Šta je novo?

AMD Polaris

Pa manja je bila razlika izmedju GTX 770 i Titana, a slicno su bili konfigurisani cipovi, plus je Titan trosio 50w manje u odnosu na ono na koliko je deklarisan GP100. Razlika je bila veca tek kada se pojavio 780Ti, ali i tada je valjda bila ~30ak procenata.

Da se vratimo na temu, ovde i dalje imamo jednu ogromnu nepoznanicu - nemamo pojma kakav je 14nm GloFo proces u odnosu na TSMC 16nm, sto moze biti veoma znacajan parametar.
 
To ti samo znaju ovi sto proricu buducnost :)
U teoriju razlike su minimalne, u praksi cemo tek znati kad se pojave prve karte.
 
Pa manja je bila razlika izmedju GTX 770 i Titana, a slicno su bili konfigurisani cipovi, plus je Titan trosio 50w manje u odnosu na ono na koliko je deklarisan GP100. Razlika je bila veca tek kada se pojavio 780Ti, ali i tada je valjda bila ~30ak procenata.

Da se vratimo na temu, ovde i dalje imamo jednu ogromnu nepoznanicu - nemamo pojma kakav je 14nm GloFo proces u odnosu na TSMC 16nm, sto moze biti veoma znacajan parametar.

Kakav moze da bude? Na papiru nema znacajnijih razlika, prakticno isto. Ne kapiram toliki optimizam vezano za proizvodni proces. Ja tu nemam nikakve nedoumice.
 
Znam samo jedno - ako AMD nije ovladao klokovima, na*ebali su. Pola performansi dolazi od kloka. Pascal prebacuje 2 Ghz sto mu daje veliki boost, ukoliko Polaris ne dodje barem do 1400-1500Mhz, tesko ce se nositi.
 
Znam samo jedno - ako AMD nije ovladao klokovima, na*ebali su. Pola performansi dolazi od kloka. Pascal prebacuje 2 Ghz sto mu daje veliki boost, ukoliko Polaris ne dodje barem do 1400-1500Mhz, tesko ce se nositi.

generalno da, osim ako ne ubilduju 50% vise shadera u manji cip...
 
Da ,mada koliko ja shvatam, ne mozes samo da dodajes i dodajes shadere...postaje problem da se svi uposle...
 
Kakav moze da bude? Na papiru nema znacajnijih razlika, prakticno isto. Ne kapiram toliki optimizam vezano za proizvodni proces. Ja tu nemam nikakve nedoumice.

Sada po prvi put imamo i dual sourcovan cip koji oktiva razlike - Apple A9 proizvodi i u TSMC 16nm i Samsung (tj. realno GloFo) 14nm. Ono sto je definitivno jasno je da Samsung omogucava die size za 10% manji, i to je nepobitna cinjenica. Faktor je svakako i potrosnja - neki testovi su pokazivali da TSMC cip trosi manje, neki da Samsung trosi do 10% manje, ali su u realnoj upotrebi tu negde.

Kako ce se to preneti na cipove koji su 2.5-3.5 puta vece povrsine i trose 10-20 puta vise, videcemo, ali se nikako ne slazem da nema ama bas nikakvog uticaja.

@DAS Potpuno se slazem, uvek je lakse iskoristiti potencijal cipa visoke frekvencije, ne moras da brines o ostalim delovima cipa (schedulers i slicno) niti o optimizaciji drajvera. To je i razlog zasto je NV imala onoliku prednost kada su koristili shadere dvostruke brzine.
 
Pa manja je bila razlika izmedju GTX 770 i Titana, a slicno su bili konfigurisani cipovi, plus je Titan trosio 50w manje u odnosu na ono na koliko je deklarisan GP100. Razlika je bila veca tek kada se pojavio 780Ti, ali i tada je valjda bila ~30ak procenata.

