Šta je novo?

I7 4790k - 4.8Ghz VS 3.8Ghz test !

reviewsrb

Slavan
Učlanjen(a)
20.06.2013
Poruke
3,048
Poena
260
Posto sam vec odradio neke testove, u kojima sam testirao stvari koje se ticu procesora i memorije,
logicno je bilo, da kao nastavak te price, odradim i neke benchove, koji se ticu uticaja overkloka proceva na perfomanse grafika u gamingu tj. koliko visi frame rate mozemo dobiti sa povecanjem klokova pocesora...
Citao sam dosta o tome po net-u i gledao razne testove, ali i pored toga, nisam mogao da steknem jasnu sliku, kako i koliko utice ovreklok proceva na fps u igrama. Logicno bi bilo, da treba biti odredjenog napredka, ali, se postavlja pitanje, za koliko vise?
Posto sam u poslednje vreme, odradio dosta testova u kojima sam koristio proceve i memoriju, i na osnovu kojih sam mogao videti, koliko moze biti njihov uticaj na fps. u tim nekim Cpu bound situacijama, resio sam da odradim testove sa overklokovanim VS default procevima...
Kao neki reper, koristio sam rezultate sa ovog( meni omiljenog :Klanjanje ;) ) Poljskog sajta:
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art63572-32.html&usg=ALkJrhiKCBABhu7ydou4kPPRHrxmWW0Htw
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art62700-10.html&usg=ALkJrhjx6yYKA3tHj8WijwZDCF1tk9ityw
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art57777-24.html&usg=ALkJrhjWsjv8_Mi7Ff9Ig2J7vLmVtBIR4Q
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art63116-49.html&usg=ALkJrhhGRJHrynBOCdZnNXIFvNbPeTpGyg
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=5&hl=pl&ie=UTF8&rurl=translate.google.com&sl=pl&tl=en&u=http://pclab.pl/art66856-16.html&usg=ALkJrhg_YIQ7ZHFf3YyEOOfJ8xpOc-8iLA
Dakle, vidi se iz ovih testova, da se sa visim overklokom proca od oko 1GHz, moze dobiti veliki boost u prosecnom fps-u. Slede testovi....
 
Poslednja izmena:
ispade na kraju vestac naj cpu-bound igra na svetu.
 
Dakle,
test konfiguracija je sledeca:
I7 4790K, na 4.8ghz i 3.8ghz, memorija 2X4GB na 2.400Mhz, grafika je 980Ti na klokovima od 1.520/8.100, sto je za vise od 20% brze od TitanX karte.
Posto imam iskustvo sa prethodnim testiranjima, ovaj put sam uzeo benchmarke koji su se dosad pokazali kao Cpu bound zavisnima. Tomb 2013, Sniper EliteV2, Heaven4.0 nisam testirao jer su 99% gpu zavisni. Rezultate cu predstaviti od najmanjih ka najvecima:
Prvo, Crysis 3, grafika Very High i 4XMSAA:
4.8 - 3.8
Crysis3_2016_03_22_22_12_40_231.jpg Crysis3_2016_03_22_23_16_07_470.jpg

Prakticno nema razlike izmedju dva testa( 1-2 frejma maximalno). S obzirom da je u testu sa brzom memorijom bilo dobitaka u iznosu od oko 15%, meni licno, je ovo iznenadjujuci rezultat, ali, je ipak pokazatelj, da ne mora da znaci ako je nesto memorijski zahtevno, da mora biti i procesorski zahtevno, ....uvek postoje slucajevi( 1-2%) koji daju drugaciju sliku i rezultate, od opste teorijsko-prakticne situacije u testovima...
 
Poslednja izmena:
Metro LL Redux, grafika na maximum:
4.8 - 3.8
Metro LL Redux.jpg Metro LL Redux.jpg

Dakle, razlika prakticno ne postoji, eventualno je minimalni fps. malo visi.

Metro 2033 Redux, grafika na maximum:
4.8 - 3.8
Metro 2033 Redux.png Metro 2033 Redux.jpg

Ovde je razlika 5% u korist viseg kloka. I u drugim testovima( brzina memorije i HT ON), se pokazalo da je Metro 2033 nesto procesorski zahtevniji od Metro LL, verovatno je uzrok toga sam benchmark, tj. izbor scena u testu...
 
Kosta taj 1ghz ali me je uvek zanimalo ovo. U mom slucaju 500mhz ali kontam sigurno je prepoloviti rezultate i znati sta za ocekivati.
 
Kosta taj 1ghz ali me je uvek zanimalo ovo. U mom slucaju 500mhz ali kontam sigurno je prepoloviti rezultate i znati sta za ocekivati.

Da, recimo da moze i tako da se postavi situacija, ali, ne zaboravi i na brzu memoriju, i tu postoje odredjene razlike..... tvoja je na 1866MHz, ja sam odradio testove 2.400 vs 1.600 itd....

Redident Evil 6, grafika na maximum, zaboravio sam da kazem da je reza full HD:
4.8 - 3.8
RE6_2016_03_22_21_45_35_575.jpg RE6_2016_03_23_00_35_34_994.jpg

Ovde je razlika vec solidnih 10%.

3D Mark Vantage, Perfomance mode:
4.8 - 3.8
3D Vantage.png 3D Vantage.png

Razlika samo za GPU rezultat je 12%.
Ovde sam testirao sa HT ON( i za 4.8 i za 3.8 ) i vidi se razlika za rezultate klokova procesora od oko 26% u korist 4.8ghz kloka...
 
Poslednja izmena:
Samo jos da dodam, da sam testove radio i po 3-4 puta, radji pouzdanosti rezultata.
Batman Origins, grafika maximum i 4XMSAA :
4.8 - 3.8
BatmanOrigins_2016_03_22_21_39_27_910.jpg BatmanOrigins_2016_03_23_15_42_25_851.jpg

Razlika za Avrg.fps je 11%, dok je razlika za minimum oko 21% za visi klok. Ovo su vec respektabilni rezultati. Primetio sam i kod testiranja za brzu memoriju, da su uglavnom za minimum fps. veci benefiti kod jacih konfiguracija..

F1 2012, grafika na maximum :
4.8 - 3.8
f1_2012_2016_03_22_21_29_14_057.jpg f1_2012_2016_03_23_15_49_07_137.jpg

U ovom benchu, razlika je jos veca, za Avrg. fps je 19% i za minimum oko 21%...
 
Pohvale za trud. Zanimljivo...
 
Pohvale za trud. Zanimljivo...

Hvala,
sad sam dosao na jednu zanimljivu ideju, moze da se testira, recimo, visi overklok sa brzom memorijom, Vs manji overklok sa sporijom memorijom, tu bi tek mogao da se vidi puni uticaj procesorske snage i memorijske brzine i zategnutih latencija na frame rate u igrama...
Dirt 3, grafika Ultra plus 4XMSAA :
4.8 - 3.8
Dirt 3.png Dirt 3.png

Razlika je za Avrg. fps oko 17% i za minimum fps je oko 23%, bas velike brojke...

Hitman Absolution, grafika Ultra plus 4XMSAA :
4.8 - 3.8
HMA_2016_03_22_21_25_11_726.jpg HMA_2016_03_23_00_45_44_794.jpg

U ovom benchu, je razlika za Avrg. fps oko 25% i za minimum fps oko 30%. Zaista impresivne cifre i zbog toga sam bench i radio minimum 4-5 puta za svaki overklok...
To su za sada svi benchevi, mozda dodam i jos neki test. U sustini, sve se vidi, ne treba neki veliki komentar. Kasnije cu i postaviti neki SS sa GPU load, tj. da se vidi koliko je manji bio taj load, od stabilnih i pozeljnih 99% i koliki je bio CPU Bottleneck kada je proc radio na 3.8ghz.
Znaci, jedan Hasvell I7 procesor na default kloku od I5 4670K proca., nije mogao da pokrene i snabde jednu overklokovanu 980Ti grafu u fullu, tj. u cpu bound scenama nije imao dovoljno procesorske snage. Mogu samo zamisliti, kako je stanje sa slabijim procesorima od hasvell-a, koji imaju mozda slabiji overklok potencijal i dosta slabije IPC i single core perfomanse..itd.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je zanimljivo i testiranje tipa: 8Gb brze vs 16Gb sporije memorije.
 
Mislim da je zanimljivo i testiranje tipa: 8Gb brze vs 16Gb sporije memorije.

Da, moze,
ako si mislio da 16GB sljaka u quad-channel modu, VS dual-channel mode, jer mislim da kolicina memorije tu ne igra glavnu ulogu, jer, bi bili isti rezultati, ako testiras 8gb brze VS 8gb sporije u dual-channel, i 8gb brze VS 16gb sporije, isto u dual-channel, mozda bi bili drugaciji rezultati ako se koristi quad-channel VS dual-chanel.... ....valjda sam dobro shvatio i objasnio ovo sa memorijom i brzinama i latencijama i modovima...
 
Verovatno je mislio na 8GB 2400MHz vs 16GB 1600MHz :)
Zanimljivo poredjenje! :)
 
Dobro ti to radis ,svaka cast na trudu.Nego za testiranje quad channel ce ti trebati malo bolji procesor.Ali mislim da ti je gubljene vremena ,skoro u svakoj igri je bolji dual.Pazljivo citam ove tvoje testove brza vs sporija memorija,brzi klok i sve je to OK i ja sam ne tako siroko kao ti radio za svoje potrebe.Nekako sam dosao do original TR (prosli deo) i jos sam u kompu imao narodnu verziju koja je radila perfektno i testirao.10fps je avg razlika u korist original igre.Sve testirano nekoliko puta i uvek isto.Tih 10fps je razlika na avg og 64fps-a.
 
Dobro ti to radis ,svaka cast na trudu.Nego za testiranje quad channel ce ti trebati malo bolji procesor.Ali mislim da ti je gubljene vremena ,skoro u svakoj igri je bolji dual.Pazljivo citam ove tvoje testove brza vs sporija memorija,brzi klok i sve je to OK i ja sam ne tako siroko kao ti radio za svoje potrebe.Nekako sam dosao do original TR (prosli deo) i jos sam u kompu imao narodnu verziju koja je radila perfektno i testirao.10fps je avg razlika u korist original igre.Sve testirano nekoliko puta i uvek isto.Tih 10fps je razlika na avg og 64fps-a.

Da, zanimljiva informacija i vrlo korisna za potrebe testiranja.
Moje iskustvo koje sam stekao tokom testiranja i ono sto sam procitao i video na net-u, verzija igre i dodatni update-ovi i novi drajveri, mogu uiticati na razliku u testovima. Zato i ovi najbolji i najprofesionalniji sajtovi i koriste originalne igre, sa svim update i patch dodacima i slicno...
Zato i ja koristim najnovije ( narodne :smack: :beat:) verzije igara, sa svim dodatnim sadrzajima.
Kada treba da cepam neku igru, imam par nekih, meni licno 99% pouzdanih sajtova,:rtfm:, na kojima pogledam njihove rezultate za fps u igrama, i onda podesim graficka podesavanja( na osnovu tih rezultata), u zavisnosti od toga, koliko je GPU zavisna koja igra i slicno, ......i uvek, sam imao vrlo slicne rezultate za fps,:test: sa rezultatima koji su prezentovali ti sajtovi..itd..
 
Poslednja izmena:
Stvarno lol :)
 
Na ovo sam mislio [emoji849]
4aa8fc84b2c65595e2f15ae59e32d2bf.jpg
6727364a5c2c638c3c8a6454d4b13863.jpg
fc567b3f066c38d2e049844299f814b3.jpg
 
Vidno je da ne razumes razliku izmedju quad i dual channela niti kako funkcionise ram cim tako nesto ispljunes.

A ti grafikoni pokazuju samo da ram nije bio bottleneck u doticnim igrama, ovolicke varijacije su bukvalno greska u merenju/malo veci load u nekom trenutku pa se promeni za toliko.
 
211 vs 208fps - uau.i to u trkackoj simulaciji.
 
Cudni rezultati za ove modove.
Prvo, testovi su radjeni na Ultra low, Medium i High postavkama, i opet su rezultati u okviru statisticke greske. Ja sam testirao uvek na maximum grafickim postavkama i na 4XMSAA i ponegde i na 8XMSA. Da su i u ovim testovima maximalne postavke, razlika u fps-u ne bi ni postojala.
Drugo, slazem se da verovatno ne postoji procesorski i memorijski bottleneck u doticnim igrama. Recimo Tomb 2013 ,je gpu bound 99%, i onda je rezultat identican skoro u decimalu,:rtfm: iako je grafika na High postavakama.....a, postavlja se pitanje i koja je grafa i procesor su korisceni u testu, jer su u ovim memorijskim testovima vrlo bitni za konacan rezultata itd....
 
Poslednja izmena:
Erik ja tebe u potpunosti razumem,ti se u te stavari razumes i ides u krajnost.Ali ti izgleda ne razumes nas obicne korisnike koji komp shvatamo samo kao zabavu.Rasprava u par tema koliko i sta sve utice na fps u igrama.Kad se doslo do quad memorije samo sam rekao da nema skoro nikakve razlike i to jre to.Ako ni to nisam smeo da kazem onda uredu,izinjavam se.
 
Da si rekao nema razlike rec ne bih rekao, jer bi mahom bio u pravu. Ali time sto si rekao da dual channel radi brze je ono sto me je nagnalo da odreagujem :)
 
Aha,
u toj situaciji, mislim, da bi isti rezultati bili kao i 8gb vs 8gb, kolicina memorije nije bitna, nego brzina i latencije memorije, glavno pitanje je koliko utice quad mode na perfomanse u odnosu na dual mode...

ne utice.i singl vs dual nisu bitne razlike,kad je gpu u pitanju,samo iGPU.
 
U temi o 980 kartici, sam odradio poredjenje I5 3570K proca Vs I7 4790K, evo rezultata:
980.png 980 2.png

Dakle,
u svetlu rasprave oko uticaja memorije i visine overkloka procesora na frame rate, ovi testovi pokazuju dosta slicne rezultate.
Za Tomb 2013 koji je 99% gpu bound, je ocekivano da nema razlike. Middle-earth je takodje dosta gpu nastrojen, dok su se Batman i Metro 2033 pokazali kao, i cpu i memorijski dosta zavisni, i zbog toga su i rezultati ocekivani. Verovatno bi sa overklokovanom 980Ti, koja je jaca od onako klokovane 980, za oko 30-35%, razlike izmedju dve konfiguracije bile i nesto vece.
U sustini, ono sto je dalo prednost I7 4790K procu u odnosu na I5 3570K proc. jesu:
jaci IPC Hasvella tj. bolje single core perfomanse, visi overklok, i naravno, brza memorija i verovatno nesto malo zategnutije latencije. Kada se to izkombinuje dobiju se oko 12% bolje perfomanse i za Batman i Metro 2033.
Ali, jedna vrlo vazna napomena,:laugh: postoje mnogo zavisniji testovi, recimo, za brzinu memorie, Hitman i F1 2012 i Dirt 3, i za overklok proca, takodje iste igre, tako da bi u kombinaciji sa klokovanom 980Ti razlike bile jos vise...

EDIT: Ovo je pisano jos u Septembru 2015g. kada se nisu jos uvek vodile rasrprave o uticaju memorije u gamingu, a takodje mnogi likovi sa raznih strana :D, jos uvek negiraju uticaj IPC i odredjenog overkloka na visinu fps-a u igrama....:type:
 
Poslednja izmena:
Koliko visok napon si koristio za 4.8Ghz i jesi li razmisljao da ga bacis na vodi i dobijes 5ghz?
 
Ovako stoje stvari,
za 4.8ghz treba oko 1.29V, i temperature u gamingu su oko 50C ( malo pomaze i to sto je lock 60fps i maximalno setovanje grafike u 2K i 4K i full HD, pa je i verovatno cpu load nesto nizi). Nije los primerak, ipak za 5ghz bi trebalo sigurno minimalno nekih 1.35-1.37V, a sa tim voltazama se ne bih bas igrao nesto....a i verovatno bi trebalo da se deliduje procesor itd...
 
Bas tako...morao bi delide procesora...ali dobro tu je cuveni Demios maher i thurok za te stvari :) znaci na 1.29 4.8Ghz...iskreno fantastican napon za tu frekvenciju...primerak ti je VRH! :) Pokusacu i ja isto na Sabertooth Z97 Mark S ploci...
 
Ovako stoje stvari,
za 4.8ghz treba oko 1.29V, i temperature u gamingu su oko 50C ( malo pomaze i to sto je lock 60fps i maximalno setovanje grafike u 2K i 4K i full HD, pa je i verovatno cpu load nesto nizi). Nije los primerak, ipak za 5ghz bi trebalo sigurno minimalno nekih 1.35-1.37V, a sa tim voltazama se ne bih bas igrao nesto....a i verovatno bi trebalo da se deliduje procesor itd...

Odmah da ti kazem, da meni i5-4670K radi dve godine na 1,375V za 4,4Ghz ( znaci krs primerak) i nista mu nije, tako da slobodno deliduj i cepaj taj napon. Nisu pravljeni od plastelina, izdrzljivo je to :D Drzao sam i neko vreme i na 1,39V, ali se ne isplati, posto sam dobio samo 100Mhz vise. Delidovan CPU pod vodom je u igrama isao do 56-60C max, isto radio i na Silverarrow, eto tu je isao do 65C max, sto je realno nista :D
 
Nazad
Vrh Dno