već veliko ulaganje.

Malo duži post ali uglavnom: E-mount sistem u Srbiji je uglavnom sport za strpljive, tela i pribora (baterije, punjači ...) ima, ali objektivi su baš slabo zastupljeni.

Canon će te verovatno izaći dosta jeftinije i sigurno imaš bolji izbor wide objektiva.

Jedino ako ti kompaktnost dosta znači, budući da se po slikama očigledno baviš planinarenjem, A5xxx + neku wide palačinku bi mogao da nosiš i u džepu od jakne.
 
Poslednja izmena:
e hvala, meni i slike tog sonyja izgledaju pristojno.
Najviše volim da odem na Flikr, pretražim po grupama "Sony A5000" ili "Canon taj i taj" primera radi i gledam one fotografije koje me zanimaju. Kvalitet, detalji, kako se ponašaju ka direktnom suncu, da svetlo nije previše difuzno, da li su boje prirodne itd itd itd

Sony A5000 itekako zanimljiv model sa kvalitetnim fotkama i dosta detalja.
 
Ajd i ja da se javim, pošto sam nedavno prošao kroz muke oko Sony-a.

Ja sam skoro uzeo A5000 i zadovoljan sam samim aparatom.

Polovan A5000 sa kit 16-50 sam nahvatao u domaćoj garanciji (račun, garancija, kompletan) do kraja godine za 200€, moguće je nači ih u tom cenovnom rangu.

Ono što je problem u Srbiji je što je objektive za E-mount skoro nemoguće naći. Nove skoro niko nema na stanju, mogu da se poruče poneki, cene uglavnom dosta više nego preko i dosta se čeka.

Sony SEL55210 mi je kolega doneo iz Nemačke, kod nas je 400€ i čeka se par nedelja, tamo je 250-270€.

Sigma 30mm f/2.8 je preko 170-180e, kod nas je niko nema niti je mogao da je naruči, srećom sam nahvatao na oglasima čoveka koji je novi/nekorišćen, a nije mu trebao doneo iz DE za 100€, što me iskreno ukakilo.

Ta dva objektiva sam sigurno jurio oko 2 meseca.

Budući da tebe uglavnom interesuje landscape, tj. trebaju ti široki objektivi, za E-mount baš i nemaš neki veliki izbor - možeš koristiti kit 16-50 koji dolazi uz telo, ima po oglasima Sony 16mm f/2.8 (koji makar po forumima prati loš glas) oko 150e ili u par radnji je mogla da se nađe Sigma 19mm f/2.8 po ceni oko 185€. Eventualno može da se nabavi neki manuelni Samyang (Rokinon) 12mm f/2 (oko 300€) koji mi deluje kao sledeća kupovina, ili da juriš Sony 10-18mm f/4 koji je već veliko ulaganje.

Malo duži post ali uglavnom: E-mount sistem u Srbiji je uglavnom sport za strpljive, tela i pribora (baterije, punjači ...) ima, ali objektivi su baš slabo zastupljeni.

Canon će te verovatno izaći dosta jeftinije i sigurno imaš bolji izbor wide objektiva.

Jedino ako ti kompaktnost dosta znači, budući da se po slikama očigledno baviš planinarenjem, A5xxx + neku wide palačinku bi mogao da nosiš i u džepu od jakne.

druže, nema nigde tog sonyja za iste ili slične novce :(
 
Nazad
Vrh Dno