Titan je izasao pre GTX 770 i svakako nije bio potpun cip. Tek sa GTX 780 Ti smo videli pravi potencijal GK110 sto i sam kazes.
Titan u odnosu na GTX 680 je pravio razliku i do 50% zavisno od igre pogotovu kada se u pricu ubaci i faktor overklok potencijala razlika se jos vise zaostravala.
Imas cak temu na bencu :

http://forum.benchmark.rs/showthrea...i-preformase&p=3210463&viewfull=1#post3210463


Sada po prvi put imamo i dual sourcovan cip koji oktiva razlike - Apple A9 proizvodi i u TSMC 16nm i Samsung (tj. realno GloFo) 14nm. Ono sto je definitivno jasno je da Samsung omogucava die size za 10% manji, i to je nepobitna cinjenica. Faktor je svakako i potrosnja - neki testovi su pokazivali da TSMC cip trosi manje, neki da Samsung trosi do 10% manje, ali su u realnoj upotrebi tu negde.

Kako ce se to preneti na cipove koji su 2.5-3.5 puta vece povrsine i trose 10-20 puta vise, videcemo, ali se nikako ne slazem da nema ama bas nikakvog uticaja.

Gledao sam te testove i rezultati su oprecni. Moj utisak je da ti ocekujes mnogo od proizvodnog procesa i to mi je nerealno. Razlike svakako postoje ali ne tolike da bi to znacajno pomoglo ka ostvarenju mnogo vecih mogucnosti i
plasiranju drasticno boljih performansi.

Nego sada sam opet zbunjen. Jel sledeca generacija AMD kartica u Samsung 14nm ili GloFlo? Pominjes Samsung pa mi sada nije jasno. Sto se tice razlike u samim procesima, imao si primer Tonge koja je izasla u GloFlo 28nm varijanti
i koja je po svemu sudeci imala cak i vecu potrosnju. Imas test na techpowerup pa pogledaj. Naravno ovde je rec o 14nm tako da moje poredjenje nije bas najpreciznije ali ipak moze da bude parametar za produktivnost odnosno kvalitet
samog proizvodnog procesa.
 
Titan je izasao pre GTX 770 i svakako nije bio potpun cip. Tek sa GTX 780 Ti smo videli pravi potencijal GK110 sto i sam kazes.

Naravno, ali ce u ovoj generaciji biti veoma slican odnos za default karte, ako su sve poznate specifikacije tacne. Uz jednu bitnu razliku doduse... GP100 Tesla je vec na 300w, Titan je bio deklarisan na 250. OC je posebna prica, posebno jer nemamo pojma kako ce se ponasati najjaci Pascal zbog HBM2 i inicijalno velike potrosnje.

Gledao sam te testove i rezultati su oprecni. Moj utisak je da ti ocekujes mnogo od proizvodnog procesa i to mi je nerealno. Razlike svakako postoje ali ne tolike da bi to znacajno pomoglo ka ostvarenju mnogo vecih mogucnosti i plasiranju drasticno boljih performansi.

Tebi je nerealno, ali ja nisam spreman da kazem da je sve jedno... na relativno malom cipu 10% razlike u potrosnji, uz istu razliku u povrsini nije zanemarljivo. Kako ce se preneti na velike cipove, nemamo pojma, ali moze biti poprilicna prednost, posebno za OEM i notebook trziste (sto i dalje mislim da je primarni cilj za AMD sa ovim manjim Polaris cipovima, mada mozda i gresim).

Nego sada sam opet zbunjen. Jel sledeca generacija AMD kartica u Samsung 14nm ili GloFlo? Pominjes Samsung pa mi sada nije jasno.

Ista je tehnologija, odnosno proces u pitanju.

Samsung and GLOBALFOUNDRIES Forge Strategic Collaboration to Deliver Multi-Sourced Offering of 14nm FinFET Semiconductor Technology - Shared technology allows global capacity for 14nm FinFET fabrication in the U.S. and Korea
 
Poslednja izmena:
Pored sveobuhvatnog znanja i sposobnosti proricanja, ocito da nema ni elemntarno/osnovno zanje o 14nm Glo procesu ccc.:laugh:
Jedne ce AMd karte praviti u Glo fabrikama druge kod samsunga haha xD :Klanjanje
 
Naravno, ali ce u ovoj generaciji biti veoma slican odnos za default karte, ako su sve poznate specifikacije tacne. Uz jednu bitnu razliku doduse... GP100 Tesla je vec na 300w, Titan je bio deklarisan na 250. OC je posebna prica, posebno jer nemamo pojma kako ce se ponasati najjaci Pascal zbog HBM2 i inicijalno velike potrosnje.

