Šta je novo?

mSATA konektor

armor+

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
04.06.2012
Poruke
1,406
Poena
199
Da li se i gde u sprecifikacijama laptop racunara moze naci podatak da li poseduje ovaj konektor za ssd diskove?

Koji su to modeli koji su do sada izasli a da poseduju ovu vrstu konekcije?

Koliko se uopste isplati takav update laptopa ako ima standardan disk (mehanicki) od 2,5" a koliko ako ima ssd disk?

Koliko se cesto kvare mSATA ssd diskovi i da li se kvare ili su jako pouzdani u radu?
 
Cudna su ti pitanja pa se niko ne usudjuje :)

1. Podatak o tome da li poseduje mSATA konektor - imas u specifikaciji laptopa. Kod plastikanera ih retko stavljaju, kod brendova i skupljih malo cesce.

2. Thinkpad T520, T530, T420, T430, na primer imaju mSATA. Thinkpad T540p ima M2 konektor. Neki laptopi (Thinkpad T60 npr) ne podrzavaju BOOT sa ovih SSD-a

3. Koliko se isplati upgrade na jos jedan SSD disk? mSATA je isto sto i SATA SSD, samo u drugom pakovanju. Prednost kod Thinkpada T420, na primer, je sto mozes imati ukupno tri diska u 14" laptopu.

4. Isto djubre.
 
Cudna su ti pitanja pa se niko ne usudjuje :)

1. Podatak o tome da li poseduje mSATA konektor - imas u specifikaciji laptopa. Kod plastikanera ih retko stavljaju, kod brendova i skupljih malo cesce.

2. Thinkpad T520, T530, T420, T430, na primer imaju mSATA. Thinkpad T540p ima M2 konektor. Neki laptopi (Thinkpad T60 npr) ne podrzavaju BOOT sa ovih SSD-a

3. Koliko se isplati upgrade na jos jedan SSD disk? mSATA je isto sto i SATA SSD, samo u drugom pakovanju. Prednost kod Thinkpada T420, na primer, je sto mozes imati ukupno tri diska u 14" laptopu.

4. Isto djubre.


Po tvojim odgovorima ovde zakljucio sam da samo Lenovo modeli imaju mogucnost ugradnje mSATA diska

Kazes da model Thinkpad T60 ne podrzava BOOT sa ovakvih diskova sto je direkna posledica samog biosa koji je instaliran uz plocu ili je nesto drugo u pitanju?
 
Imaju i HP modeli od PB 350 i jaci, ali imaj u vidu da je msata prakticno eol, svi novi modeli koji su imali taj slot su presli na M.2
 
Imaju i HP modeli od PB 350 i jaci, ali imaj u vidu da je msata prakticno eol, svi novi modeli koji su imali taj slot su presli na M.2

E pa novi standard se i moze naci u specifikacijama pojedinih laptop racunara barem ovi modeli sto se uvoze kod nas

Dok za stari konektor skoro da nigde nije navedeno

Zato sam ja i postavio temu posto gledam trziste laptop racunara i ne vidim nigde gde je ugradjen taj konektor

Ali M.2 moduli SSD diska su nekako uzi a dugacki neznam koliko je to prakticno kada je laptop u pitanju

mSATA su za razliku od njih bas onako mali i kockasti sto odgovara dizajnu laptopa
 
M.2 mogu kod nas da se nadju u nekoliko varijanti, 4, 6 i 8cm pa u zavisnosti od prostora u ntb-u pazaris odgovarajuci.
 
Da i to sto kazes

Nalazim kod uvoznika vec modele sa 480GB i to za vrlo pristupacne pare

Bas sam pozitivno iznenadjen
 
1. Po tvojim odgovorima ovde zakljucio sam da samo Lenovo modeli imaju mogucnost ugradnje mSATA diska

2. Kazes da model Thinkpad T60 ne podrzava BOOT sa ovakvih diskova sto je direkna posledica samog biosa koji je instaliran uz plocu ili je nesto drugo u pitanju?

1. Netacno, (napisao sam naprimer) imaju jos neki, ali ja ne znam sa sigurnoscu koji su to Laptopi. Uglavnom radim sa Lenovo Thinkpad, pa ti za njih sigurno mogu reci.

2. Mislim da je problem dublji od BIOS-a tj nije podrzan mSATA boot. U c2d eri, Intel 945/9xx cipseti su mogli da koriste mSATA SSD za kesiranje. Neki MSI laptopi su dolazili sa ovakvim SSD od 512/1024 MB. Verovatno Intel nije planirao podrsku za boot kod tih prvih verzija.


Obratite paznju da M.2 konektor moze da prenosi SATA i PCIexpress linije, tj M.2 SSD nije nuzno brzi od mSATA, tj moze biti potpuno isti SSD samo u drugom formatu.
 
Mora adapter?

Po slici bih rekao da je prikljucak potpuno isti i za sata i za napajanje
 
Ti probaj, pa ako ne uspes. Onda uradi kako sam ti napisao, sa adapterom ;)

microSATA-Compared.jpg


http://www.forensicfocus.com/Forums/viewtopic/p=6572674/
 
Poslednja izmena:
nevezano toliko za temu.... bezveze pogledam ispod mog Lenova y560 i nadjem 2 msata konektora, obradujem se samo tako... posle procitam specifikacije, kad ono to su samo mini Pci-e... :( ne znam koji su djavo ugradjivali 3 slota (jedan je zauzet wifi/bt karticom).... sta ce mi 3 miniPcie na laptopu.... i smorih se :D
 
Nazad
Vrh Dno