Šta je novo?

Resetovanje garancije posle zamene?

Teljan

Poštovan
Učlanjen(a)
13.11.2014
Poruke
385
Poena
70
Kupio sam grafiku od coveka u januaru 2015. On ju je prvobitno kupio u Emmi-u u NS.Fora je sto mi ta grafika pravi probleme vec 5 dana. Nece da normalno udje u sistem, ali radi u Safe modu. Nosio sam kod dva prijatelja i poprilicno smo sigurni da je do nje. Udje u sistem ako nisu instalirani drajveri, ali cim se kompjuter restartuje posle instalacije drajvera, baca plavi ekran pre ulaska u sistem.

Fora je sledeca- ta grafika je servisirana, tj. dali su mu novu, posto je ta koju je prvobitno kupio bila nepopravljiva. I tada je sebi kupio neku novu a meni prodao ovu. U pitanju je Radeon Vapor X HD 6870.

Mene interesuje da li iko ima iskustva sa garancijama u ovakvim slucajevima. Posto mu je data nova graficka, meni je nekako logicno da onda ima novu garanciju.
Ili nisam u pravu?
 
Ja mislim da dobijes garanciju samo do isteka predhodne kartice bar su meni tako dali u emmi kad mi je bila riknula ploca.
 
Koliko se sećam ostaje isti datum za garanciju.
 
To sam i ja mislio, ali mi se kumov brat bavi prodajom i on mi je rekao da je po zakonu da na novu karticu dobijena i nova garancija. E sad ako vi niste imali ista iskustva...
 
naravno,nova karta - nova garancija (i to u istoj duzini prosle garancije,inace nije isti prozivod i mozete da trazite pare nazad) i treba insistirati i pretiti inspekcijom ako treba.

a i nije tema na adekvatnom podforumu,ovo je za "online kupovina" podforum.
 
Izvinjavam se za pogresnu temu,ali slabo koristim forum.
Malo mi je cim da ja idem licno u Emmi, a ne bih da cimam originalnog kupca...ne znam da li bi mi oni onda nesti kontra pretili ili pokusali nesto...
 
Da nece da te biju mozda? Nov proizvod, nova garancija. To ti je zagarantovano zakonom.
 
cim krenu da vrdaju odmah vadi telefon i razderi se da zoves inspekciju.mada koliko cujem zadnje vreme su se i uljudili,valjda nece bude problema.

edit: da,nema sta da cimas originalnog kupca ako imas garantni i fiskalni (cak i fotokopiju fiskalnog,sto ti svakako preporucujem da im prilozis umesto originala),garancija se prenosi na novog vlasnika.cak i da nemas jedno od to dvoje trebalo bi da nadju po serijskom i da ne bude problema.e sad,ako ti budu menjali za isti uredjaj,mozes da se nacekas (koliko se secam 30 radnih dana im je rok,najcesce bude toliko nazalost),a ako nemaju (a sumnjam da imaju) dace ti izbor da biras: da menjas za proizvod u iznosu sa fiskalnog (zapamti,mnogo bitno,bez onih prica ta grafa sad vredi toliko i toliko),ili za nesto drugo pa da doplacujes ili da ti vrate pare u iznosu sa fiskalnog (ni manje ni vise vec tacno toliko).znaci ti biras,ne oni.ako slucajno krenu da vrdaju,odmah pripreti inspekcijom,promenice pricu.

edit2: sori,ima po forumu,sad se secam,15 dana je da te obaveste dal' ima zamene ili odobravaju zamenu/povrat novca a ako servisiraju imaju jos mislim 30 dana fore.imas po temama na "online kupovina" i "gde da kupim" podforumu sve u sitna crevca sa pregrst primera ljudi sa foruma,pa se daj na citanje i srecno.
 
Poslednja izmena:
Ne bi trebao da imas problema. Dacu ti iskustvo drugara...
Uzeo je polovnu GTX 670 na oglasima (sa garancijom, takodje Emmi). Radila mu jedno krace vreme i pocela da pravi probleme, izgleda je bila pred crkavanjem. Odneo je u Emmi, gde su je zadrzali oko 15-20 dana. Kad su utvrdili da je neispravna, ponudili su mu da uzme novu kartu. Rekli su mu da nemaju istu, pa su mu ponudili da zameni za neku drugu u vrednosti po kojoj je ova bila kupljena (sa garantnog lista). Doplatio je nesto malo i uzeo GTX 970. Sve je proslo bez ikakvih problema.

P.S. Jos se lik na pocetku zalio kako je baksuz, jer mu ta polovna GTX 670 crkava posle kratkog vremena, a na kraju je dobio novu GTX 970 za prakticno upola cene. :D


EDIT:
Zaboravih da napomenem, dobio je i novu garanciju, naravno.
 
Poslednja izmena:
Nova graficka - nova garancija. Pre 2 meseca mi je crkla 7950 nekih 3 meseca pred istek trogodisnje garancije, probali su da mi uvale polovnu 7970 uz ta 3 meseca preostale garancije, posle mog ljubavnog pisma dobio sam Asus Strix R9 380 4GB uz novu trogodisnju garanciju. Sto kaze kolega umart, ako nesto vrdaju, samo pretnja inspekcijom i nece biti problema.
 
Recimo, ovako nesto:

Postovani,

U današnjem razgovoru sa vašim zaposlenim (vezano za reklamaciju graficke kartice Gigabyte 7950, koja je prihvaćena, RMA Potvrda ...) sam saznao da je proizvod koji se nudi (Gigabyte 7970) polovan, i bez garancije, tj. sa jos 2 meseca preostale garancije od predhodnog prozvoda.

http://paragraf.rs/propisi/zakon_o_obligacionim_odnosima.html

U Članu 503. stav 2 (u prilogu) Zakona o obligacionim odnosima piše:

(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.


S obzirom na to da je prihvaćena zamena neispravne grafičke kartice za novu, i s obzirom na to da nigde u Zakonu o zaštiti potrošača ni u Zakonu o obligacionim odnosima nije navedeno da zamenski proizvod može da bude polovan/korišćen, Vaš stav ulazi u kategoriju obmanjujućeg poslovanja (Zakon o zaštiti potrošača, član 19, stav 5 i stav 7, u prilogu) koje potrošača dovodi u zabludu u pogledu prava potrošača, za šta su Zakonom propisane adekvatne sankcije.

Nadam se da ćete preispitati svoju odluku, i u skladu sa Zakonom izvršiti svoju obavezu u pogledu rešavanja reklamacije, a to je ili zamena za grafičku karticu adekvatne novčane vrednosti i performansi, novu, nekorišćenu i neraspakovanu, sa adekvatnom garancijom od minimum 2 godine od dana preuzimanja i novim fiskalnim računom ili povrat novca sa predhodnog fiskalnog računa (32.500 dinara).

U nadi da ćemo ovu situaciju rešiti na obostrano zadovoljstvo, i bez potrebe za zvanjem viših instanci,

S poštovanjem

...
 
Ako si u pravu idi samo djonom. Nema milosti zakon je zakon. Kada vide da znas svoja prava odma cvikaju i podviju rep.
 
Evo, malopre su me zvali. Nude mi R7 360 Sapphire Nitro 2gb i GTX 750ti 1gb Palit. Ovaj GTX je bolji ali je proizvodjac krs...
Saznao sam i da je grafika koja je meni crkla i koju je originalni vlasnik prihvatio kao zamenu, nekakva outlet verzija, na koju ide 1 godina garancije umesto 2 godine. Ta garancija je istekla u januaru 2016. Tako da sada ne mogu da pretim inspekcijom jer postoji dobra sansa da ce inspekcija da kaze da mi je istekla garancija i da na kraju ostanem bez icega.
Sta mislite?

Uzeo bih ovaj R7 360 jer imam AMD procesor. A pre svega cu da pitam da li mogu da doplatim za R7 370...
 
Nije proizvodjac krs, nego je konkretno taj model hendikepiran sa 1GB memorijom. U tom slucaju je R7 360 mudriji izbor.

Obavezno vidi da doplatis za PowerColor R7 370, trenutno im je 17.299din.
 
Nazad
Vrh Dno