Uopste ne mora da znaci da ce cip biti isto konfigurisan. Potrosnja moze da se redukuje rekonstrukcijom a da se performanse podignu. Ne verujem da ce gejming cip ici na 300w i ako postoji paralela izmedju kartica za profesionalnu
upotrebu i gejming, TDP je bio slican.


Tebi je nerealno, ali ja nisam spreman da kazem da je sve jedno... na relativno malom cipu 10% razlike u potrosnji, uz istu razliku u povrsini nije zanemarljivo. Kako ce se preneti na velike cipove, nemamo pojma, ali moze biti poprilicna prednost, posebno za OEM i notebook trziste (sto i dalje mislim da je primarni cilj za AMD sa ovim manjim Polaris cipovima, mada mozda i gresim).

Ok. Ostaje da vidimo. Svakako se nadamo najboljem.


Ista je tehnologija, odnosno proces u pitanju.


Zahvaljujem.

@Borat

DAS izgleda bacio kletvu :D
 
Pa ja citam iz dosade, realno, isti sajtovi su vrtili kako ce GP 100 izaci u aprilu, hoce ali koje godine :d
Bolje prognoze daju domaci "proroci" nego ovi "IT kuriri"
 
Pa, citali ste itekako te sajtove kad je trebao FuryX da izadje, pa ono ovo, Furisa 'ubica' Titanceta i slicno, i na kraju nista, a sad ne valjaju ( i stvarno ne valjaju).....:eyebrows:
 
Ne razumem šta je tu specijalno, pa to svi rade. Čak i na ovom forumu imaš takve likove. Gerila marketingom se PC tržište drnda već nekoliko godina.
 
Ko priznaje, pola mu se dodaje..;)
Samo sto ja nemam nikaku' koris' od toga, sta ces, cist volunterizam, bato...:bottle:
 
More Polaris10 and Polaris11 Specifications Revealed

he company is preparing a performance-segment GPU and a mainstream one. It turns out, that the performance-segment chip, which the press has been referring to as "Ellesmere," could feature 32 compute units (CUs), and not the previously thought 40. Assuming that each CU continues to consist of 64 stream processors (SP), you're looking at an SP count of 2,048. What's more, this chip is said to offer a single-precision floating point performance of 5.5 TFLOP/s, as claimed by AMD.

While "Hawaii" based SKUs feature TDP of no less than 250W, the new chip has a TDP rated no higher than 150W.
 
2048 malo, jos ako se ispostavi da nemogu da nabilduju neki extra klok...
 
2048 malo, jos ako se ispostavi da nemogu da nabilduju neki extra klok...

Na prvi pogled, ali ne mora nista da znaci, sve zavisi kako je sve to poslozeno. SP performanse su negde na pola puta izmedju 390 i 390x.
 
Ocito je da AMD dobro drzi podatke o polarisu u tajnosti. Ovi novinarcici i IT kuriri bi da se dokopaju neke informacije, ali ocito da ne ide, pa tako imamo jedan izvor koji kaze da je cip sa 2048, drugi sa 2304, treci sa 2560sp... ocito je da je to sve nagadjanje.
Neko ce pogodit definitivno od ovoliko prognoza 1 x 2 neko ce pogodit :)
Sad im je palo na um da bi AMD moga spustit tongu/tahiti XT u 14nm :D
R9 480X= Tahiti u novom ruhu :banana:
 
Spominje se 5,5 TFLOPS i 2048 shejdera, tu onda dolazimo do kloka od ~1350Mhz...
 
Poslednja izmena:
Spominje se 5,5 TFLOPS i 2048 shejdera, tu onda dolazimo do kloka od ~1350Mhz...

Vrlo je moguce da su to spec. za slabiju kartu na Polaris 10 tj kako se vec zove Ellesmer Pro, dok bi Ellsemer Xt mogao imati oni 2560Sp
Ovo je samo pretpostavka kao sto i oni bacaju svoje prognoze :D
Da jos dodam:

Pitcairn XT = HD7870 -1280sp
Pitcairn Pro = HD7850- 1024sp
Pitcairn -koji je otisao u PS4 imao je 1152sp
da li Elesmere XT ima 2560sp
da li Ellesmere PRo ima 2048sp
da li Ellsemere koji ide u PS4 neo ima 2034SP

kao sto @pixell kaze dok se ne vidi sta nudi ovo su prazne price, ali eto cista diskusija.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno