Šta je novo?

Koji operativni sistem instalirati?

threezus

Poštovan
Učlanjen(a)
21.03.2016
Poruke
12
Poena
54
Pozdrav svima. Imam laptop ASUS X55U sa sledecom konfiguracijom:

CPU: AMD® APUC-60 (Dual-Core)1.00Ghz
Graphics: ATI Radeon® HD 6290 Built-in C-60 (Dual Core)
Memory: 2.00GB DDR3 (Planirao sam povecati za jos 2GB -> Stoga ako moze komentar koliko bi to poboljaslo performanse)

Do sada sam koristio Windows 7 32 bit Ultimate. Najvise ga koristim za internet, programe poput Photoshop, Visual Studio i Unity 3D.
Obzirom da sam napakovao neke viruse, neodlucan sam koji sistem instalirati. Dakle za sve ovo sto sam napisao za sta se koristi laptop, koji sistem instalirati da trosi najmanje resursa. Da li trebam preci na 64 bita? I ako neko moze napisati da li ce povecanje sa 2gb na 4gb znatno doprineti brzini, ili ce to biti veoma malo zbog slabijeg CPU.

Hvala na brzim odgovorima.
 
Slobodno Windows XP 32Bit , uz program DriverPack Solution ces uspeti naci dosta drivera , nemoj da se ljutis ali taj procesor je stvarno mnogo slab i jedino XP bi mogao da mu legne dobro.
 
Imaćeš poboljšanja ako pređeš sa 2 na 4GB, ali je procesor takvo zlo da onog ko je dizajnirao isti treba oduzeti pristup novim tehnologijama.

Realno, zarad što bolje stabilnosti, stavi ponovo 7 32bit i pogasi Aero i ostale vizuelne zezalice (zarad poboljšanja performansi).
 
Svestan slabosti procesora je i otvoren ovaj forum :)
Samo ako mozete mi razjasniti, ako nadogradim RAM na 4GB, 32 bitni sistem nece videti svih 4GB, vec nekih 3,5, i cak nece ni koristiti tih 3,5 nego nesto manje?
Dakle sticem utisak da odabir sistema 32bit ili 64, zavisi vise od RAM nego od procesora.
Ovaj procesor je kompatibilan za 64bita. Dakle, ako mozete povuci paralelu, sta je bolje sa takvim procesorom i 4gb rama?
Win 7 32 bit ili Win 64 ? I koju verziju odabrati Ultimate ili neku manje zahtevniju?
 
S obzirom da imaš CPU koji je u rangu Intelovih Atoma, moj ti je savjet da nakon dodavanja još RAM memorije instaliraš 64-bitni Windows 8.1 Update 3 ili pak 64-bitni Windows 10 Enterprise 2015 LTSB. LTSB verzija nema MS Store i Metro aplikacije pa je "lakša" od obične desetke.

EDIT: netbook sa AMD E-240 i 2GiB RAM-a dosta živahnije radi sa 8.1 nego sa 7.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu. Drug mi je dao racunar da mu podignem sistem,procesor je Intel,mislim da mu naziv pocinje sa E i da je na 2ghz,2gb ddr2 memorije i ati x1600 graficka,koji OS staviti tacno?
On cita vesti na racunaru,youtube za crtace zbog klinke i to je to...
 
Tako je, W7 SP1 32-bit i gašenje automatskog apdejtovanja da M$ ne uvali nadogradnju na W10.
 
možeš i win 8.1 (moderniji WDDM, bolja odzivnost i ram management, aera nema ) Takođe bez apdejta.
 
možeš i win 8.1 (moderniji WDDM, bolja odzivnost i ram management, aera nema ) Takođe bez apdejta.

Iako imam 2GB RAM da instaliram Win 8.1 64bit? Ili to samo ako imam 4GB?
Gledao sam drajvere za 8.1 ima samo za Wireless, mogu li ici drajveri za Win 8?

I ako mozes reci, da instaliram Win 8.1 32 bit ili 64 bit?
 
Ako ćeš da dodaješ posle, bolje ti je da staviš 64-bit. A možeš i ovako.
 
uvek je bolje da staviš x64, upravo zbog apgrejda. takođe, onda će da ti rade i 64bit aplikacije, koje na x86 ne bi.

imam ga na baytrail quad tabletu sa 2gb rama, i radi bez ikakve zamerke.

što se drajvera tiče w8 rade uredno.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu. Drug mi je dao racunar da mu podignem sistem,procesor je Intel,mislim da mu naziv pocinje sa E i da je na 2ghz,2gb ddr2 memorije i ati x1600 graficka,koji OS staviti tacno?
On cita vesti na racunaru,youtube za crtace zbog klinke i to je to...
 
w8.1 64bit ili w7 64bit ,

na 8.1 će trebati da naknadno instalira classic shell, zbog start menija.
 
ohne problem
 
Da ne otvaram novu temu. Drug mi je dao racunar da mu podignem sistem,procesor je Intel,mislim da mu naziv pocinje sa E i da je na 2ghz,2gb ddr2 memorije i ati x1600 graficka,koji OS staviti tacno?
On cita vesti na racunaru,youtube za crtace zbog klinke i to je to...

Windows 7 Professional ili Ultimate.
Al moraces zasebno da skines drajver za graficku, jer ne mogu ovi standardni.
Al naci ces ih na AMD-ovom sajtu: ATI 10-2 Legacy Vista 32bit.
 
ako se tebi više sviđa, stavi slobodno. u principu je isto
 
Nije to do Windowsa.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Jel to onaj laptop što ima šrafove ispod gumica sakrivene kad se otvara , dok shvatiš gde su šrafovi smoriš se , možeš lagano da polomiš žljеbove ako sa starom kreditnom karticom ne otvaraš pažljivo.
 
Poslednja izmena:
Taj i imam i katastrofa radi
Kako bobster kaže, nije to onda do Windows-a.

Info nisam izvukao iz ne znam i ja čega, već lično iskustvo sa ne znam ni ja kolikog broja laptopova.

Nekad je baš dobro radio Windows 1507 (ali je mnogo star build), pa je ok radio 1709 (na njemu nema Intel security fix-eva). Sad je ok 1903 (kao neka sredina ko neće najnovije) i ok je i najnoviji 2004 (mada sam na njemu naleteo na neke random bagove).

Kakve probleme ti uopšte imaš? Ta i3-ka nije nešto, ali za office i slične stvari radi posao lepo.
 
Poslednja izmena:
Koju verziju W10 predlažete za slabije laptopove sa SSD-om? Do sad sam komšijama i drugarima ubacivao LTSC 2019 i nisu se žalili ni na kakve nedostatke. Takođe kod sebe na računaru koristim isti, već godinu dana. Mislim da im je Pro nepotreban a mislim da ne mogu da debloatujem dugoročno W10 Pro.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
po meni zavisi od rama,čipseta,donekle i do drajvera.win 8.1 za ovo pre sendija a preko 2gb memorije,za posle kao što je kolega nspisao 1903,je najsigurniji,držao vi se dalje od 2004 dok ne ispeglaju audio i ovih par poslednjih kb-ova.

ispod 2gb (mada,ko bi ubacao ssd u to) win7 32bit pa čak i starter pre nego ultimate,mada zavisno od generacije iGPU-a moguće da bi linuks radio zadovoljavajuće,ko može one krš window managere da podnese.
 
Nazad
Vrh Dno